Boc despre alegerile din 2012: Romanii vor merge pe cartea rationalului si vor vota PDL

de I. Corina; I.Baias     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2011, 21:36 Revista Presei | Radio TV

"Romanii au salvat tara de faliment si nu politicienii fiindca au inteles ca e nevoie de reducerea cheltuielilor", a declarat premierul Emil Boc la emisiunea "Prim Plan" de pe TVR 1.

Premierul a explicat ca fostul Guvern Tariceanu nu a folosit corect cresterea economica si a votat un buget de investitii de circa 32 de miliarde de lei, dar nu i-a folosit in acest scop ci i-a directionat catre administratie marind cheltuielile de la 28 de miliarde de lei la 48 de miliarde. Acelasi lucru s-au intamplat si in domeniul asistentei sociale. "Altii au facut banchetul si noi am platiti costurile", a sintetizat Boc.

Boc despre algerile din 2012: Romanii vor merge pe cartea rationalului si vor vota PDL

Seful PDL crede ca din motivele invocate mai sus romanii vor vota in 2012 tot PDL-ul, intelegand ca este partidul care a "dus greul si a scos tara din criza si vor merge pe cartea rationalului".

PDL-ul are 23% acum in sondaje, iar USL-ul este la 45-47% fiind in scadere permanenta de la 60%, afirma acesta.

Emil Boc spune ca o remaniere este posibila, dar ca nu s-a pus problema si demisiei sale din fruntea Guvernului.

Masuri care au ajutat mediul de afaceri


  • Masura prin care firmele au platit principalul datoriei au fost scutite de penalitati. Peste 3.000 de firme si-au putut salva in acest mod afacerile.
  • Masura prin care sunt ajutati tinerii care incep o afacere prin reducere de impozite si taxe si fonduri puse la dspozitie

Masuri luate pentru a ajuta exportatorii:
  • 1. Utilizarea schemelor de ajutor de stat prin Eximbank si CEC
  • 2. Resurse financiare interne pentru investitii

"Incepem sa echilibram incet balanta dintre importuri si exporturi, reducand deficitul care era in 2008", a declarat premierul.

Despre absorbia fondurilor europene

Emil Boc crede ca si la acest capitol cu cifre foarte slabe pentru Romanie lucrurile incep sa mearga bine deoarece au fost implementate si demarate numeroase proiecte pe care urmeaza sa vina de acum fonduri europene. "Greula trecut iar de acum e vremea roadelor", apreciaza acesta.
ntrebat daca proiectul reorganizarii administrative a fost abandonat, Emil Boc a declarat ca "a fost amanat pentru 2012." "PDL nu guverneaza singur, nu are 50+1 din numarul total al parlamentarilor ca sa poata singur sa isi impuna toate proiectele. Pentru ca nu exista, in acest moment un acord al coalitiei cu privire la regionalizare, am convenit ca tema va fi reluata in 2012 si incercam acum sa rezolvam punctual cateva chestiuni scadente unde am putut sa gasim intelegere: proiectele care vizeaza reforma justitiei, bugeul pentru anul 2012, asupra legii salarizarii si asupra componentelor care tin de dezvoltarea economica. Avem cateva chestiuni restante: regionalizarea, revizuirea constitutiei, dar aici avem nevoie si de suportul opozitiei etc., sunt aflate pe lista discutiilor coalitiei si care trebuie discutate si analizate"

Referitor la discutiile pe tema regionalizarii din cadrul coalitiei, Emil Boc a afirmat ca subiectul va fi reluat cu UDMR. "UDMR este un partener al coalitiei care si-a respectat angajamentul. Intotdeauna cuvantul dat a fost respectat din partea UDMR, ca si din partea UNPR si a grupului minoritatilor nationale. Daca ne vom intelege, se va face. Daca nu ne intelegem, nu se va face. [...] Daca esti intr-o coalitie trebuie sa gasesti acel element comun.

Despre comasarea alegerilor

"In privinta comasarii alegerilor, trebuia luata o decizie cat mai repede. Cel mai important argument pentru comasare este anul economic 2012. Rational este ca in 2012 sa nu ne pierdem timpul in dispute electorale, in primul rand, ci sa avem grija sa finantam proiectele europene si sa le finalizam, sa terminam aceste lucrari incepute pentru ca banii europeni sa ajunga in Romania," a declarat premierul.  

