Premierul Victor Ponta, la Antena 3: Daca DNA cere urmarirea mea penala in dosarul votului din diaspora, cu siguranta voi demisiona, dar nu mai ramanem pe logica din 2004 de tip "cine pierde merge la inchisoare"

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 20:54 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta, la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Premierul Victor Ponta, presedintele PSD, a declarat sambata seara, invitat la Antena 3, ca va demisiona din functia de sef al Guvernului daca DNA cere urmarirea sa penala in dosarul privind votul din diaspora. "Dar nu mai ramanem pe logica din 2004, adica cine pierde alegerile merge la inchisoare. Nu mergem pe ideea, <<cum castigi alegerile, ii faci adversarului dosar>>", a adaugat premierul.

Premierul Victor Ponta a fost invitatul Alessandrei Stoicescu sambata seara in emisiunea "Q&A", difuzata de Antena 3.
  • HotNews.ro a transmis LIVE TEXT principalele declaratii ale premierului Victor Ponta

Declaratii Victor Ponta

Despre alegerile prezidentiale si relatia sa cu Klaus Iohannis:

  • M-am gandit la demisie imediat dupa ziua de 16. Era normal, se inchide un ciclu politic pentru mine, cu 4 randuri de alegeri, 3 le-am castigat, pe al patrulea nu. Dar ultima impresie conteaza.
  • Scopul meu in viata nu este sa am o functie, este sa am o functie daca pot sa fac ceva din ea.
  • (Dupa esecul din 16 noiembrie - n.red.) M-am gandit sa demisionez din functia de prim ministru si din cea de presedinte PSD.
  • Foarte multi dintre cei care m-au votat si au crezut in mine mi-au spus: Nu poti sa ne lasi asa balta, noi am crezut in tine.
  • Au trecut 3 saptamani, nu pot sa spun ca am digerat inca rezultatul, dar cred ca am resursele necesare pentru a continua un proiect pe care l-am inceput in 2012. Din acest punct de vedere, o iau de la capat, mai intelept, pentru ca oamenii invata mai mult din esecuri.
  • Nu am niciun fel de resentimente. Am participat la o competitie, dl Iohannis a castigat. Sper sa putem lucra impreuna.
  • Cred atat de mult ca putem sa punem capat acestei situatii de scandal, cum a fost cu dl Basescu, incat vreau sa lucrez cu dl Iohannis.
  • Niciodata, si am avut ocazia si inainte de cariera politica si dupa, niciodata nu am inceput discutia cu "asta este pozitia mea". Discutia se va incepe intotdeauna cu "ce vreti sa facem, unde vreti sa ajungem".
  • Cred ca presedintele Iohannis va trebui sa ne uneasca, suntem foarte dezbinati ca tara, ca popor, iar dl Iohannis va trebui sa faca asta.
  • La anul avem multe de facut: revizuirea Cosntitutiei, legea electorala, administratia administrativ-teritoriala, legea redeventelor. Asta nu o putem face cu cei 20-30 de parlamentari pe care ii avem in plus.  Pe marile proiecte este important sa lucram impreuna.
  • Oamenii nu vor toata puterea intr-o parte, asta au vrut in 16 noiembrie.


Despre dosarul alegerilor:

  • (Va vedeti chemat la DNA pe aceasta tema?) Categoric am organizat prost, dintr-o eroare. A fost greseala noastra, a amea, lucrurile au mers proist in ceea ce priveste organizarea. Imi pare rau. M-a costat asta. Solutia este sa rezolvam legea.
  • Doi. Greseli s-au facut, trebuiau sa fie mai multe sectii decat in 2009, dar nu a fost intentionat. Raspundere politica exista, de aceea au existat demisii, eu am pierdut poilitic, dar nu exista
    raspundere penala.
  • Daca DNA va cere urmarirea mea penala cu siguranta voi demisiona, dar nu mai ramanem pe logica din 2004, adica cine pierde alegerile merge la inchisoare. Nu mergem pe ideea, "cum castigi alegerile, ii faci adversarului dosar".
  • (Daca Dna Kovesi cere urmarirea dumneavoastra penala?) Cu siguranta voi demisiona.

Despre vizita FMI:

  • Depunerea bugetului si votarea sa sunt un moment decisiv, oamenii vor vedea foarte clar ca nu se mareste nicio taxa, ca toate masurile pe care le-am adoptat sunt sustenabile.
  • Banii pentru deciziile definitive care trebuie platiti catre profesori au plecat de la Finante catre administratia locala.
  • Suntem confirmati de Eurostat ca tara cu cea mai mare crestere economica in trimestrul 3 din toate tarile UE.
  • Toata lumea ne-a felicitat ca de la 6% am ajuns pana la 50% la absorbtia fondurilor UE.

