Daniel Morar, seful DNA: Exista un parlamentar condamnat definitiv cu suspendare si el e in continuare in Parlament/Una din judecatoarele de la ICCJ puse sub acuzare a cerut pensionarea

de Ionut Baias, Cristina Brucker     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2011, 21:16 Revista Presei | Radio TV

Daniel Morar
Foto: Captura TVR1
Cum blocheaza inclulpatii procesul

Procurorul sef al DNA Daniel Morar este invitat in emisiunea "Prim plan" de pe TVR1. Daniel Morar spune ca dosarele treneaza mult inainte de finalizare fiindca cei inculpati sunt foarte  bine sfatuiti ca sa conteste anumite acte din urmarirea penala si i-a criticat pe judecatorii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) ca admit 'fara discernamant' cererile inculpatilor, care a dus la blocarea activitatii Institutului de Expertize Criminalistice.

'Mai nou, inculpatii nu isi recunosc vocea, nu se mai recunosc in acele interceptari, iar, din pacate, judecatorii trimit aceste interceptari la expertizare, fara sa ii intrebe pe inculpati ce anume contesta. Judecatorii admit fara discernamant trimiterea la expertizare a interceptarilor, nu vor sa vizualizeze casetele, imaginile. Pur si simplu e libera lor apreciere', a spus Daniel Morar.

Gabriela Birsan a solicitat pensionarea?
Procurorul sef al DNA a declarat ca una din cele doua judecatoare de la Inalta Curte de Casatie si Justitie puse sub acuzare pentru fapte de coruptie a depus la Consiliul Superior al Magistraturii cererea de pensionare.

Potrivit unor surse judiciare, citate de Agerpres, judecatoarea care solicita pensionarea este Gabriela Birsan, presedinta Sectiei de contencios de la ICCJ.

Doua judecatoare de la ICCJ, Gabriela Barsan, fosta candidata la sefia Inaltei Curti si la CSM, si Iuliana Pusoiu, cercetate de DNA pentru luare de mita. Faptele de luare de mita ar fi vizat excursii in Indonezia si mai multe cadouri "costisitoare". Potrivit surselor citate, toate aceste bunuri ar fi fost primite de la un om de afaceri care ar fi avut mai multe dosare pe rolul Sectiei de contencios administrativ si fiscal si care dorea rezolvarea lor favorabila

Tot in cadrul emisiunii de la TVR, Daniel Morar a criticat faptul ca magistratii, care sunt condamnati definitiv pentru coruptie sau pentru incalcarea atributiilor de judecator sau procuror, au posibilitatea sa beneficieze in continuare de pensia de serviciu.

Deputat condamnat definitv care activeza inca in parlament

Acesta sustine ca dosarele sunt totusi finalizate si a dat exemplul unui parlamentar care a fost condamnat definitiv, dar degeaba fiindca acesta continua sa-si exercite mandatul de parlamentar.

Deputatul in cauza este Cosmin Popescu, fost lider al PDL Gorj. Acesta s-a autosuspendat din PD-L in luna februarie a acestui an, dar declara ca ramane fidel formatiunii politice care 'l-a ajutat'. Mai mult, acesta participa la sedintele PD-l Gorj, si este deputat independent afiliat grupului parlamantar al democrat-liberalilor. (vezi mai multe aici)

"Despre circul mediatic"

Morar spune ca aceste acuze sunt nefondate si ca DNA-ul nu divulga informatii presei si nu organizeaza un "circ mediatic". Acuzele presei sunt considerate nepotrivite din moment "ce camerele tv si jurnalistii stau toata ziua in fata DNA".

Nepregatirea profesionala este una din cauzele solutionarii cu intarziere sau nesolutionarii unor dosare spune Morar. Peste 20 de judecatori au fost condamanati in ultma perioada si peste 40 sunt cercetati din aceste motive.

"Si nepregatirea profesionala contribuie la trenarea unor dosare. Am intalnit cazul unui judecator care spunea ca mita de 4 milioane de euro nu poate fi luata in considerare ca proba fiindca este neverosimil de mare"

"Inculpatii platesc expertizele, judecatorii le iau de bune, iar statul pierde"

O alta problema in amanarea dosarelor o reprezinta si solutiile date pe fond in dosarele economice. Problema o reprezinta aici, potrivit sefului DNA, ca expertizele sunr platite la Inalta Curte de Casatie si Justitie de catre inculpati.

