Primul ministru despre gazele de sist: Explorarile nu se fac prin fracturare hidraulica. Daca avem rezerve, in 2019, guvernul de atunci va decide daca va merge mai departe

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 18 august 2013, 22:17 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a subliniat duminica seara, invitat la Antena 3, ca explorarile pentru gaze de sist nu se fac prin fracturare hidraulica, astfel incat ele nu sunt periculoase. Intrebat daca se va ajunge la exploatarea rezervelor de gaze de sist, seful Executivului a aratat ca aceasta decizie va trebui luata de guvernul care va detine puterea in 2019, cand ar urma sa se termine explorarile si sa se decida urmatorul pas.

"Daca incepem explorarile, explorarile nu se fac prin fracturare. Daca avem rezerve, in 2019, guvernul de atunci va decide daca va merge in continuare", a declarat Ponta.

Ponta a mai afirmat ca, in ceea ce priveste disputa privind siguranta exploatarii gazelor de sist, dupa ce va incepe exploatarea lor in Europa, lucru care nu se face la ora actuala, se va vedea daca metodele sunt sigure sau nu.

  • Unda verde pentru explorarea gazelor de sist in Romania

Compania americana Chevron a primit recent unda verde pentru a amplasa sonde de explorare a gazelor de sist in zonele Vaslui si Dobrogea. Grupul energetic american a obtinut anul acesta avizele necesare de la Ministerul Mediului.

Pe 11 iulie, Chevron a primit acordul de mediu pentru amplasarea sondelor de foraj şi explorarea gazelor de şist în trei zone din judeţul Vaslui.

De asemenea, in luna aprilie, Chevron obtinuse avizul pentru explorarea gazelor de sist in regiunea Dobrogea.

Una dintre mizele energetice majore ale Romaniei este exploatarea eventualelor rezerve comerciale de gaze de sist. Pozitia PDL/Traian Basescu a fost ferma de la inceputul dezbaterii publice, guvernele Boc si Ungureanu aprobind in 2012 acorduri de concesiune pentru compania americana Chevron. USL a criticat insa inceperea prospectiunilor si a folosit subiectul chiar la motiunea de cenzura in urma careia guvernul Ungureanu a fost demis. Mai mult, guvernul Ponta 1 a instituit un moratoriu care a stopat orice activitate in domeniul gazelor de sist in primele zile de mandat. La opt luni distanta, premierul Ponta isi schimba radical pozitia: "ideea gazelor de sist trebuie tratata serios pozitiv".



Citeste mai multe despre   























4410 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Micul Minciunescu (Duminică, 18 august 2013, 22:28)

    punk [utilizator]

    În primul rând ca e vorba de fracturare, nu "fracționare". În al doilea rând că prospecțiunile se fac pe baza unui acord de concesiune care asigură prioritate la exploatare în cazul că se găsește ceva. Nu e nimeni prost să investească milioane de euro în prospecțiuni pentru a servi un studiu gratuit guvernului.

    Cu alte cuvinte, chiar dacă se găsește ceva, n-o să pupe românii nimic (în afară poate de o contaminare a pânzei freatice).
    • +8 (14 voturi)    
      Fracturarea hidraulica e obligatorie (Duminică, 18 august 2013, 23:55)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui punk

      Ponta abereaza din nou. Fracturarea hidraulica e obligatorie. Alta metoda nu exista.