Intrebat de ce nu s-a urmarit procedura parlamentara obisnuita in ceea ce priveste comasarea alegerilor, Emil Boc a argumentat: "Sesiunea se reia in luna februarie. Pentru a parcurge ambele camere, ar fi trebui doua-trei luni de zile ori, in iunie erau deja alegeri; de aceea a trebuit sa decidem acum, in decembrie, daca se comaseaza sau nu se comaseaza. Daca opozitia va reusi sa demita guvernul, nu se va realiza comasarea alegerilor. Daca va pica motiunea de cenzura vom sti ca aleg anul viitor vor fi in luna noiembrie 2012 si pana in noiembrie, toti, local si national, ne ocupam de treaba, de absorbtia fondurilor europene, implementarea proiectelor bugetare. [...] Impartirea anului in doua campanii electorale, cu doua randuri de alegeri, ar fi paralizat, in multe privinte, functionarea statului."

Despre modificarea Constitutiei

Intrebat daca vede posibila modificarea Constitutiei pana la finalul lui 2012, premierul a raspuns: "Acest proiect de comasare este unul tehnic care se ocupa doar de o chestiune individuala- cum se organizeaza tehnic aceste alegeri comasate. Problema reducerii numarului de parlamentari si a punerii in aplicare a  referendumului de trecere la parlamentul unicameral trebuie sa se realizeze prin revizuirea Constitutiei, este, in momentul de fata pe agenda parlamentului si sper ca si opozitia, pentru ca avem nevoie de doua treimi, sa voteze parlamentul unicameral si implicit reducerea numarului de parlamentari. Romanii au votat la referendum, in proportie de peste 80% cele doua componente: unicameral si 300 de parlamentari.[...] Credem ca 2012 trebuie sa fie anul trecerii la parlamentul unicameral."

"Fiecare formatiune politica trebuie sa fie responsabila in fata alegatorilor. Fara doua treimi, chiar daca toata coalitia ar fi de acord, am avea 51%, trebuie sa vina si PNL si PSD alaturi de coalitie. [...] Fac un apel la ce inseamna solidaritatea clasei politice fata de niste obiective fundamentale votate la referendum, a adaugat premierul.


Citeste mai multe despre   























1539 vizualizari

  • -13 (25 voturi)    
    "ce m-am ras" (Luni, 19 decembrie 2011, 21:40)

    eugen [anonim]

    ce legatura e intre ratiune si PDL?
    • +10 (16 voturi)    
      ... (Luni, 19 decembrie 2011, 21:46)

      ich [anonim] i-a raspuns lui eugen

      serios? te-ai ras tu pe tine insuti?
    • -15 (21 voturi)    
      Poc, Boc - UTC (Luni, 19 decembrie 2011, 21:55)

      pic & poc [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Udrea e Ratiunea, Boc e Emotia si restu e restu...

      Cu exceptia ca nu am avut o mineriada ... si ca nu s-a mai furat chiar Apocaliptic nu e nici o diferenta. Avem de-a face cam cu aceeasi comunisti ca in USL.

      Limba engleza ramane la fel de necunoscuta la nivel Guvernamental (nu ca Rusa sau Germana ar sti careva bine)... si ui asa doar Smenuri & Susanele.

      In afara de faptul ca am avut totusi bunul simt sa ne dam un shut in partea dorsala cu "Trezeste-te Romane" in 1989 - nu am reusit mai mult decat poate sa ridicam o geana...
  • -10 (20 voturi)    
    Boc despre algerile din 2012............. (Luni, 19 decembrie 2011, 21:58)

    Bancheru [anonim]

