Teodor Melescanu, despre votul din diaspora: "Am zis si eu o prostie". Raspunsul lui Victor Ponta: "Aici este locul prostiilor!"

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2014, 22:39 Revista Presei | Radio TV

"Am zis si eu o prostie. Am zis ca daca as fi fost atunci nu s-ar fi intamplat.", a declarat Teodor Melescanu la sfarsitul ceremoniei de depunere a juramantului pentru ministru de Externe, potrivit digi24.ro si b1.ro. Melescanu spusese anterior ca daca el ar fi fost ministru in primul tur al prezidentialilor nu s-ar fi intamplat ceea ce s-a intamplat la vot in diaspora. Replica lui Victor Ponta a venit rapid: "Aici este locul prostiilor!"

"Am ramas cu o declaratie a dumneavoastra in minte, ca daca ati fi fost ministru de Externe, nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat cu votul din diaspora. Avand incredere, totusi, in ceea ce ati spus public, va invit sa depuneti juramantul", a spus Traian Basescu la ceremonia de investitura.

Dupa primul tur de scrutin, Teodor Melescanu si-a anuntat sustinerea pentru Victor Ponta si a devenit potentialul consilier prezidential al acestuia, in cazul unei victorii in alegerile de duminica. "Daca eu as fi fost ministrul Afacerilor Externe nu s-ar fi intamplat aceste lucruri pentru ca am organizat alegeri in perioada mandatului meu si nu a fost niciun fel de problema. Chiar la unele am participat personal la organizarea lor. Deci e o chestie strict de organizare intre Biroul Electoral Central si Ministerul Afacerilor Externe, la care cred ca se adauga repet si elementul unui aflux mult mai mare de oameni, probabil miza a parut mai importanta la alegerile prezidentiale", a spus Melescanu, dupa primul tur.

Insa, o ora mai tarziu, intr-o interventie telefonica la Realitatea TV, Melescanu a incercat sa-si nuanteze declaratia fara sa se dezica de ea. Melescanu a dat cateva declaratii despre cum va organiza votul in diaspora, dand in mod repetat drept garantie "buna sa credinta".
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7888 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    serios? (Luni, 10 noiembrie 2014, 22:44)

    ValentinV [utilizator]

    Si cine te-a pus sa accepti sa fii ministru de externe azi? Asta e o prostie si mare! Dar mai conteaza, multi au datorii la partid.
    • +7 (7 voturi)    
      Vorbeste in cod, ca un adevarat agent (Marţi, 11 noiembrie 2014, 2:25)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      "Am spus si eu o prostie" e de fapt "Am spus si eu o minciuna", iar Ponta a confirmat nesimtirea: "Aici este locul minciunilor" - in fata lumii, in momentul solemn al depunerii unui juramant fata de romani, da tovarasi, ca in comunism...

      Mergeti la vot!
    • +3 (3 voturi)    
      "Demisia" lui Corlatean (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:41)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      nu are legatura cu votul din dispora ci doar cu rasplatirea imediata a lui Melescanu pentru sustinerea din campanie, un semnal clar pentru electoratul lui Melescanu sa mearga cu Ponta ca, iata, seful ii da sigur un ciolan pe loc.
  • -15 (19 voturi)    
    ... (Luni, 10 noiembrie 2014, 22:44)

    klaudyuxxx [utilizator]

    nu e locul prostiilor, ci a prostului pana pe 16 nov
    • +12 (12 voturi)    
      mai draga, (Luni, 10 noiembrie 2014, 23:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      da dece crezi ca se inghesuie doftoru tau spre cotrocesti ?!
      el asta crede, asta face ! :)
  • +21 (23 voturi)    
    Bravo Pontica! (Luni, 10 noiembrie 2014, 22:45)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Tu esti baiat destept, n-ai ce sa cauti la Cotroceni, unde se spun doar prostii!!!
  • +21 (23 voturi)    
    Din ciclul: "Am fost un dobitoc..." (Luni, 10 noiembrie 2014, 23:11)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Pentru Domnul Melescanu au trecut degeaba 25 de ani de la revolutie. Dansul este o fosila a nomenclaturii ceausiste.
    • +3 (3 voturi)    
      e nu numara anii de la lovirutie (Marţi, 11 noiembrie 2014, 0:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      ci de cand era colonel diplomat.
      tot 25.
  • +14 (16 voturi)    
    Vagauna in care s-a bagat Ponta (Luni, 10 noiembrie 2014, 23:14)

    buncrestin [utilizator]

    Lacomia lui Ponta pentru voturi luate cu forta si nu cu inima l-a dus intr-o vagauna din care nu mai stie cum sa iasa.

    Daca suplimenteaza sectiile - lucru pe care il poate face simplu si rapid - va fi cedat presiunilor iar lumea il va lua drept slab. Isi va pierde aura de om invincibil, "cu spate".

