Antonescu: Nu se pune problema gratierii lui Adrian Nastase de catre presedintele interimar Crin Antonescu pana in 29 iulie sau pana la alegeri

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2012, 21:22 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Crin Antonescu a declarat duminica seara, in cadrul emisiunii "Punctul de intalnire" (Antena 3), ca "nu se pune problema gratierii lui Adrian Nastase de catre Crin Antonescu, presedinte interimar, pana in 29 iulie sau eventual pana la alegeri".

Declaratiile lui Crin Antonescu:
  • S-a interpretat (raspunsul sau anterior pe aceasta tema, n.r.) drept un raspuns evaziv, nu este evaziv deloc; am spus foarte clar ca pana in 29 iulie eu inteleg sa uzez limitat si numai la nevoie de toate prerogativele, cele mai importante de altfel exista, prezidentiale. Pentru ca nu sunt un presedinte ales, pentru ca il consider inca, pana la verdictul din 29 iulie, presedinte pe Traian Basescu, chiar daca suspendat, si ca un act cum ar fi cel al gratierii implica asumarea unei raspunderi politice pe care si-o poate lua sau nu doar un presedinte ales. Nu se pune problema gratierii lui Adrian Nastase de catre Crin Antonescu, presedinte interimar, pana in 29 iulie sau eventual pana la alegeri. Daca voi fi candidat pentru o campanie electorala pentru Presedintie in Romania, voi spune foarte limpede.
  • Pe de alta parte, trebuie spus ca aici este un lucru profund incorect. Procedura gratierii, sau dreptul la gratiere, exista. Bineinteles, el nu este un drept care sa poata fi folosit abuziv sau pur si simplu pentru ca i-a venit un moft presedintelui. Este un gest politic, mai ales daca se refera la un o politic. Si o asumare personala. 
  • Aceasta campanie (ca ar urma sa-l gratieze pe Nastase, n.r.) este stranie cu atat mai mult cu cat noi nu regasim in declaratiile ale unor institutii sau oameni politici seriosi din Europa tema asta. O regasim in propaganda interna si probabil in anumite colturi de pagina ale unor organisme de presa chiar serioase din Occident, dar tot prin filiera vreunui fost sau actual bursier ICR s.a.m.d.
  • Nu s-a pus aceasta problema a gratieirii lui Adrian Nastase. Justitia, cum stiti, nu este controlata, n-are cum sa fie controlata si nu va fi niciodata o tentativa a noastra de control asupra justitiei. Si, pentru Dumnezeu, pana una-alta, Adrian Nastase tocmai a fost condamnat si tocmai e in puscarie, cum putem sa vorbim despre faptul ca noi impiedicam cumva justitia. 

Ce se intampla daca CCR decide ca nu este presedintele Senatului, deci nici presedinte interimar?