    De unde stie piticul asta ca "romanii au inteles ca e nevoie de reducerea cheltuielilor" cand 80-90% din populatie il injura si pe el si guvernul si pe presedinte pentru modul dezastruos in care au guvernat, iar economia tarii e la pamant (au redus veniturile oamenilor NU cheltuielile lor cu achizitiile si infrastructura). Toata clientela pdl s-a imbogatit din contracte cu statul, din tot felul de furturi si hotii.
    Daca acest boc n-a inteles nici acum ca ei, pdl-ul nu numai ca nu vor mi fi votati, dar poate nici in parlament nu vor mai intra este foarte grav. Acestia nu sunt oameni politici, ci niste ciurucuri care trebuie urgent inlaturati si pe care poporul ii va trage si la raspundere pentru cei 3-4 ani in care au guvernat catastrofal. Acest boc a stat pitit atunci cand trebuia sa iasa si sa explice masurile luate, apoi a iesit numai cu minciuni. Acum si cand spune adevarul nu-l mai crede nimeni. Ar trebui sa i se cante Prohodul si lui boc si guvernului sau pana nu va fi prea tarziu.
    • +9 (11 voturi)    
      eu o sa il votez. (Luni, 19 decembrie 2011, 22:26)

      Dnn [utilizator] i-a raspuns lui Bancheru

      si multi altii. alternativa?
      • -2 (2 voturi)    
        Mie mi-a ajuns :-( (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:42)

        Zak [anonim] i-a raspuns lui Dnn

        Alternativa trebuie creata, daca nu exista, nu stand in canapea, ci "iesind in strada"...
    • -7 (9 voturi)    
      Boc le "stie" pe toate... (Luni, 19 decembrie 2011, 22:29)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Bancheru

      Cu facutul sta el prost de tot....
      Adica, nu e in stare de nimic....numai turuie gura fara el toata ziua buna ziua....vom face si vom drege....
    • -2 (2 voturi)    
      23% dintre alegatorii prezenti la vot (Marţi, 20 decembrie 2011, 7:54)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Bancheru

      Vor mai veni la vot doar cei implicati in partide si co-partasi la furturi! Legitimitate 2-3 milioane din 23.
      De la oamenii cinstiti, neutrii, neimplicati direct in politica nu veti mai prinde stampila la urne!
      PDL-ul si poate si alte partide vor disparea in negura istoriei exact ca in Italia anilor 90-95.
      Absenteismul la vot va explica in clar fostilor tovarasi ca tara asta s-a saturat de demagogi si politruci! La coasa, domnule Boc!
      Economic, guvernele Boc au terminat micile firme din Romania, au luat si pielea de pe micii contribuabili care tineau in viata si in pensie mega aparatul de stat si partidele politice! Romanii au inteles, domnule Boc, ca nu mai trebuie sa plateasca niciun om politic, niciun ban la guvern, si in curand, niciun fel de taxe si impozite! De aceea imprumutati dumneavoastra miliarde de euro, impovarand viitorul tarii si al urmasilor nostrii vremelnici, ca sa platiti sinecuri politice, partide, shpagi si pensii! Astept momentul in care, nemaiputand imprumuta de niciunde veti sista platile catre parlament, justitie, politie, ministere, partide, prefecturi si muuuulte alte sugative ale economiei reale!
      Statul, asa cum l-ati dorit dumneavoastra, a murit! Statul social nu mai exista! La munca, domnule viitor fost prim ministru! Abia astept sa va citesc cv-ul la angajare:))
      • -1 (1 vot)    
        Simt la fel, gandesc la fel (Marţi, 20 decembrie 2011, 10:15)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Intr-adevar toate grupurile de interese si presiune care se auto denumesc partide politice sunt niste jalnice fake-uri pline de figuri dubioase, fara competenta, fara morala, fara studii dar foarte sonori si persuasivi. Nu merita sa-ti asumi deranjul votului pentru niste penibili care reusesc sa-i incinga doar pe cei apropiati lor si pe posesorii unei culturi politice derizorii. Vorba marelui maestru al combinatiilor Ostap Bender: Circul continua.
      • 0 (0 voturi)    
        Boc despre algerile din 2012............. (Marţi, 20 decembrie 2011, 22:50)

        Bancheru [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Bravo Mircea! Imi place comentariul tau.
        Azi in Parlament, un revolutionar a propus ca in 2012 sa li se taie salariile parlamentarilor considerand ca "a lucra in Parlamentul Romaniei este o onoare" si ca cine doreste sa lucreze acolo s-o faca fara salariu, demonstrand in acest fel ca data fiind criza actuala se solidarizeaza cu cei ale caror venituri vor fi inghetate in anul 2012. Eu apreciez aceasta propunere si consider ca ar trebui sa se extinda si la membrii guvernului, mai ales ca multi dintre ei nu traiesc din salariul lor de bugetari.
  • -9 (21 voturi)    
    HA! (Luni, 19 decembrie 2011, 21:59)

    erty [anonim]

    mai voteaza moartea cu PDL
  • +4 (10 voturi)    
    Irationalul e mai puternic decat rationalul (Luni, 19 decembrie 2011, 22:00)

