Crin Antonescu: Imi dau demisia din functia de presedinte al PNL daca partidul ia sub 20% la europarlamentare / Niciodata Presedintia Romaniei nu a fost o obsesie sau o tinta absoluta pentru mine

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 16 mai 2014, 22:38 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu la B1TV
Foto: Captura B1TV
Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat la B1TV ca in cazul in care va ajunge presedintele tarii nu va schimba procurorii sefi ai Romaniei, dorind sa asigure astfel continuitatea: "Nu i-as schimba. Chiar daca am avut rezerve la numirea lor, cu privire la modul in care s-a negociat, nu cred ca o schimbare ar rezolva ceva, continuitatea trebuie sa prevaleze. As incerca sa merg pe formule care sa fie generate de insusi corpul magistratilor, sa las propunerea la latitudinea CSM-ului in mare parte".

Principalele declaratii ale presedintelui PNL
  • Eu eu am jucat la doua capete cu Traian Basescu si nu e in masura Daniel Constantin sa-mi dea ultimatumuri. Din punct de vedere politic nu e major, vorbim de Ponta in speranta ca dansul este.
  • Intreb de multa vreme ce fac ei, cum lupta cu Basescu si Udrea? Faptul ca se insulta? Nu are domnul Ponta inca nicio abilitate institutionala, poltica, morala, sa spuna faptul ca numai Basescu si Udrea participa la intreceri in politica romaneasca.
  • Nu mai exista USL pentru ca PNL n-a acceptat falsificarea unui proiect, sa ajunga intr-o impostura. Indiferent de care va fi rezultatul pe 25 mai, PNL va avea un drum pe care nu se va mai intalni cu Victor Ponta si Daniel Constantin. Am iesit din USL pentru faptul ca lucruri fundamentale au fost incalcate de partenerii nostri si PNL nu putea sa-si sacrifice identitatea si viitorul pentru a mai ramane la guvernare.
  • Evident ca o revenire la monarhie nu se poate face decat pe baza unui consimtamant, a unui sprijin popular majoritar. E greu sa gandesti acest lucru ca posibil, dar eu am spus cu vreo trei ani in urma - cand nu era asa de la moda (...), am spus ca monarhia nu e o amintire, ar putea fi si un proiect. Cum il vad eu realizabil? Eu il vad realizabil la o adica in momentul in care exista un consens in pozitii cheie din campul politic, din campul directorilor de opinie, de a discuta, de a pregati dezbaterea unei astfel de probleme. In ce ma priveste, si ca lider politic de partid acum si eventual presedinte as face tot ce pot ca o asemenea discutiei sa se poata purta, ca oamenii sa fie perfect informati si sa faca o alegere.
  • Eu am o obsesie din 1990, nu e numai a mea: insuficienta legitimitate in profunzime a republicii noastre. Faptul ca noi suntem o republica in consecinta intamplarilor din 1947, cu alte cuvinte ca n-am avut, stim foarte bine ca n-am avut un referendum explicit pe acest subiect, face pentru mine insuficient legitimata republica, ea nefiind rezultatul unui referendum liber, asa cum a fost in Italia sau Grecia.
  • Imi dau demisia daca PNL obtine sub 20%. Asta vom discuta dupa aceea (daca va mai ramane candidatul la Presedintie in aceste conditii - n.red.). Vom lua o decizie. Si daca partidul va decide ca eu sunt cel mai puternic candidat si va cere sa fac acest lucru, il voi face.
  • Niciodata Presedintia Romaniei - am spus-o pe cand nu exista USL, am spus-o in vremea cand exista USL, o spun si acum - niciodata Presedintia Romaniei nu a fost o obsesie sau o tinta absoluta pentru mine. Nu asta e scopul meu in viata mea politica. Nu am niciun fel de problema pentru ca si in cazul in care un partid decide sa sustinem pe altcineva la Presedintie pentru ca are mai multe sanse, o s-o fac. N-am niciun fel de problema. Dar in acelasi timp va spun ca nu numai eu, dar PNL nu are de gand sa se joace de-a studiile cu alte partide, atata vreme cat greutatea lor politica nu este confirmata si cat nu avem niste convingeri ferme si reciproce despre autenticitatea proiectului nostru.
  • Eu cred totusi ca dincolo de indicatiile de vot, care au efectul lor, un efect limitat, pana la urma alegatorul este cel care face in turul doi alegerea si de aceea nu avem niciodata, si e bine ca n-avem, certitudinea unor castigatori dinainte.


