Crin Antonescu: Fostul ministru de Interne a mintit si a procedat incorect / Ministrul Justitiei nu trebuie sa primeasca ordine de la "domnul cu tricou albastru" / Guvernul a dat senzatia unor anumite timiditati si anumitor ezitari

de Narcis Anton     HotNews.ro
Marţi, 7 august 2012, 21:54 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu
Foto: captura Antena 3
Presedintele interimar Crin Antonescu a discutat la Antena 3 despre situatia politica a tarii si despre remanierile din Guvern: "Ioan Rus a mintit si a procedat incorect cand m-a acuzat ca am facut presiuni asupra domniei sale. Are ceva de ascuns si a facut foarte bine ca a plecat". Crin Antonescu, extrem de iritat, a mai spus ca "Guvernul nu trebuie sa se lase intimidat si trebuie sa faca exact ce i-a cerut CCR in sedinta din 2 august. Pe de alta parte Guvernul trebuie sa ia toate masurile ca toate institutiile sale sa fie aparate impotriva intimidariilor".

Principalele declaratii ale presedintelui interimar
  • Situatia din Romania: de o parte exista opt milioane de oameni care si-au exprimat o opinie, din care peste 80 la suta au votat pentru demitere. Pe de alta parte exista Traian Basescu si toate mijloacele lui de intimidare.
  • Suntem intr-un stat de drept si trebuie sa respectam deciziile CCR, indiferent de ce verdict va da.
  • Institutile din Romania incep sa prinda curaj si sa scape de sub presiunile lui Traian Basescu.
  • Guvernul nu trebuie sa se lase intimidat si trebuie sa faca exact ce i-a cerut CCR in sedinta din 2 august. Pe de alta parte Guvernul trebuie sa ia toate masurile ca toate institutiile sale sa fie aparate impotriva intimidariilor.
  • Traian Basescu are complici in aceasta atitudine. Complicii fiind chiar unele institutii ale statului. Oricat ar intimida si ar ataca Traian Basescu este momentul ca toti oamenii care respecta legea sa nu dea bir cu fugitii. Eu, Crin Antonescu anunt primul ca nu imi este frica de Traian Basescu, nu permit ca legea sa fie incalcata.
  • Eforturile de propaganda, de comunicare si de actiune, subterana, ilegala, ilegitima, ale lui Traian Basescu, de intimidare a institutiilor din stat, a CCR, incep sa fie din ce in ce mai curajoase, din ce in ce mai pline de tupeu. As putea spune ca ultimele zile ne-au oferit, tuturor, din pacate, imaginea unui Traian Basescu din ce in ce mai plin de tupeu, din ce in ce mai fara perdea, dand ordine Parchetului General din Romania, amenintand oameni, institutii din Guvernul Romaniei, din adminstratia Romaniei, prescriind CCR ce trebuie sa faca, inclusiv rastalmaciri ale unor decizii pe care aceasta Curtea le-a luat.
  • In momentul in care Ioan Rus a vorbit public despre presiuni pe care le-am facut eu asupra domniei sale sau asupra insitutiei pe care a condus-o si m-a pus pe aceeasi treapta cu Traian Basescu, cel care l-a amenintat public cu puscaria, domnul Rus a mintit si a procedat gresit. Are ceva de ascuns si a facut foarte bine ca a plecat... Daca a plecat.
  • Eu nu fac acuzatii. Eu am respins o acuzatie aberanta, o calomnie a dlui Rus - l-as putea da si in judecata, dar am alta treaba acum - privitoare la vreo presiune de vreun fel pe care eu as fi facut-o asupra domniei sale. Ce stiu foarte clar si de ce am spus ca era normal sa plece si ca avea motive sa demisioneze este ca problema numarului autentic actual al electoratului Romaniei s-a pus inca de la alegerile locale in dezbaterea publica
  • Motivul pentru care Ioan Rus trebuia sa plece este ca in momentul in care s-a pus problema referendumului Victor Ponta a spus ca trebuie sa actualizeze listele electorale. Insa Ministrul spune ca nu este nevoie, numarul este de 18 milioane si listele nu mai trebuie actualizate.
  • Noi dispunem si de la INS si Guvernul are posibilitatea prin acte oficiale interne si internationale sa stabileasca foarte clar ce i-a cerut Curtea, nu este nevoie de un mini sau un para-recensamant organizat de Guvern pentru ca am acest recensamant, nu este nevoie de nimic altceva. Este nevoie de documente clare, de actiuni hotarate ale Guvernului, in spiritul legii si a ceea ce i-a cerut Curtea
  • Domnul presedinte Zegrean emite un act extrem de ciudat si-l trimite presedintelui Comisiei de la Venetia si altor persoane extrem de importante prin care acuza presiunile publice exercitate asupra CCR. Poate acesta vrea sa vorbeasca serios, poate chiar a primit presiuni si amenintari, dar in nici un caz din partea mea.
  • Domnul Victor Ponta nu a facut si nici nu va face presiuni asupra CCR.
  • Si Guvernul trebuie sa se adreseze Comisiei de la Venetia si sa aduca la cunostinta de unde vin presiunile catre CCR.
  • Nu se poate ca un cetatean care nu are nici o calitate oficiala sa iasa in fiecare seara sa ameninte cu puscaria, sa spune ce trebuie sa faca CCR, Parlamentul si restul institutiilor.
  • Astazi am semnat decretul de numire al domnului Ponta ca ministru Interimar al Justitiei, iar acum asteptam sa vedem cum se rezolva problema doamnei Pivniceru. Nu inteleg de ce lumea nu si-ar dori ca un astfel de om sa conduca acest minister, cu toate ca si-a dat demisia din CSM.
  • Sunt semne clare ca Traian Basescu si complicii sai fac presiuni asupra CCR-ului.
  • Eu m-am gandit ca dupa rezultatul referendumului Traian Basescu va demisiona.
  • Increderea intre mine si Victor Ponta este mult mai puternica decat acum 3 luni sau acum 2 ani.
  • Nu am niciun indiciu ca SRI, SIE sau cine mai vreti dvs, STS, ca a fost vorba, conspira in momentul acesta impotriva procesului normal de finalizare a referendumului sau democratiei.
  • Nu vad de ce corpul magistratilor din Romania, lumea instantelor judiciare nu ar dori ca ministru al Justitiei sa fie un asemenea om care nu primeste ordine de la nimeni, nici de la domnul cu tricou albastru, nici de la mine, nici de la domnul Ponta, de la nimeni. Cred ca nici de la doamna Viviane Reding (comisarul european pentru Justitie - n.r.). Este ministrul Justitiei
  • E nevoie ca institutiile sa nu se lase intimidate, si aici ma refer in primul rand la Guvern, care a dat senzatia - trebuie sa o spun - unor anumite timiditati si anumitor ezitari (...) Guvernul trebuie sa ia toate masurile pentru ca propriile sale institutii sa nu se lase intimidate si pentru ca toti cetatenii acestei tari sa fie aparati in fata amenintarilor si intimidarilor la care Traian Basescu, situat practic in afara legii si in afara raspunderii ca oficialitate, recurge. Asta cred ca trebuie sa faca Guvernul.
  • Victor Ponta nu l-a amenintat, nu l-a intimdat pe Zegrean. Victor Ponta insusi pare domnia sa destul de amenintat si intimidat in aceste zile, nu a facut niciun fel de declaratie, niciun fel de actiune si niciun fel de gest impotriva sau asupra Curtii