    Constantin [anonim]

    cand e vorba de structruri. Ultima descoperire in acest sens provine din lumea cristalelor unde repetarea la infinit a unei structuri o face perfecta dar mai slaba decat un cvasicristal a carui structura este irationala.
    • +3 (3 voturi)    
      am citit (Luni, 19 decembrie 2011, 22:50)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      de patru cinci ori textul ,dar sincer nu inteleg nimic din ce scrii acolo! Nu vreau sa mor prost ,te rog fii mai explicit ,sa putem intelege cea-ce ai tastat ,<<iti multumesc anticipat>>
      • -1 (1 vot)    
        O exprimare de lemn a lui Constantitn (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:34)

        Freak [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

        Lasa-l in pace, ca diamantul cristalizeaza in sistemul cubic, la fel ca alte minerale dar are cea mai mare duritate, 10 pe scara Mohs. Nu exista un cvasicristal cu structura aia tipica mozaicurilor arabesti care sa se apropie macar de diamant.
        Constantine, spune te rugam, la ce legaturi te refereai???? Ca si structurile alea au un rationament sa stii, doar o substanta amorfa nu prea are deloc.
  • -4 (8 voturi)    
    Boc e deja Mare Maestru... (Luni, 19 decembrie 2011, 22:11)

    costica [anonim]

    La a vorbi intr-una fara sa spuna nimic...
    E deja bolnav de atata "bine portocaliu" adus romanilor de Guvernul lui...
    Iarta-l Doamne ....
    O sa vada el "binele" asta in 2012... sper si da Doamne !!!
  • -4 (6 voturi)    
    vorbe goale, vorbe..... (Luni, 19 decembrie 2011, 22:25)

    lili [anonim]

    Numai despre minciunile referitoare la fondurile europene....
    "Leonard Orban, ministrul Afacerilor Europene
    Va trebui să cheltuim cât mai repede în 2012 fondurile europene. Să nu ajungem în situaţia în care să nu mai existe bani la bugetul UE
    De altfel, dacă ne uităm la bugetul Uniunii Europene pentru anul 2012, vom constata că s-ar putea ca la final acesta să nu mai acopere toate cererile rambursare venite dinspre statele membre. Există acest semn de întrebare. De aceea va trebui să cheltuim cât mai repede în cursul anului viitor sumele, cât mai mulţi bani comunitari, astfel încât, către finalul anului, să nu ajungem în situaţia în care să nu mai existe bani la bugetul Uniunii Europene şi să aşteptăm începutul anului 2013. Bugetul UE din 2012, în ciuda unei creşteri faţă de cel din 2011, s-ar putea să nu ajungă pentru achitarea cererilor de rambursare de la sfârşitul lui 2012.
    Dar pericolul de dezangajare de fonduri europene există în 2012?
    L.O.: Da. În 2012 va exista acest risc. În ceea ce priveşte politica de coeziune, va trebui să cheltuim minimum 1,9 miliarde de euro şi sunt eşalonate pe diferite programe. Dar riscul de dezangajare este foarte scăzut în 2012, iar riscul mare este în 2013, când pe lângă cele 1,9 miliarde de euro care vor trebui cheltuite până la finele lui 2012, vor trebui să fie cheltuite 6,7 miliarde de euro până la sfârşitul lui 2013. Tocmai de aceea încercăm să cheltuim în 2012 mai mult de 1,9 miliarde de euro, astfel încât greutatea în 2013 să fie mai mică."
    http://www.romanialibera.ro/opinii/interviuri/va-trebui-sa-cheltuim-cat-mai-repede-in-2012-fondurile-europene-sa-nu-ajungem-in-situatia-in-care-sa-nu-mai-existe-bani-la-bugetul-ue-articol-integral-247142-pagina2.html#top_articol
    Dl Boc e oricum paralel cu toate astea, minciunile tin loc de paralelismul lui....
  • -4 (8 voturi)    
    Pai cred... (Luni, 19 decembrie 2011, 22:51)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...ca asta e toata audienta postului respectiv. Cei doi redactori de la HN.ro care transcriu interviul pe site :)) In rest...Boc isi face elogiul singur in fata unor prezentatori care nu indraznesc sa-l deranjeze cu vreo intrebare serioasa...

