Radu Moraru: Am lansat 10 TV cu bani adusi de acasa fiindca marele proprietar nu dadea bani nici pentru salarii/"Daca m-ar tenta Realitatea TV? Decizia trebuie bine cantarita"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2011, 22:19 Revista Presei | Radio TV

Realizatorul tv, Radu Moraru, a vorbit la emisiunea "Ultimul cuvant" de pe B1 TV despre situatia de la 10 TV acuzand patronii ca nu si-au indeplinit obligatiile asumate si ca nu au dat banii promisi.

"Am lansat 10TV cu bani adusi de acasa fiindca marele proprietar nu dadea bani nici pentru salarii. Le-am spus ca daca nu au bani sa oprim proiectul fiindca sunau telefoanele non-stop ca oamenii vroiau sa se aboneze. Nu era normal sa-i pacalim pe oameni si le-am spus ca daca nua vem bani sa anuntam public. Pe 10 decembrie in loc ca profesionistii adusi de mine sa fie angajati pe contracte pe 5 ani ei ii angajau pe 2 luni... Ulterior am vazut ca au bani, ca au cumparat meciuri de fotbal...", a declarat Moraru

Acesta sustine ca a primit semnale chiar inainte sa plece de la B1 Tv ca ar putea fi vorba de o capcana si de aceea "a pus presiune permanenta pe sefi".

Cunoscutul realizator sustine ca unul din oamenii care "s-au isterizat foarte tare" cand s-a aflat de lansarea 10 TV cu el in fruntea echipei a fost liberalul Relu Fenechiu.

Intrebat de Ion Cristoiu daca l-ar tenta o trecere la Realitatea TV, Moraru spune ca o astfel de decizie ar trebui bine cantarita "pentru a nu-si trada publicul". Acesta spune ca a primit si alte oferte interesante dinspre televiziune si presa on-line.


Citeste mai multe despre   






















6609 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    Radule (Luni, 10 octombrie 2011, 22:44)

    val [anonim]

    cui crezi ca, realmente, ii mai pasa?. Sunteti prea multi, calitatea produselor media este in cadere libera, aceleasi informatii (copy/paste) peste tot, profesionalismul este execrabil, adica nu exista, nu mai aveti niciun rost!!
    • +9 (15 voturi)    
      cel putin fanilor nasul le pasa... (Luni, 10 octombrie 2011, 23:11)

      fan [anonim] i-a raspuns lui val

      care sunt multi! dar si altora, care vor sa mai vada/auda ceva diferit de ce vorbesti tu.
  • +1 (13 voturi)    
    sa nu exageram, totusi... (Luni, 10 octombrie 2011, 23:31)

    Sorinel P. [anonim]

    Radu Moraru mi se pare un tip ok. Am urmarit multe din emisiunile lui cu Nasul. Totusi e destul de plat, fara pretentii prea mari, banuiesc o cultura destul de superficiala.
    Une peste alta cred ca a luat tzeapa. Ca in filmele americane mai de categorie B, asasinul e cel mai bun prieten al victimei.
    Parca nu cred ca seria lui de emisiuni punea probleme politice sau dezvaluirile lui zguduiau clasa politica sau tagma afaceristilor.
    Ziaristica de calitate nu cred ca se face in talkshow-ri in care scrii pe whiteboard.
    Ca sa nu fiu nedrept, in peisajul media de la noi sint multi altii mult mai slabi, mult mai superficiali, mult mai mincinosi sau chiar lichele.
    • +1 (3 voturi)    
      adevarat (Marţi, 11 octombrie 2011, 0:07)

      Sorin Triscu [utilizator] i-a raspuns lui Sorinel P.

      Sorinele, ai perfecta dreptate. Am lucrat cu el si il cunosc bine. Insa nu cunosti ceva: este complet lipsit de caracter, pe langa mediocritatea pe care i-ai observat-o cu acuitate. Dar nu face exceptie din peisajul media din Romania, care este asa cum este.
      • 0 (2 voturi)    
        Lipsa de caracter se vede de la o posta.... (Marţi, 11 octombrie 2011, 12:30)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Triscu

        In absolut toate aparitiile lui pe sticla, este clar imediat ce urmareste.
        Fie ia partea cuiva, lauda, linge, se gudura...fie desfiinteaza pe cineva, fara sa-i dea posibilitatea sa vorbeasca, batandu-si joc mitocaneste.
        Tin minte cum i-a atacat pe mostenitorii legali ai Lido, hotelul bucurestean preluat prin fel de fel de matrapazlacuri de patronii nasului, fratii Paunescu.
        Desi acestia castigasera in justitie, cu acte mostenirea de familie, acest Moraru i-a atacat grobian ca pe niste hoti care fura in vazul lumii.
        Tin minte "dreptul la replica" la care a fost obligat de justitie, cand si-a batut joc de proprietara Lido....
        Interesant este ca accentele staliniste cu care a atacat proprietarii de drept ai Lido contrasteaza cu liberalismul, convingerile de dreapta pe care le clameaza cand lupta cu opozitia lui basescu & gashca....dar cui sa-i pese?
        Lipsa de obraz este prima sa calitate.
        De aceea sunt de acord cu Badea.
        Oameni ca Moraru au sprijinit cu entuziasm totalitarimul comunist, in media obedienta a vremii....nu imi mai doresc asa ceva, imi face rau la stomac.
  • +1 (3 voturi)    
    Mie mi-a lipsit Nasul. (Luni, 10 octombrie 2011, 23:57)

    adrian88000 [utilizator]

    Sunt abonat la UPC care nu a avut in grila 10TV si nici nu a vrut sa-l introduca cu toate ca am solicitat acest lucru. Urmaream aproape in fiecare seara Nasul la B1 TV. Sper sa faca ceva Nasul si sa revina. Eu il astept cu nerabdare.
  • 0 (2 voturi)    
    Continuare (Marţi, 11 octombrie 2011, 2:30)

    Andreea [anonim]

    Uita-te la tine si crede-ma cand iti spun ca esti un exemplu viu si cel mai concludent pentru expresia"fara caracter".
    In fine ...
    Sa speram ca Radu va reveni la b1 tv! Hai acasa Radule!
  • -3 (5 voturi)    
    Propaganda pedelista = 0 informati = 100% minciuni (Marţi, 11 octombrie 2011, 7:16)

    jdgddkhhk [anonim]

    Eu nu voi deschide programul in care apare acest om sau Cristoiu.
  • -1 (1 vot)    
    Radu Moraru (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:56)

    mihai [anonim]

    Probitatea morala si deontologia profesionala sunt doua lucruri straine de acest individ.
    Morarule, ai auzit in viata ta de independenta celei de-a patra puteri in stat? Nu cred.
  • +2 (2 voturi)    
    Un nou inceput! (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:10)

    zexe [anonim]

    Credibilitatea presei este in coma. Trusturile de presa sunt compromise. Toate, fara exceptie. Majoritatea jurnalistilor de profesie s-au mutat pe net. Presa insasi de muta pe net. In fond, acesta este viitorul, iar daca Radu Moraru va starui sa performeze si in spatiul virtual, vom asista la un nou inceput.
    Mult succes, Radu Moraru!