Victor Ponta: Nu merg sa-l votez pe domnul Melescanu. Ma deranjeaza ca Puterea nu a facut niciun gest catre USL in ce priveste postul de la SIE

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2012, 21:45 Revista Presei | Radio TV

Presedintele PSD Victor Ponta si-a reafirmat, la Realitatea TV, dezaprobarea fata de numirea lui Melescanu la SIE sustinand ca este deranjat de atitudinea Puterii care a facut aceasta numire fara sa propuna o discutie anterioara cu USL.

"Ceea ce m-a deranjat e ca, dupa investirea lui Ungureanu cu acel discurs al meu criticat in special de colegii din Opozitie, nimeni de la Putere nu a zis catre USL ca sa negociem sau sa avem in vedere postul de la SIE... Nu am nimic cu domnul Melescanu ca persoana si care a fost un partener loial", a declarat Ponta.

Presedintele PSD Victor Ponta si-a reafirmat la Realitatea TV dezaprobarea fata de numirea lui Melescanu la SIE sustinand ca este deranjat de atitudinea Puterii care a facut aceasta numire fara sa propuna o discutie anterioara cu USL. "Glumind as spune ca bine ca nu a fost numit cineva de la PSD", a declarat razand copresedintele USL.

Ponta s-a aratat deranjat de afisele PDL care-l dau "chiulangiu" din Parlament spunand ca el a fost prezent mereu, a votat, iar acum isi doneaza salariul lunar pana la incetarea "grevei parlamentare".

emisiunea este in desfasurare

Liderul social-democrat Victor Ponta a declarat, luni, ca presedintele comisiei parlamentare de control al activitatii Serviciului de Informatii Externe, deputatul PSD Gabriel Vlase, nu va convoca sedinta pentru audierea lui Teodor Melescanu, propus de presedintele Traian Basescu pentru postul de director al SIE, relateaza Mediafax.

Presedintele Traian Basescu l-a propus luni pe liberalul Teodor Melescanu in functia de sef al Serviciului de Informatii Externe (SIE), postul devenind vacant dupa ce fostul director, Mihai Razvan Ungureanu, a devenit premier. Melescanu a acceptat propunerea sefului statului, el urmand sa fie audiat in comisiile de specialitate marti, in jurul orei 10,30. Senatorul liberal a anuntat ca s-a autosuspendat din PNL.


Citeste mai multe despre   






















2391 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Pai, domnule Ponta (Luni, 27 februarie 2012, 21:52)

    Andradda [utilizator]

    Totul e cat se poate de simplu.
    Conform Constitutiei, presedintele Romaniei are anumite drepturi, iar seful unui partid de opozitie are alte drepturi.
    Deci, ce n-ati inteles dle Ponta?
    Daca vreti ca Basescu sa va ceara parerea, n-aveti decat sa candidati la un post de consilier al presedintelui.
    Dar, pana atunci, si mai ales cat timp stati in "greva boiereasca" nu vi se pare absurd ca Basescu sa va caute pe voi, prin speluncile prin care va petreceti timpul, (a se citi Antene) ca sa va ceara "aprobare" ?
    Oare chiar atat de rau a ajuns USL incat sa frizeze absurdul prin fiecare pretentie pe care o ridica?


    Esti penibil dle Ponta.
    Aproape la fel de penibil ca Porumbacu!
  • +18 (20 voturi)    
    "nu a facut nici un gest catre USL"??? (Luni, 27 februarie 2012, 21:56)

    neuronu'stingher [anonim]

    pai Melescanu e chiar din gradina USL-ului ...sau asta si-a uitat si colegii... :)
  • +18 (20 voturi)    
    tare (Luni, 27 februarie 2012, 21:58)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    deci Melescanu e din USL si cu toate astea Ponta nu e multumit. El vroia sa-l puna pe tac'su, probabil.
    • +1 (1 vot)    
      Nu pe Tac'su (Marţi, 28 februarie 2012, 16:28)

      tad [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Cred ca vroia sa-l puna pe Mircea Badea sau Dan Sova, ca astia sunt buni de SIE, in viziunea lor. :)
  • +19 (21 voturi)    
    mai baietas (Luni, 27 februarie 2012, 21:58)

    newyorkezul [anonim]