Citeste mai multe despre   





















12749 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Macar Rus a avut demnitatea sa demisioneze (Marţi, 7 august 2012, 21:58)

    mnicku [utilizator]

    e cu citeva clase peste tine . Tu n-ai nici onoare nici demnitate .
  • +8 (8 voturi)    
    nu ma intreba cum am facut primul milion (Marţi, 7 august 2012, 22:00)

    mihail nica [utilizator]

    de ce domnul suplinitor Antonescu nu vrea sa vorbeasca ce a facut cu cateva zile inainte de suspendarea presedintelui
  • +10 (10 voturi)    
    In razboi cu toata lumea (Marţi, 7 august 2012, 22:03)

    Unu-2 [utilizator]

    Presedintele interimar Crin Antonescu este in razboi cu toata lumea. Toti mint sau se lasa manipulati sau sint dusi de nas doar el stie adevarul suprem. El lider maximo. Il mai crede cineva?
    In momentul cind va disparea de pe prima scena (foaret curind) la fel ca si Andrei Marga pe multi va trage dupa el.
  • -17 (17 voturi)    
    țară, țară, vrem ostași (Marţi, 7 august 2012, 22:04)

    Mazeta [utilizator]

    Ca absolvent de Ștefan Gheorghiu și membru activ al UTC, eu zic că Ioan Rus este perfect pentru noul partid al lui MRU. Dreapta trebuie unită și consolidată!
    • +9 (9 voturi)    
      dispari, coada te topor (Miercuri, 8 august 2012, 8:18)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pt voi oricine nu e cu antonescu & ponta e rau. oricine nu marseaza la ideile idioate ale voastre, ale mafiei, e de condamnat, chiar daca a fost cu voi pana ieri. asta e comportament tipic de mafiot.de la merkel si, mai nou, rus, toti sunt de condamnat, sunt basisti. dupa mintea voastra buni sunt doar aia de dau din urechi atenti la vorbele antonescului.
      deja nu mai e vb de suspendarea lui bsescu aici, e vb de lupta romaniei impotriva mafiei al carei expozant este usl cum l-au bagat pe nastase la mititica urmand sa fie altii (vantu, patriciu etc) cum mafia si-a pus in miscare toate fortele.
    • +4 (4 voturi)    
      gazeta cacaraului grait-a ! (Miercuri, 8 august 2012, 15:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      domnu', alo !
      dupa cacarau, tot ce'ti ramane de facut este sa tragi apa.

      jos ilisecu cu cacaraii de la grivco !
  • +8 (8 voturi)    
    3 saptamani (Marţi, 7 august 2012, 22:05)

    Hyperion [utilizator]

    Inca 3 saptamani si scapam de el.. deja cred ca romanii s-au lamurit ce fel de presedinte ar fi si singura iesire a ramas retragerea.
    Dar cine stie... mama prostilor e asa cum e...
  • +15 (15 voturi)    
    nu (Marţi, 7 august 2012, 22:05)

    ccvica [utilizator]

    Gresesti lamentabil profesorasule. Nici sa stergi praful de pe treapta lu Basescu nu esti. Si hai sa-ti dau un argument logic: el a castigat TOATE competitile electorale in care a fost implicat pe cand tu profesorasule nu ai castigat NICI macar UNA. Si asta e tot manipulare sau minciuna sau amenintare???? profesorasule..........
  • +5 (7 voturi)    
    :)) (Marţi, 7 august 2012, 22:05)

    Luk [utilizator]

    "Eu, Crin Antonescu anunt primul ca nu imi este frica de Traian Basescu"
  • +11 (11 voturi)    
    doua tipuri de presiuni: (Marţi, 7 august 2012, 22:08)

    Harold [utilizator]

    1. interimaru a facut direct presiuni prin canalele oficiale (gen antena3), dar Rus n-a vrut sa se prinda...
    2. interimaru a facut indirect presiuni (gen telefonul fara fir), dar Rus (again) n-a vrut sa se prinda...

    n.b. "legea presiunilor in spatii galvanometrice usl-iste": cand se fac presiuni pe doua canale traditionale, efectul se estompeaza.
  • +12 (12 voturi)    
    interesant (Marţi, 7 august 2012, 22:10)

