Antonescu: Basescu se pregateste sa negocieze cu Ponta, dar va fi refuzat​/UDMR va fi un partener posibil daca nu vom avea 51%

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2012, 21:25 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu si-a reafirmat convingerea ca USL va castiga detasat alegerile, dar spune ca UDMR va fi singurul partener de luat in calcul pentru o Coalitie de guvernamant daca alianta al carei copresedinte este nu va lua mai mult de 51% din voturi.

"Eu cred ca domnul Basescu se pregateste pentru o victorie clara a USL, a unei majoritati absolute la care nu mai poti umbla sa mai cumperi 10 deputati. Un 50% plus 1 stricto senso i-ar mai permite dlui Basescu sa spere, pentru ca poti intoarce 2 parlamentari, dar 55% nu... Nu conteaza scorul pe care USL il va obtine, daca e vorba de o majoritate absoluta. E valabil si pentru 50% plus 1, si 60%. Daca exista majoritate de 50% plus 1, exista "speranta" sa existe presiuni, ispite.  Cred ca vom avea majoritatea necesara suspendarii presedintelui. Premierul este si va fi Victor Ponta", a declarat liderul liberal.

Antonescu a mai declarat la Realitatea TV ca Traian Basescu se pregateste sa negocieze cu Ponta pe seama viitorului guvern de dupa alegeri.

"Aceasta negociere de dupa alegeri induce insa ideea ca victoria USL nu e totala si ar putea fi administrata de presedinte. Eu stiu ca nu are sansa acestei negocieri, ca premierul actual si viitor nu o va purta", a mai declarat acesta.

Alte declaratii ale lui Crin Antonescu:

  • Imi doresc niste servicii secrete, puternice si reformate. Rolul serviciilor secrete nu e sa faca guvernare
  • Orice membru PNL poate sa vina la televizor si sa-si spuna parerea
  • Voi cere un Congres extraordinar unde se pot discuta statul partidului, un nou prezidentiabil etc. dar nu putem face Congres in fiecare saptamana. Congresul va fi in 2014.
  • Nu mi-e teama ca voi pierde sefia partidului
  • Imi doresc sa fie cati mai multi parlamentari in plus, pentru ca asta ar insemna ca noi, cei de la USL, vom castiga cat mai multe colegii cu 50% plus unul, pentru ca, pe fond, aceasta gonflare este o aberatie, dar ea este efectul unei sesizari CCR de PDL si a unei decizii incorecte a CCR. Traian Basescu se plange acum de acest lucru de parca n-ar fi existat o lege initiata de mine si de Victor Ponta pe care am trecut-o de Parlament...























2888 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    daca NU au 51% cheama si UDMR..-..ul (Vineri, 7 decembrie 2012, 22:00)

    geocrin [utilizator]

    Daca au 51 sau mai mult un sut in fund.
    Asa se comporta stimati nostri politicieni, care nu stiu ce este munca decit inavutirea prin tot felul de manevre politice.
    Din pacate NU se poate vorbi de un partid sau altul toti se sustin sa se mentina la ceolan.
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 2:44)

      vonwest13 [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Este el convins ca poate negocia cu UDMR?
  • +14 (16 voturi)    
    Nedumerire! (Vineri, 7 decembrie 2012, 22:44)

    Cil [utilizator]

    Cacarau care zburda pe campii dupa somn lung o stiu.
    Ce mi se pare mie ciudat e urmatoarea treaba:
    In sondajele date de institutele apropiate USL se zice ca USL are 60%. Azi Cacarau zice ca daca nu vor avea 51% ............ Deci ceea ce zice ARD cu 48% pentru USL e mai aproape de adevar decat acel 60%........
  • +11 (13 voturi)    
    somn usor liberali (Vineri, 7 decembrie 2012, 22:59)

    Cactus [utilizator]

    citez..."..nu putem face Congres in fiecare saptamana. Congresul va fi in 2014. "

    Somnorici are treaba pana in 2014
    • 0 (0 voturi)    
      Da sigur.. (Vineri, 7 decembrie 2012, 23:29)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Cactus

      ..dimineata nu exista, de pe la 1 i Parlament vreo 2 ore si dup-aia la Ciresic<aaaaaaaaaaaaaaaaaa
  • +2 (2 voturi)    
    Cacaru' cel suferind (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 0:24)

    Wanheda [utilizator]

    dupa Baldachinul Prezidential. Tu te-ai inhaitat si cu Becali numai sa ajungi intre perne. Deja simti vanturi reci? Ai o noua obsesie, <51%?????
  • +1 (1 vot)    
    Noul chip al mamei Omida! (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 2:29)

    gristero [utilizator]

    Toate la stii Antonescule! In prealungul tau somn, probabil ca visele capata valoare de premonitii !Esti bun sa ne spui ,daca cumva visezi "color", ce culoare va avea fata lui Ponta cind altcineva va fi desmnat
    premier? Dar a ta?
  • +2 (2 voturi)    
    Saraca Romanie (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 3:35)

    Cacarau1 [utilizator]

    Ce inseamna "Orice membru PNL poate sa vina la televizor si sa-si spuna parerea"? PAI IN TARA ASTA SE PARE CA NUMAI CEI CARE SUNT CU ACEST cacarau AU DREPTUL SA EXISTE.? Jalnic daca ajunge la putere acest cuplu Cacarau-CopyPaste.
  • +2 (2 voturi)    
    gata, m-ai castigat de membru :D (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 4:07)

    T34 [utilizator]

    zice kkrau: "Orice membru PNL poate sa vina la televizor si sa-si spuna parerea"

    Ma fac membru PNL!! Pot sa vin la TV sa te injur?!
  • +2 (2 voturi)    
    cele 5 puncte : (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 11:19)

    serbancc [utilizator]

    -SRI-ul va fi castrat pt ca sa nu mai urmareasca politicieni corupti
    -antenele vor continua sa transmita propaganda usl
    -se asteapta sa fie ales presedinte al Romaniei
    -este increzator ca nu se va schimba nimic in bine in usl
    -se pregateste o noua frauda
  • +3 (3 voturi)    
    dubios (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 15:46)

    Ana.C [utilizator]

    alianta cu UDMR e unul din cele mai rele lucruri pe care le poate face USL Romaniei, e rusinos!
  • +1 (1 vot)    
    Somnorici, trezeste-te! (Duminică, 9 decembrie 2012, 7:20)

    Dorel2000 [utilizator]

    Ai uitat ca daca nu aveti 51% trebuie sa-ti dai demisia?
    Adica altii vor negocia cu UDMR, nu tu.