VIDEO Traian Basescu despre defectul de la ochi: "Am un muschi rupt la ochiul stang"

de Narcis Anton     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2012, 1:18 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Traian Basescu a declarat duminica seara la emisiunea "La Taifas cu Ion Cristoiu", difuzata pe B1 TV, ca niciodata nu a fost afectat de atacurile referitoare la infatisarea sa.

Traian Basescu a precizat ca are o pareza la ochiul stang: "Am un muschi rupt la ochiul stang, nu se duce pana la capat si nu m-am dus sa ma operez. Vederea mea este perfecta". Acesta a continuat mentionand ca pareza este congenitala.



Citeste mai multe despre   



















5144 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    pareza (Luni, 19 martie 2012, 3:44)

    Vlad C [anonim]

    "Pareza" inseamna paralizie, nu "muschi rupt".
    • +4 (8 voturi)    
      Daca erai curios... (Luni, 19 martie 2012, 8:34)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

      Pareza=Lipsă de activitate a unui organ; paralizie ușoară, incompletă, care permite mișcări de amplitudine redusă și cu forță diminuată.
      • 0 (2 voturi)    
        am fost curios (Luni, 19 martie 2012, 17:17)

        Vlad C [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Am cautat pe dexonline, inainte sa postez, si raman la parerea ca "pareza" nu este termenul potrivit pentru situatia de fata.

        Acum, ca m-ai facut si mai curios decat eram prima data, si uite in engleza:

        paresis:

        1. partial motor paralysis.

        2. a late manifestation of syphilis, characterized by progressive dementia and paralysis.

        Franceza:

        parésie n.f.

        Paralysie partielle entraînant une simple diminution de la force musculaire.

        Germana, ca tot zicea dex-ul ca de acolo vine:

        Parese {f}; teilweise Lähmung {f} [med.]

        Deci trei alte limbi in care inseamna paralizie partiala, nu alte tampenii. Asa ca raman la parerea mea.
  • -2 (6 voturi)    
    Minte presedintele, sau nu stie carte ? (Luni, 19 martie 2012, 7:13)

    El Condor [anonim]

    Adevarul e ca nu pleaca pana cand nu-si vede misiunea indeplinita ( aceea impusa de oamenii cu tacalie ).
  • -8 (12 voturi)    
    Alcoolul dauneaza grav ochilor, tov. Basescu! (Luni, 19 martie 2012, 9:12)

    Ungureanu [anonim]

    Spune frate, ca bautura asa cum stim pe langa efectele nocive ale ficatului,afecteaza si vederea si muschii faciali.In ritmul in care bei, in max 2 ani ti se va rupe si muschiul ochiului drept si vei fi o adevarata iguana.
    • +5 (9 voturi)    
      esti (Luni, 19 martie 2012, 10:49)

      esti [anonim] i-a raspuns lui Ungureanu

      esti un nemernic pentru ca te legi de un defect fizic al unui om! dupa mintea ta si invalizii de razboi ar trebui sa fie tratati cu dispret, pentru ca cine i-a pus sa se duca la razboi!

      imi este rusine de rusinea dumitale ca esti de aceeasi nationalitate ca mine!
    • -2 (6 voturi)    
      Umbla alta varianta prin targ... (Luni, 19 martie 2012, 10:55)

      el [anonim] i-a raspuns lui Ungureanu

      ...cica ar fi de la o bataie primita in tinerete de un barbat inselat de nevasta-sa cu...el :)
  • +2 (4 voturi)    
    aha ! (Luni, 19 martie 2012, 9:58)

    vica renturiano [anonim]

    deci, sa nu mai crdeti in lacrimi !

    si io le credeam sincere, draga stolo !
  • 0 (2 voturi)    
    Despre oameni "insemnati" (Marţi, 20 martie 2012, 10:44)

    Mircea Onofrei [anonim]

    Nu ma leg de defect, sa si-l poarte sanatos. Dar, daca e din nastere cum sustine, deja e o problema...pentru alegatori. Fiindca, printre multele si inteleptele ziceri populare, si nu numai de la noi, circula una f. sugestiva: SA TE FERESTI DE OAMENII INSEMNATI !!! Adica, cu semne din nastere ! Adica, ar fi ceva in neregula cu ei, iar eu chiar am obsevat ca acesti oameni, cam 90% din ei, sunt PERICULOSI: sunt rai, duplicitari, chiar perversi. Pe bune.