Despre esecul in alegerile din noiembrie:

  • (Il vedeti pe Traian Basescu premier? - n.red.) Doamne fereste, Il vad incercand.
  • (Ce greseli ati facut?  n.red.)Am facut si greseli tactice - incapacitatea rezolvarii votului in diaspora, ca nu am reusit sa contracarez cu cota unica - si greseli de strategie - probabil ca m-am grabit cu campania. Nu am simtit suficient ca exista, nu intre cei care voteaza in mod obisnuit, ci intre cei care nu voteaza niciodata, ca exista o tensiune care intotdeauna se indreapta impotriva celui care vine de la putere.
  • Cred ca PSD trebuie sa isi schimbe imaginea, sa schimbe perceptia.
  • Daca nu se schimba lucrurile astea, cu mine sau fara mine PSD va pierde.
  • Miza anului 2015 va fi o guvernare buna si o schimbare politica fundamentala.



























26592 vizualizari

  • +55 (59 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 20:56)

    transpenibilus [utilizator]

    Inseamna ca e o problema grava sau are un mesaj important de transmis votantilor care ii trimit in Parlament pe beneficiarii escrocheriei denumite "democratie" parlamentara.

    ws
    • +23 (29 voturi)    
      Eu cred ca dosarul Rovinari va fi primul (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:37)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Dupa aceea urmeaza grupa mica cu votul. Omul are delapidari la activ, nu chestii de genul dat la gioale la votanti.
    • -34 (46 voturi)    
      Ponta cercetat pt. alegeri '14 iar Basescu pt. '09 (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:04)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Citat Antena 3, Hotnews, 6 Dec. 2014:
      "Despre dosarul alegerilor:
      (Moderator: Va vedeti chemat la DNA pe aceasta tema?)
      Ponta: Categoric am organizat prost, dintr-o eroare. A fost greseala noastra, a mea ... Greseli s-au facut, trebuiau sa fie mai multe sectii decat in 2009, dar nu a fost intentionat. ... nu exista raspundere penala. ... . Nu mergem pe ideea, "cum castigi alegerile, ii faci adversarului dosar"."

      Daca DNA-ul cere urmarirea penala a lui Victor Ponta pentru obstructionarea, la sectiile din strainatate, a alegerilor prezidentiale din 2014, atunci aceeasi Divizie Anticoruptie trebuie sa ceara o verificare amanuntita a modului in care Traian Basescu a cistigat scrutinul din 2009.

      Vasile Dancu este suspectat de colaborare cu seful statului in 6 Dec. 2009 si masluire de sondaje in vederea credibilizarii realegerii lui Traian Basescu.

      Exit-poll CSOP IRES (Vasile Dancu) (B1 TV), 6 Dec. 2009 ora 21:
      Traian Basescu — 50,4%
      Mircea Geoana — 49,6%

      Rezultate finale alegeri prezidentiale din 6 Dec. 2009:
      Traian Basescu — 50,33%
      Mircea Geoana — 49,66% (doar doua zecimale exacte)

      Eroarea de sub 0.07% obtinuta de IRES, avindu-l ca director pe Vasile Dincu, este ireala, neserios de mica si puternic suspecta fiind mult peste limita preciziei oricarui exit poll executat vreodata in tara si nu poate fi explicata decit prin existenta unei intelegeri prealabile intre seful statului si Dincu.

      Nu se poate vorbi despre vreo competenta exceptionala a IRES deoarece aceasta firma, in 2010, se face de ris in Republica Moldova cu erori de prognoza imense, peste 10%.
      Vasile Dincu gaseste o scuza: “Am fost naiv, in societatile comuniste nu se fac exit-poll-uri “.
      Explicatia nu sta in picioare atita vreme cit sondajele din Mai 1990 au fost in limita normala a preciziei, intr-o perioada cind Romania era mult mai aproape de comunism decit Republica Moldova in 2010.
      • +8 (14 voturi)    
        Marturisesc ca nu am citit nimic din ce ai scris (Duminică, 7 decembrie 2014, 10:47)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Daca nu ai scris nimic de suspendarea din 2012 e ca si cum ai pierdut vremea.
      • +10 (14 voturi)    
        Ia cu Jonnie Walker! (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:14)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Keep dreaming!
        Wet!
        Desi esti cam trecut!
        Sau poate cine stie, ai dat in mintea copiilor!
        Ceea ce este foarte probabil!
      • +17 (21 voturi)    
        Degeaba citezi antena 3! (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:57)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Citat Ponta dupa alegerile din 2009"au furat mai mult ca noi...."Deci recunoaste ca a furat si in 2009 ,dar voturile furate(circa1,2 milioane de voturi)nu au fost suficiente.Deci Ponta face puscarie si pentru 2009.Iti rezerv placerea sa studiezi in totalitate declaratia lui Ponta de atunci si daca nu-ti starneste semne de intrebare privind corectitudinea acestui om,ramai cu aceasta problema.Pana te dumiresti mori de foame.Ei nu iau sa dea la saraci(social-democratie imbarligata cu crestin-ortodoxie),ci ca sa traiasca ei bine. Vacantele in Dubai nu sunt ieftine!
        • +5 (7 voturi)    
          Da, Ponta recunoaste ca PSD a fraudat in 2009 (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:32)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui vali47

