Dan Voiculescu: Demisia mea nu este o renuntare la viata politica, ci o continuare a luptei

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2012, 22:28 Revista Presei | Faze Tari

Demisia din Senat nu este o renuntare la viata politica, ci o continuare a luptei politice, a declarat luni seara la Antena 3 presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu.

Demisia mea nu e o renuntare ba, din contra, o decizie a mea de continuare a luptei pana cand regimul Traian Basescu va lasa Romania sa respire. Am auzit fel de fel de zvonuri, de idei, de pareri, ca ar fi o renuntare, ca ma retrag din viata politica. Nu e un semnal de alarma dat colegilor din politica, e un semnal de alarma dat oamenilor care, din pacate, cateodata sunt pasivi si asteapta ca altii sa se lupte pentru drepturile lor, un semnal de alarma pe care am simtit astazi ca trebuie sa-l dau in plenul Senatului', a precizat Dan Voiculescu, la Antena 3, citat de Agerpres.

El a subliniat ca nu se va razgandi. 'Nu, de regula nu ma razgandesc. Ma gandesc de multe ori cand iau o decizie, dar, cand o iau, este ferma si irevocabila', a spus Voiculescu.

Presedintele fondator al PC a reamintit ca la inceputul actualei sesiuni parlamentare a constatat si a spus public ca exista 50 de miliarde de euro evaziune fiscala.

'La inceputul sesiunii am depus un proiect de lege prin care nu doream altceva decat ca evazionistii sa primeasca pedepse duble decat cele din codul penal fata de cele existente. Am asteptat cu rabdare si cu incredere toata sesiunea parlamentara. Astazi a fost ultima zi de plen. Pe parcursul sesiunii parlamentare am avut dureroasa surpriza sa vad cum Comisia parlamentara de buget-finante, care are datoria sa vegheze asupra bugetului statului si asupra cheltuielilor din buget pentru marile nevoi pe care le are Romania, a dat aviz negativ. Cu alte cuvinte, Comisia de buget a spus ca nu-i trebuie sa dublam pedepsele pentru evazionisti. (...) Nu-mi dau seama de ce Comisia de buget a respins proiectul meu de lege. Asta nu inseamna ca abandonez lupta politica', a subliniat Dan Voiculescu.

In opinia acestuia, retrimiterea proiectului de lege la comisiile de specialitate reprezinta un semn bun. 'Poate le vine mintea romanului de pe urma si poate ca voi avea surpriza ca in septembrie acest proiect sa treaca', a adaugat Voiculescu.

El a mai spus ca prin demisia din Senat majoritatea USL nu va pierde. 'Majoritatea in Senat o sa creasca, sunt parlamentari, senatori care continua sa vina la USL. Inclusiv maine (marti, n.r.) vor fi cativa. Astfel, cu sau fara votul meu, majoritatea USL va ramane in Parlament si in Camera', a precizat liderul conservator


Citeste mai multe despre   














1768 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    sforarul (Luni, 25 iunie 2012, 22:40)

    silviu80 [utilizator]

    ce vorbesti ma? incepe sa-ti batzaie turul pantalonilor? se apropie termenul de judecata, se apropie streangul?
    • -7 (7 voturi)    
      un dosar fabricat (Marţi, 26 iunie 2012, 0:09)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui silviu80

      Dosarul ICA este un dosar care este fabricat in laboratoarele pedeliste. Voiculescu nu este implicat in aceasta poveste cu privatizarea ICA.
    • +4 (4 voturi)    
      da' de unde! (Marţi, 26 iunie 2012, 0:14)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui silviu80

      ocheste hidroelectrica.
  • +8 (8 voturi)    
    Felix e un securist mincinos (Luni, 25 iunie 2012, 22:41)

    Gryphus [utilizator]

    demisia lui e o confirmare a faptului ca ar face orice pt a scapa de raspunderea penala ! oricum la toamna PNL il va pune pe listele pt Senat.
    • -4 (4 voturi)    
      Voiculescu e dur (Marţi, 26 iunie 2012, 0:07)

