Mircea Geoana: Daca cineva imi garanteaza ca voi fi inlocuit cu un PSD-ist, atunci renunt/ Am inteles ca ar putea fi vorba de un lider UDMR

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Luni, 7 noiembrie 2011, 21:48 Revista Presei | Radio TV

Mircea Geoana
Foto: DGP / HotNews.ro
Mircea Geoana a declarat luni seara, la Antena 3, ca decizia de inlocuire a sa din functia de presedinte al Senatului este o greseala strategica majora, intreband conducerea PSD daca persoana sa reprezinta o miza atat de mare incat sa cedeze a doua functie in stat puterii.

Presedintele Senatului a atras atentia conducerii partidului ca sansele PSD de a pastra sefia Senatului, in cazul in care va cere schimbarea sa din functie, ''sunt zero'' si a subliniat ca o astfel de schimbare este neconstitutionala.

"E un cadou neasteptat pentru putere", a spus Geoana. "Daca ar fi sa gandesc in termeni cinici, as spune "luati-l" siv-as arata de pe margine ca pozitia va fi luata de putere", a adaugat el.

Fostul lider PSD a dat asigurari ca daca functia de presedinte al Senatului ii va reveni unui social-democrat, in urma schimbarii sale de catre conducerea partidului, el va renunta, precizand insa ca nu doreste sa paraseasca  aceasta functie pentru a "face jocurile puterii".

"Nu am niciun fel de ezitare in a lasa pozitia unui alt pesedist, ca e Corlatean, Sarbu, ma lasa rece, dar nu as vrea sa fac un rau propriului partid, sa fac harakiri partidului pe mana mea. Daca vor sa o faca, sa o faca, daca la propunerea celor de la PDL sa-l puna pe Blaga. PSD voteaza alaturi de actuala putere sa scape de Geoana; sa o faca", a adaugat presedintele Senatului.

In opinia sa, ceea ce a deranjat a fost faptul ca presedintele PSD nu a reusit sa-si organizeze o vizita in America.

''Dl Ponta a incercat sa-si organizeze o vizita in SUA fara sa-mi spuna. Aceasta a fost de fapt scanteia care a declansat aceasta furtuna care sper sa fie temporara. S-a incercat organizarea unei vizite care din motive care-mi scapa nu s-a putut organiza. Vizita mea este una obisnuita, am facut-o in fiecare an exact in aceiasi parametrii'', a mai spus Mircea Geoana.

Mircea Geoana a afirmat ca nu are intentia sa paraseasca partidul pe care l-a condus, reiterand faptul ca PSD "face o greseala uriasa".

"In urma cu trei luni ma suna Ponta sa merg la sediul partidului, sa discutam. <<Haideti sa mergem in aceeasi directie>>, mi-a zis Victor si am spus <<da>>, cu conditia sa mi se acorde respect; ca atunci cand se iau decizii strategice sa fiu consulat. Cred ca e normal ca un politician care a candidat la alegerile prezidentiale sa ceara sa mai aiba sansa de a mai incerca o data", a afirmat Mircea Geoana.

"Discutia mea cu Victor Ponta a fost ca nu ne jenam, ca nu ne calcam pe bombeuri. Din punctul meu de vedere, decizia de astazi este gresita - sa dai vrabia din mana pe cioara de pe gard. E o imensa greseala si, din punct de vedere al pozitionarii noastre in lupta cu puterea, pierdem o reduta importanta, oferim o imagine penibila: <<iar se cearta astia>>", a spus fostul lider al PSD.

Fostul lider PSD a mai spus ca actuala conducere a partidului i-a reprosat ca a primit delegatia FMI, luni, la Senat, insa acest lucru si vizita sa in America nu pot fi motive pentru excluderea sa din PSD.

"Pai daca oamenii aia au vrut sa vina, eu ce era sa fac? Sa-i gonesc? Am obligatii institutionale", a explicat Geoana, atragand atentia partidului sau ca, in clipa in care va fi exclus din partid, "voturile nu se vor mai duce la PSD".

In acelasi context, Geoana a reamintit ca a fost deja suspendat in PSD timp de sase luni "si a tacut din gura" pentru ca "a avut curajul" sa sustina o relatie cu liberalii.