"Inculpatii platec cel putin 2 experti, iat statul nici unul. Judecatorii iau de bun tot ce scriu expertii, iar apoi dau verdictele. Astfel statul poate pierde foarte mult... Si DNA face expertize, da sunt multe dosare de expertiza si nu sunt fonduri suficiente alocate pentru efectuarea expertizelor", spune Morar care explica ca solutia corecta ar fi ca aceste expertize sa se faca din fondul special alocat pentru desfasurarea procesului pentu a permite astfel alegerea unor experti deasupra oricaror banuieli.


Citeste mai multe despre   



















7890 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    DNA, speranta Romaniei in lupta cu coruptii (Luni, 10 octombrie 2011, 21:37)

    ion [anonim]

    Daca nu ar fi DNA si daca aceasta nu ar fi fost sustinuta de Uniunea Europeana, eram vai de capul nostru cu judecatorii astia corupti si adunatura lor de aparare a intereselor de clica, CSM.

    Ponta, asta inseamna justitie nu cand te duci gramada cu toti tovarasii din partid sa intimidezi judecatorii amintindu-le ca o sa veniti voi la guvernare. O sa veniti la guvernare cand romanii in nepasarea si cinismul lor or sa abandoneze orice speranta si o sa predea Romania celor care au condus-o in stil mafioto-securist peste 10 ani dupa Revolutie,
    • +1 (3 voturi)    
      mda (Marţi, 11 octombrie 2011, 2:19)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ion

      ponta reanalizeaza tovarase cazul nicolescu
  • +11 (11 voturi)    
    Puterea LEGII (Luni, 10 octombrie 2011, 22:13)

    Dragos Riscanu [anonim]

    Nu mai tinguitzi .... !!!

    Cereti si dati informatii institutiilor internationale (ex OLAF si altele) despre ceea ce stiti si despre ceea ce aveti in urma anchetelor.

    Am auzit ne nenumarate ori : a ... v-au facut serviciile, a ... nu stim daca avem competenta , a... nu putem sa anchetam si asta si ailalta ... si tot asa , ...

    Aveti PUTEREA LEGII folositi-o in scopul in care este ea definita in Constitutie , nu in scopul in care este ea pervertita si emasculata de cei care inca controleaza LEGEA.

    Mai bine gresiti in incercarea de a impune puterea LEGII decit in a va tot scuza ca nu exista cale ...

    Domnul Botos isi facea legea (ma rog nu a lui) Dumneavoastra puteti acum sa o aplicati pe cea care exista dar pro activ , restul sunt doar cazuri Complexe - (cum ar fi cele pe care le cam tot stim)....

    Cu deosebit respect

    Dragos Riscanu
  • -8 (14 voturi)    
    Cenzura (Luni, 10 octombrie 2011, 22:33)

    Dragos Riscanu [anonim]

    Va multumesc pentru amabilitatea de a cenzura comentariul potat.

    Sunt sigur ca eforturile depuse de Domnul Procuror Sef si de siteul Dumneavoastra pentru a informa corespunzator audienta for fi incununate de succes uri ....

    Eugen Cristescu : " Singurul lucru de care le este frica comunistilor pe lumea asta este Adevarul"

    Gratian Baltazar : "Stiinta fara curaj nu da roade"

    Eu ce sa va mai zic ....
    • +2 (8 voturi)    
      Hai sictir! (Luni, 10 octombrie 2011, 23:41)

      eurobalauru [utilizator] i-a raspuns lui Dragos Riscanu

      Dupa cum vezi nu esti cenzurat dar suferi de mania persecutiei. Poate trebuia sa observam ce e grav din text, oameni politici declarati vinovati de instante si inca in "structurile de conducere". Dar ne rezumam inca la rahat cu apa rece, lupte politice intestine si limitare intelectuala...Succesuri, ce sa zic?
  • -29 (31 voturi)    
    morar (Luni, 10 octombrie 2011, 22:35)

    smen [anonim]

    celmai bune regizor de filme din Romania,cu scenarii scrise de Traian Basescu
  • +6 (8 voturi)    
    pensionare (Marţi, 11 octombrie 2011, 0:49)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cu o pensie de vreo cinci zeci de mii de roni. Pedeapsa nu jucarie.
  • +3 (5 voturi)    
    Costache Negruzzi (Marţi, 11 octombrie 2011, 9:12)