    Daca nu le suplimenteaza radicalizeaza electoratul nehotarat pe care iohannis nu mai stia cum sa-l scoata la vot...iata cum il va scoate, cu o nedreptate crasa.
  • +5 (7 voturi)    
    Doar o mica paranteza. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 0:38)

    aurelsandu58 [utilizator]

    Dragii nostri protapiti in virful ierarhiei politice romanesti ,stim de ce nu vreti ca noi dei ce traim in afara granitelor sa putem vota.Noi va sustinem economic prin banii pe care ii aducem in tara de 25 de ani in proportie de 65 la suta.Si cum tot prostul stie ca economicul dicteaza politicul voi ,o gasca de nemernici vreti sa schimbati ceva ce nu este bun pentru voi.Va promit ca duminica 16 noiembrie voi fi taximetrist voluntar cu propria-mi masina si voi duce romaniia la vot in zona Birmingham in UK.Imi doresc sa se implilesca profetia lui Iliescu din noaptea de 2 noiembrie"sa pierdeti si sa va puverizati "pe vecie.Si Daca vi se pare absurd ce spun luati statisticile BNR si vedeti cite sute de miliarde de euro am adus in tara in 25 de ani ,pe care i-am cheltuit in tara si calculati doar TVA-ul incasat de stat nu cite locuri de munca am sustinut si creat prin consumul nostru.
  • +1 (1 vot)    
    Nu mai pot (Marţi, 11 noiembrie 2014, 1:08)

    rollotomasi [utilizator]

    Vazand stirea asta, precum si cealalta stire de azi:
    http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-revista_presei_politic-18518765-stenograma-unei-sedinte-psd-prezentata-gandul-cum-ameninta-seful-psd-satu-mare-primarii-directorii-scoli-rezultate-proaste-cei-care-nu-veti-avea-rezultate-turul-doi-cat-sunt-consiliul-judetean-cat-pos.htm,
    intr-un limbaj mirceabadeasc spun:
    Deci eu nu mai pot. Mor , ma chis pe mine, nu mai pot...
  • +3 (3 voturi)    
    mitomanul (Marţi, 11 noiembrie 2014, 2:06)

    burebista [utilizator]

    da cu stingul in dreptul si se fauteaza singur ,nu mai stie ce sa faca sa adune voturi .hoti acesti psdisti ca si in 1946.dar acum aproape de noi este vestul nu rusii.
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratia dlui Melescanu la "Realitateatv" (Marţi, 11 noiembrie 2014, 7:18)

    floriana5 [utilizator]

    .....prin telefon nu poate fi din pacate luata in seama pentru ca "moderatoarea" postului de la acea ora a dupa-amiezii( parca Mititelu se cheama...) a reusit sa transforme in derizoriu convorbirea....
  • 0 (0 voturi)    
    Mitomanul "doctor" a unit societatea civila-2014 (Marţi, 11 noiembrie 2014, 9:23)

    Plagarus [utilizator]

    Pentru primul scrutin al alegerilor pt. presedentia Turciei (10 august), turcii de pe teritoriul Germaniei au avut 4 zile la dispoziţie ca să voteze (între 31 iulie şi 3 august 2014 )
    Dincolo de manifestările aiuritoare de simpatie ale unui Victor Ponta pentru comunismul chinez şi de grija lui de o intensitate ieşită din comun pentru interesele ruseşti şochează grav şi altă atitudine a premierului, cea faţă de încleştarea justiţiei româneşti cu marea corupţie.
    Apărarea unor mari corupţi ca Adrian Năstase, prelungirea, până la porţile puşcăriei sau chiar şi dincolo de ea a unor alianţe cu securişti ca Dan Voiculescu, precum şi alte, groase, nesimţiri.
    De pildă acceptarea, în plină campanie electorală şi în ciuda ei, fără vreo crâcnire perceptibilă, ca majoritatea din forul legislativ să blocheze ori să tergiverseze la calendele greceşti ridicarea imunităţii parlamentarilor implicaţi în scandaluri revoltătoare, precum afacerea licenţelor Microsoft.(DW)
  • 0 (0 voturi)    
    Dle Melescanu esti vinovat de favorizarea infracto (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:45)

    andreesanu [utilizator]

    Inpiedicarea prin orce mijloace a exercitarii dreptului de vot liber este fapta penala mentionata in Constitutia Romaniei,iar Dta Dle Melescanu te faci vinovat de favorizarea infractorului Ponta in alegerile prezidentiale.
    Romanii din diaspora nu-s masa voastra de manevra a PSD lui si
    in mod deliberat ii excludeti pentru ca nu va sustin.
    La cele 3 milioane de votanti din diaspora va trebuie minim 500 sectii de votare,cca 4000 cabine,4000stampile,cca 4400 de persoane acreditate
    pentru aceste sectii de votare.
    Trecerea diasporii prin strunga PSD lui ca pe oi nu
    va iese ,romanii din diaspora stiu bine cine -i PSD si de ce ei azi isi cauta o piine pribegind prin lume,voi si derbedeii inregimentati in PSD i-ati adus in aceasta situatie.