  • Multi dintre oamenii lui Basescu fac trimitere la atacul, extraordinar chipurile, al USL impotriva Curtii Constitutionale. N-a fost niciun atac. A fost o emisiune a mea la Antena 3 in care eu am avut niste pozitii foarte clare, dure chiar, in legatura cu niste atitudini ale CCR.
  • Dar atentie, insa, asta n-a insemnat vreo masura a Curtii pe care noi sa n-o respectam. Curtea maine se convoaca pentru a judeca sesizarea presedintelui pe un asa-zis conflict intre institutii, si cred ca nu e niciun dubiu aici ca validitatea suspendarii va fi recunoscuta, si dupa care ar trebui in consecinta sa constate vacanta pana la referendum a postului si sa acorde presedintelui Senatului calitatea de presedinte interimar.
  • Mai este o contestatie, a dlui Blaga si a dnei Anastase, nu cred ca ridica probleme juridice, Curtea o va judeca.
  • Eu o spun de pe acum: toata lumea, in frunte cu mine, vom respecta deciziile Curtii Constitutionale, ceea ce nu inseamna ca din aceste imprejurari nu trebuie sa tragem niste concluzii si pe viitor, cand vom discuta viitoarea Constitutie, sa nu incercam sa reducem la minimum, daca nu sa excludem, numirea politica, partizana a judecatorilor Curtii. De pilda, sa statuam acolo ca nu pot fi membri ai Curtii Constitutionale decat magistrati din cadrul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, si nu oameni pusi de partide.
  • Pe de alta parte, repet, niciodata nici prerogativele, nici deciziile Curtii nu au fost incalcate; au fost comentate si cred ca acesta este dreptul oricui. Respectarea hotararilor judecatoresti intr-un stat inseamna aplicarea lor. De comentat, putem sa le comentam. Si cred ca foarte repede se va lamuri si toata minciuna enorma cum ca, in Romania, Curtea Constitutionala a fost limitata in drepturile sale, ca hotararile i-au fost incalcate.
Daca il amuza sau il enerveaza chestiunea pe care o spun adversarii politici in legatura cu somnul?
  • Intamplarea face ca sunt un om care dorm foarte putin, din organism asa, si datele agendei mele, si private si publice.
  • Si asa cum am raspuns atunci si am spus "Dom'le, dorm cat vreau", mai spun o data, jumatate in gluma, jumatate in serios: acesti oameni nu cred ca se fac de ras in momentul in care, dupa ce toate lucrurile pe care am spus ca le voi face le-am facut, in care vad ca totusi nu le merge prea bine cu mine adversar politic, mai considera ca eu fac asta si pe jumatate adormit, pai oare ce s-ar intampla daca m-as trezi cu totul?




Citeste mai multe despre   























7897 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    si vrea (Duminică, 8 iulie 2012, 21:32)

    luci30 [utilizator]

    sa-l credem????
    • -14 (20 voturi)    
      nu a vorbit doar pentru tine (Duminică, 8 iulie 2012, 21:55)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      ci pentru a opri dezinformarea occidentului de catre mincinosii platiti, a caror purtatoare de stindard este agitatoarea propagandista Monica Macovei, o simetrica a Anei Pauker. Majoritatea romanilor stiau ca nu-l va gratia pe Nastase niciodata!
      • +6 (10 voturi)    
        Probleme cu busola (Luni, 9 iulie 2012, 0:12)

        avint [utilizator] i-a raspuns lui busola

        Ti s-a dereglat busola. Vezi ca te-ai ratacit.
      • +7 (11 voturi)    
        Tu ai o problema ,mai baiete, (Luni, 9 iulie 2012, 0:20)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui busola

        ai o problema mare de tot.Tie-ti lipseste totalmente simtul realitatii.Te compatimesc.
    • +20 (24 voturi)    
      mda (Duminică, 8 iulie 2012, 22:09)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      eu cred ca o sa-l gratieze doar dupa alegeri daca raman la putere. Asa e rezonabil pentru ei, dar au aratat ca pot da oricand cu batul in balta.
      • +5 (5 voturi)    
        nu mai e cazul (Luni, 9 iulie 2012, 0:19)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        dupa alegeri iese oricum, are de facut doar 8 luni
    • +3 (3 voturi)    
      hmm (Duminică, 8 iulie 2012, 23:43)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      Cred ca tuturor li se rupe de lupta Ponta-Basescu-Antonescu. Cred ca daca ar putea fi publicate (si mi s-ar parea normal sa fie, deoarece serviciile secrete din banii nostri traiesc) dosarele lor probabil am afla ca fura toti ca dracii. Mi-e indiferent de cine e la guvernare si zau ca singurul lucru pentru care as vota impotriva demiterii lui Basescu ar fi sa il scoata pe Nastase din puscarie.
      Si poate sa ii bage si pe restul dupa ei, ca unul nu e curat. In rest, duca-se cu totii acolo de unde au venit, ca numai rau fac tarii asteia, isi tin banii prin Asia si li se rupe ca noi ne ducem naibii.
      Singurul vot care va schimba ceva in tara asta va fi ca cel din 1989: pe stampila va scrie 7.65mm.
      • +3 (5 voturi)    
        Completare (Duminică, 8 iulie 2012, 23:57)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Vroiam sa spun 7.62mm.
        Si inca ceva: majoritatea votului in tara asta o dau bugetarii, pensionarii si asistatii social, cand singurii ce ar merita si ar duce tara asta pe drumul cel bun sunt cei ce produc si platesc taxe pentru a tine parazitii de mai sus in viata. Aveti 10 secunde sa ghiciti cine pica de prost.
    • +9 (11 voturi)    
      DE FRICA! (Duminică, 8 iulie 2012, 23:45)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      dupa ce a ajuns la Cotroceni prin abuzuri legislative si cu ajutorul unor parlamentari CUMPARATI, Antonescu e disperat sa ramana acolo deci evident ca nu va face niciun gest care sa-i scada sansele.