      Gazele de sist sunt prinse in straturi geologice sub forma de micro-bule. Ca sa fie eliberate bulele se injecteaza apa, nisip si detergent, dupa gare gazul odata eliberat se ridica la suprafata.
      Metoda se numeste fracturare hidraulica si este foarte poluanta deoarece apa cu detergent ramine in sol.
        #showComment() #showComment()
    • -1 (3 voturi)    
      timpenii (Luni, 19 august 2013, 11:18)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui punk

      Domnule, vorbesti timpenii. Nu e nevoie de fracking pentru explorare Daca eplorarea este successful si se acorda licenta de exploatare, atnci evident e altceva si evdent se va face fracturare hidraulica. In ce priveste investitia, Chevron va incheia un contact de concesiune cu partea romana (din pacate PSA nu se practica in Europa) si isi va recupera din productie banii investiti plu profit - partea romana va incasa redevente, taxe si evident locuri de munca MULT mai bine platite. Chestia cu 'nu pupa romanii nimic' este la fel de nteligenta ca si 'nu ne vindem tzara'. Ii tinem pe ale Chevron sa nu investeasca si ne bucuram de cite un micsleit pe care ti_l da Vanghelie la alegri....
        #showComment()
  • +15 (15 voturi)    
    Un invitat etern la Antena3 (Duminică, 18 august 2013, 22:29)

    Clop [utilizator]

    Ne crede un popor de dusi cu fractia...

    https://crji.org/articole.php?id=4221

    "România își vinde resursele pe mărunțiș și localnicii nu primesc nici un ban..."

    "Gazul propriu-zis aparține companiei exploatatoare, care îl poate vinde oriunde pe piața internațională. Trebuie să plătească guvernului român doar între 3,5 și 13% din echivalentul în bani a ceea ce extrage. Comunitățile locale nu primesc nimic..."
    • 0 (10 voturi)    
      Gazul este regularizat (Luni, 19 august 2013, 1:36)

      SimionA [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Un mic comentariu, pretul gazului este regularizat (inca) pe piata romaneasca deci nu poate pleca foarte usor la export. Redeventele de 3.5-13% se aplica doar la petrol. Pe langa redevente se mai aplica si cota unica de 16%.
        #showComment() #showComment()
  • +17 (17 voturi)    
    minte (Duminică, 18 august 2013, 22:31)

    I [utilizator]

    .
  • -12 (20 voturi)    
    nu mai țin minte (Duminică, 18 august 2013, 22:33)

    Mazeta [utilizator]

    Deci ce ne povesteau anul trecut experții Hotnews: Ponta este cu rușii și Băsescu cu Chevronul, sau invers?
    • +3 (3 voturi)    
      Greseala (Luni, 19 august 2013, 11:36)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ponta este prea prost ca sa fie cu cineva.

      El saracul vorbeste din auzite, ca si Kkrau si postacii lor.

      Ca sa fie clar, sa n-ai dubii: tu faci parte din echipa lor...a prostilor!
  • +15 (17 voturi)    
    cleptomanul (Duminică, 18 august 2013, 22:35)

    Snitzelvienez [utilizator]

    prrim ministru care nici macar nu stie sa minta..se fac explorari de dragul lor?? licentele de explorare s-au acordat..nu mare mi-ar fi mirarea ca in tot acest timp sa se extraga gaze si sa se spuna ca se fac doar explorari..merge la fraieri
    • +2 (10 voturi)    
      E un proces indelungat (Luni, 19 august 2013, 1:38)

      SimionA [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Nu e atat de usor. Procesul de prospectare-explorare-testare comerciala-legare la reteaua nationala dureaza cam 4-10 ani in conditii normale.
  • +16 (18 voturi)    
    Adica...: Dupa mine potopu' ;) (Duminică, 18 august 2013, 22:43)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Voi auziti ce poate sa debiteze individul asta?! Nici o armata de postaci ,nu-l mai spala pe Ponta .Mai bine il intrebau, cat a costat deplasarea in China, cu tot cu bona filipineza.
  • +20 (24 voturi)    
    nu se fac prin fractionare hidraulica ! CHIAR? (Duminică, 18 august 2013, 22:58)

    calinsab [utilizator]

    Explica-ne Ponta cu se extrag gazele de sist... noi suntem o tara de prosti nu am mai auzit asa ceva...

