Emil Boc: Eu si presedintele am avut informatii gresite referitoare la proiectul legii Sanatatii si la dr. Raed Arafat

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:00 Revista Presei | Radio TV

Premierul Emil Boc a declarat marti seara, la B1 Tv, ca atat el, cat si presedintele Traian Basescu, au avut "informatii gresite" referitoare la proiectul legii Sanatatii si la dr. Raed Arafat.

"Au fost unele informatii gresite pe care le-am avut atat presedintele cat si eu cu privire la acest subiect, dar viata merge inainte si le vom rezolva pe parcurs", a spus Emil Boc.

Intrebat despre ce informatii a fost vorba, Emil Boc a raspuns: "Informatii nu tocmai corecte", fara a preciza cine a oferit aceste informatii.

In prezent, a precizat seful Guvernului, lucrurile au fost lamurite "intre presedinte si Raed Arafat si intre mine si Raed Arafat".

Emil Boc a precizat ca reforma sanatatii este "absolut necesara" pentru "siguranta sanatatii celor 22 de milioane de romani".

"Cred intr-o noua lege a sanatatii care sa fie aprobata, pentru ca e vitala (...) Putem retrage aspectele controversate, dar nimeni nu ne poate spune ca nu avem nevoie de o noua lege a sanatatii", a spus primul ministru.

Emil Boc a afirmat ca "presedintele a fost si ramane extrem de atasat procesului de reforma a statului" si si-a asumat, in privinta legii sanatatii, sa ia castanele fierbinti impreuna cu Guvernul, uneori mai mult decat Guvernul".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

13562 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    interesant ce spune (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:11)

    banana [anonim]

    vreau mai mult sa stiu
    • -7 (29 voturi)    
      Eram sigur (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:40)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui banana

      Basescu a avut un consilier care l-a dezinformat. De asta cred eu ca a tacut. A vrut mai intai sa prinda cartita ca sa stie care sunt informatiile gresite si sa poata reactiona corect.

      CINE ESTE CARTITA?
      • -1 (11 voturi)    
        voi cautati doar cancan? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:04)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        aici e mai important faptul ca legea Sanatatii va fi facuta. iar in mod normal comentariile voastre trebuiau sa fie de spaga pe care nu mai vreti sa o dati, de medicii care trebuie motivati sa ramana in tara etc etc

        Ce faceti voi? Scandal de doi bani fara nici un scop !
        • +5 (11 voturi)    
          cine a inceput scandalul? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 8:46)

          tepes [anonim] i-a raspuns lui zzztop

          Ghici ghicitoarea mea? Cine a inceput scandalul? Cumva Base care intra in direct la TV fara insa sa aiba toate informatiile asa cum spune acum tov. Boc. Acesta este presedintele Romaniei, o tata din mahala? Cine a inceput cu amenintarile? Asa ca toti sunt o apa si un pamint. USL = PDL = ACEIASI MIZERIE. Au dreptate cei de la Universitate.
        • +1 (1 vot)    
          si daca nu iesea lumea in strada? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:08)

          hatru [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          Tot asa ziceau? Sau se stergeau la popou cu munca de aproape douazeci de ani a unui om? Inca ceva : prima interventie impotriva lui Arafat a fost in decembrie. Pana la "ghici ghicitoarea mea" a trecut mai bine de o luna. N-a fost timp intr-o luna sa se informeze corect?
      • +4 (4 voturi)    
        Cine este cartita? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:05)

        bogdanm [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

        Unu' pe care-l cheama Vijelie!
        • +5 (5 voturi)    
          eu cred ca... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 11:46)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui bogdanm

          ... a fist mana lui Bercea Mondialu'. Era invidios pe Raed si i-a transmis presedintelui informatii gresite.

          Revenind: cum se poate sa o tara intreaga sa stie adevarul despre Raed Arafat, dar boc si basescu sa aiba informatii gresite? Ce informatii gresite? Ca lui Raed Arafat ii plac ghicitorile?!?
      • +9 (9 voturi)    
        A fost demis cineva? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:55)

        Elis [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

        Si atunci de ce nu a fost demis cel care l-a dezinformat?
        • -1 (1 vot)    
          Un sacrificiu pentru linistea Familiei (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:21)

          campi [anonim] i-a raspuns lui Elis

          Va fi, fiule, va fi...
          Cu siguranta au gasit tapul ispasitor, dar e unul neinsemnat, de care se pot lipsi.

          E evident ca jegurile care conduc tara asta sunt organizate in stil mafiot, asa ca, exact ca in Mafie, unul dintre ei va fi sacrificat pentru linistea `familiei`.

          Ca-n filmele lui Scorseze, atunci cand banda da o `lovitura` prea mare, e musai ca cineva sa plateasca, asa ca se gaseste unul care ispaseste pedeapsa, iar in lipsa lui `familia` are grija de familia lui si pe el il asteapta o rasplata pe masura la iesirea din inchisoare.

          Hai ca m-am intrecut cu vorba...
      • +16 (20 voturi)    
        Siiiiiiiiiiiiiiigur... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 1:13)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

        Acum ca au fost prinsi pe picior gresiti, incearca sa dea vina pe altii. Ca vezi Doamne nu au inteles exact care e situatia, nu au fost informati cum trebuie, ca cineva i-a dezinformat intentionat. Hai sa fim seriosi. Nu e prima greseala majora pe care o fac si nu e prima data cand dau dovada de o balbaiala de toata jena.
        • -6 (10 voturi)    
          si (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 8:39)

          kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

          tu esti cel fara de prihana sa inteleg ? Cine nu munceste nu greseste. Macar au avut taria de caracter sa dea inapoi si sa repuna in discutii legea. Aplaudaci de partid , sunt satul de voi. Asa de bine traiti in romanica ?
      • +21 (21 voturi)    
        povesti (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 1:43)

        nb2k [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        Parca nu stia Basescu cine e Arafat. Daca cineva iti spune porcarii despre un om de integritate, pui mana pe telefon si discuti direct cu respectivul sa lamuresti situatia. Nu faci conferinta de presa in care sa zici ca prostul - ha, ha, ha, ghici cine o sa-si dea demisia. Povestea asta cu dezinformarea e cusuta cu ata alba. Chiar presupunand ca s-a intamplat asa, inseamna ca Basescu e impulsiv, nu verifica informatiile pe care le primeste si nu se asigura inainte de a lua decizii importante. Oricum o dai tot incompetent iese.
        • -4 (14 voturi)    
          ¿CINE E PERFECT? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 2:41)

          toto [anonim] i-a raspuns lui nb2k

          Cu siguranta nici Traian Basescu... Insa chiar in imperfectiunea Lui, e de o imensa calitate peste promediul politicanilor romani. Valabil si pt. actualul Guvern al lui Emil Boc, de la Anul Zero al Romaniei postbelice, 22 XII 1989

          O reforma sanatoasa in sanatate, e importanta! Succese multe si SALAAM ARAFAT & Co
      • -3 (3 voturi)    
        Duminica (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 10:31)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        15 ianuarie,am scris deja pe aceasta pagina,ca presedintele a fost dezinformat ca exista o persoana in cotroceni infiltrat ! Asa ceva nu este o noutate ,se practica de veci, dar important ar fii ca sa aiba un om sau chiar doi care sa aiba sarcina de filtrarea acestor informatii,nereale !Sa ne amintim ca deja in septemvrie octombrie Basescu a spus ca Raed Arafat este frana la legea sanatatii ! Deja de atunci cineva tot il tachina cu aceasta problema.
    • -9 (29 voturi)    
      Pai nu stia... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:42)

      iario [anonim] i-a raspuns lui banana

      ca mai e metoda: din 10 lei, furi 7 si cu restu de 3 faci ceva pt prostii de contribuabili. El si cu Base mergeau pe metoda: ai 10 lei, te mai imprumuti 20, mai tai in slariile prostilor 25%, banii ii bagi in buzunar si zici ca e criza.
    • 0 (14 voturi)    
      Iti spun eu (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:56)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui banana

