Dosarul mitei de la MAI

Valentin Fatuloiu vorbeste de doua persoane avand legaturi cu Chelu, care au murit in conditii suspecte/Americanii s-au plans de seful IGPR - Petre Toba- pentru ca ii schimba pe toti cei care aveau expertiza

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 22 noiembrie 2010, 19:03 Revista Presei | Radio TV

Dan Valentin Fatuloiu
Foto: Agerpres
Secretarul de stat Dan Fatuloiu a declarat, luni, la Antena 3, ca exista cel putin doua persoane care aveau legaturi cu Catalin Chelu  si care au murit in conditii suspecte, ca "Deja vorbim de o grupare mafiota care foloseste mijloace destul de dure".

El a exemplificat: "este o doamna Luminita, folosita ca sageata pentru falimentarea unor societati; ea a murit intorcandu-se de la consiliul de administratie, in conditii suspecte; desfac furtunul de la frana, de exemplu; mai exista un cetatean care s-a aruncat de la etajul 8...".

Intrebat daca ofiterii de politie l-au tradat, chestorul a raspuns ca DNA verifica acest lucru, pentru ca in toate aceste dosare s-a dat NUP: "Pentru cine v-ar fi tradat? Nu stiu. Pentru mafia economico-financiara".

"Ii recomand lui Valentin Fatuloiu sa se abtina de la declaratii pana la finalizarea raportului", a afirmat luni ministrul de Interne, Traian Igas, referindu-se la cazul presupusei mite oferite secretarului de stat de catre omul de afaceri Catalin Chelu. Fatuloiu a declarat zilele trecute ca fiul sau Alexandru, al carui nume a aparut in scandal, nu are nicio legatura cu Chelu. Numele lui Alexandru a fost implicat in dosar in urma unei "tradari" a politistilor de la Economic, a afirmat Fatuloiu.


"Daca stie care colegi l-au tradat, sa spuna cine sunt acestia", a zis Igas, referindu-se la afirmatiile lui Fatuloiu. "Nu stiu ce intelege el prin tradare", a completat ministrul.

  • Fatuloiu a adus acuzatii grave sefului Politiei, Petre Toba: "exista acuzatii ca ar fi actionat abuziv; este un om care n-a terminat scoala de politie, are 14 ani de politie, a venit si a distrus un concept pe baza caruia am intrat in UE".
Intrebat daca americanii s-au plans de seful IGPR, Petre Toba, a replicat: "Da. S-au plans americanii; pentru ca schimba pe toti cei care aveau Academia FBI, pe toti cei care aveau expertiza".

Fatuloiu a mai spus ca Seful Politiei Romane, Petre Toba, stia, cel mai probabil, despre toata aceasta afacere, din moment ce ocupa functia de manager.

Mai mult decat atat, Fatuloiu si-a exprimat, din nou, dorinta de a-l schimba pe Toba din functie si de a aduce in locul lui un ofiter curat.

Acesta a descris detaliat flagrantul organizat cu ocazia autodenuntarii sale la DNA.
  • Despre flagrant, chestorul de politie a relatat: "L-am asteptat la 10, n-a venit, m-a sunat si a zis ca a fost la BRD iar pe bani era stampila BRD; in parcare erau 2 autovehicule, mi-a zis ca din acelea imi va cumpara; la statuie mi-a aratat punga cu bani: 50 mii euro; am luat punga, imediat un echipaj al DNA de circulatie le-a blocat drumul si i-a retinut; eu am venit aici cu banii, erau procurori DNA, s-au luat 2 martori de pe strada".
  • Referitor la implicarea fiului sau in acest dosar, Fatuloiu a declarat: "legatura cu fiul meu este un filmulet aparut pe Facebook, si e dintr-un bar in care el nu a fost; este o inscenare a celor care voiau sa-l compromita".
Fiul chestorului Dan Valentin Fatuloiu, Alexandru, denumit in unele cercuri si 'beizadeaua din Topoloveni', este cel de-al doilea denuntator in cazul mitei de un milion de euro de la Ministerul de Interne. La el ar fi apelat omul de afaceri Catalin Chelu, printr-un prieten, Stefan Badea, acuzat si el in dosar, pentru a lua legatura cu chestorul Fatuloiu.




