Rovana Plumb: Vrem ca ingriirea batranilor sa se faca la domiciliu, cu plata rudelor care se ocupa de ei

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 aprilie 2014, 11:25 Revista Presei | Radio TV

Ministrul Muncii, Rovana Plumb, a declarat, in emisiunea "Dupa 20 de ani" difuzata duminica de Pro TV, ca "viziunea" sa despre ingrijirea batranilor este ca aceasta sa se faca, in proportie majoritara, la domiciliu, si nu in centre, iar rudele care au grija de varstnici sa fie platite pentru asta, citeaza Mediafax.

Potrivit ministrului, acest lucru ar insemna externalizarea serviciilor de ingrijre a batranilor, respectiv "implicarea mai activa a ceea ce inseamna societate civila".

"Vorbim despre linii de ingrijire a persoanelor varstnice, care ar trebui sa se axeze mai mult pe ingrijire la domiciliu. Viziunea mea este sa mergem mai mult pe ingrijre la domiciliu. Sunt o serie de programe, pe care le-am gasit prin fonduri europene, de sprijinire a tututror intreprinzatorilor, ca sa putem sa finantam acesti angajatori", a mai spus Rovana Plumb.

In acelasi context, ministrul Muncii a spus ca persoanele care ingrijesc rude varstnice trebuie sa primeasca sprijin financiar, la fel cum se intampla in cazul celor care iau in ingrijire copii.

Ministrul Muncii ia in calcul supravegherea video in centrele de plasament si in cele de batrani

Ministrul Muncii a mai declarat in emisiunea "Dupa 20 de ani" difuzata de Pro TV ca ia in calcul instalarea de camere de supraveghere in centrele de plasament pentru copii si in cele pentru batrani, pentru a preveni abuzurile la care ar putea fi supusi acestia, transmite Mediafax.

Subiectul camerelor de supraveghere in centre a fost atins in contextul cazului fostei directoare a unui centru de plasament din Galati care si-a inregistrat angajatele in timp ce acestea certau si amenintau copiii.

"Poate fi luat in calcul (proiectul de instalare a camerelor video - n. r.), insa nu as vrea sa ma pronunt in momentul de fata si sa spun categoric da, pentru ca trebuie sa ma uit la cheltuielile bugetare. Prin Programul Operational Capital Uman, eu cred ca pe componenta incluziunii sociale si a reducerii saraciei, unde avem alocati 20%, conform regulilor europene, se poate face un astfel de program. Costul lui sper sa nu fie foarte mare, data fiind viziunea noastra de a merge cat mai mult spre ingrijirea la domiciliu", a declarat ministrul Muncii.

Rovana Pumb a precizat ca un astfel de proiect ar putea fi luat in calcul cu atat mai mult cu cat exista multe cazuri in care batranii au fost supusi abuzurilor in centrele de ingrijire.

"Aceasta metoda de observare eu nu as trata-o ca pe o metoda securista, dar as tratat-o ca pe o metoda normala de supraveghere pentru ca persoanele varstnice au nevoie de multa atentie si atitudinea noastra este de grija si respect pentru ei", a completat demnitarul.

Referitor la sitatia de la centrul de plasament din Galati, Rovana Plumb este de parere ca fosta directoare a procedat "foarte bine", ministrul precizand insa ca va fi demarata o ancheta legata de acest caz.

"Eu cred ca doamna a procedat foarte bine atata timp cat vocea ei si sesizarile ei nu au fost luate in seama sau nu au fost auzite de catre Directia de protectie a copilului. Noi vom intensifica controalele pe aceasta zona a serviciilor sociale. (...) Acest caz, in mod cert, il voi verifica in cursul zilei de luni. Nu este normal ca cel care face o reclamatie si vede ca sunt suferinte la nivelul copiilor tot el sa fie sanctionat. Acest lucru mie mi se pare total invers. Este o anomalie de sistem, care trebuie sa fie reglata imediat. Sper ca lucrurile, cat de curand, sa intre in normal, mai ales ca vom avea o coordonare unitara dinspre Autoritatea Nationala pentru Protectia Copilului", a spus Plumb.

***

Fosta directoare de la Centrul de plasament numarul 3 din municipiul Galati a realizat mai multe inregistrari audio in care ingrijitoarele din unitate ii cearta si le vorbesc urat copiilor institutionalizati, dupa ce, sustine aceasta, la sfarsitul anului 2013, a aflat despre practicile abuzive impotriva minorilor de la o fetita internata care i-a cerut explicatii cu privire la o serie de cuvinte obscene auzite in centru.