      Potrivit bunului obicei romanesc cind unul ridica capul vreo zece ii dau in cap. Cei invidiosi si cei interesati din sanatate au lucrat serios si cu succes.
    • -5 (13 voturi)    
      nu inteleg (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:09)

      falcone [anonim] i-a raspuns lui banana

      nu inteleg de ce ia banana asa multe plusuri, care-i subtilitatea acestui comentariu? e ironie fina? in sensul ca e o prostie ce spune, sau cum sa interpretez ? am trimis si eu un comentariu, mult mai bun, acum peste o juma de ora, si n-a aparut; hotnews, sitii de ce? ca nu era obscen, nici violent, nimic aiurea, zic eu
      • +4 (6 voturi)    
        pntru falcone (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 0:38)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui falcone

        cred ca banana a luat plusuri de la cei care , ca si el, ar dori mai multe informatii despre acest subiect. De exemplu ,eu as dori sa stiu cine i-a dezinformat , in ce scop, daca a facut-o de capul lui sau pus de cineva si mai ales daca a fost alungat sau nu inca.
        • -3 (3 voturi)    
          aha (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 7:26)

          falcone [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          aha, e acuma ca zici... si marmota?
    • +14 (20 voturi)    
      sa plateasca cineva! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:10)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui banana

      In cazuk asta cinevaar trebui sa plateasca pentru informarea gresita e Premierului si Presedintelui si pentru tot circulprovocat!
      • +2 (2 voturi)    
        premierul si presedintele . (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:21)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        daca au fost prost informati , inseamna ca :
        1.nu sunt capabili sa gestioneze un cabinet proprriu . si atunci sa actioneze cum ar trebuii sa actioneze cei incompetenti .

        2. sunt foarte incompetenti daca nu isi pot face o parere singuri despre un subiect atat de public si mediatizat .
    • +2 (14 voturi)    
      Ce e asa greu? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:12)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui banana

      Asa cum si-a pus fiul sef la spital, Loatzi Ritli a pus si fitile. O buna parte din oalele sparte ar trebui platite si de UDMR acum.
      • +4 (4 voturi)    
        Pisica moarta in curtea altuia... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 10:12)

        mircead [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

        ..."O buna parte din oalele sparte ar trebui platite si de UDMR acum."
        Si sa piarda PDL majoritatea in Parlament?? Ha ha ha !
        De altfel nici nu cred in varianta ca au avut "informatii gresite".
        Acum se cauta acarul Paun, pe care sa cada magateatza
    • 0 (4 voturi)    
      lamurire (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:36)

      lili [anonim] i-a raspuns lui banana

      Asteapta comentariul lui LILIAN si o sa vezi despre ce este vorba cu amanunte!
    • +2 (4 voturi)    
      vrei sa stii? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:00)

      brod [anonim] i-a raspuns lui banana

      b1tv, evenimentul zilei si adevarul au sustinut "la baioneta" smecheria pusa la cale, prin care sanatatea intregii populatii era data pe mana unor intreprinzatori. sa zicem... clanul paunescu, cocos-udrea, patriciu.
      cand turcescu l-a intrebat, pe neasteptate, pe dinu patriciu, daca e adevarat ca s-a impacat cu basescu (nov.2011), mogulul a ramas perplex, apoi a marait un fel de negatie. toata saptamana trecuta, grigore cartianu, redactorul sef de la adevarul patrician, sustinea din toti rarunchii proiectul de la cotroceni al legii sanatatii. credeti ca e, cumva, in opozitie cu propriul patron?
    • +5 (5 voturi)    
      poate aflam mai multe (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 9:19)

      balana [anonim] i-a raspuns lui banana

      dela dutza, vladescu, ciuhodaru.
      sa iasa, sa ne spuna ei, ca erau foarte stiutori si vocali, cateva zile in urma.
  • -6 (46 voturi)    
    din categoria (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:16)

    mendebilul [anonim]

    din categoria ”am fost un dobitoc”, nomen est omen, Emil Bocu !
  • -8 (42 voturi)    
    Emil (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:16)

    Cetateanu [anonim]

    Mai Emile ...tu chiar ne crezi tampiti ?
    • -2 (20 voturi)    
      vor sa dreaga busuiocul portocaliu !! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:30)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu

      Nici o sansa, dle Boc, busuiocul portocaliu e deja putred!!
      Dupa ce Traian Basescu l-a numit pe Raed Arafat "cel mai mare dusman al reformei in sanatate" si "un stangist" care-i blocheaza reforma in sanatate", cine va mai crede ?!
      Iar faptul ca faceti aceste afirmatii nu ma face sa cred decat ca nu ne putem baza pe creierele voastre, ce baza sa avem in voi Doamne fereste de ne-ar ataca careva ??!!(SIC!!!)
      Povesti portocalii, nu mai dregeti voi busuiocul cu minciunele portocalii, e putred deja busuiocul portocaliu!!!
      DEMISIA !!! Asta cer cei din toata tara zi de zi, cand veti pleca, ca ingheata amaratii aia batrani pe care i-ati adus la disperare si la umilinta in saracia in care traiesc ?!
    • 0 (16 voturi)    
      Emil Boc (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:36)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu

      Evident! Uite-te la primul comentariu. Astia mint de li se usuca smatul de pe dinti, iar boii abia asteapta sa fie mintiti...
    • 0 (10 voturi)    
      nu (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:54)

      popaprostu [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu

      sunt sigura nu ne crede tampiti

      dar, una peste alta a facut bine
    • -3 (13 voturi)    
      comedia erorilor (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:37)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu

      ...transformata in comedia ororilor:

      Boc: ce facem sefu, cum o scoatem la liman?
      Basescu: e foarte simplu: eu dau vina pe tine si tu dai vina pe cineva de la Ministerul Sanatatii, pica UDMR-ul de fraier.
      Boc: ok sefu, asa facem.

      Aveti nimicnicia morala sa sustineti ca si jandarmii au confundat protestatarii cu niste teroristi? Si ei au primit informatii eronate?

      Fraza este descalificanta, cetatene Emil Boc, pentru ca asta arata ca poate si alte decizii strategice de interes national au fost luate de un prim ministru "dezinformat".

      O singura afirmatie te poate scoate ok: "Sunt prost! Al dumneavoastra, Emil Boc"
  • -5 (17 voturi)    
    varza (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:18)

    vivi [anonim]

    Daca toate legile promulgate pana acum au trecut cum trebuia sa treaca si aceasta........sunteti VARZA.Duceti-va si faceti prajituri,chefuri etc.....nu e locul vostru la conducerea tarii!!!! RUSINE!!!!!!
  • -2 (22 voturi)    
    uluitor ! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:20)

    clujean [anonim]

    adica l-au luat la suturi pe Arafat fara sa fi citit proiectul legii aleia? Dumnezeule, oamenii astia ne conduc !!!
  • -3 (17 voturi)    
    Din greseala in greseala.. (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:21)

    Doina [anonim]

    Asa nu este o scuza pentru seful guvernului.
    In felul asta ne trezim cu aceleasi scuze si in caz de catastrofa la Rosia Montana..."nu eram bine informati"..
  • +2 (16 voturi)    
    sa desfiinteze atunci serviciile de informatii (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:22)

    falcone [anonim]

    si sa-si concedieze toti consilierii; cineva trebuie sa fie devina pentru dezinformarea asta, fie voita sau din incompetenta; Daca Presedintele si Prim Ministrul au avut informatii gresite pe o tema asa importanta, la ce ne putem astepta in continuare? daca tot aia se intampla cu Rosia Montana? daca cumparam aiurea F16 si gresim? daca scutul e un fas? etc Daca n-ar fi tragic, ar fi Eugen Ionesco la patrat!
  • +13 (17 voturi)    
    :D (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:22)

    mda [anonim]

    din pacate nu pot reda un ranjet mai larg decat asta :D

    dupa ce imi savurez satisfactia pentru SCUZELE de care aveam, cu totii, atata nevoie (e drept, ne-au fost prezentate doar pentru 1% dintre magarii, dar conteaza!), trebuie sa spun ca premierul da dovada de o intelepciune si o omenie neintalnite la vreun politician anterior. mda, poate-i doar frica de lucrurile care ar putea-o lua razna, dar poate nu.