      insa DUPA alegeri, daca din greseala va castiga, sigur il va rezolva pe Nastase (mai sunt 4 luni)
    • +2 (4 voturi)    
      antonescu = Gollum (Luni, 9 iulie 2012, 0:31)

      apolodor [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      Da, il putem crede, dar cititi cu atentie raspunsul:
      "Nu se pune problema gratierii lui Adrian Nastase de catre presedintele interimar Crin Antonescu PANA IN 29 iulie SAU PANA LA alegeri "

      Dar, se va pune problema imediat cum va ajunge presedinte!!! Aici este schepsisul, iar adormescu nu il poate ascunde... Cum ajunge presedinte, nemernicul asta il va gratia pe N 00049.
      Asa a facut si iliescu- mojicul!! In ultima zi de presedintie i-a gratiat pe cozma-minerul si pe ucigasul Mihaelei Runceanu (RIP)

      Va rog, nu aveti incredere in lacusta asta de om... asta este alunecos ca si Gollum din Stapanul Inelelor...
  • +34 (36 voturi)    
    dar dupa? (Duminică, 8 iulie 2012, 21:33)

    sorin3 [utilizator]

    din moment ce a dat o limita pina la care nu il gratiaza, insemna ca dupa...
  • +29 (31 voturi)    
    Dar dupa? (Duminică, 8 iulie 2012, 21:34)

    valika [utilizator]

    Ce se intampla dupa, asta e intrebarea...
  • +38 (38 voturi)    
    acum sunt linistit (Duminică, 8 iulie 2012, 21:42)

    primul-mitza [utilizator]

    imi era groaza ca o sa il gratiezi in interimatul de 3 saptamani,,huh! in celalalt, de 3 luni, iti dau voie sa faci ce vrei, gratieri, doctorate, masterate...trazni-v-ar bosonul Higgs!
  • +34 (34 voturi)    
    Recunoaste porumbacul repetent (Duminică, 8 iulie 2012, 21:43)

    Angoasat [utilizator]

    Ca in cazul lui Voiculescu, povestea ar fi diferita..l-ai gratia cu ochii inchis..
  • +15 (15 voturi)    
    Dar dupa..... (Duminică, 8 iulie 2012, 21:47)

    avint [utilizator]

    Am observat, Crinule, ca ai tinut sa precizezi ca nu -l gratiezi in perioada de interimat, dar dupa alegeri....s-ar putea...in cazul in care nu se sparge USL-ul.
  • +11 (13 voturi)    
    Presedinte chiulangiu? (Duminică, 8 iulie 2012, 21:50)

    ty [utilizator]

    Senatorul Crin Antonescu are 0% voturi finale exprimate prin vot electronic in sesiunea parlamentara septembrie - decembrie 2011
  • +10 (10 voturi)    
    dar dupa? (Duminică, 8 iulie 2012, 21:51)

    CristiStark [utilizator]