    PDL-ul a sarit de 20% in sondaje doar ca niciun lider de-al partidului, guvernul sau presedintele Romaniei nu au mai mult de 10% incredere :)) Probabil ca dl Boc insumeaza procentele ... in ritmul asta maine poimaine o sa ne zica ca USL-ul a ajuns la 15% iar PDL-ul e binisor trecut de 80%... :))
  • +6 (8 voturi)    
    sa n u te bucuri! (Luni, 19 decembrie 2011, 22:52)

    Nicky [anonim]

    Da, asa vom face, dar sa nu te bucuri; nu o facem ca ne place de voi, o facem ca ne e groaza de ailalti!
  • -4 (8 voturi)    
    lui boc (Luni, 19 decembrie 2011, 23:23)

    octavian robert [anonim]

    Pentru binele meu si al familiei si pentru viitorul copiilor mei voi spune la toti si ii voi indruma pe toti sa voteze cu REGELE sau co oricare altul decat cu PDL .
    Niste demagogi si parveniti politic !
    Au distrus destul tara asta !
    NU PDL !!!
  • -2 (8 voturi)    
    O multime de plusuri (Luni, 19 decembrie 2011, 23:32)

    Justin Puscasu [anonim]

    Un optimist ca Boc vede intr-un cimitir o multime de plusuri.
    Discursurile astea popoase marca Boc imi amintesc de seara in care PNTCD a iesit din istorie. Abia se anuntasera rezultatele exit-poll-urilor si toti aveau niste fete lungi. Atunci a intrat val-vartej intarziatul Ion Avram Muresan (daca va mai amintiti de electronistul ala de la Agricultura, implicat in "afacerea" cu caltabosii) si a intrebat plin de speranta: "Cum e? Am castigat?".
    Da, domnule Boc, veti castiga detasat in 2012!
  • -4 (6 voturi)    
    boc (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:11)

    bogdan [anonim]

    Tovarase prim-secretar Emil Bobu...ce oameni conduc Romania! Nu mai este de stat in tara.
  • -3 (5 voturi)    
    alegeri irationale (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:12)

    prietenul lui vlad tepes si carol I [anonim]

    In 2012, in loc sa urmez calea ratiunii, votand rational, pdl sau usl, m-am gandit la o mica schimbare, bazata pe irationalitate. M-am gandit sa schimb actuala structura a statului in decizie/executie-stare de neutralitate si cea mai importanta: analiza. De asemenea, m-am gandit ca in cadrul deciziei, sa votez comandant al armatei si lider al tarii : Berbecul. Sef al statului: Leul. Director al economiei: Sagetatorul. Mai mult, in cadrul analizei, m-am gandit sa las socotelile pe mana Pestelui, organizarea pe mana Varsatorului, corectia pe mana Racului, legislatia pe mana Balantei, diplomatia pe mana Gemenilor. Tot aici, o sa mai votez agerimea Scorpionului, spiritul critic al Fecioarei, specializarea Capricornului si de ce nu, cel ce pune lucrurile in miscare: Taurul. Olee! La executie, ai las pe toti sa se ,,dixtreze".
    Uite asa, m-am gandit ca daca procedez rational, o sa am rezultate pe masura, adica, pe masa de Craciun, o sa am parte doar de un borcan de magiun politic.
  • -5 (7 voturi)    
    nu cred (Marţi, 20 decembrie 2011, 0:22)

    Vuck [utilizator]

    Eu nu mai votez PDL desi i-am tot votat pana acuma.
    Nu cred ca-mi mai pierd vremea pe la sectia de votare.
    Toti o apa si-un pamant !
    • +1 (1 vot)    
      @vuck (Marţi, 20 decembrie 2011, 14:15)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Vuck

      din cauza ta suntem aici, cetatene!