Presedintele Senatului a mai explicat ca, in 2006, PSD avea o problema de imagine deosebit de importanta si, de aceea, situatia nu se aseamana cu cea in urma careia partidul i-a retras sprijinul lui Adrian Nastase de la presedintia Camerei Deputatilor.
 
In acest context, Geoana a reamintit sedinta care a avut loc la Hotelul Confort, supranumita "Noaptea cutitelor lungi", in urma careia partidul i-a retras sprijinul lui Adrian Nastase pentru conducerea Camerei Deputatilor, care a demisionat a doua zi, iar functia i-a revenit atunci liberalului Bogdan Olteanu.

Geoana a recunoscut, insa, ca "poate sa fie o chestiune pe care sa o fi gresit-o la momentul respectiv" din punct de vedere al pozitiei pe care PSD o avea la Camera Deputatilor.

"Se intampla la un an de la pierderea alegerilor prezidentiale, sase luni de zile de <<asasinat>> mediatic pe matusa Tamara. Aveam o problema de imagine a partidului deosebit de importanta. Cred ca, din acest punct de vedere, problema e diferita", a spus Geoana.

"Ceea ce s-a intamplat astazi este o dovada de canibalism intre liderii PSD", a mai spus Geoana.

Intrebat daca a avut vreo intalnire sau intelegere cu Traian Basecu, Geoana a raspuns ca nu s-a intalnit cu presedintele Romaniei, in afara reuniunilor protocolare.


Citeste mai multe despre   























3419 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Geoana-i santajabil. (Luni, 7 noiembrie 2011, 22:11)

    mircea [anonim]

    Daca Geoana cere garantii,inseamna ca este terminat.Ponta dispune de acte care-l pot infunda pe Geoana,altfel nu se justifica intoarcerea la 180 grade de la antena 3.In cazul acesta,ori ca cedeaza,ori ca nu cedeaza,rezultatul va fi acelasi.Geoana este terminat ca om politic.
    • +3 (5 voturi)    
      calul troian (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:35)

      emil49 [anonim] i-a raspuns lui mircea

      cu atatia juristi buni langa el,nu-l vad pe ponta facand asemenea greseli. in opinia mea graba cu care sa actionat,este legata de arestarea lui vantu. este posibil ca in gasca de spalatori de bani a lui vantu,sa fie implicat si geoana.pana la noi dezvaluiri eu sunt sceptic.
      • +2 (2 voturi)    
        Geoana era periculos pentru Nastase (Marţi, 8 noiembrie 2011, 10:26)

        Agamita Pontache [anonim] i-a raspuns lui emil49

        Dupa vizita in SUA unde Geoana s-a declarat seful opozitiei,Nastase s-a temut pentru viitorul lui .Astfel in USL se impart functiile Presedinte si Prim Ministru.Cum PNL este abonat la o functie atunci este clar ca meciul este Geoana -Nastase.
        Nastase nu are loc de Geoana sa fie prim ministru si cum vedem asta este trendul.Nastase iese mai des la TV si incepe sa fie iar suptil ca un maradonist pe Dorobanti.Prea suptil pentru colegii lui.Schema era alta.Geoana Presedinte si liberali iau prim ministru.Antonescu zboara din schema iar Ponta fiind numai iepurele lui Nastase zboara si el .Nastase a aflat de intelegerea Geoana-liberali aripa Tariceanu-Orban si a jucat totul pe o carte.Oricum pierdea cu Geoana sef la senat.Pentru el ca e Geoana sau un PDL este totuna.Mai bine un PDL.Asa il uraste pe Geoana.In socoteala asta toata lumea l-a uitat pe Vanghele.vanghele va face mutarea pana in Craciun ca sa nu dea cozonacii sub alta culoare politica.Bravos natiune !!!!!
  • +12 (14 voturi)    
    PSD in razboi cu Geoana! (Luni, 7 noiembrie 2011, 22:26)

    Colette [utilizator]