      Goriot [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      pare dimpotriva sa spuna Adevaruuşl verzilor in fata!
    • 0 (0 voturi)    
      e normal pt Voiculescu (Marţi, 26 iunie 2012, 11:47)

      Goriot [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      nici nu avea cum sa renunte acuma inainte de suspendare.
    • 0 (0 voturi)    
      un gest laudabil (Miercuri, 27 iunie 2012, 11:03)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Ma bucur ca mai exista politicieni care cred in idealuri si care se lupta pentru binele tuturor romanilor. Acest gest este un gest care trebuie laudat.
  • +12 (12 voturi)    
    ah, dar nu! (Luni, 25 iunie 2012, 22:43)

    DrInOrice [utilizator]

    nu te sacrifica, turnatoria Ta!
    • 0 (0 voturi)    
      voiculescu (Miercuri, 27 iunie 2012, 13:45)

      dexas [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      O demisie de onoare, o lectie pt hotii din pedeleu.
  • +8 (8 voturi)    
    Are dreptate. (Luni, 25 iunie 2012, 22:44)

    Ion B [utilizator]

    Din secu nu se iese decat cu picioarele'nainte.
    Altceva decat sa-i slujeasca - din toate pozitiile, adica parlamentar sau nu - pe cei care l-au pus in fata si l-au imbogatit, nici ca se poate.
    Dane, dane ce jartea esti.
  • +8 (8 voturi)    
    o, da... (Luni, 25 iunie 2012, 22:45)

    Soljenitin [utilizator]

    Si da-i varane si lupta, si da-i varane si lupta! Sigur ca tu nu vroiai sa scapi de dosarul de coruptie cu Ministerul Agriculturii...
    • 0 (0 voturi)    
      nu vad care este logica ta (Marţi, 26 iunie 2012, 17:49)

      dexas [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      daca isi da demisia din functia de senator scapa de dosar? Nu. Dosarul fabricat de Basescu se va judeca in continuare. Parerea mea este ca Voiculescu a facut un gest admirabil.
  • +7 (7 voturi)    
    l-am vazut vreo 5 min.. (Luni, 25 iunie 2012, 22:45)

    Ruhe [utilizator]

    e senil, Gadea era incurcat.
  • +8 (8 voturi)    
    sa nu uit... (Luni, 25 iunie 2012, 22:46)

    nostradamus12 [utilizator]

    poftim de la mine cateva tinte cu care intentionezi sa te lupti:
    1.Presedintele Romaniei
    2. ANAF
    3. CNSAS
    4. ICCJ
    Sper sa nu invingi nicio persoana si nicio institutie dintre cele enumerate. Ar insemna sa invaingi speranta romanilor si sa le confisti dreptul la o viata decenta, la o Romanie europeana!
  • +9 (9 voturi)    
    Cui vindeti antenele? (Luni, 25 iunie 2012, 22:50)

    Daniels22026 [utilizator]

    Domnule Dan Voiculescu, cind se va pronunta sentinta in procesul (or fi mai multe procese?) dumneavoastra, veti fi in tara ? ... Cum ? ... Nu veti fi ?? ... Aha, am inteles, nu-i o fuga de justitie, ci doar o continuare a luptei politice, impotriva lui Basescu, bineinteles.

    Mult succes in lupta dumneavoastra! Si aveti grija sa transferati fonduri in strainatate, intr-o tara si un cont secret. In nici un caz o tara libera, europeana. Nu de altceva, dar ca sa puteti continua lupta impotriva lui Basescu. Apropo, cui vindeti antenele?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 27 iunie 2012, 13:45)

      dexas [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Dosarele fabricate de Basescu sunt deja la ordiena zilei. Voiculescu este prea curat.
  • +12 (12 voturi)    
    care regim basescu ? (Luni, 25 iunie 2012, 22:59)

    Cipos Salamandros [anonim]

    Voiculescu si acum ii da cu regimul Basescu ? Pai nu sunteti voi la putere, Dom' Felix ? Pai dumneavoastra respirati cu toate antenele !
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Luni, 25 iunie 2012, 23:04)

    AndreiU. [utilizator]

    Nu inteleg un lucru.... Ce legatura are Base cu acea comisie de specialitate buget-finante? Care chipurile ar fi motivul demisiei domniei sale.