    scuzele acestea, chiar si mascate :D, sunt o dovada ca actuala putere se teme de niste proteste. sunt o dovada ca actuala putere e in stare sa reactioneze la o ATITUDINE CIVICA a populatiei.

    care a fost reactia puterii anterioare la acest tip de manifestari? aduceti-va aminte de Piata Universitatii si de mineriade...

    poate nu patriotismul, dar frica ii vor face pe "actualii" sa mai puna stavila coruptiei imense, care ii uneste pe toti politicienii si mafiotii (oamenii de afaceri) din Romania.

    eu, cel putin, SPER.
    • -2 (2 voturi)    
      hm... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 10:55)

      calin [anonim] i-a raspuns lui mda

      Cred ca este pentru prima data cand un politician important in Romania sa spuna "imi cer scuze, am gresit". E drept ca Emil Boc nu a spus tocmai lucrul asta dar cam pe acolo.
      Eu cred ca nu exista oameni care sa nu faca greseli (mai ales la locul de munca) DAR cel mai important este ce face acel om care a gresit pentru a-si repara greseala.
      • +2 (2 voturi)    
        pai inseamna ca suferi de amnezie cronica ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:25)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui calin

        ca e pentru a 100 oara cand base and co' spun ca au gresit ...

        si nu nu inseamna ca au integrutate si verticalitate , doar ca sunt extrem de incompetenti (daca chiar au gresit) sau extrem de tupeisti (daca nu au gresit dar au dato la intors ca sa dea bine)
  • -2 (18 voturi)    
    Evident , UDREA (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:26)

    sena [anonim]

    mai BOC ai avut informatii gresite de la Udrea si de la Cocos.Nesim.titul asta pe langa ca a privatizat toate serviciile catre spitale mai vroia sa isi faca "Slavare" proprie, crezi ca in tara oameni nu stiu,?de aici o sa vi se traga toate ponoasele.
  • +3 (5 voturi)    
    Informatie utila: Privatizare dupa Falimentare (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:28)

    Cetatean [anonim]

    La problema urmatoare:
    "Dupa 1989, multe societati comerciale au fost falimentate intentionat pentru a se putea privatiza pe preturi de nimic. S-a aplicat aceasi tactica si cu sistemul de sanatate. In era calculatoarelor si a Internetului, "nu s-a reusit" implementarea unui sistem informatic integrat performant care ar fi stopat furturile din sistem. Acest lucru se putea realiza foarte simplu insa nu s-a dorit, pentru ca sa se poata argumenta privatizarea sanatatii."

    Vlad Mixich a raspuns:
    "Privatizarea pachetului de baza este un punct criticat si in deja celebra scrisoare FMI in care se faceau observatii punctuale pe marginea proiectului legii sanatatii. Exista inclusiv un studiu recent publicat de profesorul Marmor de la Yale (in New England Journal of Medicine) care concluzioneaza ca reforma olandeza nu a avut rezultatele asteptate (modelul olandez fiind o sursa de inspiratie pentru proiectul romanesc).In plus, in proiectul legii, nu este explicata deloc procedura reorganizarii spitalelor si in conditiile in care articolul 86 prevede posibilitatea inchirierii si concesionarii imobilelor si aparaturii medicale a spitalelor reorganizate catre persoane fizice sau juridice, acest punct aducea o vulnerabilitate exact in zona remarcata de dumneavoastra."
  • +1 (11 voturi)    
    Lista Ministrii (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:29)

    Teodor [anonim]

    Prim Ministru - Razvan Ungureanu

    Min Afacerilor Europene Leonard Orban
    Min Afacerilor Externe Bogdan Aurescu
    Min Finantelor Publice Mihai Tanasescu/Claudiu Doltu
    Min Sanatatii Raed Arafat
    Min Justitiei Monica Macovei
    Min Economiei Daniel Daianu
    Min Mediului Sulfina Barbu
    Min Educatiei Daniel Funeriu
    Min Agriculturii Valeriu Tabara
    Min Transporturilor Anca Boagiu
    Min Administratiei si Internelor Vasile Blaga
    Min Turismului Raluca Turcan
    Min Apararii Cristian Diaconescu
    Min Muncii Marian Sarbu
    Min Culturii Kelemen Hunor
    Min Comunicatiilor UDMR
    • +3 (3 voturi)    
      buna lista (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:35)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Teodor

      dar nu-nteleg ce cauta acolo Blaga, Tabara, Diaconescu, Hunor, Turcan?
    • +2 (2 voturi)    
      ADICA... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 0:21)

      db [anonim] i-a raspuns lui Teodor

      la vremuri noi, tot noi!
    • 0 (0 voturi)    
      Iluzii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 6:44)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui Teodor

      Cateva observatii: 1.Daniel Daianu este un bun specialist,dar nu va face fata rechinilor din domeniu.Nu este omul unor masuri drastice,umbla cu manusi si este prea fin fata de problemele din domeniu.2.Valeriu Tabara este un om al vechilor conceptii socialiste in agricultura.Nu s-a vazut nici un progres de cand este ministru al agriculturii.3. Turismul este privatizat si nu are nevoie sa aiba un ministru.Stimularea turismului se poate face numai prin investitii private in infrastructura de turism si in pregatirea resursei umane.In acelasi timp trebuie ca ministerul transporturilor sa aiba un plan de dezvoltare a infrastructurii de transport in zonele si obiectivele turistice.De aceasta ar trebui sa se preocupe un secretar de stat care sa nu mai aiba alte sarcini.Promovarea turismului ar trebui sa se faca de operatorii privati si asociatiile patronale ale acestora,nu prin tot felul de frunze si alta prostii de acest gen.Toate sarcinile care sunt astazi in curtea ministerului condus de doamna Udrea ,mai putin turismul sa fie trecute in curtea Ministerului afacerilor Europene care ar trebui sa se numeasca Ministerul Afacerilor si Accesarii Fondurilor Europene.Ministarul Administratiei si internelor ar trebui scindat in Ministerul Administratiei si Ministerul de Interne.Comasarea lor a dus la cresterea numarului de functionari si la transferul unor drepturi nejustificate de la structurile politiei si a celor militarizate catre functionarii din primarii si prefesturi,catre oficiul de cadastru,arhivele nationale etc. (drepturi de achipament,respectiv bani pentru imbaracaminte,norma de hrana acordata structurilor militarizate) fara insa sa aiba transferate si atributiuni asemanatoare si restrangeri de drepturi care sa justifice asemenea masuri.
  • -2 (10 voturi)    
    adica (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:33)

    adrian [anonim]

    adminte incompetenta sa si a sefului sau ?

    si demisiile cand vin ?
  • -1 (17 voturi)    
    emil boc: "Am fost un dobitoc!" (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:34)

    radu [anonim]

    atat basescu cat si boc imping penibilul pe culmi de neatins pana acum.
    parca ca minciuna este ceva natural pentru ei, mint asa cum respira. nu este vina lor insa, noi suntem cei care ne lasam mintiti si prostiti.

    succesuri!
  • +9 (15 voturi)    
    Dl Premier (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:35)

    Codrin [anonim]

    Va apreciez sinceritatea..dar incercati sa nu mai fiti informati gresit pe vitor.