    S. [anonim]

    Nu pot sa nu observ cât de mult seamănă românii din ziua de azi cu stromeșii mei(țăranii moldoveni-și culmea ce se mai enervează lumea dacă le spui că-s țărani; de parcă 99% din populație nu din țărani se trage, în fine) care în nuvela scriitorului din titlu strigau în gura mare "Capul lui Moțoc vrem!". Raliați-vă cu frații moldoveni și strigați mai puternic că vreți să cadă un cap, și anume ce cap. Eu propun cel al doamnei care tocmai s-a gândit, nesimțita, să se pensioneze.
    Cred c-ar fi foarte util câteva proteste în fața judecătoriilor care să le condamne nesimțirea acestor judecători.
  • -9 (9 voturi)    
    Procuratura (Marţi, 11 octombrie 2011, 9:39)

    catalin_mattei [utilizator]

    prin schimbarile intreprinse de Monica Macovei in cadrul mandatului de ministru al justitiei, procuratura a fost subordonata politicului ( presedentiei mai exact)... nu vad pt ce se plang atat domnii procurori.. este vina cuiva ca nu sunt in stare sa faca dosare "beton"?.. sau cumva sunt facute special cu minusuri ca sa existe portite de scapare pt unii si altii???
    • +7 (7 voturi)    
      Vorbesti prostii! (Marţi, 11 octombrie 2011, 9:53)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Daca procuratura ar fi fost subordonata puterii nu ar fi fost si atatia procurori dusi in instanta. Ce poti spune insa, si e confirmata de realitate, este ca magistratii sunt toti din mafia PSD si mai nou si a PNL, si ii scapa pe acestia. Senatorul Catalin Voicu e doar un exemplu.
      Mi-e sila de oameni ca tine care mint.
  • +7 (9 voturi)    
    Ce tara e asta? (Marţi, 11 octombrie 2011, 10:29)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ce fel de tara e asta? Magistratii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, mai nou Inalta Curte de Coruptie, castiga in medie cam 3000-4000 de euro pe luna, salarii mari chiar si pentru Occident. Cu toate astea, pe langa salariile si pensiile uriase, ce s-au gandit Iliescu si Nastase cand au rescris Costitutia in 2003? Hai sa-i facem si inamovibili si nici sa raspunda pentru sentintele strambe pe care le dau. Asa s-a facut un troc, magistrati-PSD prin care primii sunt exonerati de vreo raspundere si iau spaga iar PSD si acolitii lor scapa bazma curata.
    Ce tara e asta in care un senator, Catalin Voicu, dupa ce a fost in puscarie timp de un an si jumatate, scapat de magistratii de la Curtea Suprema a lui Dan Lupascu, numit acolo de PSD, continua sa fie in Senat, dupa ce a incercat, conform tuturor dovezilor, sa mafionalizeze toate instantele de judecata?
    Ce tara e asta in care opozitia se opune din rasputeri oricarei curatiri a sistemului, votand in corpore impotriva propunerii de lege a guvernului privind promovarea judecatorilor la Inalta Curte de Justitie si Casatie? Ce dovada mai clara ca USL nu-si doreste decat devalizarea Romaniei si apoi sa scape cu complicitatea magistratilor?
    Ce tara e asta in care avem asemenea politicieni, ca Ponta si Antonescu, care prin toate actiunile lor doresc prabusirea Romaniei financiar, in genul Greciei?
    Ce tara e asta in care un fost ministru al educatiei, de trista amintire, Coca Andronescu poreclita si Abramburica, initiaza un proiect prin care cei care nu merita sa intre pe usa din dos la facultate, fara sa ia BAC-ul?
    Oameni buni, daca stam si ne uitam doar la ei cum se folosesc de electoratul lor imbecilizat, pauperizat si asistat ca sa ajunga la guvernare, nu facem nimic pentru copii nostri. Doar ii facem mai constienti ca ei nu au ce mai cauta in tara asta.
    Luati atitudine, convingeti oamenii ca nu se mai poate asa, daca e nevoie sa iesim in strada, mergeti la vot, dar nu stati pasivi!
    Altfel, singura alter