AUDIO Gyorgy Frunda la RFI: UDMR nu santajeaza pe nimeni, e o prostie!

de RFI     RFI Romania
Luni, 8 noiembrie 2010, 17:05 Revista Presei | Radio TV

"UDMR trebuie sa aiba barbatia si intelepciunea politica sa se ridice de la masa, daca legea educatiei nu este adoptata", a declarat la RFI senatorul UDMR, Gyorgy Frunda. "UDMR nu santajeaza pe nimeni, e o prostie !", a adaugat el. UDMR ia in calcul mai multe posibilitati, de la o noua coalitie, pana la alegeri anticipate, a precizat Frunda.



  • "Din moment ce predai o limba romana grea, pe care copilul nu o pricepe, exista o retinere in invatarea limbii. Nu pot accepta nici ca Istoria si Geografia sa fie folosite ca instrumente de invatare a limbii romane. Aceasta a fost o politica a anilor interbelici, cand se folosea acest lucru. Nicaieri in Europa nu se mai practica asemenea lucruri. Noi suntem constienti si vrem ca toti copiii nostri sa vorbeasca bine limba romana si nu numai limba romana, ci si alte limbi, dar pentru asta e nevoie de un invatamant elastic, prietenos, normal"
  • "E o prostie, n-am santajat pe nimeni! In pachetul pe care l-am propus coalitiei era si legea invatamantului. Din moment ce coalitia a acceptat acest proiect de lege si din moment ce Guvernul si-a asumat raspunderea, nicicum nu pot accepta ideea unui santaj. Este o consecventa, o corectitudine din partea UDMR-ului, care atunci cand unul din scopurile sale majore pentru ea, minor pentru majoritate nu este adoptat, atunci sa aiba barbatia si intelepciunea politica sa se ridice de la masa si sa spuna "nu, multumesc, asa in continuare nu merg" si sa se gaseasca alte solutii. Cred ca incepand de la formarea unei noi coalitii, pana la alegeri anticipate intra totul in acest arc al posibilitatilor viitoare"


Citeste mai multe despre   






















553 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    udmr ..santajeaza de cand exista (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:10)

    agora [anonim]

    Ha ha ha .....E o prostie ce spune G Frunda !
  • +4 (6 voturi)    
    Nu mai suntem in Romania? (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:35)

    Camelia [anonim]

    Din cate stiu eu, dar poate stiu gresit, in toate tarile lumii se invata in limba oficiala a acelei tari. daca doriti asa de mult sa invatati in maghiara si limba romana e asa de grea pt Dvs, de ce nu mergeti in Ungaria? La Dvs in tara (ca nu considerati Romania tara mama) nu se preda decat in ungureste. Cand veti face scoli cu predare in limba romana pana la nivel liceal discutam. De ce ne tot invartim dupa deget? E clar santaj.
    • -3 (5 voturi)    
      Nu stii bine (Luni, 8 noiembrie 2010, 18:18)

      Roberto [anonim] i-a raspuns lui Camelia

      Sunt mai multe observatii:
      1. Nu stii bine. In tarile civilizate, minoritatile (deci nu imigrantii) beneficiaza de invatamant in limba lor materna. Sunt exemple nenumarate de prin Europa.
      2. Pana si in SUA s-a acceptat ideea, ca imigrantii hispanici sa poata invata in limba spaniola.
      3. Si in Ungaria sunt gradinite, scoli, licee si facultati cu limba de predare germana (si nu numai). In plus, in aceeasi Ungaria, au fost infiintate clase cu limba de predare romana, special pentru cetateni romani (nu cetateni ungari), dar care au ales sa aiba domiciliul in Ungaria. Basca, s-au angajat invatatori din Romania pentru a le asigura copiilor educatia.