    Cei raspunzatori de vicierea informatilor care v-au parvenit trebuie demisi!
  • +3 (15 voturi)    
    Cel mai bine informat om din Ro? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:37)

    Securistu de serviciu [anonim]

    La un moment dat Prezidentu se dadea cel mai bine informat om din Ro -vezi stenogramele care curg si in presa. Degeaba au fost marite bugetele structurlor ...
  • -1 (13 voturi)    
    vreajeala..... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:38)

    .ro [utilizator]

    vaiii....pai sefu' nu a fost atent la ce au lucrat atatia ani , pe branci, specialistii aia?...nu pot sa cred!...ce vrajeala de 2 bani
  • -3 (11 voturi)    
    De unde si pana unde 22 milioane??? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:40)

    Cantemir [anonim]

    Dovada ca avem un prim-ministru care nu stie pe ce lume traieste este si afirmatia ca suntem 22 de milioane de romani. Asta era acum 10 ani, domnule Boc!
    Ia dati o cautare pe google "populatia Romaniei la 1 noiembrie 2011" si vedeti cati mai suntem...E jale!
    • +3 (3 voturi)    
      Si tu acuma (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:47)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Cantemir

      Tu nu intelegi ca omul e informat gresit :-)
  • -2 (12 voturi)    
    Dureros (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:40)

    greg [anonim]

    Asa imbecilitate, mai rar am auzit. Asta mic de unde isi culege informatiile.
  • +1 (7 voturi)    
    legea sanatatii sa serveasca cetateanului (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:41)

    Clara [anonim]

    Obligativitatea de a contribui la companii private este o falsa solutie la proasta administrare a banilor in sistemul de sanatate. Daca se zice ca statul nu gestioneaza bine banii , atunci sa privatizam direct guvernul si presedintzia, nu?! Incercarea de a introduce filtrul privat pt. a reduce proasta gestionare a banilor e o solutie stranie, mai ales dupa ce am aflat in criza asta, cand din cauza ineficientei de administra banii, marile companii financiare aproape au bagat statele in faliment (state care au trebuit sa preia ele datoriile private!). A propos, una din companiile aflata in pozitie de block start la noua lege a sanatatii e Alico, adica AIG redenumita - una din marile companii care au parapadit banii privatzi si a fost injectata cu bani publici. Asa vrem? Nu.
    Concluzii:
    1. sa renuntzam la OBLIGATIVITATEA de a contribui la casele de asigurari private in noul proiect.
    2. sa simplificam si sa sa facem transparent circuitul banilor in sistemul de sanatate – de la cetateanul care cotizeaza banii sa ajunga direct la casele judetene de asigurari, fara sa mai faca bucle generatoare de pierderi la ministerul finantelor.
    3. Casa nationala de asigurari sa urmareasca echilibrarea sistemului la nivel national, cu contributie din taxele si impozitele pe care le platim, nu sa contribuie prin tunuri la pierderile din sistem; situatia sistemului informatic din sanatate sa fie analizata si remediate disfunctionalitatile.
  • -2 (14 voturi)    
    aaa (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:41)

    .ro [utilizator]

    sa inteleg ca base s-a batut cu pumnii in piept...pentru ceva ce nu cunostea. hmmm....
  • -3 (15 voturi)    
    Si ei cred ca scapa? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:46)

    dana [anonim]

    Demisia si alegeri anticipate! Si-au recunoscut incompetenta si rea-vointa.
  • +3 (13 voturi)    
    Memoria si comentariile impotriva arabului (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:48)

    Memoria [anonim]

    M-a uimit vehementa cu care era atacat omul asta care a facut ceva de catre niste unii pe forumuri. Acuma ca sefu vostru la reabilitat pe Arafat cum stam cu comentariile voastre pline de prostie impotriva lui ? Toti ati citit aceleasi rapoartele masluite pe care le-a citit Boc si Basescu?
    • +4 (6 voturi)    
      erau comentarii automate (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:05)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Memoria

      se pare ca e interzis sa pronunti cuvantul pe site, dar intelegeti dvs la ce ma refer :D

      comentarii dintr-acelea care sunt postate cu snopul pe minut, de oameni "specializati" sa faca asa ceva.
  • +3 (7 voturi)    
    Informatie utila: Privatizare dupa Falimentare (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:50)

    Cetatean [anonim]

    Dupa 1989, multe societati comerciale au fost falimentate intentionat pentru a se putea privatiza pe preturi de nimic (probabil pentru un "comision" consistent). S-a aplicat aceasi tactica si cu sistemul de sanatate. In era calculatoarelor si a Internetului, "nu s-a reusit" implementarea unui sistem informatic integrat performant care ar fi stopat furturile din sistem. Acest lucru se putea realiza foarte simplu insa nu s-a dorit, pentru ca sa se poata argumenta privatizarea asigurarilor de sanatate (inclusuv a pachetului de baza!) si a spitalelor. De ce ar dori cineva cu bani (si cu bune intentii) sa cumpere un spital vechi in loc sa construiasca unul "de la firul ierbii"? Raspunsul este evident: il va cumpara la pret de nimic. Daca l-ar cumpara la pretul real si ar investi pentru a-l moderniza si echipa, nu s-ar mai inghesui sa il cumpere.

    Vlad Mixich a raspuns:
    "Privatizarea pachetului de baza este un punct criticat si in deja celebra scrisoare FMI in care se faceau observatii punctuale pe marginea proiectului legii sanatatii. Exista inclusiv un studiu recent publicat de profesorul Marmor de la Yale (in New England Journal of Medicine) care concluzioneaza ca reforma olandeza nu a avut rezultatele asteptate (modelul olandez fiind o sursa de inspiratie pentru proiectul romanesc).In plus, in proiectul legii, nu este explicata deloc procedura reorganizarii spitalelor si in conditiile in care articolul 86 prevede posibilitatea inchirierii si concesionarii imobilelor si aparaturii medicale a spitalelor reorganizate catre persoane fizice sau juridice, acest punct aducea o vulnerabilitate exact in zona remarcata de dumneavoastra."
  • -1 (15 voturi)    
    Tolomacul de serviciu (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:55)

    miovan [anonim]

    Uite asa au gresit la absolut toate legile asumate prin raspundere guvernamentala. Unde sunt prefesionistii de care vorbea chiar azi, Emil Bobu? De ce sunt informatii gresite?

    Mai rau este ca nimeni nu si-a asumat esecul.
  • +3 (11 voturi)    
    poate fi adevarat (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:55)

    mesmer [anonim]

    ....la ministerul sanatatii exista functionari ramasi de 100 de ani,secretare cu tarite in loc de creier fuste scurte,si o seama de indivizi si individe a caror singura preocupare este pastrarea si conservarea locului caldut de lucru pe principiul-sa treaca mandatul,sa-mi iau salarul si apoi sa se duca toti la dreaqu;pentru asta si pentru a indeplini interese doar de ei stiute,sunt capabili de orice nemernicie,chiar de-a oferi date eronate prim-ministrului,cu scopul de-a evita orice schimbare care-potential le-ar pune functiile in pericol;n u-si asuma nici o responsabilitate,sunt platiti din bani publici si inutili pentru un sistem muribund;i'm sorry for that....
    • +1 (1 vot)    
      doar la Ministerul Sanatatii ???!!! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 8:35)

      costica [anonim] i-a raspuns lui mesmer

      Asta nu cred ca o crezi, asa este peste tot si a recunoscut-o lejer Presedintele vineri seara cand a recunoscut ca " sistemul" e corupt, plin de clientela, politizat excesiv si ca se fura in draci(nu se stie unde-s banii contribuabililor romani de la CNAS !!!!!) si ca asa este peste tot, nu numai la MS !!!
      Asta a recunoscut Presedintele vinetr seara in fata natiunii romane, la ceas de maxima audienta, cand a retras Proiectul legii Sanatatii!!!
      Sa ne mai miram ca asa merg lucrurile la toate Ministerele, in toata adminsistratia publica centrala si locala??!!!!
      Incompetenta colcaie, corputia este generalizata, clientela politica incompetenta e-n toate functiile, furtul banului public e la el acasa in toata Romania, uite-i ce averi isi fac an de an din politica in timp ce milioanele de romani saracesc din cauza crizei(!!!!), criza nu-i atinge deloc pe politicieni, declaratiile de avere ale lor dupa 3 ani de criza NU arata deloc ca i-ar fi lovit criza cum a lovit Romania si mapamondul, zice Dl Boc !!!!!!!!!!
      Minciuni si ipocrizie maximala la PDLei.
      D-aia vor pleca o data cu Traian Basescu, simpla chestiune de timp.....
  • -3 (15 voturi)    
    halucinatii (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:57)

    un [anonim]