          Exista o inregistrare din 7 Dec. 2009 (vezi:
          https://www.youtube.com/watch?v=8hEfzktmiSs )
          in care Ponta recunoaste ca PSD-ul a avut un sistem de fraudare a alegerilor care insa a functionat mai slab decit al lui Basescu si drept urmare Geoana a pierdut.
        • -1 (5 voturi)    
          citat Ponta ? (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:30)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

          Stii ce inseamna un citat ? Inseamna sa spui exact cuvintele lui. Daca le stii. Daca nu le stii, atunci inseamna ca votezi dupa ce ti-au spus altii sa crezi,
      • +5 (5 voturi)    
        N-am citit ce ai scris (Luni, 8 decembrie 2014, 8:34)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        pentru ca nu merita timpul pierdut.
        Iti spun un lucru, scurt: Ponta a avut acelasi numar de sectii de vot in diaspora in conditiile in care le-a marit ca numar pe cele din Rep. Moldova (dar si acolo a luat tzeapa cu toate pomenile facute).
        Pentru a scapa de plagiator, crede-ma, pana si arestarea mi se pare putin.
        Dumnezeu sa ii ajute dupa gandurile pe care le-a avut! El nu a organizat defectuos votul ci, cu buna stiinta, a impiedicat votul. E o mare diferenta. Diferenta de incadrare in cod penal.
    • -21 (37 voturi)    
      vezi partea buna: (Duminică, 7 decembrie 2014, 2:17)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      "Suntem confirmati de Eurostat ca tara cu cea mai mare crestere economica in trimestrul 3 din toate tarile UE. "

      "Toata lumea ne-a felicitat ca de la 6% am ajuns pana la 50% la absorbtia fondurilor UE."

      "Banii pentru deciziile definitive care trebuie platiti catre profesori au plecat de la Finante catre administratia locala." - ce parere ai de aceasta ultima fraza ? Au luat Boc si Basescu o masura ilegala sau nu, atunci cand au taiat salarile, avand in vedere ca profesorii au castigat in instanta ? Ar trebui sa intre la puscarie pentru o decizie ilegala sau nu ?
      • +8 (10 voturi)    
        Colonele (Duminică, 7 decembrie 2014, 8:38)

        tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Eu zic sa-ti printezi textele alea si sa le pui in rama pe peretii biroului unde lucrezi. Le poti pastra ca amintire de la VVPonta. Scripta manent...Muulte a zis el de-a lungul timpului.
      • +6 (8 voturi)    
        Cifrele macroeconomice nu se reflecta in nivelul (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:05)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        de trai al populatiei...doar al mafiei de partid, au furat mai mult; deci despre ce veorbesti???
      • +11 (13 voturi)    
        hehehehehehehehe (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:11)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        - Crestere economica din trimestrul 3 se datoreaza masurilor exceptionale luate de ponta&co: cresterea accizei la benzina si taxei pe stalp. E foarte clar.
        - La care fonduri europene faci referire: la cele din perioada 2007 - 2013 si a caror perioada de absorbtie s-a marit cu 2 ani sau la cele a caror absorbtie trebuia demarata in 2014 (2014- 2020)? Impresionant numarul de panglici taiate la autostrazi de ponta in campania electorala.
        - Amesteci lucrurile: Boc si Basescu au taiat salariile bugetarilor, privatii sau descurcat singuri. Plata salariilor profesorilor castigate in instanta a fost amanata. Ponta a zis ca respecta legea si va plati. Asta a fost in campanaia electoralal. Vom vedea ce va face.
        Poate demisioneaza.
        • -5 (7 voturi)    
          au taiat salarile bugetarilor (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:32)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Pana aici nici o problema, era nevoie de masuri dure in criza. Problema este alta: au actionat ilegal si instantele o dovedesc. Ar trebui sa faca o vizita prin puscarii daca legea se aplica tuturor.
          • +1 (1 vot)    
            Foarte subtire comentariul tau (Luni, 8 decembrie 2014, 18:39)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            si nu e documentat.
            Apreciez: "au taiat salarile bugetarilor . . . era nevoie de masuri dure in criza" Esti primul anti basist la care vad aceste randuri.
      • +10 (14 voturi)    
        Adica , să-l credem pe Mincinos ?! (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:13)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        @colonele turcitule ,Marș ,la Voiculescu de aici ,la antene! Comenteaza pe blogul pușcariilor ,daca iti iubesti atat tovarasii de partid si moscova. Nu ti-e rusine sa dezinformezi?!
        • -4 (6 voturi)    
          nu pe el (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:33)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

