Andrei Marga: Intamplator, stiu opinia doamnei Merkel despre leadership-ul de la Bucuresti/ Niciun text de pana acum nu spune ca in Romania s-a intamplat ceva care a incalcat vreo lege

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2012, 22:25 Revista Presei | Radio TV

Andrei Marga
Foto: captura ecran
Ministrul de externe Andrei Marga, invitat luni seara la Realitatea TV, si-a exprimat indoiala ca oficialii germani ar fi inteles corect situatia politica de la Bucuresti, legata de suspendarea presedintelui Traian Basescu. De asemenea, ministrul roman de externe susutine ca niciun text de pana acum nu spune ca in Romania s-a intamplat ceva care sa incalce o lege.

"In cazul textelor care apar sub cupola unui cancelar trebuie sa ne intrebam ce statut are acel text. Daca inteleg bine e un text al purtatorului de cuvant, nu insa cea care este cancelar federal. Trebuie vazut daca distinctiile Constitutiei de la noi se pot intelege. Sunt doua confuzii asupra Romaniei. O confuzie se refera la demiterea unui presedinte. Posibilitatea demiterii unui presedinte e in Romania, in Austria. In alte tari este o eleganta. Cand presedintele simte ca nu este sustinut pleaca. A doua confuzie care se face este ca Curtea de la noi este o curte cu puteri depline juridice. Ori la noi nu este asa. La noi Inalta Curte de Casatie si Justitie este curtea suprema in materie de justitie. Sunt dificultati in a intelege. Iuteala schimbarilor a naucit. Niciun text de pana acum nu spune ca in Romania s-a intamplat ceva care a incalcat vreo lege. Discutam niste interpretari transmise de la Bucuresti care trec niste adevaruri", a declarat ministrul de externe.

In ceea ce priveste declaratiile prim-ministrului Victor Ponta, Andrei Marga spune ca ''domnul Victor Ponta a avut dreptate in sensul urmator. Sigur ca opinia doamnei Angela Merkel nu e straina si de angajamentul ei politic. Acum sa nu-i cerem unui politician, unui prim-ministru, sa iasa complet din haina lui de lider de partid. Ar fi absurd''.

Ministrul roman de externe a explicat ca Victor Ponta ''a luat ca premisa faptul ca si doamna Merkel, si aceasta e un fapt, vorbeste si in numele crestin-democratiei germane si ea. Si vorbeste solidara oarecum (...) pentru ca crestin-democratia in Romania, stim bine, din pacate, nu avem. (...) Daca vreti, Angela Merkel avea o parere extrem de severa despre leadership-ul romanesc''.


Citeste mai multe despre   






















2807 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    marga si merkel, fapte (Luni, 9 iulie 2012, 22:39)

    Montesquieu [utilizator]

    nu uitati, va rog, ca la ultima vizita in Romania a madamei merkel, aceasta s-a intalnit mai intai la cluj cu marga si abia mai apoi la bucuresti cu basescu

    faptele spun intodeauna mai mult decat vorbele
    • +2 (4 voturi)    
      Asta cand a fost? (Luni, 9 iulie 2012, 23:01)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Acum il trimite la cosit
    • +3 (5 voturi)    
      faptele vorbesc! (Luni, 9 iulie 2012, 23:05)

      IoanaDC [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      O, dar cred ca nici doamna Merkel nu va uita prea curand aceasta scapare!

      Dar iti dau dreptate la partea "faptele spun intodeauna mai mult decat vorbele". In ciuda vorbelor frumoase ale USL dinainte de preluarea puterii faptele lor vorbesc foarte clar si ne arata cu cine avem de-a face. De-aia se ia toata lumea civilizata de ei. Luarile de cuvant ale lui Ponta cum ca totul e legal si legitim nu pot ascunde comportamentul iresponsabil.
    • +4 (6 voturi)    
      Merkel a dat curs unei invitatii din partea UBB ! (Luni, 9 iulie 2012, 23:16)

      mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      fii mai explicit !
      ce reprezinta faptele ?
      ce reprezinta ultima declaratie a cancelarie germane? se contrazic faptele cu declaratiile ?
      sugerezi cumva ca marga e mai de incredere ?
      fii domnule serios si daca ai ceva de zis, spune si argumenteaza nu fa sugestii !
      oricum la cluj Merkel a dat curs unei invitatii din partea UBB nu l-a ales pe marga de bun ce e !

      cand de incredere poate fi un om lipsit de logica ?
      "Daca inteleg bine e un text al purtatorului de cuvant, nu insa cea care este cancelar federal"
      Ce declara un purtator de cuvant este o parere proprie ? sau punctul de vedere al cancelarului ?
  • +10 (12 voturi)    
    incredibil.. (Luni, 9 iulie 2012, 22:44)

    valmon [utilizator]

    citesc "La noi Inalta Curte de Casatie si Justitie este curtea suprema in materie de justitie." si ma minunez ....sa-l anunte cineva pe dl. Marga ca exista o sentinta definitiva a ICCJ cu privire la 2 deputati, declarati incompatibili si pe care onor comisia juridica a parlamentului nu binevoieste sa o aplice ?
  • +4 (6 voturi)    
    tocmai asta e problema, mai Marga (Luni, 9 iulie 2012, 23:00)

    Catch 22 [utilizator]

    in Romania statul reprezentat de gasca de hoti, iti iau toti banii si nu incalca nici o lege. Te jefuiesc legal si daca vreo lege ii impiedica, o schimba sau o declara temporar nula. Te-ai intovarasi cu asa ceva daca ai fi Merkel?
  • +4 (6 voturi)    
    demisia de onoare ! aveti ? (Luni, 9 iulie 2012, 23:04)

    mariusxmarius [utilizator]

    "Daca inteleg bine e un text al purtatorului de cuvant, nu insa cea care este cancelar federal"
    Al cui purtator de cuvant este ?
    Al Cancelarului ?
    Ce reprezinta declaratiile lui de presa ?

    domnule marga ! retorica dumneavoastra raneste logica ! iar inteligenta se simnte ofensata !
    • +5 (7 voturi)    
      La USL (Luni, 9 iulie 2012, 23:53)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

      La votantii USL nu este necesar logica, ei nu pot gandi primesc testele de la examen gata rezolvate.
  • +2 (6 voturi)    
    mosul (Luni, 9 iulie 2012, 23:31)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ramolit securistoid marga crede, in prostia lui comunista, ca putatorul de cuvint al dnei merkel vorbeste ca crizel, adica aiurea-n tramvai.
    Dezgustator.
  • -1 (1 vot)    
    Nicio lege (Marţi, 10 iulie 2012, 2:05)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Ce haios sint dispuse cele doua stiri, despre pozitia cancelarului Germaniei si cea a cancerului Romaniei. Nu, nimeni nu spune c-a fost incalcata vreo lege in Romania, doar principiile statului de drept.

    Bai surub, legi are si Zimbabwe (vreo doua). Ca legile sint si democratice, e cu totul alta poveste. Cind voi restringeti prin OUG atributiile CCR, incit CCR nu poate judeca contestatia referitoare la revocarea presedintilot Camerelor, pentru ca nu mai are atributii, si trebuie mai intii sa declare neconstitutionala OUG, ca mai apoi sa poate eventual reveni la contestatia PDL, n-ati incalcat nici o lege, simpaticilor, pentru ca-s legile voastre. V-ati bagat insa picioarele in statul de drept.