    Nici macar un epitet jignitor nu mai pot spune despre astia doi,care cica conduc o tara.
    Ma bucur ca am plecat, mi-e groaza sa-mi vizitez rudele in mocirla Romania.
    Un alt fapt care ma bucura este ca o mare parte din cei care i-au votat, acum sufera si isi pun cenusa in cap.

    CINE v-a dat informatii eronate? Sa nu spuneti ca mogulii sau Ponta sau Antonescu!!!!
    Sau poate Regele????
    • +1 (1 vot)    
      cred ca voiculescu si regele ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:30)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui un

      !
  • +3 (17 voturi)    
    O premiera datatoare de speranta (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:58)

    Skeptical [utilizator]

    Politicieni romani care spun: "am gresit", "nu am avut informatii suficiente" si "vom rectifica".

    Am avut si am impresia ca doctorul Arafat nu a fost la originea evenimentelor oribile din capitala si din alte orase zilele acestea. Oportunisti cinici si plini de ura fata de tara - de tipul Ponta/Antonescu/Badea-the-clown etc. - au profitat de neintelegerea dintre doctorul Arafat si presedintele Basescu, au profitat de greseala presedintelui de a se implica prea abrupt si fara suficienta informatie in disputa legata de Legea Sanatatii, pentru a incerca sa arunce tara in haos si sa aduca hienele insetate de putere la putere, in afara si prin sfidarea procesului democratic.

    Doctorul Arafat pare o persoana rezonabila, demna si a facut multe lucruri bune in aceasta tara.

    Atit disponibilitatea presedintelui/premierului de a isi recunoaste greseala lor cit si dorinta Dr. Arafat de a evita conflictul de dragul conflictului -- dupa greseala de a fi facut declaratii publice, la o televiziune de tot risul, despre un conflict intern din minister -- le face cinste tuturor. Humanum fuit errare, diabolicum est per animositatem in errore manere.

    Ca de obicei, cuplul comic Ponta/Antonescu iese din toata povestea cu inca mai multa frisca (sa ma exprim eufemistic) pe obrazul lor de mult compromis.

    Bravo Arafat, bravo Boc, bravo Basescu.
    • 0 (4 voturi)    
      intr-un fel ai.. (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:21)

      yyyxxx [anonim] i-a raspuns lui Skeptical

      ...dreptate cu mintea de pe urma. dar sa fim seriosi "nu au avut informati corecte" e un bla bla penibil; a facut Base de oaie si cand vede ce a facut incearca disperat sa mai dreaga busuiocul. Oricum decat sa nu faca nimic e un pas inainte...
    • +1 (1 vot)    
      hai laso' ca macane ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 13:32)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Skeptical

      care speranta ?
      ca nu a mai promulgat vreo lege fiind prost informat ?

      sau ca celalalt nu si-a asumat raspunderea pentru legi despre care a fost prost informat ???

      asa macar in coltul gol al capului voi nu realizati ce inseamna cand primi oameni in stat , cei care iau decizii vitale pentru noi , se declara prost informati ???
  • +2 (10 voturi)    
    a fost si presedintele mintit!? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:58)

    lilian [anonim]

    Bineinteles ca presedintele este uneori (in ultima vreme din ce in ce mai des) dezinformat de domnul Virgil Paunescu, consilerul prezidential pe probleme de sanatate. Domnul Paunescu a inteles ca atributiile functiei sale presupun trierea informatiilor despre sanatate trimise presedintelui, si informarea sefului statului in interpretare proprie, dupa bunul plac. In acest fel domnul Paunescu isi protejeaza interesele si prietenii, utilizand functia detinuta in interes personal. In acest mod presedintele a fost dezinformat si a reactionat impotriva specialistilor in domeniu, zugraviti de domnul Paunescu ca persoane incompetente si cu interese ascunse. Sunt convins ca nu vom mai auzi multa vreme de acest personaj machiavelic, Paunescu, persoana de un caracter indoielnic, caruia presedintele poate sa-i *multumeasca* pentru haosul creat. In acest demers josnic, Paunescu s-a intovarasit cu domnul Cristian Vladescu, cei doi initiatori ai proiectului de lege a sanatatii!
    • +1 (1 vot)    
      acarul paunescu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 12:52)

      geko [anonim] i-a raspuns lui lilian

      deci ... incet , incet s a gasit vinovatul .... sunt curios ce va urma ... "modelul" il aveti in vechile sedinte de partid pentru demascare ... ( ma refer la PCR )
  • -2 (14 voturi)    
    praf in ochii lumii (Marţi, 17 ianuarie 2012, 21:59)

    liana [anonim]

    DomnuBoc. domnu Boc, nu suntem toti, toti tampiti. Da s-o iau altfel: daca un presedinte si un prim ministru iau decizii pe baza unor informatii gresite. din doua una: ori plecati acasa urgent, ori plecati urgent in congo, nu puteti da vina pe subalterni pentru ca raspundeti si in locul lor! Si cate decizii gresite ati luat pe baza unor informatii gresite?
  • -1 (17 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:02)

    MRSmrs [utilizator]

    =Premierul Emil Boc a declarat marti seara, la B1 Tv, ca atat el, cat si presedintele Traian Basescu, au avut "informatii gresite" referitoare la proiectul legii Sanatatii si la dr Arafat.=

    Groaznic...iar acesti nenorociti conduc tara.
    Sa inteleg ca ar fi trecut prin OUG si o lege care prevedea eutanasia romanilor....
    Apropo: de unde au avut aceste =informatii=?
    Mult jeg moral in conducerea acestei tari.
  • -4 (14 voturi)    
    Informatiile gresite si despre poporul roman ! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:03)

    hnhnhnkkn [anonim]

    Credeati ca poporul mai poate rabda " reformele voastre" in timp ce voi nu mai puteati de bine?
    Pentru noi "reformele" vostre au insemnat numai oameni dati afara si venituri taiate iar pentru voi mai multi bani pentru bunul plac.
    Ia mai plecati ca m-am saturat de minciuni. Sunteti penibili. Mai era unul care zicea ca numai Marea Adunare Nationala are dreptul sa-l judece si tot asa nu se mai dadea dus.
    Nu sunt sfinti niici ceilalti politicieni de la alte partide dar parca este totusi o diferenta in favoarea lor.
  • -3 (13 voturi)    
    Minte (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:04)

    dan [anonim]

    Mincinosul spune ca "gresit"="corect". De cate ori ne-ati mintit ca am iesit din criza, mai tineti minte? Cand a spus ca scad salariile cu 25% si de la 1 ian 2011 revin la loc, ati mintit? Mi-e si rusine de cate ori ati mintit!!
  • 0 (12 voturi)    
    bocușor tată! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:04)

    corvus_coraX [utilizator]

    who the fuck este vinovatul că ați fost dezinformați?! ia vă rog dați de el că doar aveți toate instrumentele la îndemână (pix, creion, hârtie, lupă, sugativă, cătușe). și puneți-l la gazeta de perete să-l vedem și noi pentru a-l putea scuipa virtual între sprâncene....
  • -4 (12 voturi)    
    Emil Boc (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:05)

    lucky luck [utilizator]

    A avut informatii gresite asupra starii Romaniei, inteligentei romanilor si, mai ales, a inteligentei proprii...
    Am spus inteligenta?! Iertare!...
  • 0 (10 voturi)    
    Boc mi-a stors o lacrima (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:08)

    Mihai [anonim]

    ...la interviul din seara asta. L-am ascultat foarte emotionat cum a fost dezinformat in leg. cu legea sanatatii.
  • -1 (13 voturi)    
    buna poanta asta! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:09)

    vercingetorix [utilizator]

    La un asemenea nivel nu exista "am avut informatii gresite".