    Rasmus [utilizator]

    seara de seara dl PM sau dl. Pres semneaza condica la A3, probabil ca ii cheama Felix sa faca audienta (slava Domnului, sunt destui cu mintea odihnita ca sa se uite)
    Dar altceva e interesant: Ioan Rus, ca si Marga, sunt din grupul de la Cluj, grup care a fost contra lui Geaona parca.
    S-ar putea sa se reactiveze grupul si o scindare cu liberalii nu ar fi exclusa.
  • +9 (9 voturi)    
    Un lucru interesant (Marţi, 7 august 2012, 22:11)

    banateanul. [utilizator]

    daca cineva spune ceva impotriva lui , chiar si din aliatii ,atunci imedeat este un DUSMAN !
  • +10 (10 voturi)    
    Interimar, aproape de final (Marţi, 7 august 2012, 22:12)

    Ccoto [utilizator]

    Mai sa fie, asta ori e drogat ori traieste intr-un univers paralel la cate ineptii debiteaza.
  • +13 (13 voturi)    
    Mda, (Marţi, 7 august 2012, 22:15)

    mihai_42 [utilizator]

    era de asteptat, incepe sa scartiie sandramaua numita USL. Si cu cat mai repede se va prabusi, cu atat mai bine. Cat despre Antonescu, nu te mai plange fraiere, Basescu va serveste acelas meniu pe care la primit de la voi 8 ani. Acum, ca sunteti voi la primire... nasol, nu va place. Pai ce sa va fac eu daca ati fost atat de pacalici incat sa il scoateti pe Basescu de la Cotroceni si sa il trimiteti unde se simte in largul lui, adica intre oameni. Acum rabdati!
  • +9 (9 voturi)    
    noi c ei zece milioane (Marţi, 7 august 2012, 22:17)

    Zeroth [utilizator]

    De noi cei zece milioane care nu am votat nu ziceti niciodata nimic? Nu sunteti si presedintele nostru? Nu ne multumiti si noua ca am procedat conform constitutiei care ne da dreptul de a vota sau nu? Dreptul nostru de a nu ne prezenta la referendum nu il respectati?
    Am citit in cartile de istorie de cei care nu tineau cont decat de suporterii lor dar asta se intampla de mult, tare de mult.
    • +8 (8 voturi)    
      al nostru? (Miercuri, 8 august 2012, 9:04)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Zeroth

      mai, al meu sigur nu e...
      are 9000 voturi si post de senator luat prin redistribuire.
      despre anvergura domniei sale, nu mai e nimic de spus, avem din ce in ce mai multe dovezi.
      pe scurt, un inchipuit, bun ca moderator isteric la antene, dar in nici-un caz ca om politic intr-un partid istoric, liberal pe deasupra (o fi produs vreodata 1 leu prin munca si ideile sale ?). dilema mea este - cand se trezesc liberalii adevarati ?
      dincolo de scandalurile lor, se observa din avion ca:
      - ponta, desi mult laudat inainte, nu are nici el anvergura necesar unor astfel de pozitii. vizita aia la bruxelles in care gestica arata un om teribil de intimidat (tragea de costum, isi netezea hainele la fiecare la 10 sec, privea in tavan, isi freca palmele transpirate, etc) este de manual.
      - crin primind delegatia fmi - ce sa mai spun ?:)
      asa ca, ponta si-a indeplinit visul de a fi min justitiei, crin pe cel de a avea poze cu pupitrul prezidential. e cazul sa se termine si cred in forta acestei tari de a-si reveni. citez din titulescu cel real: "Aflaţi de la mine că românii acceptă toate suferinţele, dar tot eu vă spun că ei nu vor accepta niciodată nedreptatea.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai asta are suporteri? (Miercuri, 8 august 2012, 17:14)

      conul [anonim] i-a raspuns lui Zeroth

      Ar trebui intrebat cacarau' cate voturi ''pentru'' a obtinut el de cand este politician. Si-atunci cum naiba a ajuns presedinte, chiar interimar? Intrebarea asta de ce nu si-o pune niciodata? Care sunt meritele lui de a ajuns presedinte interimar?
      Rusine PNL-ului ca a permis ascensiunea unui asemenea specimen !
  • +37 (39 voturi)    
    Rus a fost eliminat (Marţi, 7 august 2012, 22:17)

    Nenad [utilizator]

    "Ioan Rus a declarat că pe listele electorale pentru alegerile locale au fost 18.315.880 de cetăţeni cu drept de vot, iar pentru referendum, aceste liste au fost curăţate de alegători care într-un fel sau altul nu mai aveau drept de vot, fiind trecute 18.294.514 persoane, cu 21.366 mai puţine."
    Atunci, desre ce mai vorbim? Rus a lamurit foarte clar: listele au fost reactualizate deci, verdictul este unul singur Presedintele Basescu trebuie sa revina uergent la Cotroceni! Ponta a incercat sas ne prosteasca prin acea manevra cu mini-referendumul, a incercat sa fenteze si CCR, iata ca, omul lui, Rus, a spus adevarul. Nr cetatenilor cu drept de vot este "curatat" iar in acest caz referndumul trebuie invalidat!
    • +9 (9 voturi)    
      ce remarc (Miercuri, 8 august 2012, 0:04)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Nenad

      este ca dl kkrau se comporta deja dictatorial, citusi de putin discret, asa cum a promis, si, mai ales extrem de speriat ca va trebui sa plece cu coada-ntre picioare. Declaratii de genul <guvernul sa faca, guvernul sa nu mai fie timid> nu fac decit sa confirme,daca mai era nevoie, ce paranoie si prost gust il muncesc pe omul asta. Nu stiu cine a spus ca are prb cu nervii si mie personal imi este clar ca omul are manifestari patologice evidente.
      Si inca o remarca: cum e posibil sa te afisezi IN FIECARE SEARA la un post tv al unuia care-ti dicteaza agenda si implicit si pe aceea a tarii, unul despre care ai avut si proasta inspiratie sa spui: <nu cred c-a fost turnator, dar a fost un mare securist>
      Oameni buni,sa-i dam dracului pe impostorii si banditii astia , pin anu e prera tirziu!
      Jos USL!
    • +11 (11 voturi)    
      Sa recapitulam ! (Miercuri, 8 august 2012, 1:20)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Nenad