    A inceput 'razboiul'! Geoana arunca prima 'bombita' si implica UDMR-ul...care se pare ca ar duce tratative secrete cu PSD, altfel nu se explica. Sau este doar o fumigena fara importanta, dar care arata PSD-ului 'pisica' unor ulterioare dezvaluiri. Si PSD-ul are moneda de schimb pt. Geoana, asa ca, pe langa batalia din Senat pe regulamente, proceduri, statut, vom asista la o blocare a activitatii legislative a Senatului, la o deturnare a atentiei de la magaria petrecuta la Constanta si despre care PSD nu sufla un cuvintel...Sunt diabolici, doar Ponta ii depuncteaza masiv la 'imagine' prin toate declaratiile stupide pe care le face in fiecare zi!
    • +1 (1 vot)    
      lol (Marţi, 8 noiembrie 2011, 10:03)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Colette

      Chestia asta ca UDMR duce tratative "secrete" cu PSD e secretul lui Polichinelle.
      • +1 (1 vot)    
        O ipoteza care poate fi si argumentata: (Marţi, 8 noiembrie 2011, 12:33)

        Colette [utilizator] i-a raspuns lui alex

        UDMR intotdeauna a purtat negocieri secrete cu partidul cel mai mare aflat in Opozitie...asa ca 'secretul' asta il cam stie toata lumea, ungurii sunt cu 'fundul in doua luntrii' intotdeauna, altfel nu s-ar fi aflat la guvernare din 1997 incoace...
  • +5 (7 voturi)    
    S-ar putea sa fie o manevra... (Luni, 7 noiembrie 2011, 22:33)

    Costica [anonim]

    ...prin care sa vedem ca PSD a batut palma cel putin cu unii senatori ai UDMR pentru a rasturna guvernul. Aceasta functie e singura oferta pe care putea sa o faca PSD-ul UDMR-ului. Am senzatia ca o sa vedem lucruri interesante in perioada urmatore. Din punctul meu de vedere, "incurca-i drace"!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Fabulatii. (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:26)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Nu ar castiga nici PSD ,nici UDMR.PSD ar pierde mult din electorat daca ar sustine ca presedinte la senat un ungur.In plus,actiunea "jos Basescu"ar face ca un ungur sa fie presedintele interimar al Romaniei.Ce zici?Ar mai fi picior de pesedist prin Romania?Ori fug,ori se reprofileaza in alte formatiuni politice.Deci PSD ar fi lichidat si nu-i vad chiar asa de prosti sa faca o asemenea miscare.Si nici nu mai continuu.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 8 noiembrie 2011, 1:20)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Cine propune un presedinte al senatului de la udmr si-a taiat craca de sub picioare. Isi vor pune in cap 20% din votanti fostii PRM-isti. PSD nu ar face asa greseala.
  • +2 (4 voturi)    
    geoana (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:50)

    profu [anonim]

    dezbina si conduce
    este ce-a m-ai buna varianta romaneasca
  • +6 (6 voturi)    
    Cronica unei mutari anuntate (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:51)

    Vali [anonim]

    Povestea asta cu revocarea lui Geoana este cusuta cu ata alba. Miroase a intelegere (schimb) la nivel inalt. Cal cu nebun sau invers. Un motiv in plus sa nu ne obosim prea tare in ziua viitoarelor alegeri. Pleaca ai nostri, vin ai nostri!
  • +8 (10 voturi)    
    gest crestinesc.. (Luni, 7 noiembrie 2011, 23:58)

    mahabaratan [utilizator]

    am face daca nu l am mai ridiculiza pe Geoana. Sa ne gandim la ce viata are omu asta cu unu ca Ponta in partid.
  • +3 (7 voturi)    
    E bun si un liber-schimbist (Marţi, 8 noiembrie 2011, 0:15)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Orice e mai bun decat Geoana, se vede si pe mutra lui ca a fost prostul clasei... Tipul arata exact ca aia la care eu le sopteam la ore de exemplu ca cel mai mare lac din Peru e PipiKaka si ei credeau lucrul asta si-l spuneau la profesor si starneau ilaritate in clasa....
  • -1 (1 vot)    
    hehe (Marţi, 8 noiembrie 2011, 7:49)

    hingher [anonim]

    Cand stai la masa cu inca trei si toti spun ca esti beat cel mai bun gest este sa te ridici de la masa si sa mergi la culcare...a doua zi te trezesti vioi si cu forte proaspete...ce o fi asa de greu de inteles Mirceo?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 8 noiembrie 2011, 11:10)

    anonim [anonim]

    Penibil.