VIDEO Vasile Cepoi despre introducerea coplatii in sanatate: Nu ar aduce bani in sistem, dar este o prevedere impusa

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 august 2012, 21:57 Revista Presei | Radio TV

Vasile Cepoi la B1 TV
Foto: captura B1 TV
Ministrul Sanatatii, Vasile Cepoi, a admis duminica, in cadrul emisiunii Talk B1 de pe B1 TV, ca introducerea coplatii in sistemul medical nu ar aduce bani la buget, singurul obiectiv al masurii fiind reglarea unor mecanisme de consum. Desi, prin legea in forma actuala, nu duce nici la realizarea acestor obiective, admite ministrul.

"Eu ca tehnocrat, nu ca ministru, spun ca aceasta coplata, asa cum este legiferata la ora actuala, nu va aduce niciun beneficiu; dar eu, in calitate de ministru, sunt obligat sa aplic legea; de aceea, cautam o solutie cat mai buna pentru aplicarea acestei coplati", a spus Cepoi.

Potrivit ministrului, obiectivele coplatii sunt doua: de a reduce cererea nejustificata de servicii, oferind exemplu faptul ca 15% din internari nu sunt justificate medical, si acela de a rezolva suspiciunea care exista la ora actuala, uneori confirmata de controale, ca anumiti furnizori de servicii medicale ar raporta servicii pe care nu le-au efectuat.

Ministrul a explicat ca, in conditiile in care sunt foarte multe categorii de persoane scutite de coplata, raman doar vreo cinci milioane de platitori, respectiv persoanele active in campul muncii si care consuma doar 10-15% din serviciile medicale, obiectivele coplatii, in forma actuala, nu ar putea fi indeplinite si "cu atat mai putin e vorba sa se aduca vreun venit in sistemul de sanatate".

"Banii nu sunt platiti catre sistemul de sanatate, ci catre furnizorul de servicii. Bani raman la medicul de familie, la cabinetul medical, la laborator, la spital, numai ca sumele respective vor fi foarte mici, nereprezentative", a mai spus ministrul.

Sambata, ministrul Vasile Cepoi a anuntat ca masura coplatii va fi amanata pentru a fi negociata intre asociatiile de pacienti si minister.























1940 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    OK (Duminică, 12 august 2012, 22:20)

    Orpheus [utilizator]

    Deci e o prostie totala. Hai sa ne abtinem, atunci...
  • +4 (4 voturi)    
    cum adica? (Duminică, 12 august 2012, 22:37)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    si banii care i-ar da oamenii la coplata unde s-ar duce? in afara sistemului? eu stiam ca in guvern ajung doar pilosii dar chiar in halul asta nu credeam ca se poate merge cu incompetenta.
  • -5 (5 voturi)    
    Impunere (Duminică, 12 august 2012, 23:31)

    xrogo [utilizator]

    Ghici ghicitoarea mea cine a acceptat aceasta impunere a FMI?
    Nu raspunde nimeni,nimeni?
    A fost mult iubitul guvern condus pe fata de Base,ha,ha,ha ,de,Base cu hahaitul lui.
  • +2 (2 voturi)    
    o prevedere impusa de cine ? (Duminică, 12 august 2012, 23:35)

    AliKimiku [utilizator]

    In explicatie spune ca este un mecanism de evitare al fraudelor medicale dar de cine este impusa atunci ?
    Cat despre neprezentivitatea sumelor ar putea sa ne dea niste cifre ?
  • +1 (1 vot)    
    adica... (Luni, 13 august 2012, 1:06)

    Jack37 [utilizator]

    \
    nu v-ati prins voi cum sa-i furati, cu alte cuvinte.
  • +1 (3 voturi)    
    Nesimtire ! (Luni, 13 august 2012, 3:53)

    anycan [utilizator]

    De ce se mai spune ca educatia, sanatatea este gratuita ?
    De acum inainte daca mori trebuie sa mori pe strada sau acasa pentru ca in spital nu ajungi doar daca platesti !
    Educatia - jale ! statul fura de la copii si parinti !
    Sanatatea la fel - jale ! se fura bolnavii !
    Pensia de tot *** - fur si oameni batrani care o viata au lucrat !
    Deci sa inteleg ca cele mai lovite categorii sunt cele unde sunt copii, femei, bolnavi, batrani.
  • 0 (0 voturi)    
    sanatatea nu va mai aduce bani de furat din buget! (Luni, 13 august 2012, 9:44)

    21unas [utilizator]

    vai, vai, ce ne facem! vai, vai, iar o sa scada banii din "sistemul" nostru de furturi legale!

    din cate am inteles, co-plata va duce banii acolo unde trebuie - la medici si spitale. adica intr-un alt "sistem" decat al tehnocratilor.

    statul roman nu este capabil sa administreze un buget pentru ca (inca) este sacul fara fund al clasei politice. asa ca orice ban care este cheltuit in domeniu, dar nu ajunge in "sistem" este binevenit.
  • +1 (1 vot)    
    CINE TI-O IMPUNE? (Luni, 13 august 2012, 10:11)

    schroedinger [utilizator]

    Veniti si ne spuneti tot felul de prostii (la fel ca militianu' ala care ne spunea ca ne obliga UE sa instalam radare fixe!) si nu ne aratati niciun document!
    Pana cand trebuie sa va mai suportam nenorocitilor?!