    Cei care v-au dat astfel de informatii, ar trebui sa fie demisi (presupun ca se refera la consilieri).

    Dar cum a fost voia presedintelui, afirmatia asta e greu credibilia. Daca presedintele nu ar fi spus: "Pleaca ori ministrul, ori subsecretarul. Ghici cine pleaca? Ghici ghicitoarea mea" era posibila si o astfel de afirmatie.

    Aici a fost vorba de orgoliul lui Basescu si Boc s-a executat rapid. La fel cum a fost vorba si de retragerea legii de la dezbatere.

    De altfel e induiosatoare si declaratia de bucurie ca liderii USL (alte vuvuzele) au acceptat invitatia sa va intalniti sa discutati. Pana acum, d-le Boc, ati fost permanent pe o pozitie de forta fata de opozitie, i-ati persiflat, ati facut misto de ei etc. Acum, dintr-odata, sunt parteneri de dialog.

    Ntz, ntz, ntz
  • -2 (10 voturi)    
    Boc minte in tandem cu Basescu (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:11)

    Demisia incompetentule ! [anonim]

    Nu tie rusine sa afirmi astefel de minciuni ?
    Nu e suficienta incompetenta matale ?
  • +2 (4 voturi)    
    uite cum sta treaba (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:12)

    atreus [anonim]

    iar un link... explica mai bine cum sta treaba cu asigurarile de sanatate de stat si "welfare state"...

    http://www.youtube.com/watch?v=gwTDKt_k9kQ&feature=related
  • +2 (10 voturi)    
    19 milioane de romani (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:13)

    taranistu [utilizator]

    si-apoi, cine si-a dat demisia sau a fost demis pentru transmiterea de informatii "nepotrivite"?
  • -3 (9 voturi)    
    V-am ciuruit! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:15)

    lucky luck [utilizator]

    Pardon: V-ati ciuruit! Prostie, inconstienta, batjocura, iresponsabilitate... E doar inceputul!...
  • +2 (8 voturi)    
    22 de milioane de romani? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:19)

    Hipocrat [anonim]

    Nu cred ca sint mai mult de 20 de milioane de romani in Romania. Restul ... sint prin tari mai calde si nu vor benificia de vechea noua lege a sanatatii. Majoritatea celor plecati nici nu s-ar risca sa mai intre intr-un spital romanesc. Cel mai mult la apreciez Arafat e faptul ca a reusit sa faca ceva in medicina romaneasca fara sa fie "fiu' lui taticu" Daca nu securist atunci cel putin PCR-ist de frunte ca in cazul domnului profesor doctor Oprescu.
  • +3 (13 voturi)    
    Asta-i o declaratie (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:22)

    Luk [utilizator]

    care precede plecarea unui ministru.

    Sau a unui Prim Ministru.
    • +2 (2 voturi)    
      Care gospodari?! Cumetrii de conjunctura! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:43)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Dar despre raportul Curtii de Conturi privind informatizarea sistemului din administratie ce se mai spune?!

      Da, traim intr.o era informatizata si banii pentru asta au fost irositi sau au ajuns prin buzunare cu mult largi decat ale celor care striga intr.un fel sau altul astazi in Piata Universitatii.

      http://economie.hotnews.ro/stiri-it-11144209-raport-dur-curtii-conturi-despre-banii-cheltuiti-stat-informatizare-sisteme-paralele-ineficiente-strategii-incoerente-superficiale-nerespectarea-legii.htm

      Rusine!
  • +4 (14 voturi)    
    wtf (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:22)

    Archon [anonim]

    Ce-a zis? Informatii gresite? Legea sanatatii are 10 fuckin' pagini, cum sa ai 'informatii false'? E nesimtit?

    Dupa ce au facut o varza din noul cod al muncii, acum au incercat sa forteze o mizerie si mai mare! Legea nu ar fi trecut de parlament si ar fi fost adoptata prin asumarea raspunderii. Noroc de protestele stradale. Care nu ar fi aparut daca Basescu nu s-ar fi comportat ca un nesimtit fata de Raed Arafat.

    Proiectul legii sanatatii a fost o mizerie. Orice om cu un minim nivel de inteligenta isi da seama de asta. Bine ca a fost retras. Si ar fi bine ca Boc&company sa-si dea demisia. Nu falsezi in halul asta fara sa platesti!

    Si ar mai fi bine ca oamenii sa se trezeasca si sa nu mai voteze ex-comunisti!
    • +2 (2 voturi)    
      Da, trezirea, oameni! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:50)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Archon

      Poate ca domniii se ocupa de congrese de partid, chibiteaza pentru noua campanie, insa nu se ocupa deloc de economia subterana, cea care duduie la negru, dar vor colecta de taxe la Stat din buzunarul din ce in ce mai mic al cetateanului de rand.

      Sa exonerezi CFR-ul in halul asta, inseamna ceva! Inseamna ca ani multi si buni cativa au facut averi nejustificate si ca au si cotizat pe unde trebuie.
  • -1 (13 voturi)    
    Corect (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:29)

    gigi [anonim]

    Este absolut evident ca informatiile gresite au venit de la Iliescu, Antonescu, Ponta, Nastase, Vantu, Patriciu si de la mineri. Opozitia a vrut sa discretizeze puterea prin aceste actiuni miselesti, cu scopul de a o compromite. Bine ca Domnul Presedinte Traian Basescu impreuna cu Domnul Emil Boc sunt vigilenti si cu tenacitate au deconspirat demersul acestora marsav. Sa ne bucuram de conducatorii nostri si de agiltatea lor ! Oamenii care au iesit in strada protesteaza impotriva unor ridiculitati inventate de catre opozitie. Acum ca s-a clarificat totul, pot merge linistiti acasa si se pot bucura de traiul nostru, al tuturor, de poveste, aici, la noi, in Romania. Doamne ajuta !
  • 0 (10 voturi)    
    din bocul gandirii (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:30)

    KingSnake [utilizator]

    :)))))) Asta mic e tot facut pe el.