          Sa credem rapoartele UE si deciziile instantelor cu privire la legalitatea taierii salariilor. Sau tu consideri orice act UE sau decizie din instanta un fals daca vorbeste Ponta despre el ? Ai carente mari de judecata.
      • +11 (13 voturi)    
        Prea mica partea aia! (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:21)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        O simti in buzunar?
        Nu!
        Atrunci e abureala!
        Ca nu esti in stare sa judeci, e problema ta!
        CA stai cu ochii beliti si cu gura deschisa pe latrine, este iarasi problema ta!
        Sufera tu de pe urma minciunilor comuniste!
        Si cei 5, milioane!
        Apropo, nu mai sunteti 7,...?
        • -4 (6 voturi)    
          o simt in buzunar (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:35)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Inflatia a crescut mai putin decat salariu cu toate accizele voastre pe benzina. O simtim in buzunar. E prima data in ultimii ani cand vorbim de o inflatie atat de mica incat BNR se teme de un fenomen al deflatiei!
      • +9 (11 voturi)    
        Colonele (Duminică, 7 decembrie 2014, 14:36)

        tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        nu mai bine printezi citatele alea din clasicul Ponta, le inramezi si le agati pe perete sa le ai in fata ochilor? In felul asta vei vedea numai partea buna a lucrurilor multa vreme de acum incolo.
        • -5 (7 voturi)    
          nu trebuie sa le printez (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:36)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

          Trebuie sa printez rapoartele UE in care scrie ceea ce a zis Ponta ca sa le arat oamenilor plini de clisee ca tine.
          • +3 (3 voturi)    
            nu este nevoie... (Luni, 8 decembrie 2014, 10:18)

            math [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            ...sa printezi fisa postului de la Vocea Rusiei. consumi hartie degeaba. Intelege toata lumea.

            Este evident ca Ponta e un varf de lance al luptei antiimperialiste iar noi am fost manipulati cu internetul ca sa nu il votam.
    • +6 (10 voturi)    
      bravo domnule ! (Duminică, 7 decembrie 2014, 14:02)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Bun venit in grupul celor care inteleg ca "democratia" parlamentara nu este alceva decat o mega-escrocherie, abil construita, in folosul "alesilor neamului" si impotriva cetateanului a toate platitor.

      Mai ramane sa ne spuneti si cum vedeti dvs rezolvarea acestei probleme.
      Succes !
  • +72 (76 voturi)    
    hai (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:11)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Poate te ridica DNA din platou.
    • +17 (23 voturi)    
      nu e deajuns.. (Duminică, 7 decembrie 2014, 6:58)

      marabul [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      cu tot cu platou
    • +3 (5 voturi)    
      de la romaniatv, ca ce roman mindru e! (Duminică, 7 decembrie 2014, 8:53)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Da' poa' sa-l ridice mai repede mascatii de la Palatul Victoria din cabinet, ca le arata Duicu drumu'... Si sefu' politiei...
  • +71 (77 voturi)    
    ce mascarici (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:14)

    tenere [utilizator]

    du-te viorele si lasa abureala asta, mai da vina pe Base si pe americani, apoi fa-ti bagajele ca demisia asta nu ramane asa si vine si cu ceva procese cu multa racoare

    prea ti-ai batut joc de noi, copiatorule

    asa ca nu pleci prea departe, ci doar pentru o perioada
  • +81 (83 voturi)    
    A pierdut si din cauza antena 3. (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:14)

    vali47 [utilizator]

    Ponta a pierdut si din cauza stilului de difuzare al antenei 3 si se comporta ca un sinucigas continuaind sa guverneze via antena 3.Antena 3 are un stil agresiv de difuzare,vrand sa te oblige sa crezi ce spun ei.Stil comunist de repetare a unor stiri ,pana la exasperare.Si Ponta continua sa ne exaspereze.este nevindecabil.
    • -27 (35 voturi)    
      si hotnews cum e ? (Duminică, 7 decembrie 2014, 1:52)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Nu toate stirile legate de PSD sunt prezentate intr-un mod negativ ? Nu avem stiri cu titlu de genul "ce s-a intamplat de fapt ..." sau "cum sa intelegem ce s-a intamplat?". Inceaca sa fii obiectiv si sa observi tehnicile evidente de manipulare folosite si in presa basista.
      • +10 (12 voturi)    
        Colonele (Duminică, 7 decembrie 2014, 8:56)

        SKLR87 [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Ai vazut tu articole pe tema cati copii are sau nu are Ponta, ca a abandonat unul din fosta casatorie sau de cate ori a zis tariceanu "pana cand moartea ne va desparti"? Te-a chemat Tapalaga la vreo "plimbare" pasnica pe undeva ? Daca hotnews are tehnici de manipulare, atunci L3 e maestra in tehnica ciomagului peste dinti.

