Vezi cine e Andrei Zaharescu, noul purtator de cuvant al Guvernului

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2012, 21:56 Revista Presei | Radio TV

Andrei Zaharescu
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a anuntat marti seara, la "Sinteza zilei" (Antena 3), ca l-a numit pe jurnalistul Andrei Zaharescu in functia de purtator de cuvant al Guvernului.

"Am o veste buna pentru jurnalisti, dar o veste proasta pentru dvs, pentru ca o sa pierdeti un coleg. L-am rugat, si a acceptat, pe colegul dvs Andrei Zaharescu sa fie purtatorul de cuvant al Guvernului in perioada urmatoare", a declarat Ponta.

UPDATE: In deschiderea Observatorului de noapte de la Antena 1, Andrei Zaharescu si-a anuntat singur, in calitate de prezentator al stirilor, numirea in functia de purtator de cuvant al Guvernului Ponta.

"O sa va fiu alaturi in continuare, chiar daca din ipostaza de purtator de cuvant al Guvernului", s-a adresat el telespectatorilor, afirmand ca le va fi alaturi, in continuare, si jurnalistilor. " In ultimii 10 ani am fost alaturi de dumneavoastra in fiecare seara (...) Indiferent de contextul politic si social, am vrut ca Observatorul de noapte sa sune diferit (...) Numarul telespectatorilor a crescut constant (...) Eu va multumesc", a spus Zaharescu.


Andrei Zaharescu (51 de ani) este angajat al trustului Intact. El prezinta Observatorul de noapte de la Antena 1, de luni pana joi, de la 22.15.

Zaharescu este casatorit cu prezentatoarea tv Andreea Berecleanu. Cei doi au devenit cunoscuti publicului in 1996, in calitate de prezentatori de stiri la Pro TV.

In 1999, Zaharescu a plecat de la Pro TV in conditii neclare. La acel moment s-a vorbit in piata media despre un posibil comportament incorect al prezentatorului, dar Pro TV nu a facut niciodata public motivul real al despartirii.

Dupa plecarea din Pro TV, Andrei Zaharescu a fost angajat in functia de consilier al presedintelui Petrom (inainte de privatizare).

El a revenit in televiziune in 2002, la Antena 1, iar din 2003, impreuna cu sotia sa Andreea Berecleanu, care s-a alaturat la randul sau echipei Antena 1, prezinta stirile in cadrul emisiunilor Observator.


Citeste mai multe despre   











8674 vizualizari
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 8 mai 2012, 22:51)

    ApH [utilizator]

    O numire cel putin nefericita. Zaharescu a ajuns la Intact dupa ce a fost dat afara din ProTV fiindca cerea bani medicilor care apareau la matinal. Stiu ca sunt naiv, dar poate omul s-a schimbat...
    • -3 (3 voturi)    
      zaharescu (Miercuri, 9 mai 2012, 13:13)

      despina1 [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      este un tip competent si integru. Cred ca va face cu brio fata noii functii.
  • +2 (6 voturi)    
    Cum sa nu... (Marţi, 8 mai 2012, 23:31)

    DacianDraco [utilizator]

    In acest caz pentru tine si domnului Ponta nu putem face altceva decat sa-i dedicam o melodie ... http://www.youtube.com/watch?v=ATqhU1kB0OQ
  • +6 (6 voturi)    
    Zaharescu si stirile (Miercuri, 9 mai 2012, 9:01)

    Martinezu [utilizator]

    De fiecare data cind ma nimeream la stirile de noapte de la A1 si dadeam de individ ma apuca greata din cauza felului de a prezenta stirile.
    Toate erau la misto cu o doza imensa de ironie in tot ce prezenta si prezenta mai ales raul pe care il fac guvernantii. Chiar m-am intrebat la un moment dat ce ar face daca nu ar trebui sa critice in mod ironic. Iata ca schimbarea s-a produs si de acum va prezenta numai stirile bune. Ce ti-e cu oamenii fara coloana...devin cirpe
    • -3 (3 voturi)    
      bravo lui (Miercuri, 9 mai 2012, 14:09)

      despina1 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Zaharescu este un profesionist. Are multa experienta in relatiile cu mass-media.
  • +5 (5 voturi)    
    Va rog sa corectati stirea (Miercuri, 9 mai 2012, 11:14)

    Mjay [utilizator]

    Nu am rezistat mai mult de 5 secunde sa il ascult in ultimii 2 ani, de cand Antenele s-au transformat in televiziuni 100% subiective. Statutul de jurnalist implica asumarea unui cod deontologic care se pare ca nu reprezinta nimic el. Asa ca nu este nicio pierdere pentru bransa si nici nu ar trebui sa i se mai puna titulatura de jurnalist.

    Este un pupincurist, nu jurnalist.Va rog sa modificati stirea in - Pupincuristul Andrei Zaharescu a fost numit purtator de cuvant...

    ARTICOLUL 3 din codul CODUL DEONTOLOGIC AL ZIARISTULUI ADOPTAT DE CLUBUL ROMAN DE PRESA
    "Ziaristul nu are dreptul sa prezinte opiniile sale drept fapte. Stirea de presa trebuie sa fie exacta, obiectiva si sa nu contina pareri personale."
  • 0 (0 voturi)    
    Dnul. Zaharescu (Miercuri, 9 mai 2012, 17:46)

    NeculaiFudulu [anonim]