Citeste mai multe despre   






















5032 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    da? (Vineri, 16 mai 2014, 22:43)

    daniel_wolf [utilizator]

    ti-ai mai dat-o odata :))
    • +18 (20 voturi)    
      Si ce?! (Vineri, 16 mai 2014, 23:29)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui daniel_wolf

      Isi da demisia in episoade, in serial...
      Asta a adus pesedeul la putere!
      Asta impreuna cu pompa au nenorocit Romania!
      Merita nenoricit si el si cei care l/au votat si au votat uslamul!
      Ne/au nenorocit pe noi cei care voiam orice in afara de comunisti tricolori!
      pece, penele si pesede!
      Afara din istorie!
  • +15 (29 voturi)    
    Cacarau bate campii in continuare! (Vineri, 16 mai 2014, 22:49)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    El ne crede pe toti idioti! Are senzatia ca noi o sa uitam ca PNLa adus mizeria numita PSD la guvernare si care transforma tara intr-o dictatura si o devalizeaza. Si mai are si tupeul murdar sa ne ceara votul la prezidentiale. Ne insulta inteligenta. Daca acest mascarici ar ajunge in turul doi, Doamne fereste, voi sta acasa. Intre el si Ponta nu e nicio diferenta, Va trada la prima ocazie, asa cum PNL a facut-o in toata istoria lor. Acest partid trebuie sa dispara!!!
    MRU este cu 10 clase peste Antonescu, Ponta, Iohannis, Tariceanu, Oprescu sau oricare candidat. El este singurul prezidentiabil care le are pe toate pentru acest post atat de onorabil. Restul, doar o turma de animale care vor prabusirea Romaniei!...
    • -15 (21 voturi)    
      MRU trebuie mai intai sa-si convinga (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:25)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      familia sa-l voteze. Ca inafara de tine nu mai convinge pe nimeni. Antonescu e viitorul presedinte. Get used to it.
      • +10 (12 voturi)    
        Ce sa convinga, ametitule? (Sâmbătă, 17 mai 2014, 13:56)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        MRU cunoaste 5 limbi straine, Cacarau n-are mesaj nici cand vorbeste in singura limba pe care o cunoaste. MRU a studiat si la Oxford, Cacarau a fost un repetent care joaca poker si bea de stinge. MRU se pricepe la politica externa la fel de bine ca Traian Basescu, MRU stie administratie, economie, politica, istorie, a fost primul din generatia lui la scoala. Cacarau a fost un muzeograf de doi bani care nu stie nimic, raportandu-se doar la altii fiind si cel mai mare chiulangiu din istoria Parlamentului. A adus PSD la guvernare care demoleaza acum Romania, dupa ce a facut-o si impreuna. A fugit pentru ca a realizat ca nu va ajunge presedinte niciodata, modul de comportament cat a fost temporar fiind unul de Balaceanca.
        Daca pe tine te reprezinta Cacarau, mi-e mila de tine si mi-e rusine ca suntem conationali!...:)
        • -9 (13 voturi)    
          Eh, stiu ca te doare la ficat (Sâmbătă, 17 mai 2014, 14:50)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          ...sa vezi ca MRU nu reprezinta nimic in acest moment in tara asta. Si nici nu va mai reprezenta vreodata. E un biet speriat plimbat de colo - colo cu telefoane. Limbile alea straine nu fac nici cat o ceapa degerata. Invatarea unor cuvinte din dex nu inseamna inteligenta. Iar daca nu iti convine ca Antonescu va fi presedinte, poti pleca din tara de pe acum.
      • 0 (0 voturi)    
        2012 ? (Duminică, 18 mai 2014, 12:19)

        Gaby51 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        E prea destept MRU pentru unii. Dar suntem destui cei care-l sustinem.
    • +13 (15 voturi)    
      Gand la gand (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:33)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      cu bucurie ! Sa nu regreti nicio clipa ce ai facut in vara 2012 ?!... omul asta nu trebuie bagat in seama de cei care vor o dreapta adevarata. Pana nu-si vor pune "cenusa in cap", PNL-istii nici nu trebuie bagati in seama ! Dar cine sa-si puna "cenusa in cap", securistii ?! Pentru ca asa distrugi un partid istoric: il umpli de securisti ! Ioan Ghişe, dovada ! Sfat: parasiti PNL, duceti-va la partidele de dreapta noi infiintate ! Credibilitatea voastra e zero !
  • +10 (18 voturi)    
    A 3-a oara (Vineri, 16 mai 2014, 22:52)

    Unu-2 [utilizator]