      Motiune de cenzura guvernul MRU cade.
      Base numeste USL la guvernare.
      Incepe dezastrul cu MOF trecut la guvernul de mascarici.
      Se schimba majoritatea parlamentara si Base este demis.
      Ponta incepe sa umble prin Europa si face imaginea Romaniei harcea-parcea ajutat si de Marga.
      Incepe sa cada cursul leului.
      Se organizeaza referendum care nu are rezultatul dorit de USL.
      CCR amana invalidarea referendumului din cauza ca stim dar nu vrem sa recunoastem cati suntem.
      Leul continua sa cada.
      Ponta se numeste si ministru al justitiei
      Comisia de la Venetia si CE acuza presiuni asupra CCR.
      Isarescu nu mai rezista presiunilor si rabufneste impotriva "politicienilor".
      Antonescu sare la gatul tuturor celor care ii critica engleza dezastruoasa.
      Cursul leului continua sa cada.
  • +28 (30 voturi)    
    Desigur (Marţi, 7 august 2012, 22:18)

    Angoasat [utilizator]

    domnule presedinte interimar Cacarau..te credem pe cuvant !
    • +6 (6 voturi)    
      Agenturili (Miercuri, 8 august 2012, 0:08)

      Steamy [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      Eu cred că "agenturili" străine l-au plătit pe Ioan Rus
  • +53 (55 voturi)    
    V-ATI VAZUT LA TV? VA PLACE DE DVS? (Marţi, 7 august 2012, 22:20)

    VOCEA_MINORITARULUI [utilizator]

    Dle Antonescu,

    Dupa prestatia lamentabila din intalnirea cu delegatia FMI, tot mai vreti sa induceti Romanilor ca sunteti adecvat pr rolul de sef al statutlui? Mi-a fost mie rusine de rusinea dvs; nu ma leg de engleza deficitara, asta nu e un capat de tara, dar limbajul corpului trada o MICIME pe care nici un Roman n-ar vrea s-o vada la presedintele sau (al meu sigur nu sunteti si nu veti fi vreodata !). Imi amintiti de o ipostaza similara, cand Adrian Cioroianu nu stia cum sa stea pe scaun, ca sa nu cada, la intalnirea cu Condoleeza Rice la Washington; cred ca mai are inca vanataia din fund de la coltul scaunului (azi e un penibil comentator TV intr-o emisiune nerecomandata oamenilor cu bun simt). Mi-e sila ca sunt contemporan cu o generatie de politicieni ca Ponta, Antonescu, Sova, etc...
    Sunteti o gasca de imaturi (nu doar politic), care parca va jucati in curtea din spatele blocului de-a guvernul, de-a presedintia, de-a referendumul, pe spiunarea unui popoer obidit si ametit de diversiunile voastre. Scoateti pe gura cuvinte mincinoase cu un debit cu mult mai mare decat va poate mintea procesa. Sunteti niste mascarici, nici macar nu sunteti niste personaje inteligente, sunteti niste papusi trase pe sfori de cei care sunt in spatele vostru si care va folosesc de vehicul ca sa puna mana pe putere intr-un mod profund antidemocratic.
    Si cat am sperat ca o noua generatie poate aduce salvarea din cultura vechiului regim! total eronat! Sunteti mai rai, mai insetati de putere, nu aveti valori democratice, nu va pasa de Romani.
    Reprezentati cel mai penibil tandem Guvern-Presedintie de la Ceausescu incoace!
    E de prisos sa va cerem un minim gest de onoare, totusi... nu vreti sa dispareti?
    • +18 (18 voturi)    
      Video Dormeo vs. delegatia FMI (Marţi, 7 august 2012, 23:30)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui VOCEA_MINORITARULUI

      Ar fi fost un tur de forta sa-si ia un translator.

      A preferat sa faca floricele diplomatice cu o engleza de poker.

      Interesanta a fost indulgenta diplomatica a interlocutorilor sai, care s-au contaminat de gestica larga si au inceput sa dea din maini a "english explanations".

      Hilar de la un capat la altul.
    • +13 (13 voturi)    
      adaugire (Marţi, 7 august 2012, 23:50)

      rezis [utilizator] i-a raspuns lui VOCEA_MINORITARULUI

      dar daca nu e vb de nici o mascariceala? dar daca nea varanul a spus scurt: 1 mil pt fiecare daca marinarul pleaca pe mare....
      • +8 (8 voturi)    
        Bingo... (Miercuri, 8 august 2012, 0:06)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui rezis