      Asa ca va rog sa va duceti "sfaturile" undeva in secolul XIX.
      • +2 (2 voturi)    
        revolutia maghiara din 2010 (Luni, 8 noiembrie 2010, 19:50)

        Voronet [anonim] i-a raspuns lui Roberto

        Usor cu propaganda! Globalizarea nu presupune sa nu stii limba tarii in care traiesti! Si se pare ca politica din Ungaria vis-a-vis de minoritati nu o egaleaza nici macar pe cea din sec al 19-lea:

        http://karadeniz-press.ro/kara/consiliul-europei-apara-romanii-din-ungaria/.
        Obraz cat de gros sa fie dar sa stim si noi!
      • +1 (1 vot)    
        Franta e o tara cat se poate de civilizata (Luni, 8 noiembrie 2010, 21:15)

        ? [anonim] i-a raspuns lui Roberto

        si sa te fereasca sfantul sa spui unui breton ca nu-i francez...

        nu e vorba de secol XIX sau XXI, ci de dezavantajul imens in primul rand pentru copiii respectivi, iar in al doilea rand pentru stat, prezentat de necunoasterea limbii oficiale.
  • +4 (4 voturi)    
    Ciudatul Gyorgy Frunda. (Luni, 8 noiembrie 2010, 17:54)

    mircea [anonim]

    Prin anii ,90,Gyorgy Frunda era chiar simpatic si mai ca l-as fi votat ca presedinte,cand a candidat.In ultimul timp a devenit cam ciudat,afurisit,de neinteles,votand in interesul unor grupuri mafiote dsi revarsande.Cred ca batranetea isi spune cuvantul si poate ca ar trebui sa se retraga din politica.Politicienii unguri tineri au mai mult bun simt.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule Frunda (Luni, 8 noiembrie 2010, 18:16)

    in trecere [anonim]

    ca orice alt roman, maghiarii din Romania sunt liberi sa emigreze in Germania. Nu cred ca in Germania aveti sanse sa pretindeti ce pretindeti in Romania.

    Eu gasesc firesc si sanatos, politic vorbind, ca maghiarii sa aiba sansa sa vorbeasca ungureste. Insa... educatia nationala, se face in limba nationala, asta doar daca va intereseaza integrarea in societatea romaneasca si nu va convine mai bine o societate paralela, inchisa, saraca, asa cum aveti in asa numitul "tinut secuiesc".

    Politic ce faceti dumneavoastra este pur si simplu santaj. SI nu in interesul Romaniei. Daca reprezentati binele minoritatii maghiare, explicati-mi va rog cum credeti ca or s-o duca mai bine maghiarii din Romania daca Romania va fi nevoita sa intre intr-o noua criza politica, pe care UDMR-ul ar putea sa o evite? Dar preferati santajul...
    Nedemn.
  • +4 (4 voturi)    
    nu santajeaza pe nimeni... (Luni, 8 noiembrie 2010, 18:17)

    egroeg [anonim]

    numai sugereaza ca se poate merge pana la alegeri anticipate.
    Cata ipocrizie,cata neispraveala!
    Inca un motiv sa se treaca urgent la Parlament Unicameral si aplicarea votului nominal direct.
  • +4 (4 voturi)    
    dificila limba romana (Luni, 8 noiembrie 2010, 18:24)

    vero [anonim]

    Iata inca o dovada a neinvatarii limbii statului in care traieste: nu cunoaste intelesul cuvantului 'SANTAJ".
    Da, consecventi sunteti, intr-adevar, dar numai in urmarirea propriilor interese, nimic pentru tara in care foarte bine traiti, unde vi se fac toate mofturile.
    Si unde in lume nu este obligatorie invatarea limbii oficiale a statului al carui cetatean esti? "Instrument"! Bine ca n-a zis ca este instrument de tortura.
  • +1 (1 vot)    
    @Frunda (Marţi, 9 noiembrie 2010, 1:11)

    cineva [anonim]

    mars ma cu minciunile tale.
  • 0 (0 voturi)    
    UDMR nu santajeaza pe nimeni?? (Marţi, 23 noiembrie 2010, 11:12)

    vlad [anonim]

    Se vede foarte clar cu UDMR santajeaza PD-L mincinosule!

    Cine sa te creada pe tine dle Frunda care lupti ca averile demnitarilor sa nu fie verificate.