    Asta urlati la toate postuirile de tv prietene: NU DISCUTAM CU DICTATORUL.
    Cand face o propunere atunci urlati ca de ce nu ne consulta.
    Cine naiba va mai intelege??????
  • +16 (18 voturi)    
    Mamaaa, ce nasol .... (Luni, 27 februarie 2012, 21:59)

    Costin1968 [utilizator]

    ca nu va-ati dus la consultari...ha,ha,ha,ha...
  • +18 (20 voturi)    
    ipocrizie 100%, Ponta (Luni, 27 februarie 2012, 21:59)

    bizonul [anonim]

    De cite ori USL-ul a fost invitat de presedinte si nu v-ati dus? De cite ori cind v-ati dus, ati spus ca presedintele cauta whisky-ul sub masa?! Acum vreti sa fiti consultati, chemati cind cu totii sinteti in greva parlamentara? nu va este rusine asa un pic?! Treziti-va cu totii la realitate si atunci poate va exista dialog. In primul rind voi va impotriviti dialogului.
  • +13 (15 voturi)    
    :))) (Luni, 27 februarie 2012, 22:12)

    daniel [anonim]

    buna asta! :))) pai parca USL e in opozitie, greva parlamentara,etc. Acum vrea pozitii in administratie? :))))
  • +14 (16 voturi)    
    oare Ponta e naiv?! (Luni, 27 februarie 2012, 22:19)

    resita31 [utilizator]

    :)) ei nu vad ca tot ce are USLul reprezentativ si de calitate, PDLul, baieti destepti, racoleaza?!...
  • -1 (9 voturi)    
    ... (Luni, 27 februarie 2012, 22:21)

    adi [anonim]

    Catalin Voicu era mai potrivit....
  • +10 (12 voturi)    
    Bietul Ponta (Luni, 27 februarie 2012, 22:26)

    Andradda [utilizator]

    Individul asta e chiar autist sau doar se preface?

    Adica, el este cel care spune sus si tare ca USL nu dscuta cu nimeni, USL nu merge in Parlament, USL nu se prezinta la discutii cu Basescu...
    Dar , totodata, acelasi Ponta se declara dezamagit ca Basesacu nu i-a cerut voie sa-l numeasca pe Melescanu la SIE ?

    Oameni buni, oare Ponta si Porumbacu chiar exista???
  • +7 (11 voturi)    
    despre voi (Luni, 27 februarie 2012, 22:28)

    reko [anonim]

    Locul unde ar fi trebuit sa va gaseasca Basescu pentru a discuta cu voi despre seful SIE era in parlament- acolo unde era normal sa fiti.Eu daca nu m-as duce la munca in secunda doi as fi dat afara dar voi va luati si bani pe chestia asta. Chestia cu balconul din care va bateati joc de cei care erau practic la munca sper sa fie sanctionata drastic de cei care voiau sa va voteze. Pacalicilor!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Pacat, domnule Ponta! (Luni, 27 februarie 2012, 22:32)

    hoto [anonim]

    Domnule Ponta , ati avut dreptate atunci cand ati spus ca aveti o misiune fata de popor, familie, etc, sa scapati tara de Basescu. Nu inteleg de ce atata incapatanare in a refuza orice propunere ca vine de la presedintele in functie, domnul Basescu. Ma gandesc ca ar fi trebuit sa fiti mandru ca un om ca domnul Melescanu care face parte din USL este propus la sefia SIE. Pacat, credeam ca v-ati mai revenit in ultimul timp cu declaratii mai responsabile. De dl. Antonescu ce sa mai zic, este pierdut rau, nu mai traieste in realitate!
    • +2 (4 voturi)    
      ? (Luni, 27 februarie 2012, 23:12)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui hoto

      chiar credeti ca pt. tara, popor, familie vor ei sa scape de Basescu? Asta suna ca si lozincile comuniste " totul pt. popor"...
  • +8 (10 voturi)    
    ipocrit (Luni, 27 februarie 2012, 22:38)

