Viral pe retele de socializare: Un sustinator al teoriei “Pamantului plat” a creat o racheta cu care isi va lua zborul pentru a arata lumii intregi care este forma reala a Pamantului

de Ioana Birsan     HotNews.ro
Miercuri, 22 noiembrie 2017, 23:11 Revista Presei | Faze Tari

Teoria pamantului plat
Foto: Pixabay
"Mad" Mike Hughes, un entuziast, cascador si sustinator al teoriei pamantului plat, in varsta de 61 de ani, planuieste sa realizeze primul zbor cu racheta creata de el, cu scopul de a gasi dovezi pentru a confirma teoria pamantului plat, scrie Vice.

Costurile producerii rachetei ajung la 20.000 de dolari si sunt acoperite in totalitate de grupul Reasearch Flat Earth (o organizatie care sustine teoria pamantului plat). Sambata aceasta, Hughes se imbarca la drum in racheta construita de el, planuind sa treaca deasupra Desertului Mojave, la o viteza de aproape 800 de kilometri la ora si la o altitudine de 550 de metri.

Scopul barbatului este de a demonstra odata pentru totdeauna ca teoria pamantului plat este corecta si ca ceea ce sustin oamenii de stiinta este eronat, mentionand ca "Nu crede in stiinta" si ca "Nu exista nicio diferenta intre stiinta si stiintifico-fantastic".

Aceasta nu este prima data cand Mike Hughes incearca ceva de acest gen, iar, in 2014, acesta a testat o alta racheta proiectata de el, la o altitudine de 420 de metri. Hughes a supravietuit, dar a avut nevoie de trei zile de recuperare in urma efectelor fortelor de acceleratie.


Citeste mai multe despre   














2872 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Multi nebuni mai are lumea asta... ! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 23:27)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ar trebui pus intr-o racheta care alimenteaza SSI, ca sa vada ca Pamantul e o sfera...

    A dovedit cineva pana cum ca un corp ceresc e plat ca o placinta !?
    • +6 (8 voturi)    
      SSI (Joi, 23 noiembrie 2017, 1:09)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      daca ar fi asa usor sa ajungi pe SSI de miine as sustine si eu ca pamintul e plat :).
    • -4 (8 voturi)    
      .... in India .... (Joi, 23 noiembrie 2017, 1:36)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      In India antica (parca) era conceptia potrivit careia Pamantul este plat si sta pe spinarea unor elefanti. Cand elefantii se miscau apareau cutremurele. De ce nu ?
  • +18 (20 voturi)    
    Logica imbatabila (Joi, 23 noiembrie 2017, 0:19)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Nu crede in stiinta" si "Nu exista nicio diferenta intre stiinta si stiintifico-fantastic".

    Spunand asta in timp ce se pregateste de un zbor ce foloseste principiile stiintei si la facerea rachetei, dar si la zbor. Asta probabil in timp ce foloseste computer acasa si smartphone pe strada. Dar e ok. Sa nu creada in stiinta. Sigur aceste obiecte sunt doar in imaginatia noastra.
  • +18 (20 voturi)    
    The Man Who Mistook His Wife for a Hat (Joi, 23 noiembrie 2017, 0:28)

    Trojan.H [utilizator]

    Se intimpla, ce sa faci. Unii isi confunda nevasta cu o palarie, altii vad state paralele. E plina lumea.
  • -6 (16 voturi)    
    Dacă ... (Joi, 23 noiembrie 2017, 7:45)

    Celbland [utilizator]

    Dacă ăsta, când se întoarce, aduce dovezi ale pământului plat, atunci să vă văd ...
    • +5 (7 voturi)    
      Au fost altii inaintea lui (Joi, 23 noiembrie 2017, 8:36)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      si au vazut altceva.
    • +4 (6 voturi)    
      Sa-i ia pe Tariceanu,Dragnea cu el. (Joi, 23 noiembrie 2017, 9:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Sa vada ca nu exista stat paralel.Tariceanu si Dragnea sa fie lasati sa caute infinitul.Sa se duca,duca-se!
  • +2 (4 voturi)    
    Caz clasic de prost cu bani (Joi, 23 noiembrie 2017, 11:01)

    Wanheda [utilizator]

    Si sunt destui
  • -1 (3 voturi)    
    Pamantul este plat (Joi, 23 noiembrie 2017, 12:40)

    Cetatean002 [utilizator]

    Oricum l-ai privi daca tu vezi doar 2D pamantul va fi mereu plat, cand nu poti concepe mai mult de 2D asta e un adevar. Daca ai privi in 4D ai intelege ca pamantul e sferic (aproximativ) si ca nu exista gravitatie, dar uite ca lumea in general gandeste in 3D desi stim ca exista cel putin 4D de cateva decenii. Deci sunt oameni care gandesc in 4D, oameni care gandesc in 3D, si oameni care gandesc in 2D. Nu ar fi mai bine sa ne concentram pe oamenii care gandesc de la 4D in sus?
  • 0 (0 voturi)    
    mie chiar mi-ar placea (Joi, 23 noiembrie 2017, 19:33)

    KayT [utilizator]

    sa fie plat, poate mai cad din prostii de genul asta peste margine...

    auzi tu, nu crede in stiinta. da' racheta aia a lui cum merge, pe baza de moaste americanesti?