        Si cum, mai exact, vrei sa prezinti in mod pozitiv, sau ce intelesuri ascunse vrei sa extragi dintr-un maldar de c***t ?
        • -1 (3 voturi)    
          SKLR87, ai vazut tu (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:37)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui SKLR87

          cum va justificati mereu cu argumentul "ailalti sunt mai rai" ? Atat te duce mintea ? Nu m-a chemat nimeni la plimbari, mi-a zis in multe articole "Ce trebuie sa inteleg din...". Asta e manipulare.
          • 0 (2 voturi)    
            cea mai mare manipulare din istorie (Luni, 8 decembrie 2014, 10:36)

            math [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            este in presa basista. Presa basista este aceea care in mod abuziv prezinta tot felul de stiri in loc sa explice 24/24 cum Boc, Basescu si Udrea au distrus toata tara, au furat toata flota si tot bugetul si au cumparat pamant cu imprumut de la o banca de stat (cea mai odioasa crima din toate).
          • +2 (2 voturi)    
            acest articol este un exemplu (Luni, 8 decembrie 2014, 10:44)

            math [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            nu se face nici un fel de recomandare, explicatie, adaugire.

            Pur si simplu se citeaza declaratiile lui Ponta. este cea mai buna metoda de a duce partidul "de stanga" la 15% acolo unde ii este locul. Trebuie numai sa informezi despre actiunile si declaratiile liderilor. Nu trebuie sa adaugi ca sunt mafioti, impostori, putred de bogati, ticalosi, mincinosi..... sau ca sunt sustinuti de administratia lui Putin.

            Cum nici la tine nu e nevoie sa precizam ca muncesti aici pe hotnews.
      • +4 (6 voturi)    
        Corect, se poate prezenta si la modul extrem (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:07)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        DE NEGATIV cand vine vorba de pesedele; Kaimunaz, behtel, mehel, moroii teleolteni, ghitza....etc,
        PS: Tu esti Colonelul Ghitza?
      • +8 (10 voturi)    
        Ce cauti pe HN? (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:59)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        PSD este cancerul Romaniei si asta nu HN mi-a zis-o, ci bunul simt. Daca nu ti-ar lipsi, ai vedea si tu.
        • -2 (4 voturi)    
          bunul tau simt (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:38)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Este praf. Un om cu bun simt nu jigneste.
      • +10 (12 voturi)    
        Draga (Duminică, 7 decembrie 2014, 10:27)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Orice face PSD din anii 90 (sub alte denumiri fireste) este NEGATV!

        Este o organizatie nascuta din INTERLOPI... li se spuneau comunisti inainte.

        Deci, aceasta 'intreprindere mafiota' ar trebui sa dispara spre binele Romaniei.

        Capisci, Ponimaes?
      • +7 (9 voturi)    
        tu vorbesti serios? (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:10)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        adica tu compari o tembeliziune cu o audienta enorma care ajunge in cel mai indepartat catun cu un site de stiri cu prezenta exclusiva pe internet?
        compari mizeriile colportate de pseudo-ziaristii de la A3 cu stirile de aici?
        Si de cand e hotnews presa basista? din cate imi aduc aminte Dl Tapalaga a dat destul de serios in Basescu in ultima vreme.
        Am inteles, logica voastra este: tot ce nu e cu noi e impotriva noastra.
        • -2 (4 voturi)    
          un site de stiri (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:38)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          care ajunge la mult mai multe lume prin Facebook. Si ni se spune "ce trebuie sa intelegem".
      • +1 (3 voturi)    
        Poti sa compari Hotnews cu A3 (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:15)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        in ce priveste impactul si audienta?
        • -1 (3 voturi)    
          clar (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:40)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Orice e pe net e mai vizibil si se adreseaza oamenilor neinformati care printre pozele prietenilor mai vad cate o stire de genul "ce trebuie sa intelegem din ..." si brusc devin zombie care cred in ideea aia.
          • 0 (0 voturi)    
            Consideri ca audienta antenei 3 (Luni, 8 decembrie 2014, 18:45)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            se adreseaza unor oameni informati, ca audienta lor e neglijabila?
      • +4 (6 voturi)    
        te ai simtit hotule... (Duminică, 7 decembrie 2014, 13:45)

