Klaus Iohannis despre anchetele DNA: Este un lucru excelent ca DNA-ul se ocupa de aceste lucruri, mie imi convine si cred ca toata lumea vrea asta. / Despre gafa ca profesorii au ghinion: A fost un raspuns foarte neinspirat, imi cer scuze

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 20 octombrie 2014, 20:28 Revista Presei | Radio TV

Klaus Iohannis
Foto: Hotnews
Presedintele PNL si candidatul Aliantei Crestin Liberale la alegerile prezidentiale, Klaus Iohannis, a declarat, luni seara, la B1 Tv, cu referire la legea amnistiei si gratierii despre care se vorbeste in stenogramele cu membri ai PSD aparute luni, ca PNL a insistat ca aceasta lege "sa fie introdusa in plen ca sa se voteze odata pentru totdeauna contra acestei legi. Se pare ca intr-adevar in PSD exista cercuri care au dorit sa promoveze aceasta lege pentru ei". In ceea ce priveste anchetele procurorilor Directiei Nationale Anticoruptie, Klaus Iohannis afirma ca "Este un lucru excelent ca DNA-ul se ocupa de aceste lucruri. Mie imi convine si cred ca toata lumea vrea asta. Abia asteptam sa se finalizeze aceste dosare, sa intre la judecata si sa stim exact cine ce a facut si cine ce nu a facut."

Klaus Iohannis despre Victor Ponta:


Primul ministru care spune ca vrea stat de drept, justitie independenta, nu stiu ce unire, spunea azi ca nu DNA-ul pune presedinte la PSD. DNA-ul nu incearca sa puna presedinte la PSD.

El putea sa comenteze aceste lucruri fara sa ia DNA-ul peste picior.

Ori nu se pricepe la guvernare, ori nu vrea sa guverneze.

Trebuie sa aiba o pozitie clara: ori vrea justitie independenta si stat de drept si atunci sa isi trimita partidul la vot si sa dea toate incuviintarile.

Ori spune ca vrea sa protejeze acesti oameni.

Nu poate sa ramana nici intr-o parte nici in cealalta.

Eu de cand sunt presedintele PNL am spus foarte clar: eu sunt intotdeauna pentru incuviintare.

Important este sa nu treneze foarte mult aceste lucruri. Daca s-au gasit oameni care trebuie cercetati, sa fie cercetati, trimisi in judecata.

Eu cred ca este foarte bine indiferent din ce partid este un politician daca este vinovat sa fie condamnat, regretabil ca au fost si oameni din PNL.

Nu cred ca presedintele partidului poate fi acuzat daca unul dintre membri a incalcat legea, raspunderea este penala.


Klaus Iohannis despre Crin Antonescu:


Mie imi pare rau ca nu ma sustine Crin Antonescu. Este optiunea domniei sale, ca nu mai este presedintele partidului, ca nu mai este candidat, nu ma sustine. Dar ca fost presedinte al partidului, aceasta atitudine...

Nu am avut o discutie pe fundament, ca sa va spun ce a gandit, ce a vrut, ce a sperat.

Sper ca pana in turul II al alegerilor sa il conving sa ma voteze si sa si spuna acest lucru.


Klaus Iohannis despre ordonanta traseistilor:

Aceasta ordonanta cred ca pregateste intr-un fel fraudarea alegerilor.

La PNL din 1.500 de primari au plecat 300. Dar acesti primari, care ar fi ramas la noi, poate ar fi fost intelesi cu PSD.

Cei care au plecat au avut tot felul de promsiuni, fonduri si altele.

Vi se pare normal ca o lege sa se schimbe inainte de campania electorala? Inseamna calcarea in picioare a democratiei.

Guv pregateste Ordonanta 45 prin care se deschide larg poarta turismului electoral. Fiecare poate sa voteze unde vrea.

Oamenii vad aceste lucruri, candidatul Victor Ponta va fi sanctionat pentru incercarile de favorizare.


Despre gafa ca profesorii care nu au 6 case au "ghinion":


A fost un raspuns foarte neinspirat.

Chiar cred ca e momentul, daca cineva s-a simtit jignit, sa imi cer scuze. Cred ca am avut o zi proasta.
Imi cer scuze, asta este.

Insa ghinionul exista la dascali. Spun asta nu ca sa ma scuz, ca sa intelegeti unde am vrut sa bat.
Dascalii au avut ghinion din '90 pentru ca nici o guvernare nu a vrut sa ii bage in seama. In fiecare guvernare au ramas ultimii si nimeni nu s-a ocupat de problema lor. In programul meu e un punct important.

