Faze tari: Preotul care a fost mort si care sustine ca l-a vazut pe Dumnezeu. "E femeie"; Un barbat din Bucuresti a stat doua ore si jumatate la un semafor; Asa afli daca ai telefonul ascultat

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 24 februarie 2015, 1:42 Revista Presei | Faze Tari

O lume nebuna
Foto: Colaj foto
Preotul care a fost mort timp de 48 de minute si care sustine ca l-a vazut pe Dumnezeu. Cum l-a descris. Preotul John Michael O'Neal, din orasul american Boston, a fost in moarte clinica timp de 48 de minute, pana cand medicii au reusit sa-l readuca la viata, si sustine ca, in acest timp, l-a vazut pe Dumnezeu. Preotul catolic mai spune ca a avut sansa de a-l vedea pe Dumnezeu si ca, de fapt, acesta este femeie. "Prezenta ei era coplesitoare si, totodata, calmanta", a spus preotul. "Avea o voce calda, blanda, iar prezenta ei iti dadea senzatia unei mame care te strange in brate. Faptul ca Dumnezeu este femeie, nu barbat, nu m-a deranjat. Este tot ce ma asteptam sa fie", a mai spus John, potrivit stirileprotv.ro.

Un tigru de la Zoo a scapat de depresie cu ajutorul a doi soricei.
Tigrul Sandokan intrase intr-o depresie grava dupa ce a ramas fara partenera si isi musca coada pana la sange. De curand, la sugestia cuiva, tigrului i-au fost adusi in cusca doi soricei de laborator, care i-au devenit cei mai buni prieteni si l-au scapat de depresie. "In ianuarie, i-am pus soriceii in cusca, pentru ca avea un comportament prin care isi lingea coada, iar apoi si-o musca pana la sange. Nu am dorit sa ii aplicam solutii injectabile cu pusca cu tranchilizante ca sa nu-l chinuim fizic si mai mult. Si atunci am incercat varianta aceasta cu soriceii", au declarat reprezentantii Gradinii Zoologice, potrivit Libertatea.ro.

Asa afli daca ai telefonul ascultat. Oricine s-a confruntat cu anumite probleme atunci cand a fost vorba de telefonul mobil. Totusi, unele semne pot arata ca ai dispozitivul ascultat. Primul si cel mai important semn este ca baterie se descarca foarte repede sau se supraincalzeste, chiar si atunci cand nu folosesti mobilul. Alt semn este faptul ca acesta se inchide prea incet. Mai mult decat atat, daca in timpul conversatiilor auzi sunete ciudate sau fosnete, atunci inseamna ca esti clar ascultat, scrie romaniatv.net.

Cum a reusit un indian sa fie arestat imediat dupa ce a postat o fotografie pe Facebook. Fazal Shaik, in varsta de 24 de ani, risca 6 luni de inchisoare pentru ca s-a urcat cu picioarele pe spatele unei testoase de Galapagos din Gradina Zoologica Nehru din Hyderabad, India, relateaza metro.co.uk. El a fost arestat dupa ce a publicat imaginea pe conturile sale de Facebook si Twitter si le-a spus ulterior politistilor ca a recurs la acest gest pentru "a primi multe like-uri", potrivit stirileprotv.ro.

Un barbat din Bucuresti a stat doua ore si jumatate la un semafor
. Un conducator auto din Capitala a asteptat doua ore si jumatate ca un semafor de pe strada Berzei sa indice culoarea verde. Barbatul si-a dat ca semaforul nu functioneaza corespunzator, dar nu a vrut sub nicio forma sa treaca pe rosu si sa incalce legea, potrivit realitatea.net. "Am sunat la 112 de doua ori si am stat de vorba cu trei echipaje de politie. Cei de la politia locala cred ca ard benzina degeaba. Trebuie legi simple, clare, dar sa se aplice. Pentru mine legea e legea", a declarat conducatorul auto, citeaza Libertatea.ro


Citeste mai multe despre   














57384 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    viziune (Marţi, 24 februarie 2015, 9:26)

    Luci [anonim]

    la ce te gandesti cel mai mult, aia ramane in subconstient si... :) asa ca.... nimeni nu a vazut pe Dumnezeu! pana ca si Moise l-a vazut pe la spate....
    • 0 (2 voturi)    
      Ai fost to acolo? (Marţi, 24 februarie 2015, 10:33)

      Rads101 [utilizator] i-a raspuns lui Luci

      Ca sa stii cum si ce a vazut Moise? :)

      Serios vorbind, printre crestinii timpurii, se regaseau si gnosticii care numeau Duhul Sfant "Sofia", si se refereau la el (ea) ca partea feminina a lui Dumnezeu. Si Geneza spune ca Dumnezeu a creat omul "dupa chipul si asemanarea sa", insa textul continua cu "parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut". Daca privim fraza intr-un intreg, ar putea la fel de bine sa zica si faptul ca si cele doua sexe sunt o reflectie a Divinului.