"Am constatat abuzuri fizice insemnand batai cu palma, cu diferite obiecte contondente - lingura, bat - si abuzuri emotionale de genul unor apelative indecente adresate copiilor", a declarat femeia, care a lucrat noua ani in centrul respectiv.

Dupa realizarea inregistrarilor audio, fosta directoare a centrului a sesizat Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (DGASPC) Galati, care a declansat o ancheta in acest caz. In urma anchetei demarate de DGASPC Galati, una dintre infirmierele din centru a fost concediata.

Din inregistrari reiese ca infirmierele ii jignesc pe copiii cu dizabilitati, folosesc cuvinte obscene si ii ameninta cu bataia.

"Ba, taceti din gura ca va bat, azi e ziua voastra! Stai ca scot eu un bat acum, las ca te omor eu"! sau "Ce vrei fa? Iti trebuie barbat, fa, da-i drumu ca te leg", se aude intr-o inregistrare.

Intr-o alta inregistrare, o ingrijitoare povesteste alteia cum a batut cu palma un copil din centru, apoi l-a lovit cu o lingura peste maini: "I-am dat o palma-n cap, mai tare plangea, i-am dat cu lingura peste maini, mai tare".

In urma depunerii unei reclamatii scrise si a inregistrarilor audio, fosta directoare, care lucra de noua ani in centrul de plasament, a fost suspendata din functie, in 20 februarie, urmand sa fie cercetata disciplinar pe motiv ca a folosit ilegal un sistem de inregistrare.






















4357 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    NU AVETI DATELE? (Duminică, 6 aprilie 2014, 11:56)

    nick24 [utilizator]

    3-4 milioane de romani sunt plecati din tara. deci parintii lor au ramas FARA RUDE.
    De acesti batrani trebuie sa se ocupe statul la fel ca in alte tari ( nu trebuie inventat nimic) si ar trebui sa se implice si biserica. Trebuie sa existe si o parte caritabila a bisericii.
    Pe langa manastiri si biserici sa existe centre de ajutor pt batrani. Exista?
    • -1 (5 voturi)    
      dezinformezi (Duminică, 6 aprilie 2014, 18:11)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      sunt 4 milioane plecati dar a plecat, in medie, un copil pe familie!

      ergo, fiul/fiica ramas(a) pe teritoriul cunoscut sub numele de romania se poate ocupa de parinti ceea ce se si intampla in realitate
      • +1 (1 vot)    
        Vorbesti aiurea! (Duminică, 6 aprilie 2014, 19:17)

        Electorul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        La mine in bloc din 29 de familii au plecat 7 familii cu totul si din alte 5 cate unul sau doi membrii. Astia care au ramas abia mai supravietuiesc. Tu esti ala care dezinformezi.
    • +1 (1 vot)    
      care "statul"? (Luni, 7 aprilie 2014, 1:55)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      trebuie sa se ocupe "statul" de parca statul asta e un fel de zeu care mai coboara din cand in cand printre voi si va rezolva problemele...
      "statul" suntem noi toti, inclusiv aia plecati daca nu au renuntat inca la cetatenie. sau poate vrei sa se ocupe doar guvernul?.. de ce nu se ocupa famili? primarul? prefectul? consiliul judetean?..
      un batran amarat cu 4 clase care toata viata si-a trait-o lucrand prin CAPuri sau bucata de pamant din spatele casei nu a platit niciodata taxe. daca mai are si 'norocul' sa fi transmis copiilor lui aceleasi "valori", atunci ala care plateste azi prin impozite pensia/ajutorul social pt batran va trebui sa plateasca maine si pentru copiii lui...
  • +11 (11 voturi)    
    Smecherie pesedista de grad zero ptr. voturi! (Duminică, 6 aprilie 2014, 12:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Vin alegerile, se simte deja dogoarea lor.
    Rovana a fost scoasa si ea la vanatoarea de votanti.
    Prada vanata de ea sunt pensionarii. E plin de pensionari. Unde tragi cu plumb al promisiunilor, nimeresti cateva sute de mii de victime, care cad rapuse de vraja plumbului-promisiune, tras de Rovana, 'lunetista' din elita de ochitori ai PSD.
    E plina tara de batrani de care se ingrijesc rudele. Vor apare ca buretii dupa ploaia plumbilor otraviti cu promisiuni mincinoase.
    Ca sa cuprinda cat mai multe sute de mii de victime (votanti), Rovana nu a spus ca e vorba numai de batrani bolnavi, ci de toata suflarea de batrani.
    Rovana da speranta ca marinimosul PSD va pune camere de supraveghere in toate incaperile in care se afla persoane asistate. Vor pune, probabil si in fiecare incapere in care locuesc batrani ingrijiti de rude. Sa nu omita W.C.-urile, Doamne, fereste!
    Cum sa nu-i votezi daca vei primi un salariu, regulat, fiindca ingrijesti o ruda in varsta., la ea acasa, de multe ori si casa ta?
    Un fluviu de rude va invada CAS-urile din tara, sa isi incaseseze drepturile.
    O armata de inspectori, nou angajati, vor face verificarile, dosarele si actele de plata, evidentele, etc. Va scadea somajul vertiginos.
    Vedeti ca ne va fi mult mai bine. Vedeti daca se poate? Ehe, daca nu l-ar incurca presedintele tarii pe carlan, tot romanul ar avea buzunarele cu bani, neavand a face altceva decat sa iasa la alegeri si sa voteze exclusiv PSD-ul.
    Cum 'de unde bani pentru plata sutelor de mii de rude"? De la buget, din taxe si impozite, din reducerea masiva (pana la zero!) a 'economiei la negru', din taxele pe autostrazile de pe harta -Sova, etc., etc.
    Lacom PSD-ul asta. Nu stie ce sa mai inventeze, ce promisiuni rapide sa mai faca, pentru a-si asigura un succes de 98% la urmatoarele alegeri, si o prezenta de min. 125%, sa aratam lumii ca poporul roman, in unanimitate, vrea numai si numai PSD.
    E clar?
  • +4 (8 voturi)    
    democrația bolșevică (Duminică, 6 aprilie 2014, 12:45)