    De la cine sunt informatiile alea gresite ? A fost dat afara ? Care sunt informatiile alea ? Deci presedintele si primul ministru al unei tari vor sa reformeze categoric tara, dar nu sunt in stare sa citeasca o lege de o asemenea importanta si in plus au si consilieri inepti. Poate cine stie, au aflat despre lege de la TVR.
  • -1 (3 voturi)    
    Au avut informatii gresite... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:35)

    Costin1968 [utilizator]

    ...ca Arafat e corect...si calm...ha,ha,ha...
  • 0 (10 voturi)    
    Macar fiti barbati onesti (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:36)

    John Cromwell [anonim]

    Tu si Pres-edintele, nu o dati la intors smechereste.
    Daca ati fost dezinformati, dati afara toti consilierii mincinosi sau incapabili plus ministrul sanatatii care a facut dezimnformarea respectiva. Dar, macar aplicati vorba lu' nenea Iancu: " Zoe, fii barbata"
  • -4 (6 voturi)    
    raed (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:37)

    tara [utilizator]

    ptr. comentariu 2 si3
    Cititi Liviu Alexa blog. Cu stima
  • 0 (12 voturi)    
    Risipa pedelista (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:49)

    fdvsdshf [anonim]

    Basescule tu si guvernul tau ai risipit banii luati de la gura familiei mele sau din salariile colegilor mei , din pensia mamei mele , din salariul fratelui meu care a intrat in somaj pe mofturile si hambitiile unor persoane din anturajul pedeleului, pe comenzile de partid.
    Puteai sa faci bine in tara, sa apara locuri de munca, sa apara fabrici si uzine, sa traiasca toata lumea mai bine- bineinteles daca voiai asta, dar nu ai stiut sau nu ai putut sa faci asta sau nu ai vrut .
    Tu atata stii privatizarea a ceea ce are deja statul, taieri si reduceri de venituri nu de cheltuieli si biruri mai mari pe amarati.
    Atata stii , placa cu criza dar criza asta e numai pentru omul de rand nu si pentru voi.
    Au aparut mai multe vile, s-au cumparat mai multe masini de lux, s-au petrecut mai multe vacante costisitoare, coruptia e mai mare, politizarea institutiilor este maxima.
    Mai bine lasa pe altul care poate se pricepe.
    • +3 (3 voturi)    
      Da, multa risipa! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:53)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui fdvsdshf

      Una din comenzile de partid si familie, este EBA. Jenant!
  • +2 (10 voturi)    
    Mda.... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 22:54)

    George [anonim]

    Deci pe baza unor informatii eronate iese ditamai presedintele la televizor de de cateva ori sa-l faca muci pe Arafat ? Chiar nu putea vreun consilier sa verifice despre ce este vorba inainte sa lase ditamai seful statului sa se faca de ras cateva zile la rand ?
    E si mai grav... Intr-o tara normala cineva s-ar putea gandi la demisie.
    Chiar nu este vreun consilier sa-i explice presedintelui cu ce trebuie sa se ocupe el si ca trebuie sa-l lase pe premier sa se ocupe de ce trenuie sa se ocupe un premier ?. Cine drac' se mai ocupa de politica externa a Romaniei daca seful statului se ocupa de injurat pe cate un doctor care a marait la noua lege a sanatatii ?
  • +2 (2 voturi)    
    si marmota... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:05)

    ne vedem la vot [anonim]

    partea asta cu "le vom rezolva pe parcurs" arata ce departe sunt Presedintia si Guvernul de Pta Universitatii. Pai de 22 de ani tot rezolvam pe parcurs si nu mai terminam odata d-le Boc!

    Ati avut "informatii gresite"? Pai cel tarziu maine la prima ora trebuie sa aflam ca ministrul sanatatii a fost demis... la fel si 2-3 directori de prin serviciile "de incredere" ale d-lui presedinte... Altfel, rezolvam noi, nu va mai obositi. Mai bine ati incepe sa impachetati...
  • +2 (2 voturi)    
    presed. va fi avut info gresite si despre RMGC :D (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:10)

    mda [anonim]

    iar Boc a avut, cu siguranta, informatii eronate despre Luca atunci cand l-a trimis sa il reprezinte (ca pe noi in nici un caz nu ne reprezenta) in European Economic and Social Committee...

    visez la SCUZE pentru nesimtirea de a face lobby pentru tunul infiorator numit RMGC (in care gasim urmele a zeci de "intreprinzatori" - de la Frank Timis, Ovidiu Tender, Adrian Nastase pana la SOV si, iarasi, Luca...)

    asadar, la mai multe scuze si la mai putina coruptie :)
  • +2 (2 voturi)    
    Ne cred prosti (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:20)

    Coco [anonim]

    Bai da astia char ne cred prosti. Sa se duca pe unde au fost intarcati si sa ne lase cu abureala !
  • +2 (2 voturi)    
    daca Boc si Base citeau legea (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:23)

    darius [anonim]

    mai ales ca e scurta, n-ar fi avut informatii gresite!

    dar Base ii cere demisia lui Raed si il denunta ca dusman al legii, fara a fi citit legea!
  • +3 (3 voturi)    
    Inca o flegam in obrazul romanilor (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:27)

    Sictireanu [anonim]

    Cam asta spune Boc: Sunteti tampiti si TREBUIE sa inghititi orice.
    Ei bine, Piticule, nu mai tine figura.
  • +3 (3 voturi)    
    Si lui basescu i-a fost rusine de gogoasa asta (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:34)

    jhhkhkhk [anonim]

    Eu cred ca si lui basescu i-a fost rusine de gogoasa asta asa ca l-a trimis pe boc sa o spuna la tv.
  • +4 (4 voturi)    
    Doamnelor, domnilor, eu cred ca BOC MINTE. (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:39)

    adevarul gol golut [anonim]

    Doamnelor, domnilor, eu cred ca BOC MINTE de ingheata apele cu informatiile gresite si este inconstient de sincer cind spune ca "presedintele a fost si ramane extrem de atasat procesului de reforma a statului".

    Adica, pina nu-l reformeaza nu se poate detasa.

    Domnu' va rugam frumos, lasati statu' macar asa cum l-a gasit, incercati sa va atasat de-un animal de casa, timbre, colectie de capace de bere, ceva mai benign.

    Succesuri va doresc!
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Marţi, 17 ianuarie 2012, 23:40)

    sandel [anonim]

    Ce garantie am ca astia stiu vreodata ce legi promulga? Au gresit? Demisia! Greselile se platesc mereu in viata.
  • -3 (3 voturi)    
    Consilierii lui Base sunt problema (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 7:18)

    Stefan [anonim]

    Asa e, Base cred ca e bine intentionat, are macar curajul si barbatia de a incepe sa faca ceva ce nenorocitii dinaintea lui nu au avut. Sunt doua jigodii langa Base in permanenta, Virgil Paunescu si celalalt cu mustacioara, nu mai imi amintesc exact numele lui, marii "specialisti" in probleme de sanatate. Ei sunt de vina pt tot, niste gunoaie oportuniste, slab pregatite, dar stiu frumos sa s�s�ie cu limba despicata. Pe astia sa ii dai afara, Base!
  • +3 (3 voturi)    
    Calaul democratiei (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 7:36)

    Dan Coe [anonim]

    Traian are "informatii gresite" despre Romania in general si despre democratie in special. Este cel mai antidemocratic presedinte post-decembrist.
  • +2 (2 voturi)    
    Incredere. (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 7:47)

    sase sase [anonim]

    Ma intreb ce incredere mai poate avea cineva in deciziile presedintelui si ale premierului,cand dau crezare cu atat usurinta unor informatii eronate (false?) .De ce pana la aceasta ora sectorul de unde au pornit aceste informatii nu a fost "restructurat" iar protagonistii acestei dezinformari nu sunt someri? Sunt cumva clienti politici si sunt de neatins in an electoral?Mai intreb de ce senatorul Urban mai este in PDL dupa ce i-a facut pe romani viermi iar Baconschi mai este nunistru si membru PDL si inca cu functie de conducere dupa ce i-a facut pe protestatari mahalagii?Se solidarizeaza cumva dl.Boc si partidul cu asemenea elemente?In numele libertatii de opinie sunt permise in PDL asemenea atitudini?Pot sa aiba orice opinie ,dar in afara partidului.
  • +2 (2 voturi)    
    pai? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 8:12)

    laurentiucat [anonim]

    daca, la celelalte legi privind reforma, nu a existat un arafat sa ne arate lucrurile gresite!!!? sau si acolo au fost informati gresit basescu si boc da nu au recunoscut pana acum?
  • +3 (3 voturi)    
    mai Boc, mai Basescu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 8:22)

    Ana [anonim]