Sunt alti candidati care la acest capitol stau mult mai bine decat mine. Nu ma consider un om bogat. Cu siguranta ceea ce am a fost facut corect.


Despre atacul Gabrielei Firea ca nu are copii:

Este un atac de o speta atat de joasa incat nici macar nu am raspuns. Sunt atatea familii in Romania care nu au copii. Sa vii cu un atac de o speta atat de joasa... si intr-o campanie trebuie sa existe o limita inferioara sub care nu trebuie mers. Si aici s-a mers mult sub acea limita.

Faptul ca sunt etnic german, ca nu sunt ortodox, nu imi dauneaza.

Nu aceste teme ii preocupa pe oameni.


Despre o confruntare intre candidatii la prezidentiale:


Voi merge la confruntarile televizate.

Vreau sa avem dezbateri televizate, vreau sa avem discutii pe problemele care sunt importante in campanie, nu pe care si pe copii si asa mai departe.

Vreau sa discutam despre problemele romanilor, asta se poate face foarte bine intr-o dezbatere intre candidati.



























4838 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    cate gesturi neinspirate aveti de gand sa faceti? (Luni, 20 octombrie 2014, 20:45)

    Seserman [utilizator]

    cate gesturi neinspirate aveti de gand sa faceti ca presedinte?
    • +3 (5 voturi)    
      Ei si tu acum.. (Luni, 20 octombrie 2014, 22:51)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Seserman

      Orice om greseste. Depinde de greseala, de cum a facut acea greseala (intentionat sau nu) si de recunoasterea greselii.
  • -13 (17 voturi)    
    cine vorbeste???? (Luni, 20 octombrie 2014, 20:53)

    Blackhawk [utilizator]

    Seful PNL-ului , care este partidul cu cei mai multi anchetati...
    • +7 (9 voturi)    
      vine PSD-ul tare din urma..deja intrece tot (Luni, 20 octombrie 2014, 21:45)

      Catalin_N [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

      Lasa ca PSD-ul e in top deja cu cati corupti are si dupa ce se vor judeca dosarele Microsoft, EADS si Retrocedari va ajunge de ne-egalat la CORUPTIE !
    • +6 (8 voturi)    
      Asa ti-a iesit tie la numarat hoti? (Luni, 20 octombrie 2014, 22:38)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

      Ia de mai numara inca o data. Si nu trebuie sa fii suparat ca in PSD 90% sunt hoti si ticalosi: astia te reprezinta, cu ei fluturi, cu ei votezi, cu ei te culci in gand, cu ei te trezesti in gand. E un fel de "Buna dimineata Soare!", dar in loc de asta spui: "Buna dimineata, hotii mei!". Si-ti incepi ziua cu zambetul pe buze, fericit ca, in sfarsit, ai si tu o familie a ta, nu mai esti singur printre straini. Vezi ca ai tai tocmai au primit=o in partid pe alde Rizi.. Fericire mare, sa nu ramana nici un hot, cat de mic, pe drumuri. Luati-i pe toti acolo.
      • -2 (2 voturi)    
        Alius draga... (Marţi, 21 octombrie 2014, 4:13)

        Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ... mai facut praf din nou! Esti tare domnule! Dar cum mai depistat de bine. Esti un adevarat detector de hoti si comunisti... mai prins si mai dezbracat politic, ce sa mai...
        Imi cer scuze daca te-am suparat. Mi-aduci aminte de comunistii lui Dej si Ana Pauker care bagau in puscarie toti hotii de chiaburi. Ce dovezi, ce probe sau procese? Ticalosii trebuie executati... Esti sigur ca sint totusi 10% care nu sint hoti si ticalosi? Poate ca sint mai putini de fapt... Poate ca mai bine ar fii sa-i bagi pe toti la zdup sa se-nvete minte data viitoare :-)
        • +1 (1 vot)    
          Spre deosebire de tine (Marţi, 21 octombrie 2014, 8:46)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

          Spre deosebire de tine şi de iubiţii tăi comunişti (că mult îi mai pomeneşti, ca un fan) noi ceilalţi dorim să existe o judecată corectă (adică nu făcută la latrine) iar pedepsele să fie pe măsura infracţiunii.
          Mă bucur să constat că eşti cam singurul de felul tău printre cei ce trăiesc în afara graniţelor.
          Out of topic: sigur eşti inginer? Faci cam multe greşeli gramaticale.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu e singurul.. (Marţi, 21 octombrie 2014, 13:59)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

            ...mai este celalalt, ParrotinBlack. Alt specimen, aceeasi mentalitate: iubitor de hoti si mincinosi.
        • +1 (1 vot)    
          Mai BlackParrot... (Marţi, 21 octombrie 2014, 11:09)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

          ..in primul rand se scrie "m-ai" si sa stii ca nu te-am facut eu "praf", asa esti tu: iubitor de hoti si mincinosi. Deci: "praf".