    timp tamp [utilizator]

    Ceaușescu intenționa să înființeze un sistem de ascultarea a telefoanelor tuturor românilor, bolșevicii de azi caută bani să ne înregistreze și video, vv ponta mincinosul vrea să pună mâna pe telefoanele STS, să asculte precum ceaușeasca, convorbirile între demnitarii statului
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Duminică, 6 aprilie 2014, 19:22)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      si atunci de ce i-am impuscat?
  • +8 (8 voturi)    
    Din păcate, cam baţi câmpii (Duminică, 6 aprilie 2014, 13:21)

    felis_tigris [utilizator]

    Tu vezi problema la modul ideal, când cineva chiar poate avea grijă de un bătrân.
    Ipotetic vorbind, tu fiind o persoană activă, ţi-ai putea îngriji mama bătrână şi cu nevoi speciale de îngrijire?
    Ipotetic vorbind, că altfel, ţinând cont de cât de îmbuibați sunteţi şi la cât trafic de influenţă sunteţi capabili, bineînţeles că mămica ta, ipotetic vorbind, îşi va găsi locul într-un centru particular, moka desigur.
    Mai aruncă o privire prin UE, poate înţelegi despre ce vorbesc.
    Poate că ai uitat că centrele de stat nu întrețin bătrânii chiar gratuit, ei îşi suţin îngrijirea din pensia lor.
    Dacă aveţi foame de bani, lăsaţi bătrânii acolo unde sunt, căutaţi alte surse de economie la buget.
    Hai că se poate, doar sunteţi partid social!
    Nu apăr o cauză personală, părinţii mei şi ai soţiei au decedat de mult, spre durerea noastră.
  • +4 (6 voturi)    
    Da (Duminică, 6 aprilie 2014, 13:24)

    Matrafirefox [utilizator]

    Rovana recunoaste ca statul e in intregime plin de incompetenti, hoti, neveste incompetente de parlamentari etc. si nu poate face absolut nimic pentru cetateni. Pentru ce mai platesc impozite? Ca sa-si ia o nevasta de parlamentar apartament in centru?
  • +7 (9 voturi)    
    Intai remarc (si ma prefac ca sunt uimita) ca (Duminică, 6 aprilie 2014, 13:35)

    fosta zoezoe [utilizator]

    doamna nu numai ca a renuntat acum 2 ani la mandatul de parlamentar european si cei 18 mii euro lunar pentru a fi ministru in Romania cu 3000 lei/luna (nemaifiind in psd numeni atat de calificat pentru a fi ministru in oricare dintre ministere).....
    Apoi intreb daca a scos din putul gandirii asta ?! Cei mai multi dintre batrani despre care este vorba nu mai au rude sau nu pot fi ingrijiti acasa (fiind si foarte bolnavi).De ce nu te-ai gandit sa ceri sprijinul bisericii (calugarite), sa si presteze si ei ceva pentru societate ca pentru patid gen "sa iasa cu majoritate" am vazut !..........
  • +1 (3 voturi)    
    părere (Duminică, 6 aprilie 2014, 13:42)