        Joiner [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Stai linistit ca ne am prins al cui esti:)) ... Zicale la care ar trebui sa reflectati: " fiecare pasare pe limba ei piere! " , "cine seamana razboi, va culege doar furtuna"
      • +3 (5 voturi)    
        atunci (Duminică, 7 decembrie 2014, 13:57)

        Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        tu de ce mai stai si postezi aici? sunt 2 optiuni: prima: esti rau intentionat di vrei sa corupi oameni care au votat democratie pentru popor; a doua: esti pur si simplu imbecil sau masochist. in orice caz, vei fi taxat, asa cum sper sa fie taxat nu doar cel amintit in articol ci toti cei care au bagat mana in buzunarele romanilor.
        • +1 (3 voturi)    
          a treia (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:41)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Duncan_Idaho

          Incerc sa va fac echidistanti si corecti. Sau macar sa va demonstrez ca sunteti partinitori si va sustineti coruptii prin orice mijloace sub argumentul "Ceilalti sunt mai rai"
          • +2 (2 voturi)    
            am inteles (Luni, 8 decembrie 2014, 4:27)

            Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            vrei sa pretinzi ca esti un nene care isi sacrifica timpul lui pretios ca sa salveze bietii idioti care nu s-au prins ca aproape toti din guvern si parlament sunt hoti. poti "macar" sa ai decenta sa recunsti cine esti, mai nene, ca nici un om normal nu sta ca voi sa scrie kilometri de post-uri ca ale voastre decat daca e platit.
            cat despre partinire, toti isi vor primi ce trebuie. inclusiv tu, insa nu in modul in care crezi. are grija cine trebuie.
            uite, si eu imi sacrific din timpul meu sa iti spun in fata ca nu te cred, pentru ca vezi tu, dupa 20 de ani de propaganda, se mai trezeste lumea. iar aia care am mai fost si pe afara suntem mai greu de prostit. stii de ce ma bucur pentru tine? ca stiu ca o sa vina un moment in care tu o sa te uiti in oglinda si o sa urasti persoana care te vezi in ea. poate nu acum, insa vine si momentul ala. pentru binele oamenilor din jurul tau, sper sa vina mai devreme.
            si apropo, corectitudinea si echidistanta e ceva subiectiv de la om la om, nene ipocrit.
    • +3 (5 voturi)    
      @vali47 (Duminică, 7 decembrie 2014, 10:32)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Excelenta observatia ta! Eu am vorbit meru despre profesionalismul haitei de la L3 ca manipulatori si spalatori de creiere, dar tu faci aceast observatie pertinenta, ca prin repetarea agresia a unor stiri te pot duce la disperare (Nu si pe mine care ii urmaesc doar ca studiu de caz).
  • +22 (58 voturi)    
    Un sfat (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:39)

    marki [utilizator]

    „Cred atat de mult ca putem sa punem capat acestei situatii de scandal, cum a fost cu dl Basescu, incat vreau sa lucrez cu dl Iohannis.”

    Să zicem că vă credem că v-a venit mintea la cap. (Mai bine mai târziu, decât niciodată, nu? :P).
    Dar mai întâi, va trebui să vă cereți public scuze pentru gălețile de mizerii cu care l-ați împroșcat pe domnul Iohannis, pe toată durata campaniei.
    • +63 (65 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:07)

      nutunut [utilizator] i-a raspuns lui marki

      niciodata nu trebue sa se mai amestece interesele acestui popor cu ale acestei haite lacome....
    • +25 (27 voturi)    
      adica o adoua sansa acestui individ?!? (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:01)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui marki

      Doamne, chiar nu ati inteles ca individul este un fariseu, un smecheras istet dar, doar un smecheras.
      A fost propulsat de serviciile secrete ca o unealta a mafiei post comuniste si tu I'ai mai da o sansa acestii individ???
      Nici de gluma, Marki, nici de gluma!
    • +2 (4 voturi)    
      Poate nu stii (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:01)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui marki

      ca acest individ nu acepta sfaturi ! In plus ,sa acei un sfat trebuie sa ai o minima educatie civica, lucru care lipseste la Pinochio !
  • +80 (82 voturi)    
    Individul Ponta (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:43)

    roman diaspora [utilizator]

    vrea sa dialogheze cu "lucrul" Johannis. Pentru el Johannis nu era om era lucru, a spus-o repetat. Cat de impertinent poti fi sa sfidezi o tara-ntreaga la tv la ora de varf crezand ca lumea a uitat performanta unui PIERDE-VARA si acum il vede imaculat? Oare individul chiar crede ca i-a spalat Blair imaginea venind in Romania sa-i ia banii, ca vde consiliat n-are pe cine. Individule Ponta, poporul NU mai vrea sa te vada! Ti-ai dovedit INCOMPETENTA si HOTIA, esti un NIMENI, hast Du verstanden???
    • +3 (5 voturi)    
      Un "lucru" (Duminică, 7 decembrie 2014, 15:03)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

      dar bine facut .
    • 0 (2 voturi)    
      tara-ntreaga la tv la ora de varf (Duminică, 7 decembrie 2014, 18:27)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

      pe ce post tv a fost individul?
  • +76 (78 voturi)    
    Tradatorule! (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:44)

    OmulNou [utilizator]

    Cat poate sa minta Ponta, e incredibil!