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

10267 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    politia corupta (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:32)

    misu [anonim]

    Igasule nu pune ba batista pe tambal. Fai ordine si curatenie sau vezi-ti de drum. Pe DN 7 e o parcare unde cineva de ani de zile cumpara motorina cu canistra de la camionagii si o revinde la diversi clienti. Vis-a-vis sta zilnic un echipaj de politie pentru supravegherea traficului. Echipajele alea se schimba permanent, adica daca nu intelegi iti spun ca toti sunt ori corupti, ori prosti, ori incompetenti.
  • +18 (18 voturi)    
    sa nu sarim peste micul dejun,sarim in Dambovita (Luni, 22 noiembrie 2010, 20:12)

    Eneas [anonim]

    moncher, suntem intrun stat mafiot, o cleptocratie am putea spune ,in care cetateanul nu mai e sigur dupa ora 18 ,in care e bine sa umblam cu topoare si coase la noi,ca nu se stie,in care perversul din Tg.Ocna conduce Antena TV, in care politia este condusa de Soric, Toba , si alte mezeluri obtinute de la porc ,in care presedintele zice de bine ,dar ministrii surzi din nastere ,nu aud,in care m-ai bine vorbim prin semne ca suntem ascultati ,in care tiganii sunt rasfatati ca romi , in care furtul din buzunarul statului e litera de lege....punem de o emigrare ?
    • 0 (0 voturi)    
      Cheful de Craciun (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:52)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Mie asta imi sugereaza toata povestea asta, e vorba in principal despre sacrificat in perioada imediat urmatoare de Sorici si Toba...
    • +1 (1 vot)    
      Amice... (Marţi, 23 noiembrie 2010, 0:17)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      ...ne vedem dupa Nadlac!

      Cred ca le-am vazut pe toate...
  • +2 (12 voturi)    
    nedumerire (Luni, 22 noiembrie 2010, 20:33)

    wasabi [utilizator]

    "Fatuloiu a adus acuzatii grave sefului Politiei, Petre Toba:"exista acuzatii ca ar fi actionat abuziv; este un om care n-a terminat scoala de politie, are 14 ani de politie, a venit si a distrus un concept pe baza caruia am intat in UE"

    Dle Fatuloiu este cumva vorba de conceptul acela de 70 000 de euro pentru un Logan de Politie?
  • +7 (11 voturi)    
    îi clar, îi haos! (Luni, 22 noiembrie 2010, 20:34)

    domu [anonim]

    ăştia nu mai ştiu pe ce lume trăiesc :) nu mai ştiu nici măcar cărei tabere îi aparţin.
    îi clar, îi haos. şi eu care mă gâdeam că erau organizaţi. uite că şi crima în România a devenită dezorganizată :)
    • -1 (1 vot)    
      haos (Marţi, 23 noiembrie 2010, 8:27)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui domu

      da, este haos, dar este bine organizat.
  • +11 (15 voturi)    
    nu stiu (Luni, 22 noiembrie 2010, 20:39)

    george [anonim]

    Eu nu stiu care sunt substraturile, nu stiu nimic despre Dl Fatuloiu, dar un lucru nu-mi place, anume ca Antena 3 dar si presa, precum si presa, in loc sa faca opinie contra mafiei SISTEMICE, contra retelelor care devine clar SUNT PATRUNSE in institutiile statului cele mai inalte, in loc de a face curat, se aliaza contra Dlui Fatuloiu .