    Arl [utilizator]

    Ce vremuri! Să fim plătiți pentru a avea grijă de tata sau mama!
    • +7 (7 voturi)    
      nu e vb de plata (Duminică, 6 aprilie 2014, 18:33)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      e vb de datoria pe care o are statul fata de batranii care au platit o viata la stat, nu toti oamenii isi permit timpul si banii pt a avea grija de batranii lor. teoretic trebuie sa-ti faci timp de parinti, trebuie sa ai grija si de copii, trebuie sa te duci si la munca unde macar 10 ore tot petreci (cu tot cu drum) si uite-asa ti s-a terminat viata.
  • +10 (10 voturi)    
    Da, foarte interesant (Duminică, 6 aprilie 2014, 13:55)

    Clop [utilizator]

    Totusi, un exemplu:

    Cazurile de Alzeihmer, AVC-urile, dementa senila si multe altele, nu cred ca pot fi gestionate de rude fara ca acestea sa aiba cunostinte medicale minime.

    http://www.cotidianul.ro/cei-care-au-suferit-un-accident-vascular-nu-primesc-pensie-de-handicap-214351/

    Desi exista batrani imobilizati la pat si carora ar trebui sa li se recunoasca gradul de handicap. Cu alte cuvinte, mulți batrani sunt imobilizaţi la pat și nu se pot îngriji singuri, dar nu beneficiază nici de pensie de handicap, nici de cea de însoțitor.

    Altfel, nu cred ca rudele trebuie neaparat sa fie cele care au grija de batrani - ci asistentii sociali. Cazul in care, de pilda, rudele refuza, au alte planuri de viata, cazul in care rudele nu exista sau sunt plecate la munca in afara tarii etc.
  • +8 (8 voturi)    
    Se contureaza... (Duminică, 6 aprilie 2014, 13:59)

    John M. [utilizator]

    o alta mare frauda cu banii si acordul statulu.i
  • +18 (18 voturi)    
    pastila psd (Duminică, 6 aprilie 2014, 14:00)

    Captain Obvious [utilizator]

    Gura mare
    • +16 (16 voturi)    
      Plumb vrrem! (Duminică, 6 aprilie 2014, 15:38)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Intre urechile politicienilor. Plumbi!
  • +5 (5 voturi)    
    ,,viziune,, (Duminică, 6 aprilie 2014, 14:16)

    BacDo [anonim]

    E bine ca e o ,,viziune,, altfel ma minunam ca o sa ajunga si batranii din romania ca traiasca ca batranii din tarile civilizare. dar stai linistita madam ca se va gasi totdeauna un politician roman care sa fure morcovul din supa batranilor....ca doar educatia in romania incepe cu poezia catelus cu paru cret FURA rata din cotet.
  • +5 (7 voturi)    
    iar vorbeste aiurea.... (Duminică, 6 aprilie 2014, 14:35)

    Milka Man [utilizator]

    Batranii, au, in general, probleme medicale si uneori mentale, ceea ce necesita o supraveghere calificata. Nu ai cum sa compari cresterea unui copil cu ingrijirea unui batran. Copiii invata, evolueaza, devin independeti in cele din urma in maxim 18 ani...Batranii au nevoie de ingrijire din ce in ce mai multa si extrem de costisitoare. Nu vad cum cineva ar lua in grija un batran pe care sa il ingrijeasca in schimbul unei sume fabuloase de 1000 RON/luna. E vorba si de motivatia psihologica, cresterea unui copil te motiveaza, iti da un scop in viata...conducerea unui batran bolnav catre moarte are un impact negativ...Asta e realitatea, din pacate...
  • +5 (5 voturi)    
    asti de la psd... (Duminică, 6 aprilie 2014, 14:47)

    exilatul [utilizator]

    urmasii pcr ului ar trebui sa fie bagati la zdup pt ca creeaza conditii de furt si de inselaciune... asta pt a avea cit mai multi ca ei care sa i voteze , deci sa i mentina la putere..
  • -15 (15 voturi)    
    o doamna (Duminică, 6 aprilie 2014, 14:48)

    destanga [utilizator]