    Acum promite demisia doar a 2-a data, cind se va intimpla a 3-a data poate chiar si-o va da. Asta evident pt. rezultate sub asteptari. Poate se va intimpla dupa alegerile prezidentiale din noiembrie. Pa Crin, eu iti spun de pe acum.
  • +15 (17 voturi)    
    Ce om gaunos... (Vineri, 16 mai 2014, 23:15)

    potaissa [utilizator]

    cata lipsa de caracter si bun simt...
  • +10 (12 voturi)    
    Scenariu (Vineri, 16 mai 2014, 23:32)

    pcris [utilizator]

    PNL merita sa ia sub 20% si sa faca un dus rece pentru ca e vina lor ca ne-am ales cu Ponta&Co pe cap. Scenariu lui Antonescu e foarte probabil. El stie ca e uzat si ca e posibil sa scoata sub 20% asa ca pregateste teren pentru altcineva. Cel mai probabil Klaus Johanis. Cred ca e singurul care poate sa-l bata pe Ponta. Toti ceilalti sunt deja mult prea uzati si cu imagine negativa de o parte sau de alta a electoratului.
    • +11 (13 voturi)    
      johannis (Sâmbătă, 17 mai 2014, 1:31)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui pcris

      suna bine pe hartie. in realitate e un zero barat. trebuie doar sa deschida gura ca sa iti dai seama.

      eu zic ca unica sansa pentru a scapa de mafia lui ponta e mru. are sanse de 0.01%, dar e singurul care are sanse in fata tavalugului psd. predoiu, udrea, johannis sunt maini moarte.

      inca ceva: antonescu si johannis au in spate tot partidul ala de borfasi. fenechiu, chuariu, rusanu, weber, voicu, chitoiu, norica, vosganian etc. tu ai vota un candidat produs de partidul asta?

      regards,
      ws
  • +4 (8 voturi)    
    Mai bine promite... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:10)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    ... Ca dacă pierde, își pune un fular in carouri, baga teava in gura si apasa pe tragaci, sa nu rateze neuronul precum colegu' celălalt impertinent si arogant. In direct, sa nu ratam faza.
  • +10 (12 voturi)    
    Cu toate ca ... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 0:29)

    trilulilu [utilizator]

    De inca o criza (de nervi) in electoratul de dreapta nu ar mai fi nevoie, totusi inclin sa iti dau un sfat: mai ai 10 zile sa iti strangi cartile, pixurile si ce mai ai prin sertare. Luni iti trimit prin curier cutii goale sa ai in ce ambala rahatul din urma ta cand pleci, maestre la facaturi. S-a zis cu tine, romanii nu sunt prosti, ci foarte toleranti, pana la o limita. Asta nu vreti sa intelegeti, voi, politicienii.
    Eu zic sa pleci dinainte, macar electoratul de dreapta s-ar putea regrupa din timp, astfel sigur ar fi sanse de mai bine.
    Sa te vedem la catedra. Nu uita, la fix se suna de intrare, iar acolo nu se mai poate dormi si nici cu vrajeala nu tine la elevi :-))
  • +9 (9 voturi)    
    impresii (Sâmbătă, 17 mai 2014, 2:39)

    rezis [utilizator]

    1. am continuu impresia ca adevaratul motiv al ruperii USL e altul si probabil mult mai grav...numa ca nu se spune...
    2. continuitate procuror sef? asta e ff tare!
    3. la 2 capete cu basescu...de unde vin oamenii astia?
    4. cenusa in cap pt. 2012...nici vorba...never
    5. oare e posibil sa fie votat dl antonescu precum alta data iliescu contra vadim? trist, foarte trist...
  • +8 (10 voturi)    
    ia uite cine sa trezit!!!! (Sâmbătă, 17 mai 2014, 3:12)

    gopo111 [utilizator]

    cine naiba la deranjat pe asta, ca uite nici nu s-a trezit bine si zice demisia, nici el nu crede ce zice
  • +2 (2 voturi)    
    Nu s-ar putea o demisie in avans ? Repede ! (Sâmbătă, 17 mai 2014, 18:17)

    LegatusAugusti [utilizator]

    -Fenechiu Transformator
    -Chitoiu cel Imunitar
    -David cel Imaculat
    -Campeanu Neprihanita
    -Barbu Culturalul (zis SIDA-RMGC)
    -Stroe von Pungesti
    -Nicolaescu Nereformatul

    Dupa asa "Bratieni" pleaca Crinule, pleaca !
    Repede ! Sa nu mai auzim de tine !

    Intrebare: cu cine a fondat Ponta USL-ul ? Cu tata Noe ?
    Spume-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti !

    Rusineeeeeeeeeeeeee ! Va pasa voua de Romania exact atat cat imi pasa mie de Fenechiu ! Un borfas nenorocit ajuns MINISTRU prin voia cui ?????