        ... in sfarsit unul care s-a prins de ce atata tevatura cu suspendarea asta... Si inca banii curg garla baieti.... de la un timp.... Dar daca nu se suspenda totusi?
    • +19 (19 voturi)    
      @ VOCEA_MINORITARULUI (Marţi, 7 august 2012, 23:55)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui VOCEA_MINORITARULUI

      subscriu cu toata convingerea la postarea dumneavoastra.
      In ceea ce priveste noua generatie de politicieni insa, cred ca ati privit intr-o directie gresita. Nu la fii, nepoti, beizadele ori emanatii trebuie sa priviti, ci la noua generatie care s-a ridicat si este pe cale a-si gasi locul in politica romaneasca. Creste inima-n mine privind evolutia unor oameni de calitatea domnilor MRU, Mihai Neamtu ori Adrian Papahagi. Si nu sunt singurii. Exista potential si implinirea acestui potential este pe cale sa se cladeasca si se va realiza. Romania nostra va avea, prin acesti oameni un drum spre civilizatie si valoare. O cred cu toata sinceritatea. Si simt ca schimbarea nu este departe. Asistam la ultimele spasme ale unui trecut de cosmar. Cu cat romanii vor intelege mai repede, cu atat suferintele provocate de cei care au vampirizat tara si natiunea se vor sfarsi mai repede.
      Am speranta.
      • +9 (9 voturi)    
        M-am inscris in ICCD... (Miercuri, 8 august 2012, 0:29)

        emigrant [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        Cel mai mult m-a impresionat Papahagi. Adevarat patriot si un om deosebit. L-am urmarit si intr-o emisiune cu HR Patapievici. O placere...Plus ca vorbeste f bine foarte multe limbi straine, are atitudine cu adevarat europeana (8 ani la Paris). Un OM de mare bun simt... Un potential ministru de externe. MRU este f bun de asemenea. Trebuie sa ne indreptam atentia spre astfel de oameni, sa-i popularizam si niciodata sa nu mai permitem unui Ponta sau Antonescu sa isi bata joc de romani.
      • +7 (7 voturi)    
        raspuns minoritarului (Miercuri, 8 august 2012, 2:03)

        mihaelabruja [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        ..... da, ca speranta moare ultima, daca nu murim noi inaintea ei!
    • +6 (6 voturi)    
      excelent comentariu! (Miercuri, 8 august 2012, 0:10)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui VOCEA_MINORITARULUI

      toata speranta noastra intr-o generatie tinara, scolita, care sa urnesca tara asta prapadita din lincezeala ei balcanica, iata cum se risipeste! ponti, kkrai,sovi, toata mitocania specifica esalonului 2-3 pcr imbogatit cu banii statului, cu aroganta parvenitilor si suficienta diplomelor cumparate pe 2 lei.
    • +6 (6 voturi)    
      fara cuvinte (Miercuri, 8 august 2012, 0:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui VOCEA_MINORITARULUI

      cel mai bun comentariu citit vreodata pe acest forum.
      Mai mult nu am ce sa spun.
    • +6 (6 voturi)    
      Bun comentariul dumneavoastra!!! (Miercuri, 8 august 2012, 1:20)

      rebecai [utilizator] i-a raspuns lui VOCEA_MINORITARULUI

      "Crin Antonescu nu este presedintele meu!"
    • +4 (4 voturi)    
      Cel mai bun comentariu (Miercuri, 8 august 2012, 11:40)

      Kafka [utilizator] i-a raspuns lui VOCEA_MINORITARULUI

      Este cel mai bun comentariu.
      Tara a ajuns pe mana unui paranoic.
      Si totusi cine raspunde pentru dezastrul produs?
      Prima vina o are PNL -ul pentru ca "s-a dat pe mana" unui psihopat.
      Chiar nu si-au dat seama ce fac?
      Sa raspunda!
  • +33 (35 voturi)    
    iar e la tv... (Marţi, 7 august 2012, 22:22)

    Gryphus [utilizator]

    Crin Antonescu e presedinte televizor
  • +27 (29 voturi)    
    2 greseli (Marţi, 7 august 2012, 22:22)

    anonim3 [utilizator]

    Dl. Rus a gresit ca nu a dat detalii, cu subiect si predicat. Desigur, si cu ghilimelele de rigoare.
    In ceea ce priveste pusul pe acelasi plan cu dl. Basescu, dl. Rus a gresit din nou, deoarece capacitatea distructiva a dlui. Antonescu, chiar si cand duce toata energia la claxon, este net superioara.
  • +28 (30 voturi)    
    Urat (Marţi, 7 august 2012, 22:25)

    Kayros [utilizator]

    Urat comportament.
    Mafia macar avea o conduita de onoarte Omerta ii silea la tacere. Astia se tiganesc si se acuza inre ei.

    Nu au nici macar onoarea hotilor!
  • +22 (24 voturi)    
    Prestaţie de ruşine astăzi cu Delegaţia FMI (Marţi, 7 august 2012, 22:39)

    gabbi [utilizator]

    Recomand articolul cu caldura dl Antenescu.
    http://www.blogary.ro/2012/08/de-ce-cred-ca-procurorul-panait-va-fi-razbunat/
  • +19 (21 voturi)    
    Ipoteza (Marţi, 7 august 2012, 22:43)

    Captain Obvious [utilizator]

    La un electorat de 18 mil electori, 10 mill se duc la turul doi sa aleaga intre doi candidati, inseamna ca 8 mil nu se simt reprezentati. Din cei doi candidati este ales unul cu 6 milioane de voturi, cel de-al doilea avand 4 milioane. Ipotetic vorbind, daca a doua zi dupa scrutin s-ar face un referendum cu intrebarea: "Doriti sa il suspendati pe cel care a castigat cu 6 mil de voturi?" este absolut firesc ca sa se raspunda cu DA de catre 4 milioane care oricum nu l-au vrut la scrutin plus cateva milioane din cei 8 milioane care nu se simt reprezentati de catre niciunul din cei doi.
  • +21 (25 voturi)    
    live text crin (Marţi, 7 august 2012, 22:47)

    teodinca [anonim]

