Oprescu, despre lucrarile la bulevardul Berzei-Uranus: Trebuie o lege speciala ca sa putem darama gardul de la Parlament

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 31 martie 2013, 13:13 Revista Presei | Radio TV

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat in emisiunea "Dupa 20 de ani", difuzata duminica dimineata de Pro TV, ca stadiul lucrarilor la bulevardul Berzei-Uranus se afla in faza in care se asteapta o lege speciala de la Parlament pentru a putea fi daramat gardul Casei Poporului, pentru largirea bulevardului Izvor, transmite Agerpres.

"Domnule, probleme am din cinci in cinci metri. Acum imi dau seama ce destept, cu ghilimele, a fost Videanu ca nu s-a apucat de ea. Da' nu-mi pare rau, ca tot o fac. Dar mai are o problema. Am ajuns acum, pe hartie, la poarta trecerii pe sub Parlament. Dom'le, nu poti sa-ti inchipui ce inseamna asta: avize de la SPP, avize de la SRI, avize de la Armata: 'Domnu', lucarile secrete'. Zic: 'Domne, sunt jos, sub ele, lasa-ma in pace'. 'Da, dar imi repari si mie tunelul?", a declarat Oprescu, intrebat ce probleme mai sunt cu lucrarile la bulevardul Berzei-Uranus.

Primarul general a aratat ca este nevoie de o lege speciala de la Parlament pentru a putea fi daramat gardul in scopul largirii bulevardului Izvor, punctand ca au fost discutii pe acest subiect si cu arhitectul cladirii, dar si cu presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea.

'L-am intrebat pe domnul presedinte Zgonea: 'Ma mai tii mult cu asta?'. L-au zapacit si pe el ceilalti din jur: 'Trebuie sa trecem la aprobare, la vot'. Da' bagati-o, ba, la vot, ca ma duc la 36 de metri (cu lucrarile - n.r.), nu va deranjez cu nimic, nu sar farfuriile pe masa la restaurant', a explicat edilul sef.

Oprescu a spus ca lucrarile pentru pasajul de la Palatul Parlamentului ar putea incepe anul acesta, dupa ce va fi incheiat tronsonul de bulevard Berzei-Buzesti.


Citeste mai multe despre   



















3675 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 31 martie 2013, 13:46)

    tigri [utilizator]

    Vivat Op(a)rescu!
    Cum domn Primar, te apuci de "bulivard" si nu stii pe unde trece, ce implicatii sunt? Uite surpriza domne', a ajuns el cu creionul pe hartie la poarta Casei Boborului si-l incurca.
    Da nu stia pana acum. Ca el e obisnuit cu plombatul strazilor, sa vada prostii ca se munceste. Domn' Oprescu, daca te incurca, de ce nu o darami bre? O mutam dupa mai incolo...100 m.

    Pana cand o sa scape Bucurestiul de asta (nu prea curand oricum) o sa avem atatea lucrari incepute si atatea cladiri mutate dintr-o parte in alta incat o sa fie nevoie de evacuarea orasului vreo 10 ani ca sa se poata termina ceva.
    • 0 (4 voturi)    
      Cine stie ce o fi (Duminică, 31 martie 2013, 16:44)

      arakis [utilizator] i-a raspuns lui tigri

      pe sub Palatul Parlamentului, de ii trebuie atatea aprobari lui Sorin Oprescu! Legendele urbane spun multe, dar nu le poti lua de bune.
      • 0 (2 voturi)    
        Sunt foarte sensibili (Luni, 1 aprilie 2013, 10:04)

        milosh [utilizator] i-a raspuns lui arakis

        alesii neamului, aia e treaba. Sa nu cumva sa le fie creat vreun discomfort, ceva. Sunt nascuti "jigniti", vorba lui Sorin Oprescu.
        • +1 (1 vot)    
          Gardul este MONUMENT ISTORIC !!! (Luni, 1 aprilie 2013, 10:32)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui milosh

          Casa Poporului si gardul sunt monumente istorice !!!!

          Oare ce sta in spatele acestui gard ??

          Oare nu se poate vinde din terenul Casei daca gardul ramane in picoare ? :(


          Ce efecte se urmaresc, anuland cauza Gardul ?
    • +3 (3 voturi)    
      Indiferent ce spune. (Duminică, 31 martie 2013, 19:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui tigri

      El trebuie sa fie prezent cu declaratii in spatiul public.
      A inceput campania PSD pentru prezidentiale.
      Oprescu: "In doi ani bucurestenii nu vor mai plati caldura. Nu vorbesc prostii."
    • -1 (1 vot)    
      ...abia ... (Luni, 1 aprilie 2013, 12:46)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui tigri

      ...ce se-nfiripa o oaza de verdeata-Parcul Izvor-de ce se tot straduieste sa mareasca zona(poluanta) de trafic prin centrul capitaliei???...
  • +7 (9 voturi)    
    iti lipseste viziunea, Oprescule (Duminică, 31 martie 2013, 13:49)

    Vicrintor Pontonescu [utilizator]

    nu e nevoie de o lege speciala pentru daramarea gardului de la Parlament... mai trebuie inca o noua lege prin care ni se baga mana in buzunare si o sa-l daramam chiar noi - 'contribuabilii' - vaca voastra de muls !
  • -4 (12 voturi)    
    Pai cum sa se apuce (Duminică, 31 martie 2013, 14:31)

    kiki_best [utilizator]

    Videanu de ceva care implica atata efort? A crezut ca i le lasa lui Blaga,dar Sorin Oprescu le-a cam stricat socotelile portocaliilor in 2008.
    • +4 (10 voturi)    
      :)) (Duminică, 31 martie 2013, 16:07)

      tigri [utilizator] i-a raspuns lui kiki_best

      Felicitari, ai surprins esentialul din aceasta stire. :))
      Esti exemplul viu, ca voi nu ganditi, va primiti salariul doar ca sa gasiti in orice vina PDL-ului. Daca te incalzeste cu ceva sa stii ca mie chiar imi inspiri mila. :)
  • +8 (12 voturi)    
    Ghiolbanie la max... (Duminică, 31 martie 2013, 15:13)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Mi-e rusine cu un asemenea primar ! Voua nu, dragi bucuresteni ?

    Iar daca mai adaug si imensul "ambâț" de a trece "autostrada suspendata" pe strada Mihaileanu, doar asa "de-al naibii" ca sa vada Basescu ce poate sa faca, avem portretul exact al unui primar care se crede stapanul Bucurestiului si face ce vrea cu banii nostri.
  • +7 (9 voturi)    
    Halal ! (Duminică, 31 martie 2013, 17:20)

    taticutu [utilizator]

    Deci faci tot proiectul,incepi lucrarile,dar nu-ti iei aprobarile necesare,ci chiar astepti o lege (!!! ) speciala sa-ti aprobe anumite trasee ! Numai in Romania se pot petrece asemenea lucruri ! Din pacate peste tot este aceeasi metoda,care ne duce la nerealizari si dezastre .Halal !
  • -1 (3 voturi)    
    ? (Luni, 1 aprilie 2013, 9:55)

    cotora [utilizator]

    oprescu un mistocar, un mitic