    Repet, constatare personala.
    • +14 (16 voturi)    
      pai asta ar fi (Luni, 22 noiembrie 2010, 20:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui george

      acest Chelu interpus al d-lui Vantu, mafia isi apara interesele, ramane noi doar sa credem ceea ce ni se spune...
    • +2 (2 voturi)    
      O constatare fireasca. (Marţi, 23 noiembrie 2010, 9:17)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui george

      Poate nu intelegi situatia putin. La nivel inalt nu s-a intamplat niciodata asa ceva. In acest moment avem prima mita de o asemenea marime refuzata. Tu iti dai seama ce implica asta? E posibil sa nu mai mearga. Se creeaza un precedent. Politisti devin mai atenti si se gandesc de doua ori la Fatuloiu care a refuzat atatia bani si daca merita sa mai ia si ei ceva.

      Parerea mea este ca mergem spre bine. Daca incepem sa scapam de coruptie facem primul pas spre democratie.
  • +3 (3 voturi)    
    nu te mira,arestatii sunt asociatii lui SOV (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:04)

    Eneas [anonim]

    iar Fatuloiu era cunoscut ca om al lui Basescu !e normal sa fie latrat de Irealitatea si de Halene 1-3 ! in plus un acest Toba din inginer ajuns politist frizeaza ridicolul daca nu e altceva la mijloc!
  • +1 (1 vot)    
    reglare de conturi in MAI (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:25)

    dadan [utilizator]

    de ce mi se pare ca este doar o reglare de conturi in MAI intre doi vulpoi rivali? ceva imi spune ca multe flagrante a uitat sa le mai denunte Fatuloiu iar acum ca a vrut sa profite de momenul Soric si sa scape de incomodul Toba (moment initiat de incidentul Marar )...parca suntem la cireasa de pe tort varianta cu interlopi.....:)
    Daca tot a pus corpul ala de control in miscare , eu zic sa verifice toate partile implicate iar ANI sa le ia putin averile la purecat - eu zic ca pentru oameni cinstiti nu se fac manele la comanda pentru gadilat orgoliu de cetatean model, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    bv (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:32)

    bo [anonim]

    suna bine, cleptocratie.
  • -1 (1 vot)    
    Luminitza Tiru omorata de Chelu (Luni, 22 noiembrie 2010, 22:11)

    gigel ioanidis [utilizator]

    Informatii la Nasul la B1
  • +1 (1 vot)    
    domnu'shef (Luni, 22 noiembrie 2010, 23:10)

    sarin [utilizator]

    las-o dreaq cu a-gata-cristi si alte telenovele si kkturi suspecte, totul este o gainarie, si ce face interlopu, mai precis gainarii, si shoricu, si matale si chelu si toba si care mai sunteti p'in ministeru ala.. cand se satura gainaru de gainarii, trece la gainareala elevata de nivelu doi, politica.. atata agitatie, milioane de litere, plamani uzati in van, ori ca sa crezi asemenea enormitati, tre'sa ai mintea aluia/aleia de baga pisica'n cuptor sa se usuce si casca gura la seriale sud-coreene.. 'ti-o dreaq cu suspecteniile.. gainareala, asta-i tot, unu mai egal decat cel'lalt..
  • +1 (3 voturi)    
    erou (Luni, 22 noiembrie 2010, 23:34)

    buha [utilizator]

    Sper ca Fatuloiu impreuna cu DNA sa dea o lovitura grea mafiei.
    Si mi-e indiferent din ce partide cad capete.
    • 0 (0 voturi)    
      constanta nu-i sicilia (Marţi, 23 noiembrie 2010, 8:45)

      portudin const [anonim] i-a raspuns lui buha

      -va amintiti ca debarcarea aliatilor in Sicilia s-a facut cu succes prin acordul tacit al mafiei.Asa erau vremurile atunci ,te faci frate cu dracul pana treci puntea. Debarcarea de la Constanta,poate avea succesuri numai daca mafiile sunt controlate,mai ales cele de peste balta .Problema e ca ele au ajuns piramidale,nu-s mai revendica teritoriu ci sunt ,recunoscute-transfrontalier. Peste capac nu-i supapa ci un surb de control.Cand il strangi iese "zeama " din toate piramidele,prima la varf, de la rangul 33 in jos.Atentie baza e pe nisip iar varful un stabilopod si cine se uda prea mult., --- "carena "intra sigur la apa sarata--dar"hemoragia" se opreste--Andocare reusita----------"-afirmativ"
  • -1 (3 voturi)    
    Pai Toba asta se incadreaza perfect in PDL (Marţi, 23 noiembrie 2010, 0:28)