    crin nu are nici o sansa daca nu il demite pe basescu acum. stie ca peste 2 ani nu va mai exista USL deci in nici un caz nu va mai ajunge la cotroceni. cu cit basescu rezista mai mult cu atit criza se adinceste si USL scade in sondaje, la un moment dat va exista un punct de inflexiune in care ponta, fiind presat de partid va da inapoi. tehnic, chiar daca pare surprinzator ponta prefera pe basescu izolat la controceni decit un crin cu puteri prezidentiale si o televiziune discretionala
    in plus omul (crin) este paranoic, nu poate fi controlat, in timp va pune probleme privind mesajului transmis in exterior ceea ce dauneaza pe termen lung psd-ului.
    sansele lui basescu sunt foarte mici, dar cu cit trece timpul cu atit USL va scadea in sondaje. din acesta scadere in sondaje nu cistiga neaparat pdl, noi ne asteptam sa vedem un udmr foarte activ dupa vacanta parlamentara - posibil din nou la guvernare dupa alegeri in formula psd-udmr-pnl.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu cred (Miercuri, 8 august 2012, 0:08)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui teodinca

      ca sansele Presedintelui basescu sunt mici, din moment ce din punct de vedere constitutional Suspendarea a esuat. USL s-a concentrat exclusiv pe ocuparea institutiilor (cu modificarea, ajustarea legislatiei, dupa interes) si pe suspendarea Presedintelui Basescu, care-i incurca in realizarea "pohtei ce-au pohtit". Au neglijat, sau nu i-a interesat sa guverneze tara, au tarat cu cinism Romania in prapastia devalorizarii monedei, pierdetii investitorilor, si in general a increderii , au cheltuit aiurea banii din rezerva, n-au realizat nimic si ... in curand nu vor avea bani de salarii si de pensii, puterea de ciumparare a romanilor scade simtitor etc. iar alegerile parlamentare se apropie. Au mizat totul pe suspendarea P¨resedintelui si pe ocuparea institutiilor statului si in final vor pierde rasunator alegerile. Cred ca in aceste luni PSDNLPC, impreuna si separat in frunte cu liderii lor trec in nefiinta. o fac urat, cu spasme dezgustatoare. Istoria se va razbuna pe ei cat de curand. Cred asta.
  • +32 (34 voturi)    
    Traim in plin absurd ! (Marţi, 7 august 2012, 22:48)

    Kafka [utilizator]

    Ei na!

    Cat de penibil si narcisist este!

    Fara a avea nimic important de spus,ii place sa se auda vorbind englezeste...

    In acest timp ,noi, si cei care am stat acasa si cei care s-au dus la vot incepem sa suferim...

    Iar el se joaca de-a presedintele...nu-si asuma nici-o resonsabilitate....

    Si totusi pentru tot raul provocat TREBUIE SA PLATEASCA!
  • +30 (32 voturi)    
    Domnu` Antonescu (Marţi, 7 august 2012, 22:55)

    freeardeal [utilizator]

    Dar matale inafara de Basescu mai ai vreo tema politica?Ca eu personal nu te mai pot vedea pe la Antene! Ia dom`le si matale o alta dema de discutie ca asa incet pare a fi o manie pentru voi USLmanii faptul ca Basescu e inca in viata.Trist personaj interimar.Acum tot numarati amaratele alea de 46 si ceva% dar tot degeaba .Regula,cuoscuta de toti inaintea referendului spunea clar :pest 50% si 1.N-ati ajuns sa atingeti.Restul e defapt disperare.Invatati si voi sa pierdeti.E de fapt simplu.Intrebati-l pe Geoana.
  • +34 (36 voturi)    
    Frica (Marţi, 7 august 2012, 23:08)

    Hyperion [utilizator]

    "Increderea intre mine si Victor Ponta este mult mai puternica decat acum 3 luni sau acum 2 ani." - Pai da, acum va leaga ceva mult mai puternic: frica.
    Frica de justitie, frica de a raspunde pentru propriile fapte, frica de Basescu.
  • +7 (7 voturi)    
    si noi sunte prosti si te credem (Marţi, 7 august 2012, 23:14)

    Vlad-I [utilizator]

    Domnule Antonescu cum se explica lipsa de opozitie din PNL fata de conducere ?
  • +6 (6 voturi)    
    Pareri (Marţi, 7 august 2012, 23:17)

    Draky [utilizator]

    Dumneata spui: "•Situatia din Romania: de o parte exista opt milioane de oameni care si-au exprimat o opinie, din care peste 80 la suta au votat pentru demitere. Pe de alta parte exista Traian Basescu si toate mijloacele lui de intimidare."
    Eu precizez ca pe de alta parte nu Basescu e problema, ceilalti cetateni, pe care voi nu-i numarati, v-au "scris" ca nu sunt de acord cu voi. Va las pe voi sa numarati, mai ales la TOAMNA!
  • +8 (8 voturi)    
    mijloace de intimidare (Marţi, 7 august 2012, 23:21)

    Angoasat [utilizator]

    care anume stimate cacarau?..legile ? incerci sa protejezi pe cineva d-le cacarau?..eu n-am auzit de la Basescu decat mesaje pt respectarea legii
  • +6 (6 voturi)    
    fara (Marţi, 7 august 2012, 23:25)

    Hermione [utilizator]

    Omul acesta nu se potoleste?Tot insista pe cei 80% - e o instigare "discreta", asa cum stie domnia sa sa fie, mentin cuvantul caci deocamdata nu i-am vazut poza pe cutiile de lapte - la violenta celor 80% impotriva celorlalti. Si oricum, exprimarea e tendentioasa, mai sunt si cei care nu au votat. IN fine
  • +6 (6 voturi)    
    Increderea (Marţi, 7 august 2012, 23:27)

    Draky [utilizator]