    In comparatie cu Udrez.
  • +12 (12 voturi)    
    ii mai trebuie niste bani (Duminică, 6 aprilie 2014, 15:08)

    zaboo [utilizator]

    doamnei Campeanu pentru ingrijirea amaratului ala batran si bolnav?? ca banuiesc ca ala si inca doi vor lua ceva
  • +15 (15 voturi)    
    Si (Duminică, 6 aprilie 2014, 15:15)

    Jar [utilizator]

    uite asa creeaza PSD 1-2 mil. locuri de munca.
    In tara asta vor munci numai cei fara parinti.
  • +11 (11 voturi)    
    ce nume predestinat la fel ca individa (Duminică, 6 aprilie 2014, 15:20)

    mnicku [utilizator]

    ..si ea se sperie de ce scoate pe gura.
  • +14 (16 voturi)    
    papagali (Duminică, 6 aprilie 2014, 15:30)

    john70 [utilizator]

    Astia copiaza ca papagalii toate trendurile din Vest, uitand ca guverneaza asupra poporului roman. Ce o sa se intample: multi o sa pretinda ca isi ingrijesc batranii doar ca sa ia banii. Se va rezolva cu o spaga la inspectorul social care va vizita familia ca sa vada cum e ingrijit batranul. Cand e vorba de bani, romanul face orice.
    • +3 (3 voturi)    
      PRECIZARE: ORICE MĂGĂRIE (Duminică, 6 aprilie 2014, 16:28)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Că de muncit pe bune...
  • +7 (7 voturi)    
    Numai daca rudele sunt PSD-iste ! (Duminică, 6 aprilie 2014, 17:20)

    Plagarus [utilizator]

    Conditia este sa fie cate o urna mobila in casa fiecarui batran votant .
  • +4 (4 voturi)    
    nu e decat un alt mod de a lua bani fraudulos (Duminică, 6 aprilie 2014, 18:34)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    cine va obtine bani pt ingrijirea parintilor? cum se vor lua banii astia? pai simplu, cine trebuie! alta strategie pt fraudarea banilor publici imbracata in straie frumoase. tipic PSD, rusine voua, celor care ati votat USL
  • +5 (5 voturi)    
    ce pacat (Duminică, 6 aprilie 2014, 18:52)

    cris64 [utilizator]

    1.Pacat ca nu a venit Rovana cu propunerea asta mai demult. Acum Nastase era un om liber, avand in ingrijire cel putin 4-5 rude ale sale si ale nevestei.
    2.Ordin de partid: toti membrii psd vor lua in ingrijire rudele pana la gradul IV, banii astfel obtinuti fiind donati pentru campaniile electorale.
  • 0 (0 voturi)    
    ............................. (Duminică, 6 aprilie 2014, 22:22)

    Bestiarium [anonim]

    Propunerea este excepţională, aşa cum sunt toate cele venite din zona crepuscular-uselistă, dar poate fi îmbunătăţită substanţial: să se aplice în dublu sens, adică să primească salariu şi părinţii care au grijă de copii. În plus, oricine din ţara asta are grijă de ceva / cineva, să beneficieze de o leafă bună pe lună.
    Deci, toţi care aveţi hamsteri, pisici, un pom în faţa casei etc. bucuraţi-vă şi lăudaţi numele Rovana. R
    o-va-na! Ro-va-na!
  • 0 (0 voturi)    
    cominternista plumb,omoloaga la indigo a noricai (Luni, 7 aprilie 2014, 0:22)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Trebuia sa o intrebati si cum a facut sa circule 2-3 ani cu masina fara sa plateasca timbrul de mediu ! Sau nici asta nu poate ? Nu poate sa faca istorie poate doar sa istoriseasca istorii !
  • 0 (0 voturi)    
    VUVUZEAUA de plumb a guvernului PSD !!! (Luni, 7 aprilie 2014, 1:45)

    andreesanu [utilizator]

    Ca orce trompeta or vuvuzea ,joiana noastra care demult nu mai da lapte si face doar galagie ,ca sa se stie, ca mai exista si ca nu-i trista,asa ca voi ,astia ce asteptati cu mina-ntinsa,un strop de mila, o luminare aprinsa.
  • 0 (0 voturi)    
    Cominternista omoloaga a noricai nicolai (Luni, 7 aprilie 2014, 10:58)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Trebuia sa o intrebati si cum a facut sa circule 2-3 ani cu masina fara sa plateasca timbrul de mediu ! Sau nici asta nu poate ? Nu poate sa faca istorie poate doar sa istoriseasca istorii !