    Baltaretu [utilizator]

    alba, neagra joaca tov.P. La cata incapatinare esista in USL, de ce n-ar fi si in capul lui Base, cu o diferenta: Basescu este presedintele tarii ales de romani, pe cand Ponta este un biet presedinte al unui partid ales de membrii de partid prin trafic de influenta.Basescu are raspunderi in Romania, Ponta are raspunderi prin PSD.Daca Ponta era responsabil, se batea in parlament ... cu voturi.
    Ipocrit tov.P este prin faptul ca , conditioneaza venirea in parlament ( 4 conditii de pofta) pe de o parte si pe de alta spune ca nu cere decat ce este legal.Adica asa ca vrea el, trebuie sa o schimbe pe D.na Anastase pentru ca nu poate ajunge la obrazul ei.Cit priveste donarea banilor oricum necinstiti, sa arate pe posturile TV, documentul de virare(plata), sper sa nu fie la vreo tipografie.Chulangiu ai fost din liceu, cind ai plecat in Franta,in loc sa inveti prin 1990.Crezi ca tara nu merge inainte, ca asa vrea muschii PSD prin Gabriel V. Mai citeste regulamentul
  • +7 (9 voturi)    
    crin si ponta (Luni, 27 februarie 2012, 22:50)

    cybergeist [anonim]

    astia ar fi strigat "Manipulare" si "Jos Dicatatoru'" si daca i-ar fi numit pe ei, in tandem la SIE
  • +3 (5 voturi)    
    Bravos tov. Ponta (Luni, 27 februarie 2012, 23:15)

    dada [anonim]

    Culmea tupeului si smecheriei:
    -nu merge la munca pentru care e platit, din banii nostri.
    -Ia banii ne munciti.
    -da banii cui vrea el.
    -si la sfarsit e... cinstit .. fiindca vezi, i-a donat !
  • +4 (6 voturi)    
    Caz de Balaceanca (Marţi, 28 februarie 2012, 0:10)

    George [anonim]

    Victor Ponta, dealtfel la fel ca si clona sa Crin Antonescu, nu poate iesi din niste tipare mentale absolut anormale. pai mai tovarase Ponta, nu voi sunteti cei care urlati toata ziua pe la Haznale, acu' vad ca te-ai facut baiet gigel dupa santajul lui Radu Tudor si atacurile lui Badea si Ciutacu, ca nu aveti ce discuta cu presedintele? Pai mai Pontache, nu ti se pare deloc paradoxal ca tu sa ai pretentia ca presedintele sa se roage de voi sa dialogati cand voi respingeti orice dialog? Despre ce naiba tot balmajesti acolo? Ceri unui om pe care il botjocoriti sistematic sa se milogeasca de voi? Pai in ce tara normala se intampla astfel de lucruri? Daca tu si Antenescu credeti cumva ca sunteti buricul acestei natiuni, ei bine, va inseleti teribil tovarasi. Este limpede ca nu aveti ce cauta in a ocupa inalte demnitati in statul roman. Tine minte mai Ponta, tu si siamezul ala cu care te tot tii de manute, amandoi fiind manevrati si santajati de Felix si slugoii lui de la Haznale, veti ajunge garantat la groapa de gunoi a tradatorilor de neam. Romanii nu sunt atat de imbecili incat sa nu inteleaga ca amandoi suferiti de grave boli psihice si ca nu aveti ce cauta in a conduce aceasta tara. Si hai, mai lasa-ne cu latratul asta obositor si vezi-ti mai bine de raliuri si de fetitele tale de la PSD pe care ti le livreaza Negoita si Banicioiu! Chiar daca nici la astea nu te prea pricepi.