Ponta, la RTV: Exista interese economice din afara ca Romania sa nu-si redeschida mineritul

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 17 septembrie 2013, 21:46 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat marti seara, intr-o interventie telefonica la Romania TV, ca exista interese economice din afara tarii ca Romania sa nu-si redeschida mineritul, nu doar exploatarea aurului, si sa nu fie independenta economic din punct de vedere al gazelor. Seful Guvernului a adaugat ca nu poate sa faca publice informatiile la care are acces.

"Exista interese economice din afara Romaniei ca Romania sa nu-si redeschida mineritul, nu doar exploatarea aurului, si sa nu fie independenta economic din punct de vedere al gazelor. Exista si acest gen de influente. Din calitatea de prim ministru nu pot sa fac publice informatiile la care am acces", a declarat prim-ministrul.

Ponta s-a referit si la declaratia facuta luni la postul public de televiziune potrivit careia este "probabil" ca unii politicieni sa fi fost cumparati de Rosia Montana Gold Corporation, explicand ca: "Am zis ca e posibil sa fie politicieni cu interese financiare, dar am raspuns la o simpla intrebare. Eu nu eram nici macar in politica in '99-2000, cand s-a semnat protocolul."

"Este inca un motiv pentru care nu am vrut sa ia decizia Guvernul. Eu as vrea sa dam avizul, pentru ca sunt indeplinite toate standardele de mediu, dar am zis mergeti si discutati in Parlament, sa afle toata lumea, sa se exprime toata lumea. Si dl. Basescu si dl. Antonescu au spus sa-l faca Guvernul. Pai ori esti contra, ori esti pentru. Faptul ca dupa 15 ani in care niciun guvern nu a avut curajul sa spuna facem sau nu facem exploatarea, eu am avut curaj si ministrii care au lucrat, sa punem proiectul pe masa Parlamentului. Dar macar nu il mai tin si eu si sa-l las mostenire la guvernul urmator", a mai afirmat seful Guvernului.


Citeste mai multe despre   



















966 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    păi... (Marţi, 17 septembrie 2013, 21:52)

    ampersand [utilizator]

    "Din calitatea de prim ministru nu pot sa fac publice informatiile la care am acces"

    Am o soluţie la-ndemână: primul-ministru ponta să i le spună, în privat, deputatului ponta. Sau, ca o alternativă, domnul deputat ponta s-o seducă pe soţia primului-ministru ponta şi să le afle. Iar apoi, din calitatea de mâna a doua de deputat, să ni le împărtăşească şi nouă.
    • 0 (0 voturi)    
      SIE, SRI, avem? (Marţi, 17 septembrie 2013, 22:29)

      lyth [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      nu ca inghi ce zice 'nea prim-ministru, dar ipotetic vorbind - daca nu ar minti: SIE, SRI ce pazesc daca agenturile straine incearca sa faca legea in Romania? Sau am ajuns atat de slabi de trebuie sa facem intocmai opusul, indiferent de costuri? Daca suntem atat de slabi eu zic sa punem lacatul pe tara, oricum nu mai avem ce face, nu-i asa 'nea prim-ministru?
      Oricare este scenariu, azi bat clopotele, cad pe noi timpurile - nu suntem demni sa mostenim pamanturile!
  • +8 (10 voturi)    
    din ciclu teoria conspiratiei (Marţi, 17 septembrie 2013, 21:56)

    ubu [utilizator]

    Chestia asta, ca nu me lasa agenturile straine sa me vesem de treaba e o minciuna ieftina, care prinde la needucati. Din pacate prea putini romani sunt educati, iar restul numai buni de manipulat de USL.
    • +3 (3 voturi)    
      dujmanii poporului (Marţi, 17 septembrie 2013, 22:51)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui ubu

      Bruxelles, Barroso, Merkel - stim de anul trecut cine-s dusmanii boborului
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Ponta deschide ochii si urechile (Marţi, 17 septembrie 2013, 22:12)

    abel [utilizator]

    Dumneata nu ai o minima cultura privind prezervarea mediului, exploatarea in siguranta a resurselor naturale , avand grija ca natura si oamenii sa nu sufere. Taica,angajeaza 5000 de mineri romani cu tarnacoape sa scoata aurul si iesi mai ieftin decat cu nesatula de Gold Corporation, dai minerilor de lucru si ramane si natura la locul ei si scapi si de demonastratii. Si vorbeste cu inginerii si cercetatorii romani care se pricep la aur ca mata nu de unde sa stii ca n-ai terminat Politehnica si afla ca exista si metode de extragere a aurului fara a folosi cianura.Ei , investeste apoi mata cu cap in tehnologiile romanilor, gandindu-te ca ai copii, ai vazut cati copii erau la demonstratie... Si lasa agenturile straine ... Sau paranoia lu Ceausescu a inceput sa te bantuie si pe mata...
  • +1 (1 vot)    
    Ponta = escroc = omul firmelor straine! (Marţi, 17 septembrie 2013, 22:16)

    dumitrica [utilizator]

    Atit proiectul Rosia Montana cit si exploatarea Chevron a gazelor de sist sunt pagube pentru Romania.

    1) La Rosia Montana, Romania va putea lua doar 2% din aurul extras adica maxim 6 tone din estimatul de 300. Inutil de spus ca sumele cheltuite pentru extractie vor fi suportate de la bugetul de stat ca subventii pentru minerit si vor depasi valoarea celor 6 tone aur.

    2) Gazele de sist au costuri de extractie pe metru cub putin mai mici decit pretul unui metru cub de gaz. Afacerea banoasa a companiei Chevron rezida in faptul ca va primi subventii de la stat pentru a acoperi costul exorbitant al extractiei dupa care va vinde gazul la pretul pietei fara a cheltui un dolar pentru extractie.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta, bati campii (Marţi, 17 septembrie 2013, 22:21)

    Clop [utilizator]

    In fapt, astazi exista interese in tara, romanul se trezeste, nu mai este un fraier pentru politicieni sau pentru cei veniti din afara; care nu vin in Romania cu lapte si cu miere si cu covrigi in coada pentru noi. Vin pentru profit, pentru ca forta de munca aici este ultraieftina, iar legislatia o modificati voi, dupa cum bate vantul in partid si in conturile voastre.

    Astazi avem romani care sunt interesati ca industria tarii sa nu mai fie vanduta pe 2 lei unor grupuri de interese, care lasa peshchesul la politicieni.

    Romanii aceia au iesit in strada si vor mai iesi. En gros.
  • +2 (2 voturi)    
    exista interese si din Bucuresti (Marţi, 17 septembrie 2013, 22:48)

    SorinValeriu [anonim]

    deoarece nu mai vrem panselute !
  • +1 (1 vot)    
    Nu stiu exact cine sunt ... (Miercuri, 18 septembrie 2013, 1:13)

    Alius [utilizator]

    ..acele "interese economice din afara tarii care nu vor sa se redeschida mineritul", dar stiu cu siguranta cine este "reprezentantul" acestor interese: nu poate fi decat persoana publica ce s-a opus mereu proiectelor de acest tip pana anul acesta si anume Poanta. Acum e greu de spus care din ei: "omul" Poanta, liderul PSD-ullui, liderul USL-ului, viitorul PM, sotul Dacianei, senatorul Poanta... Da' eu zic ca daca scapam macar de unul din ei, dispar si ceilalti.

    E simplu.