      Problema Crestinatatii e in faptul ca Pavel, un misogin care nu l-a cunoscut niciodata pe Isus de fapt (ci doar a pretins o revelatie in urma unei crize de epilepsie probabil), a institutionalizat biserica, l-a corupt doar pe Petru (dupa cum a avertizat Isus de fapt in finalul Evangheliei lui Ioan - pentru cei care stiu sa citeasca), si a scris Biblia cum a vrut el, el fiind autorul frazei conform careia "femeia e sclava barbatului", de unde se trage misoginismul crestinesc... si probabil tot el a scos din Biblie referintele despre aspectul feminin al lui Dumnezeu. De asemenea, aceeasi "biserica crestina" careia i-a pus el bazele ca institutie, i-a asuprit si prigonit pana la disparitie (inclusiv executii) pe gnostici si alti crestini mai umili ai primelor secole, care urmau mai curand invatamintele celorlalti apostoli.

      Crestinismul pe care cei ce mai merg la biserica astazi in practica, e cel creat de niste oameni care si-au eliminat oponentii religiosi prin cele mai ne-crestinesti metode, si care si-au permis sa lanseze niste teorii si principii / reguli care n-au nimic de a face cu esenta mesajului lui Cristos.
      • -1 (1 vot)    
        pacat (Marţi, 24 februarie 2015, 12:59)

        redabaris [anonim] i-a raspuns lui Rads101

        Ai inceput bine comentariul, dar ai dat-o in bara cu faza referitoare la gnosticism si Pavel.
        Pavel a fost un gnostic. Daca ai citit macar un pic ceva legat de gnosticism, atunci vei intelege mesajul pe care a vrut de fapt sa-l transmita Pavel. Ca sa ne-ntelegem:
        1. Textele nu se citesc ad-literam;
        2. Principiul feminin reprezinta materialul, iar cel masculin spiritualul.
        Acum incearca sa le citesti din nou.
        • 0 (0 voturi)    
          Textele nu se citesc ad-literam? (Miercuri, 25 februarie 2015, 0:03)

          torzonborz [anonim] i-a raspuns lui redabaris

          Crede-ma, abia astept ca toti crestinii sa spuna clar si raspicat lucrul acesta. In momentul in care textele trebuie interpretata, ai adus biblia la nivelul povestilor si filmelor. Absolut toate povestile au un mesaj profund, absolut toate povestile pot fi interpretate. Indeosebi mitologia care e plina de simboluri.
          Asa ca Zeul tau este la exact acelasi nivel cu Zeus, Odin, Mithra, Tiamat si alti zei.
          Vrei sa jucam asa? Fiindca in momentul in care zici ca nu trebuie luat ad literam, zici ca de fapt este o poveste...adica o minciuna.
          • +1 (1 vot)    
            Corect (Miercuri, 25 februarie 2015, 10:40)

            redabaris [anonim] i-a raspuns lui torzonborz

            Rligia ce poate fi altceva decat o poveste sau legenda? Povestile si legendele nu sant neaparat minciuni....depinde de povestitor. Eu nu vad nimic oribil in a crede in legende, dar cum am mai spus, povestitorul e cheia, iar crestinismul, in forma lui actuala, este o legenda denaturata masiv.
        • +1 (1 vot)    
          Mesajul tau in sine e misogin... (Luni, 2 martie 2015, 13:14)

          Rads101 [utilizator] i-a raspuns lui redabaris

          ...cand tragi concluzia ca principiul feminin e materialul, iar cel masculin spiritualul.

          Asta e alta concluzie pe care nimeni n-ar fii tras-o doar pe baza invatamintelor lui Isus, daca nu ar fii existat si un Pavel sa-si adauge otrava in Biblie.
      • -1 (1 vot)    
        http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-faze_tari-19 (Marţi, 24 februarie 2015, 13:08)

        simona [anonim] i-a raspuns lui Rads101

        https://sfapostolipetrusipavel.wordpress.com/viata-si-activitatea-sfantului-apostol-pavel/

        Cititi la adresa postata viata sfantului apostol Pavel.

        Dumnezeu este duh si are chipul Sfintei Treimi,deci nu este nici barbat, nici femeie, neavand trup, iar asemanarea omului cu Dumnezeu se refera la sfintenie, asa cum era omul inainte de cadere.
        Acum omul si-a pierdut asemanarea cu Dumnezeu, dar nu si chipul.De aceea a venit Hristos, pentru a-l ajuta pe om sa revina la starea dinainte de cadere.
      • +1 (1 vot)    
        Parerea mea (Marţi, 24 februarie 2015, 14:50)

        me [anonim] i-a raspuns lui Rads101

        Parerea mea e ca Isus ne-a invatat sa ne rugam ,,Tatal nostru...'' Deci chiar daca nu conteaza ce sex are Dumnezeu, totusi cred ca este Tatal nostru.
  • -1 (1 vot)    
    tot asa (Marţi, 24 februarie 2015, 10:08)

    gogaie [anonim]

    meserie.. de meserie
  • +1 (1 vot)    
    De toate (Marţi, 24 februarie 2015, 13:51)

    Cgirca george [anonim]

    1. Nu Dumnezeu este femeie, John este cu mintea la gacici.
    2. Cineva a spus:
    Legea e o bariera peste care trec caii , pe sub care trec porcii si in fata careia se opresc boii.
  • +1 (1 vot)    
    vise (Marţi, 24 februarie 2015, 15:15)

    ramniceanul [anonim]

    la 71 de ani ai lui a motait nitel,o visa pe ma-sa si crezu ca-l vazu pe Al de sus. I se poate intampla oricui.