    "Intr-un parlament in care comisia de buget-finante, cea care vegheaza la bugetul Romaniei, da un aviz negativ unui astfel de proiect este pentru mine un lucru de neinteles"

    Cred ca stim cu totii la ce se refera Varanul. S-a dat de gol.
    Sper ca acest dosar sa isi gaseasca finalul tot la ICCJ si sper cu un final copy-paste, ca tot e la moda.
    • +2 (2 voturi)    
      pai are (Marţi, 26 iunie 2012, 0:16)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui AndreiU.

      ce si-ar mai face ei mendrele cu noi daca nu ar fi basescu! si asa, nu prea ii incomodeaza nimeni.
  • +7 (7 voturi)    
    De ce (Luni, 25 iunie 2012, 23:16)

    Saint Peter [utilizator]

    De ce nu-i spune toata lumea Felix turnatorul ? De ce il tot luam cu presedintele fondator si alte titulaturi de bun simt? Ce ii datoram noi lui Voiculescu? E obositor.

    Trebuie sa-i spunem pe nume, in asa fel incat lumea sa nu uite: Este Felix, turnatorul la securitate.
  • +5 (5 voturi)    
    Onest si cinstit (Luni, 25 iunie 2012, 23:18)

    Rasmus [utilizator]

    ma bucur de aceste precizari.
    eu credeam ca are legatura cu procesul ICA, pe 29.06 este un nou termen.
    Acum ar trebui mutat la o instanta inferioara, pentru ca nu mai este parlamentar si acolo este mai usor de manarit.
  • +6 (6 voturi)    
    nu ne intereseaza (Luni, 25 iunie 2012, 23:23)

    xuleasca [utilizator]

    demisia ta, ne intereseaza verdictul din 29 iunie, sti tu , cel de la Tribunal.Ai sanse mari sa te alaturi lui Nastase
    • 0 (0 voturi)    
      Voiculescu are onoare (Miercuri, 27 iunie 2012, 13:46)

      dexas [utilizator] i-a raspuns lui xuleasca

      locul lui Basescu este la parnaie.
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Luni, 25 iunie 2012, 23:24)

    AndreiU. [utilizator]

    Revin cu mai multe amanunte... Din nou, ce legatura are Base cu acea comisie?

    Aici componenta comisiei:
    http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.co?idc=2

    Dupa cum se vede, majoritatea este compusa din membri PNL si PSD, sa inteleg ca dansii nu sunt de buna credinta si nu-l sustin pe Felix in acel demers?

    Permiteti-mi sa ma indoiesc.
  • +7 (7 voturi)    
    sper ca basescu e fericit acum (Luni, 25 iunie 2012, 23:24)

    StefanPop [anonim]

    domnu varan felix,

    sunteti poate la fel de mizerabil ca si ion iliescu
    sunteti poate la fel arogant ca si adrian nastase
    sunteti poate la fel marsav ca si crin antonescu
    sunteti poate la fel josnic ca si victor ponta
    dar cu sigutanta sunteti cel mai detestabil personaj din istoria recenta a romania
    si fara doar si poate nu veti intra in istorie decat ca personaj colectiv.
  • +5 (5 voturi)    
    Voiculescu? (Marţi, 26 iunie 2012, 0:14)

    Trident [utilizator]

    O nulitate absoluta multiplicata la toate nivelele societatii romanesti intr-un procent care incepe sa ingrijoreze serios
  • +1 (1 vot)    
    :) (Marţi, 26 iunie 2012, 1:11)

    triton [utilizator]

    abia asteptam sa-ti continui "lupta" printr-o binemeritata detentie.