    Si comunistul asta tot vorbeste de DNA de parca ar fi la comanda cuiva, fiind comunist el nu intelege, la fel ca Nastase, ca institutiile trebuie sa fie libere!
  • +56 (58 voturi)    
    ponta si logica (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:52)

    revo [utilizator]

    logica este urmatoarea: se aplica LEGEA! Numai ca atunci cand aude acest cuvant, lege, lui Tonta i face negru in fata ochilor si creierul i se opreste automat din functiune. N-am vazut inca pe cineva care sa aiba o atat de paralela relatie cu legea, in spirit si litera.
    Remarc ca nu mai zice nimic de Base; eu cred ca trebuie sa ne asteptam la un cataclism, ceva, altfel nu se poate; Tontu sa deschida gura si sa nu dea vina sau sa nu faca o mistocarie la adresa lui Base... e grav. Ponta se simte rau de tot. Nu stiu daca mai apuca primavara.
  • +66 (68 voturi)    
    100% (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:58)

    kostel [utilizator]

    cu siguranta de la popcorn ti se trage
  • +62 (64 voturi)    
    nu, bre pm-ule (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:58)

    boogeyman [utilizator]

    Mergem pe logica cine a facut ilegalitatimerge la inchisoare...
    • 0 (10 voturi)    
      da, dar sa nu uitam (Duminică, 7 decembrie 2014, 8:01)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

      "la ei sistemul a functionat MAI bine."
  • +60 (62 voturi)    
    Iar cu minciunile (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:00)

    dihania [utilizator]

    Si cand il gaseste vinovat, ii infiinteaza ministrul justitiei o comisie care decide ca nu e vinovat, iese la antene si ne spune ca Basescu e de vina ... cunoastem piesa e fumata de ani de zile.
    • -7 (11 voturi)    
      shimba placa (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:04)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui dihania

      Macar Ponta a reusit sa ia o masura buna in guvernarea lui:
      - scaderea TVA la paine (fata de cresterea TVA, luata de Boc)
      • 0 (2 voturi)    
        TVA 0 la alimente (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:36)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Ai auzit de asa ceva? Cand o sa vezi tva 0 sa stii ca s-au luat masuri, asa ca a scazut painea cu 3 firfirici...e de efect doar pt astia ca tine.
  • +44 (46 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:03)

    solar [utilizator]

    Si acum manifesta acelasi tupeu de comunist ghevarist !! Dar el cand se afla pe val si se vedea proclama deja Zeul zeilor ameninta de la amvoanele anteniste, de ce o facea la modul cel mai vulgar cu putinta? Cum e posibil ca un pastor autoproclamat crestin sa-i regizeze o campanie total necrestina rastalmacind tocmai preceptele Bibliei?
    Nu poate exista intelegere pentru astfel de excese pur si simplu similare terorismului!! JUSTITIA TREBUIE SA-SI SPUNA CUVANTUL PANA LA CAPAT.DACA AVEM SLABICIUNE PENTRU ASA CEVA, INSEMANA CA AVEM SLABICIUNI NU PENTRU SOCIAL DEMOCRATIE, CI PENTRU RESTAURAREA COMUNISMULUI.
    VREA CINEVA ASA CEVA?
    ASTA E INTREBAREA PE CARE AM PUS-O NU ODATA PE ACEST SIT !
    Inclusiv UE va trebui in cele din urma sa dea un raspuns la astfel de derapaje extrem de periculoase.Cat mai trebuie sa repetam ca NAZISMUL este o moneda pe al carei revers scrie COMUNISM ? DEMONSTRATIILE SE NUMARA PE PARCURSUL DECENIILOR TRECUTE DIN SEC OLUL al XX-LEA CU ZECILE DE MILIOANE !!
  • +56 (58 voturi)    
    DEMISIA ! (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:09)

    nicola269 [utilizator]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Pentru anii de umilita adusa emigrantilor romani , nevoiti sa pribegeasca printre straini -consecinta politicii la Bucuresti ,DEMISIA constituie o reabilitare tardiva .
    De la Padova
    Ing. Die Nicolae Alexandru-Presedintele Asociatiei "Romeni di Padova"
  • +75 (77 voturi)    
    iar minte (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:11)

    josusl [utilizator]