    '' Premierul Victor Ponta a subliniat duminica seara, invitat la Antena 3, ca explorarile pentru gaze de sist nu se fac prin fractionare hidraulica, astfel incat ele nu sunt periculoase.''

    Nu este afectata pinza de apa freatica... nu exista riscul de cutremure locale... nu si nu... Daca nu se fac prin fractionare hidraulica...atunci cum? spune-ne si noua sa nu murim prosti.

    Oricum eu zic ca daca tot s-au descoperit zacamite mari in Marea Neagra, pai atunci sa folosim de acolo iar dupa ce trec vreo 20 de ani, dupa ce alte tari vor experimenta gazele de sist sa vedem daca renteaza si daca nu polueaza. Doar nu o sa ne distrugem rezervele de apa potabila doar asa de dragul unor politicieni...asta in conditiile in care lumea in care traim devine din ce in ce mai poluata!
    • +16 (18 voturi)    
      fracturare/fracţionare (Luni, 19 august 2013, 2:39)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Atenţie la neatenţie. Exploatarea se face prin fracturare, el la tv a zis că nu se fac prin fracţionare, deci a formulat astfel încât să pară că are dreptate. Până la ora actuală este de departe cea mai jigodie dintre politicienii români.
    • +13 (21 voturi)    
      10 ani de experienta in sapat gauri de sonda (Luni, 19 august 2013, 2:44)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      care ulterior au fost fracturate, sute de gauri. Traiesc si lucrez intr-unul dintre cele mai mari bazine sedimentare din lume. Nu am auzit de probleme cu apa potabila. Segmentul fracturat, cel orizontal e destul de adanc si destule formatiuni argiloase blocheaza accesul chimicalelor in panza freatica. Radiusul fracturarii e controlat, un facies argilos de cateva sute de metri efectiv blocheaza migratia fluidelor. Oricum trebuie legislatie si norme de aplicare foarte atent/inteligent aplicate. O fi paradisul fracturarii in North America dar nu ai voie sa fracturezi intr-un anumit radius daca ai water pools in zona etc etc.
      Faza cu cutremurele e de rasul lumii, o prospectiune seismica provoaca un cutremur mai serios decat o fracturare.
      Faptul ca se utilizeaza termenul de FRACTIONARE denota gradul de intelegere al societatii a ce in seamna fracturarea de fapt.
      Mi-ar place ca oamenii sa treaca totul prin filtrul logicii personale inainte de a-si da cu parerea.
      Se poate asa ceva in Romania...in afara marsurilor cu popi si candele?
        #showComment() #showComment() #showComment()
  • +16 (16 voturi)    
    NU prin fracturare ?! Dar cum ? (Duminică, 18 august 2013, 22:58)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Interesanta optica:
    "Daca incepem explorarile, explorarile nu se fac prin fractionare."

    Dar nu ne spune CUM ALTFEL.

    Doar prostii inghit gogoasa asta...
  • +17 (17 voturi)    
    copy-paste nu se dezminte (Duminică, 18 august 2013, 22:59)

    zambara [utilizator]

    Pinocchio asta chiar nu are limita la minciuni?
    Ma intreb chiar sunt oameni atat de naivi incat sa-l creada?.
    Cum isi poate imagina cineva ca Chevron (sau oricine altul ar fi) cheltuie o caruta de bani cu explorarile fara a avea o garantie ca daca se gasesc gaze de sist vor avea GARANTAT ok-ul pentru exploatare?
    Chiar is imagineaza cineva ca ei cheltuiesc banii aiurea? Ca ei exploreaza benevol? Iar ulterior altii vor EXPLOATA? Sau ca nu se va exploata?
    Cum doamne poti minti in halul asta fara sa ai nici o farama de remuscare?
  • +12 (12 voturi)    
    vai de capul nostru (Duminică, 18 august 2013, 23:11)