    Catalin [anonim]

    Scoala particulara sau neterminata (vezi Udrea, Canacheu), scapa de toti cei care au carte (ca si Basescu)...se potriveste perfect cu PDL-ul !
    • 0 (0 voturi)    
      hahahahaha (Marţi, 23 noiembrie 2010, 8:28)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      cati ani a ramas repetent Crin?
  • 0 (0 voturi)    
    A fost autodenuntat ? (Marţi, 23 noiembrie 2010, 9:15)

    dorin bretan [anonim]

    Cand vorbesti de spaga de 1.000.000 Euro parca te furnica pe sira spinarii. Nu te poti simtii in siguranta intr-o tara unde nu o multinationala ci niste gainari dau asemenea spagi. Pentru ca banii nu vin din neant. sunt tot bani facut pe spatele nostru. Suma e atat de mare incat poate suci mintea oricui , asa ca e bine ca se mai scutura craca din cand in cand.
    • 0 (0 voturi)    
      usurel (Marţi, 23 noiembrie 2010, 9:35)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      Usurel cu concluziile. Eu cred ca era 'cioaca' .
      Eu cred ca Fatuloiu urma sa fie santajat si nicicum nu ar fi primit 1000 EUR.
      Doar ca a fost mai destept cu 5 minute.
  • 0 (0 voturi)    
    curios (Marţi, 23 noiembrie 2010, 9:20)

    jj [anonim]

    cum arata un echipaj DNA de circulatie?
  • +1 (1 vot)    
    EXPERTIZA (Marţi, 23 noiembrie 2010, 9:26)

    Dan Vasilescu [anonim]

    O intrebare pentru dl. Fatuloiu : Despre ce EXPERTIZA este vorba, psihiatrica ? Sau este vorba de EXPERIENTA de specialitate ?
  • 0 (0 voturi)    
    Mafiotii lui Basescu... (Marţi, 23 noiembrie 2010, 9:36)

    TED [anonim]

    Individul asta era nr.2 in politie....si e manjit peste tot de mafioti si el si mai ales acel fiu vagabond....
    Ce mai spune el?....de disparitii in conditii suspecte...dar ce trebuie sa faca el ca politist?...
    Evident sa ne spuna noua povesti;sa ii apere si pazeasca pe mafioti si sa fie bine recompensat din bani publici....
    Traiesc si eu in aceasta tara....si pot spune cu mana pe biblie....TOATA POLITIA ROMANA E CORUPTA....mai ales din cauza capilor care asta fac:fura,ajuta mafiotii,servesc mafiotii politici si dispretuiesc cetateanul care ii plateste ....
    Aici e marea buba....dar coruptia si mafia a ajuns pana la cele mai inalt institutii ale statului....de fapt Romania nu mai e un stat de drept ci unul mafiot si corupt....
  • +1 (1 vot)    
    Voicu a "murit" (Marţi, 23 noiembrie 2010, 9:52)

    kaishakunin [anonim]

    Traiasca Voicii.

    Cine i l-a recomandat pe Fatuloiu lui Chelu?

    De ce a crezut Chelu ca Fatuloiu va accepta banii?

    Ce ar fi trebuit sa faca Fatuloiu pentru acei bani?

    De ce a izbucnit scandalul? Ce n-a functionat cum trebuie in toata "operatiunea" asta? De ce a dat "oala-n foc" si a porcait tot locul?

    Intrebari la care as vrea un raspuns de la institutiile statului platite din impozitele noastre, ale tuturor.

    Evident ca sunt intrebari care nu vor primi raspuns. Nici de la DNA, nici din partea injustitiei romane.
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai buna solutie! (Marţi, 23 noiembrie 2010, 10:31)

    gica contra [anonim]

    Sa stea citiva ani impreuna Fatuloiu cu Toba si Chelu, in aceeasi celula, pina isi rezolva problemele.