VIDEO B1TV: Oltchim a incheiat in 2009 un contract in valoare de 100.000 euro pentru publicitate in publicatiile trustului Intact

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 2 octombrie 2012, 21:53 Revista Presei | Radio TV

Document
Foto: B1 TV
Robert Turcescu a prezentat in editia de marti seara e emisiunii  "Sub semnul intrebarii", difuzata de B1TV, un contract de prestari servicii din  decembrie 2009  intre SC Media Casa Press SRL, reprezentata de Gabriela Vranceanu Firea, nou inscrisa in PSD, (in calitatea de prestator) si Oltchim (in calitate de beneficiar). Obicetul contractului de 100.000 euro era prestarea de servicii de publicitate si PR in cadrul publicatiilor si emisiunilor prestatorului: Saptamana Financiara, Financiarul, Jurnalul National, Saptamana Financiara TV-Antena 1 (toate fiind detinute de trustul Intact).

Potrivit B1TV,  SC Media Casa Press SRL ii are printre administratori persoane fizice pe cele doua fiice ale lui Dan Voiculescu.

Contractul a fost incheiat pe 30.11.2009, a intrat in vigoare a doua zi si s-a derulat pe o perioada de peste un an, pana pe 31.12.2010. B1TV aminteste ca la data incheierii contractului Oltchim avea, pe anul respectiv, pierderi de 210 milioane lei.

Media Casa Press, societate controlata de Camelia Voiculescu in calitate de proprietar si presedinte, este parte a Intact Media Group.

Financiarul scria in aprilie 2011 ca Gabriela Vranceanu Firea a fost scoasa din actionariatul societatii Media Casa Press, unde detinea 34% din capitalul social. La momentul respectiv aceasta se retrasese doar din calitatea de asociat, păstrându-şi funcţia de administrator/director general.

Amintim ca ziarista si vedeta de televiziune Gabriela Firea, semnatara contractului amintit in calitate de director general al SC Media Casa Press SRL, si-a anuntat la sfarsitul lunii septembrie inscrierea in Partidul Social Democrat.







Citeste mai multe despre   



















2670 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    senzational? (Marţi, 2 octombrie 2012, 22:25)

    Angoasat [utilizator]

    nicidecum..tot ce este de stat si putin profitabil se sifoneaza banu' cu grija si atentie...
    • -4 (8 voturi)    
      inteleg ca (Marţi, 2 octombrie 2012, 23:33)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      atunci cand Boc a ramas singur la guvernare a considerat ca poate sa arunce 100 000 de euro pe publicitate de la o companie la care statul e actionar majoritar. Inca un motiv sa ne dorim sa scapam pentru totdeauna de ciuma portocalie. La vot romani! Sa le aratam ca ne pasa!
    • +2 (2 voturi)    
      credibilitate zero (Miercuri, 3 octombrie 2012, 13:02)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      Eu nu cred in dezvaluirile lui Turcescu. Ar fi bine daca ne-ar spune unde este flota.
  • +2 (4 voturi)    
    cel putin dubios (Marţi, 2 octombrie 2012, 23:13)

    comentez [utilizator]

    Si la ce se facea reclama?

    La propilenglicol la pret redus?

    Sau la ultimul sortiment de polieteri polioli ?

    Dar sa nu fiu carcotas. Potrivit wikipedia Oltchim produce, pardon... producea si bunuri de larg consum cum ar fi soda caustica, PVC (atentie , a nu se citi pe WC) .
  • 0 (4 voturi)    
    atunci? (Marţi, 2 octombrie 2012, 23:18)

    jackalphonse [utilizator]

    cu cine l-a incheiat? cine s-a ocupat de afacere? cum a decurs? nume, date si dosar. a nuu...nu se poate. exista numai niste fantome numite ""baieti destepti"" a caror nume este vag pronuntat, stau in libertate si se ancheteaza cai verzi pe pereti. exemplul cel mai bun este chiar nastase a care a furat cat a putut din privatizari si el este anchetat pentru termopane. nu se vrea! de ce nu se vrea? pentru ca tot un fel de grecie suntem si noi. si inca una mai saraca, cu un salariu minim pe economie muuult mai mic, fara infrastructura, industrie si turism. dar bineinteles...plebea simbriasa este de vina ca nu munceste....grecii macar au furat si au trauit bine, platind abiaacum politele. noi doar platim politele altora
  • -1 (5 voturi)    
    dubla masura a partizanatului media (Marţi, 2 octombrie 2012, 23:55)

    Montesquieu [utilizator]

    aflam deci cum voiculescu a falimentat oltchim in timp ce adevaratii patrioti pedelisti, precum tanarul boureanu, a tinut in viata combinatul prin contractele prin care primea marfa si o platea dupa cativa ani, daca mai avea chef.
    chef de platit se pare ca nu prea a mai avut dand astfel o teapa de zile mari oltchimului (ceva milioane de euro)

    genul asta de stiri HN imi duc aminte de o alta comparatie:
    - basescu a prapadit o flota de cateva sute de vapoare; evident, prejudiciu nu exista in viziunea dna
    - nastase a fost prins cica cu vreo doua sute de mii de euro pe care omu' nici macar nu-i vazuse vreodata; totusi, dna il arunca-n puscarie nu inainte de a-l plimba saptamanal la sediu timp de cativa ani, culmea, exact la ora de varf a stirilor

    iar justitia si media din Romania sunt independente...
    ma aproba tacit marmota in timp ce inveleste ciocolata-n staniol :))))) ...
    • -1 (1 vot)    
      precizare (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:12)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      ce nu a precizat turcescu e ca acel contract nu s-a finalizat, au spus tot labe 1 in emisiunea urmatoarea.
      cea mai interesanta clauza era cea referitoarea la PCC, actionarul minoritar
  • +1 (1 vot)    
    Una suta mii d`acolo... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 13:58)

    Ronin [utilizator]

    ...una suta mii din alta parte si tot asa spre top 300 pe banii statului.....Voiculescu, asta capitalist dom`le....problema e ca e vorba de capitalul statului, al nostru carevasazica. Mare om, mare caracter Felix....pe banii altora...
  • 0 (0 voturi)    
    este clar (Miercuri, 3 octombrie 2012, 23:05)

    visio [utilizator]

    de vina este basescu...
    revenind, ca orice "afacere" incheiata dupa `89 cu sc-urile de Stat, si aceasta se incadreaza in tiparul binecunoscut: oltchimul are contract cu diversi iar Statul, adica noi, se imprumuta sa plateasca salarii, prime, etc..
    capitalismul real, inseamna ca ai buget de publicitate, etc, numai daca esti profitabil.
    toti astia de guvernare, trecuti si prezenti, sunt buni de puscarie pt subminarea economiei nationale.