    Ar3s [utilizator]

    dupa doua luni de discutii a inteles si gasca asta ca in Europa nu se fac asemenea exploatari. Mai dureaza inca doua luni sa inteleaga si de ce.
    Pana in 2019, pregateste Wesley alte contracte.
  • +11 (13 voturi)    
    Din satelit (Duminică, 18 august 2013, 23:32)

    Koczka [utilizator]

    Romania are deja un studiu preliminar privind gazele de sist elaborat de un consultant extern inca de pe vremea lui Ceausescu. Nici atunci nu s-a dat curs exploatarii acestor resurse datorita costurilor de exploatare si a efectelor devastatoare asupra panzei de apa freatica.
  • +9 (9 voturi)    
    insula serpilor (Luni, 19 august 2013, 0:21)

    un dac [utilizator]

    parca tot asa ne-am bucurat si pentru recuperarea insulei. ca sa aflam ca subsolul fusese vandut. asta cu 2019 miroase de la o posta a minciuna. ce politician roman a facut vreodata un "cadou" de spaga unor politicieni din viitor?
  • +12 (12 voturi)    
    comentatorii de mai sus sunt carcotasi (Luni, 19 august 2013, 0:28)

    ws [utilizator]

    dupa contributii inegalabile la dezvoltarea dreptului penal international, dezvoltate in nenumarate carti precum si in teza de doctorat,

    acum premierul nostru a descoperit si o noua metoda pentru a extrage gazele de sist, alta decat fracturarea hidraulica.

    binecuvantata tara cu asa un premier!

    big oil se uita cu invidie la tara noastra. corporatiile sunt neputincioase. administratia obama a ramas fara cuvine.

    un nou viitor se construieste in romania. un viitor in care gazele de sist sunt exploatate fara a periclita mediul inconjurator (de parca fracturarea hidraulica ar fi nesigura!), iar profitul e impartit 90% catre compania ce exploateaza, si 95% catre popor.

    in sfarsit, D-zeu si-a intors fata spre noi cu asa un prim ministru.

    ws
  • +7 (7 voturi)    
    PM jucaus (Luni, 19 august 2013, 5:07)

    Hohey [utilizator]

    Copiuta a jucat la "gioale". Ştia că se adresează unui segment de populaţie fără prea multe circumvoluntii. Mesajul a fost clar, exploatări sigure fără fractionare. Cine din populaţia respectivă mai face diferenţa: fracturare-fractionare?
  • +8 (8 voturi)    
    explorarile (Luni, 19 august 2013, 7:32)

    evoque [utilizator]

    poate nu se fac prin fracturare dar exploatarile da.
    Este la mintea unui copil sa intelegi ca fracturarea este un procedeu foarte riscant, insa daca comisionul o cere o facem si pe asta. Tot pentru comisioane a fost facut si marele minister al micului sova, asa este?
  • +8 (10 voturi)    
    Premierul hahalera ! (Luni, 19 august 2013, 7:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Vorbarie, incertitudini, lipsa de respect fata de populatie, tratarea 'la smecherie' (caracteristic pentru Ponta-hahalera), asta caracterizeaza atitudinea propagandistica a imberbului premier, mincinosul mincinosilor, intr-o problema extrem de seriosa (a cata oara?).
    Daca ar avea mintea cat-de-cat mai adunata, Ponta ar decide imediat ca Ministerul Economiei, sau alta institutie cu nivel echivalent, sa primeasca un termen pana la care sa prezinte, parlamentului si opiniei publice, un raport asupra rezultatelor, de ordin economic si a celor privind protectia mediului si a populatiei, obtinute pana in prezent, de alte tari, in urma aplicareii neintrerupte, stabile, de lunga durata, a solutiei de extragere a gazului, prin metoda fracturarii rocilor subterane.
    Ar fi un prim pas concret (mic pentru noi, mare pentru el !), pe un drum de informare sanatoasa, sincera, de respect fata de el insusi si fata de noi, o dovada ca imberbului i-a mai crescut mintea, prin care ne-ar convinge sa incepem sa ne schimbam parerea mizerabila pe care ne-am format-o, asupra lui, dupa "domnia" de 16 luni.
  • +4 (4 voturi)    
    Explorare, nu exploatare (Luni, 19 august 2013, 8:11)

    HP [utilizator]

    Explorarea e una, exploatarea e altceva.