    Domnule, spui ca aveti incredere unul in altul dumneata si Ponta?
    Ce crezi, a plagiat sau nu? Il crezi cand zice ca nu?
    Sau va cunoasteti suficient de bine dosarele, secretele ca sa va blocati reciproc?
  • +5 (5 voturi)    
    .... (Marţi, 7 august 2012, 23:27)

    tirolez [utilizator]

    ma astept sa se suceasca iar ponta, azi era sub imperiul discutiilor cu isarescu/amb. american.
    de cate ori nu s-a sucit pana acum?
    faptul ca antonescu iese si-i spune public sa aplice hotararea din 2 aug e un semnal clar. maine se suceste iar.
  • +13 (13 voturi)    
    zice dl. presh. interimar (sau temporar)... (Marţi, 7 august 2012, 23:34)

    PedaGogu [utilizator]

    "Situatia din Romania: de o parte exista opt milioane de oameni care si-au exprimat o opinie, din care peste 80 la suta au votat pentru demitere. " Si mai sunt vreo 9 milioane care nu au pus botul la vrajeala USL. Apropos, nu e incompatibilitate sa fii angajat si la stat (presedinte, ce-i drept, interimar) si la privat (adica sa-ti dai cu parerea la A3)? Vorba vine sa-ti dai cu parerea - adica sa exprimi parerea lui don Felice, de exemplu. Cand naiba mai are timp sa stea de vorba cu consilierii prezidentiali, aia nou numiti (condoleante baieti, eu zic sa nu despachetati ca maine faceti valiza din nou).
  • +18 (20 voturi)    
    ba chiar d-nul Rus nu minte! (Marţi, 7 august 2012, 23:37)

    Teo61 [utilizator]

    chiar daca motivul demisiei a fost prezentat intr-o forma mai voalata acum,cu siguranta va face cat de curand precizari ! Este limpede ca are demnitate! Chiar ma intrebam ce cauta d-nul Rus in mocirla USLacilor? Uite ca si-a pus onoarea mai presus de functie si pentru asta este de apreciat.Sunteti cam disperati tovarasi uselisti!Stim,apararea cea mai buna e atacul numai ca e cam slab atacul iar strategia lipseste cu desavarsire! Sper ca pana la alegerile din toamna s-or mai lumina multi din cei care au votat DA la referendum si vor disparea USLacii!!!
  • +17 (17 voturi)    
    Rus stia ca daca va face jocul (Miercuri, 8 august 2012, 0:00)

    visio [utilizator]

    usl, isi va sfarsi viata in puscarie; omul a aratat ca nu vrea sa fie partas la minciuna si turnatoriile lui Voiculescu.
  • +5 (5 voturi)    
    jos cu mafia usl-ista (Miercuri, 8 august 2012, 0:03)

    roger05 [utilizator]

    pina la alegerile din toamna usl va disparea.va intra dd-ul in parlament si va da cu totii de pamint.vai de cei care conduc tara asta daca vor ajunge pe mina alegatorilor va fi vai si amar de ei.ride toata europa de noi.sa va fie rusine hotilor-usl.
  • +5 (5 voturi)    
    fisura?????? (Miercuri, 8 august 2012, 0:06)

    tanu [utilizator]

    asteptam cu interes replica domnului Rus!hi,hi,hi
  • +7 (7 voturi)    
    Brava! (Miercuri, 8 august 2012, 0:09)

    Jorjica [utilizator]

    Nu am inteles. Asupra cecereului sau asupra căcărăului?
  • +6 (6 voturi)    
    antonescu (Miercuri, 8 august 2012, 0:12)

    danieltirca [utilizator]

    Cum poate un om atit de gaunos,atit de plin de el si de platitudini egale cu el sa vrajeasca un numar finit de cetateni,convigindu-i ca poate reprezenta o alternativa la Presedentia Romaniei.Performanta asta se apropie de cea a lui Hitler,parca vezi un film reluat la relanti.Comportamentul sau nu lasa nicio urma de indoiala ca acest interimat nu se va transforma in definitiv,ai senzatia ca un calcii urias incepe sa apese pe capul unei natiuni,intr-o miscare implacabila de strivire.
  • 0 (0 voturi)    
    ia'ca! (Miercuri, 8 august 2012, 0:20)

    VaseaV [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=6ZJ3u_HVLAA
  • +8 (8 voturi)    
    cum dracu (Miercuri, 8 august 2012, 0:55)

    Razvan-TheodorIorga [anonim]

    ba cum dracu dai vina tot timpu pe basescu numai asta stii

    cand erati in opozitie de vina era basescu si acum tot el

    peste 100 de ani tot basescu o sa fie de vina.
  • +8 (8 voturi)    
    Toti minte, minte toti! (Miercuri, 8 august 2012, 1:24)

    dan_costea [utilizator]

    Toti minte, doar Repetentul spune adevarul si numai adevarul!
  • +8 (8 voturi)    
    Repetentul cu lectiile nefacute! (Miercuri, 8 august 2012, 2:09)

    Primula [utilizator]

    Superficialitatea cu care s-a prezentat azi in fata celor de la FMI este degradanta. Cata deosebire intre paiata care s-a instalat vremelnic la Cotroceni si Traian Basescu, care venea intotdeauna cu temele facute si stia sa negocieze el insusi cu reprezentantii Fondului, era la curent cu absolut toate datele privind starea economiei, a bugetului, asta e complet strain de realitate. A facut fixatie pe ideea demiterii lui Basescu, nu-l intereseaza ce se intampla cu tara, cu romanii.
  • +5 (5 voturi)    
    AMR: 23 de zile! (Miercuri, 8 august 2012, 6:40)

    AdrianTudosie [anonim]

    Domnule Antonescu,
    Când vă văd ce faceți, cum faceți, cum mințiți pe față și cu extremă nerușinare, cum vedeți numai comploturi urzite de președintele Băsescu nu pot decât să îmi schimb religia și să încep să cred în reîncarnare.
    Oare acel cancelar al Germaniei care a aruncat lumea întreagă într-un cumplit război s-a reîncarnat pe plaiurile mioritice?? Vreți să aruncați România într-un război, numai pentru că sunteți un frustrat politic?