    Deci eu inteleg ca dupa alegeri , in cazul in care pseudoliberalu' cistiga il va gratia .
  • +8 (8 voturi)    
    Urmatorul la rand! (Duminică, 8 iulie 2012, 21:52)

    dracu [utilizator]

    "Am mai multă încredere în George Maior decât în Teodor Meleșcanu", a declarat Crin Antonescu.
    Opriti-l pe nebunul asta,ca in psihopatia sa,ne arunca in groapa de gunoi!
  • +6 (8 voturi)    
    remarcă (Duminică, 8 iulie 2012, 22:07)

    corvus_coraX [utilizator]

    majoritatea și-au dorit nespus să-l vadă pe Bpmbo în pârnaie!. Primul a fost Ponta. Este tipic comunist. mentorul te crește sub aripa sa, te modelează după propria-i personalitate. Dar dorința de putere este mult mai mare. Și, la un anumit moment faci ce ai învățat de la el. Îi bagi cuțitul pe la spate....

    cine își imaginează că ăstea două mazete îl regretă pe Bombo, se înșeală amarnic. Năstase era singura lor concurență reală...

    La câte chestii nesimțite au făcut în ultimele două săptămâni, grațierea lui Năstase părea logică și aproape de bun simț!. Uite că nu e!
  • +17 (17 voturi)    
    nu-l gratiaza (Duminică, 8 iulie 2012, 22:10)

    graveyard_shift [utilizator]

    doar semneaza aprobarea constructiei unei anexe a inchisorii de 500 mp, P+1, curte 1000 mp cu cotete de gaini si hambar de numarat ouale, dotata cu frigider, masina de spalat, plasma, mobilier nuc si piele, internet de mare viteza, geamuri fumurii in loc de gratii, intrare separata si paza asigurata de spp.
    a, si o camera de consiliu in care sa vina ponta pentru a primi instructiuni, ca nea ilici nu-l prea place si baiatul nu are timp de treburile guvernului pentru ca e prea ocupat cu declaratiile in emisiuni si conferinte de presa.
    • +3 (3 voturi)    
      loohoholll (Duminică, 8 iulie 2012, 22:55)

      viz [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      :)))
    • +1 (1 vot)    
      Buna asta (Luni, 9 iulie 2012, 0:56)

      avint [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      plus sampanie pentru 29 iulie seara. ....iar dimineata va afla ca "a fost ciuruit".
  • +14 (14 voturi)    
    Am fost în viitor (Duminică, 8 iulie 2012, 22:19)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Într-un viitor în care după ce s-au câștigat alegerile de USL, Năstase s-a dovedit să fie un condamnat politic, el nefăcând nimic rău, și prin urmare, a fost grațiat

    Mama ei de bourgeoisie mascata, comunismul are mereu fata umana
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e nevoie sa-l gratieze , (Duminică, 8 iulie 2012, 23:47)

    micul [utilizator]

    ci doar un recurs in anulare judecat de cine trebuie !
  • +1 (1 vot)    
    "Dar atentie, insa, asta n-a insemnat vreo masura (Luni, 9 iulie 2012, 0:37)

    dl.goe [utilizator]

    Si cu mersul lui Pontache la Bruxelles cum ramane?
    Minti cu nerusinare.. ma rog, e antena3, wag the dog..
  • 0 (0 voturi)    
    stie cineva (Luni, 9 iulie 2012, 6:51)

    capingurasrl [utilizator]

    de ce "cuplul" VC apare numai la antena 3??? A devenit a3 televiziunea exclusivista a cuplului VC? Sau nu au voie sa apara la alte televiziuni ca sa nu spuna ce nu au aprobare de la varan?
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 9 iulie 2012, 12:49)

    gb [utilizator]

    emisiunile astea de la antena 3( post pe care nu l-am urmarit niciodata), dupa prezentarea pe care o face Hotnews, imi aduce aminte de cuvantarile lui Ceausescu de la TV. Batea campii cate o o ora fara sa-l asculte nimeni pentru ca tot ce spunea era o minciuna.