    Explorare inseamna sa testezi, sa analizezi, sa vezi daca exista zacaminte in zona respectiva, se le determini cuantumul, etc. Se face prin sondare.

    Exploatarea se poate face doar prin fracturare hidraulica, in cazul gazelor de sist.

    Insa Ponta a folosit termenul "fractionare", nu "fracturare". Ori e prost, ori e caine.
  • +4 (4 voturi)    
    Am putea sa ii spunem domnului prim ministru... (Luni, 19 august 2013, 8:31)

    abel [utilizator]

    ... primul iresponsabil al tarii? Vrea dumnealui ca panza freatica cu apa pura de la adancime sa nu mai existe? Vrea sa cumparam apa cu aur? Pentru ca in viitor cine va avea apa, va fi un om bogat...Il sfatuiesc sa incerce sa bea apa contaminata dintr-o regiune unde se exploreaza- exploateaza gazele des sist. ... Sa facem oameni buni cota si sa strangem mai multi bani decat comisoanele primite de la diversi, sa-i astamparam foamea de aur si sa ne pastram apa si tara...
  • +2 (2 voturi)    
    GAZE (Luni, 19 august 2013, 9:16)

    benpersona [utilizator]

    BUN VENIT CHEVRON !!!!!.
  • +4 (4 voturi)    
    e marea sansa a vietii lui (Luni, 19 august 2013, 11:22)

    Gugulan [utilizator]

    pentru a lua un comision care sa-i asigure bunastarea a cinci generatii de acum incolo. In cativa ani cand va incepe exploatarea totul va fi uitat si trecut cu vederea. Asa, insiodios, picatura cu picatura, ni se strecoara toate tunurile. Asa cum nepasatori trecem acum pe langa falimentarea Oltchim, privatizarea CFR asa vom accepta tacit si nepasatori si altele.
  • +4 (4 voturi)    
    sa cred ca... (Luni, 19 august 2013, 11:45)

    luci30 [utilizator]

    toata degradarea politica si economica a tarii este ca sa le spunem bun venit americanilor de la Chevron si rmgc?Curat murdar,domnilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Nici sa minta nu stie. (Luni, 19 august 2013, 23:30)

    .... [utilizator]

    Cum se poate face evaluare potentialului acelor zacaminte cantonate in argile daca nu se face fracturare hidraulica? Chiar si la zacamintele coventionale in faza de explorare se fac probe de productie insotite uneori de fisurari (ale rocilor poros-permeabile de genul gresiilor, nu ale argilelor care au rol de capcana pentru zacamant asa cum se face in cazul gazelor de sist) si stimulari de diferite feluri. Daca argilele sunt impermeabile atunci cum sunt scoase gazele fara fracturare hidraulica ce presupune si pomparea sub o presiune imensa a unor mari cantitati de apa amestecata cu nisip si alte substante chimice care ajuta la migrarea gazelor catre sonda?
    Vad ca mai sunt inca penibili care confunda intentionat sau din prostie fisurarile zacamintelor conventionale cu fracturarea hidraulica a argilelor presurizate fara a tine cont de faptul ca la zacamintele conventionale rocile colectoare ce sunt fracturate pentru cresterea permeabilitatii sunt protejate la partea superioara de un capac argilos impermeabil, altfel nici nu s-ar fi acumulat hidrocarburile in acel loc. La exploatarea gazelor de sist e fracturata tocmai roca ce ar fi avut rol de obstacol in calea migrarii ascensionale a gazelor si altor substante folosite, adica argila.