    Cum dracu nu stiati ce stia o tara intreaga despre Arafat? Da voi unde traiti?
    Arafat o fi fost "socat" de atata sustinere, da' ce socati ati fost voi, nu-i asa?
  • -3 (3 voturi)    
    mai bine asa (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 8:32)

    Viorel [anonim]

    prefer politicienii sa-si recunoasca in asa fel greselile, decat sa adopte ceva in mare taina si in interes propriu, cum se facea in timpul guvernarii PSD.
  • +3 (3 voturi)    
    barbatul de stat... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 9:05)

    catalin_mattei [utilizator]

    marele barbat de stat, fiul iubit al poporului.. adica tovarasul Traian Basescu nu are curajul de a recunoaste singur ca a gresiit si atunci isi trimite sluga sa o faca.. jignitor! Ce conducator este asta?.. e vremea ca steaua securistilor fostului regim sa apuna!!! Pleaca Base! Pleaca! Ia-l pe Ilici si duceti-va cat de departe puteti!
  • +3 (3 voturi)    
    Cum adica au avut informatii gresite ???? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 9:33)

    Carcotescu [anonim]

    Nu Boc a facut legea?
    BOC A CITIT LEGEA ?????
    CE DRACU CAUTA BOC IN GUVERN ???????????
  • +3 (3 voturi)    
    Are dreptate ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 9:35)

    Didos [anonim]

    Este nevinovat ! Omul n-a stiut ! Altii sunt vinovati ! (Basescu ?). Acum sa ne spuna cine sunt vinovatii si ce masuri a luat cu ei. Si uite asa , din gresala in gresala , spre victoria finala ! Acum am inteles cum functioneaza guvernul Boc : cu "n-am stiut " si " a fost o gresala ". Sa ne traiasca, ei si stilul exceptional de a conduce tara , adica fara societate civila , fara sindicate , fara opozitie etc. ! Numai ei !
  • +2 (2 voturi)    
    Daca... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 9:54)

    Agamita [anonim]

    cei doi tovarasi cu functii de raspundere au fost prost(i) informati, atunci ministrul sanatatii si consilierii personali ai celor doi sa-si depuna demisia, desi asta nu repara cu nimic situatia creata.
    Se vehiculeaza ideea ca responsabila de redactarea Legii sanatatii ar fi fost o comisie careia i s-au alocat circa 2 milioane de euro. In cazul in care acest lucru este adevarat, acceasi comisie ar trebui sa returneze banii integral si sa raspunda penal.
  • +1 (3 voturi)    
    cine mai stie (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 10:06)

    ralin [utilizator]

    Frate daca ei "dit-a-mai" sefii romaniei nu sunt informati bine , noi oameni de rand ce facem? ne conduc niste cretini
  • 0 (0 voturi)    
    Raed Arafat ministru al Sanatatii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 10:12)

    aidrag [anonim]

    si avem o sansa sa se miste ceva la Sanatate. Cu restul ciupalacilor ne-am lamurit: ACEEASI MIZERIE!
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 10:18)

    anonim [anonim]

    O demisie ceva?
  • +2 (4 voturi)    
    de la cine (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 10:22)

    om [anonim]

    de la cine avurati informatiile astea gresite ? de la coltul strazii ? de la servicii ? esti cam penibil don primus ministerius; iar prezidentele tace precum mortu' in papusoi;
  • +1 (1 vot)    
    Informatii gresite? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 11:19)

    Stefan Hegedus [anonim]

    Cu stima intreb:de ce are Cotroceniul si Primul ministru consilieri,nu unu,nu doi ci cu zecile,cu salarii enorme ?
  • +1 (1 vot)    
    pai nasol daca aveati informatii gresite (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 11:42)

    pix [anonim]

    daca nu se lua nea traian in gura cu raed arafat si ala nu demisiona, si nimeni nu se mai agita, ce se intampla? nea traian continua sa sustina legea gresita care ajungea sa fie votata/asumata si noi aveam acum o lege gresita bazata pe informatii gresite?

    ttttt... ce scuza de clasa I... "tovarasa, am vrut sa scriu tema, dar nu am gasit pagina din manual"
  • +2 (2 voturi)    
    nu a fost nici o dezinformare (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 11:54)

    ceapa [anonim]

    Eu cred ca nu au fost dezinformati. Pur si simplu au dat inapoi pentru ca au vazut ca Arafat are sustinere publica. Asta a fost tot. Prin chestia asta au vrut sa dea bine la public si i-au scos tapi ispasitori pe consilieri.
  • +1 (1 vot)    
    haha (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 11:57)

    andrei [anonim]

    astia ( base si boc ) chiar ne cred dobitoci, este incredibia ipocrizia de care dau dovada. sper ca cineva candva sa le intoarca toate aceste mizerii
    • +1 (1 vot)    
      Nu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 12:41)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Domnul Boc spune adevarul. Guvernul sau a avut informatii gresite despre legea pe care chiar el a redactat-o si a promovat-o. Este perfect sincer. Nu prea sita el ce scrie in lege, nici ministrul de resort, nici seful statului. Acum stie. Progreseaza. Sa-l aplaudam.
  • +1 (1 vot)    
    tipic romanesc (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 12:13)

    cotcodac [anonim]

    Inca o chestie tipic romaneasca. Ne certam, jignim, dar nu stim de ce, doar din dorinta de refulare a frustrarilor acumulate.
  • +1 (1 vot)    
    simplu (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 12:30)

    mnb [anonim]

    arafat a dat o lectie usturatoare tuturor politicienilor
  • 0 (0 voturi)    
    legea sanatatii (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:09)

    codul rosu [anonim]

    Legea sanatatii sa prevada asigurari in cuantum de sume clare (ca si la bunuri),evident,cu urgentele sustinute de catre stat (care suntem tot NOI!). Aceasta lege trebuia data de 20 de ani,dar nimeni nu a vrut sa si asume antipatia populatiei,obisnuita cu sistemulcomunist,impletit cu plicul balcanic.. De ce sa nu stim exact costul corect al actului medical,de ce sa nu fie responsabilitati clare pentru toate partile,sa fie selectie intre profesionisti? Cred ca doar celor care nu le place ordinea, lenesilor din societate sau escrocilor din sistem,le ar fi frica de un astfel de sistem (ca cel german,de ex). Si sunt multe altele de spus. Legea se va vota, este obligatie EU si FMI, iar USL stie asta ( s a si oferit sa faca \"pact social\"pe tema data).USL nu vrea sa si asume nemultumirea sociala provocata de aceasta lege, dar stie ca trebuie votata...Vor face tot ce pot ca sa o voteze PDL ul..E o lasitate politica,valabila de ambele parti! O sa vedem ce va urma,e interesant,nu? Nu fiti naivi,totul e deja hotarat de EU (GERMANIA),statul social nu mai e viabil in recesiunea asta mondiala, iar Romania nu va fi lasata sa fie un exemplu discrepant de \"generozitate\" sociala pentru restul Europei! (cei care traiesc in afara tarii stiu exact ce inseamna asigurari de sanatate in UE...Adica cat costa si in cat timp ai acces in regim de asigurari la cab unui medic!!!!)
  • 0 (0 voturi)    
    bai paparudelor (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:00)

    mihai [anonim]

    Bai fratilor puteti sa spuneti cand a recunoscut Iliescu, Nastase, Ponta , Crinuletu ca au gresit.
    Ca sa fiu sincer il prefer pe Becalii.
    Prea mult tam tam cu Raed, e bagat prea mult in seama .
    Sunt romani de care habar nu aveti, dar din cauza unora ca voi o tulesc in state sau UE si fac performanta acolo iar daca vin sa faca ceva ; nu e bun ca e roman, mai bun e ....... Asa s-a intamplat si cu Cuza, nu a fost bun ( asa au decis masoni ) , dar a fost bun Carol ( a se vedea Eminescu ).
    Oare Stefan cel Mare o fi fost roman.