          Cei 10% ramasi nu sunt hoti, sunt o amestecatura de idioti si profitori. La cat rau a facut PSD-ul tarii, da, sunt de acord cu tine, asa "praf" cum esti: ar trebui bagati la parnaie toti. Cine intra in PSD, stiind toata istoria acestui partid, toate hotiile facute, intra motivat de un singur gand: sa se parvina, sa se imbogateasca. Sau sa-si ascunda incompetenta.
    • +5 (7 voturi)    
      Antena 3? (Luni, 20 octombrie 2014, 22:43)

      epishebe [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

      De unde iti iei tu informatiile? PSD are 3 cercetati pt. fiecare 1 de la toate celelalte partide.
  • -2 (8 voturi)    
    Ghinion? (Luni, 20 octombrie 2014, 21:08)

    DeejayAndrei [anonim]

    Dupa ghinionul profesorilor... ghinion, eu unul nu va mai votez.
    Candidezi la presedentie, astept sa ai o anumita statura si un anumit vocabular (desigur, peste Ponta Copy-Pase).
  • +7 (9 voturi)    
    Respect Iohannis (Luni, 20 octombrie 2014, 22:44)

    epishebe [utilizator]

    Votez Monica Macovei (mi se pare ca a demonstrat mai mult si la alt nivel) dar am tot respectul si pentru domnul Iohannis. Daca turul 2 va fi Iohannis - Ponta, are garantat votul meu.
  • +1 (1 vot)    
    javre tradatoare (Luni, 20 octombrie 2014, 23:14)

    revo [utilizator]

    e bine ca stim, e bine ca esti prost de bubui si recunosti ce puneati la cale.
    deci pnl "a insistat" sa fie introdusa legea in plen, stiind foarte bine care este raportul de forte (peste 100 de voturi de la psd + pc + unpr + udmr +pp-dd fata de 50, cat ar fi de la pnl + pdl, presupunand ca ar vota impotriva), pentru ca lege sa fie votata cu siguranta.
    de fapt, ar fi avut mult mai multe voturi pt. ca voi toti aveti nevoie de protectie in fata legii, nesatuilor, banditi la drumul mare, nu v-ar mai rabda pamantul!! javre, jigodii, scursuri! ne-ati distrus, ne-ati omorat cu zile, nu avem niciun viitor din cauza voastra! nu v-ar mai rabda pamantul!!!
  • 0 (2 voturi)    
    e penibil Johanis...rău de tot. (Luni, 20 octombrie 2014, 23:29)

    visio [utilizator]

    dacă spune aberații din astea acum, când nu are povara funcției în spate, când nu are în grijă 22 milioane de destine, când....ce penibil este; ce a făcut pnl cu pactul pentru educație semnat de toate partidele? A făcut hârtie igienică....și johanis face glume cu profesori, cu salariul lor mizerabil...și ăsta vrea să fie Președinte...cât este de prost, cât este de penibil...hai să votăm cu johanis să fim penibili.
  • +2 (2 voturi)    
    si eu la fel (Marţi, 21 octombrie 2014, 0:00)

    ioanadoe [utilizator]

    Monica Macovei in primul tur, si daca nu e ea in turul 2, atunci voi vota Iohannis. Eu nu votez in Romania, dar votez. Sper sa se mobilizeze toti stanierii si citizen-i si alien-i (rezident or non rezident), si romanii spanioli si germani, si care pe unde o mai fi, care pot ajunge in timp util la o ambasada sau consulat al patriei.
  • +2 (2 voturi)    
    in tema (Marţi, 21 octombrie 2014, 0:15)

    TLiviu [utilizator]

    JK a marait prima data aici se vede un pic coloana vertebrala ,chestia aia cu prajeli la iarba verde nu tzine eu vreau un cel putin Basescu ,clasa politica actuala trebuie matrasita s a furat enorm, ajunge.