    Bucurați-vă, români!
    AMR-ul Crinului ofilit la Cotreoceni: 23 de zile!
  • +8 (8 voturi)    
    lui cacarau (Miercuri, 8 august 2012, 7:03)

    hmara [utilizator]

    Crinuto, nu te credem, minti cum bei vodca, cum respiri. Asta o stii si tu. iti pregatesti in oglinda discursul, dindu-ti periodic parul la o parte si zimbindu-ti gales.
    Te-am vazut la intalnirea cu FMI &co. Doamne ce-am ras. Apoi mi-a fost rusine de rusinea ta. Chiar nu te vezi, nu te simti? Cum de te mai suporti? esti un tip lamentabil, un nimic ca om si un zero in politica. Esti un impostor si un aventurier. In urma cu ceva timp, erau vremuri cand astefl de oameni erau urcati pe easfod, pentru ce faci tu acuma. Te cunosc. Locul tau nu este acolo, esti caraghios si nu ti se potriveste, orice ai face. Poti sta si incap, poti face tumbe, poti face incantatii. Nu este de tine. Nu ai prestatie, cred ca ai transpirat instantaneu cand incercari sa nu spui nimic cu engleza ta de Isaccea. vai de capul tau, si al nostru daca nu te cari de-acolo mai repede. Hai, curaj, apoi totul va fi simplu. Cineva din justitie te va cauta, pentru ca va trebui sa-si faca treaba, sa functioneze. Nu te poti juca cu chestiuni care nu sunt de nasul tau, fara sa nu platesti. Astepta, nu mult.
  • +8 (8 voturi)    
    iar s-a trezit prea devreme! (Miercuri, 8 august 2012, 8:23)

    Wanga [utilizator]

    asta este presedintele ales sau ala ...cules??
  • +7 (7 voturi)    
    Nu stie ce nu stie (Miercuri, 8 august 2012, 9:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Crinisor 'nu stie ce nu stie' despre 'meseria' la care s-a infipt - perfect inconstient si cu o lacomie bolnavicioasa - 'meseria de presedinte al unei tari' ce este republica semi-prezidentiala (nu parlamentara!).
    Aceasta meserie se invata numai la locul de munca, nu din tratate universitare, reclama un talent deosebit, vrednicie, daruire, minte limpede, modestie.
    Crinisor este convins ca stie ce nu stie, ca diareea verbala este singura insusire necesara pentru a fi presedintele tarii.
    El este un om bolnav., lacomia este infirmitatea lui. Vinovati pentru situatia dezastroasa in care au impins tara, in varful careia l-au umpins pe inconstientul Crinisor, sunt sforarii din spate, dirijati de Felix.
  • +6 (6 voturi)    
    Doamne fereste (Miercuri, 8 august 2012, 10:22)

    pfa [utilizator]

    Sa ne fereasca Dumnezeu sa avem un astfel de presedinte, indiferent cum il cheama.
    Acest interimar nu cunoaste nici macar legile tarii.
    a fost jalnic la intalnirea cu reprezentanti FMI.
    El, se amuza spunand "eu sunt presedintele interimar".
    Mi-e rusine de modul cum a fost prezentat cel mai profesionist ministru din guvernul Ponta, dl.Florin Georgescu.
    In momentul cand Georgescu v-a pleca din acest guvern veti intelege ce se intampla in aceasta tara. Cred ca nu mai este mult si se intampla ...

    De doua luni, avem un scandal de 100grade. Nimic nu s-a vorbit de strategia guvernului de a porni economia.
    Oare cand muncesc, gandesc, planifica, organizeaza, fiindca ei sunt la TV, la partide, la suete, etc.
    Atunci cand se intalnesc, sigur discuta ce bazaconii mai pot lansa sa deruteze cetatenii

    Am votat pt suspendare, dar m-am inselat.
    Vreu alta clasa politica.
    acest guvern a lovit in institutiile statului, numai sa spuna, ce le convinr lor si sa puna mana pe putere indiferent ce mijloace folosesc.
    Dupa felul cum se comporta si actioneaza, eu cetatean incep sa inclin ca "au creat premizele de fi in incadrat intr-o lovitura de stat sa-i zicem de catifea".
    Pentru ce s-a cheltuit atatea banii? pt ce sunt chemati la Parchet functionarii care si-au facut treaba, respectand legislatia in vigoare?

    Guvernatilor, opritiva si stopati aceasta criza politica.
  • +4 (4 voturi)    
    pe buza prapastei... (Miercuri, 8 august 2012, 11:39)

    manon [utilizator]

    Draga Ghiocel,
    Cu fiecare aparitie pe sticla sau in presa dai dovada ca esti depasit de situatie. Si fiecare aparitie de acest gen arata mai pregnant acest lucru. Nu ai un speach coerent nici macar in limba romana , in engleza nu mai discutam....Dai senzatia unui Don Quijote care se lupta cu morile de vant si are inpresia ca se lupta cu balaurii....Fii bun si LASA-NE!!!!! Du-te iar la pariurile si gameblingurile tale....
  • +4 (4 voturi)    
    nedumerire (Miercuri, 8 august 2012, 11:46)

    dan3 [utilizator]

    Cum de toate institutiile se tem de un domn cu tricou albastru cand ameninta in fiecare zi si nu-l asculta pe presedintele in exercitiu, care doar spune cate ceva la mari intervale? Pai sa vedem. Romanii plecati in strainatate sa nu fie cuprinsi in cvorum? Adica ei pot vota, dar sa se considere cvorumul atins fara ei. Ce ar fi fost daca in parlament s-ar fi impus o decizie asemanatoare: la votul pentru presedintele senatului sa poata fi ales numai un senator cu prezenta de cel putin 50% la sedinte? Pe care din cele doua propuneri le-ar sprijini dl. Antonescu?