    Nastase nu a facut puscarie pentru ca a pierdut alegerile, ci pentru ca a furat ! Ponta continua sa minta in stilu-i binecunoscut. Vorba cuiva, asta minte si cand il intrebi cat e ceasul.
    • +6 (12 voturi)    
      Dacă câștiga alegerile (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:34)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui josusl

      Năstase nu făcea pușcărie chiar dacă încălcase legea.
    • +17 (19 voturi)    
      Nu numai.. (Duminică, 7 decembrie 2014, 0:35)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui josusl

      Dar Tonta e cel care a promovat "mesajul":"cine pierde merge la inchisoare", cand tot ameninta ca Basescu dupa ce termina mandatul va fi in puscarie, ca "Basescu la puscarie in locul lui Gica Popescu", dupa alegeri.
    • +17 (19 voturi)    
      Asta vrea sa sugereze, (Duminică, 7 decembrie 2014, 7:59)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui josusl

      ca a facut pace si prietenie cu Johannis, iar Justitia nu va mai functiona, caci, n`asa, "lucrul" n-are personalitate, o preia pe-a mitomanului. Asta n-o sa inteleaga ca, ce naste din PCR, mosit de 0049 e mai rau ca infractorul si mai decrepit decit Babuska Iliescu. Sa-l vedem pe urmasul plagiatorului, caci astia n-au decit napirci in partid. Vanghele ar fi mai tragic decit maimutoiul asta national, pe care l-a apucat subit impaciuitorismul, dupa ce ne-a facut de ris in lume.
  • +18 (20 voturi)    
    Onorabilul (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:25)

    MPopa [utilizator]

    Ia sa ne talmacim putin, stimabile ...
    Daca dumneata stii ca nu ai nici o vina, atunci n-are sens sa demisionezi. N-ai demisionat cand ai pierdut alegerile asa ca nu vad logica unei demisii acum.
    Daca te stii cum musca pe caciula atunci demisioneaza, dar nu incerca sa pozezi in victima a DNA-ului si in persoana capabila sa-si dea o demisie de onoare. Nu esti victima si cu atat mai putin onorabil.
  • -9 (17 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:33)

    Reshape [utilizator]

    Deci avem asa:
    - Basescu prim-ministru,
    - Macovei la Justitie,
    - Funeriu la Educatie
    - baiatul ala de la construim Romania, cel care din cind in cind mai scrie si pe Contributors, la Transporturi

    ...mai ziceti si voi.
    • +2 (4 voturi)    
      Crezi (Duminică, 7 decembrie 2014, 10:45)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      ca ai umor?
  • -12 (16 voturi)    
    blat pe picior mare (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:34)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    So Ponta isi vede de blatul cu Basescu. Daca n-a putut sa-l puna premier ca presedinte, atunci renunta in favoarea lui ca premier.
  • +12 (16 voturi)    
    victore... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:40)

    unualibro [utilizator]

    ai mila de tine. fiecare zi de mandat inseamna un spor la condamnarea initiala. oferta de azi nu e in piciare si maine.
  • +10 (12 voturi)    
    Cine-i asta ? (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:41)

    radax [utilizator]

    Scuzati-mi intrebarea...

    Da' cine-i timpu' asta ?

    Cu drag, de departe,
    Radu
  • +17 (19 voturi)    
    M-am cam plictisit... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 22:55)

    krantzro [utilizator]

    Cu capul plin de vânătăile castanelor primite de la rezultatul alegerilor încoace, actualul premier – deşi mai bine i s-ar potrivi titulatura de dernier – dă semne de plictiseală. Jocul parcă nu mai are niciun farmec, acum când toate corăbiile sale zac pe fundul mării, distruse de atâta mândrie, minciună şi tupeu. La suprafaţă au mai rămas doar resturile acestora, de care încă se mai apucă cu disperare guzganii proprii, care până mai ieri rodeau fericiţi tot ce prindeau în cale, convinşi de o nemurire aproape palpabilă.
    Finalul e aproape şi inevitabil. Jocul de glezne politic e doar la trecerea timpului, până se face schimbarea acolo, sus. Iar declaraţiile de final, păstrează acelaşi amalgam care i-a pecetluit soarta. Nu poţi să nu gaseşti în: “Iau în calcul demisia din fruntea Guvernului dacă Iohannis nominalizează un premier de la PSD” , aceeaşi mândrie, minciună, tupeu.
    Unde mai pui că, odată cu iarna, au sosit şi colindătorii de la FMI, care s-au apucat să scoată pe masă toate notele de plată ale jocului, care nu prea coincid cu consumaţia din timpul lui. Situaţia e cât se poate de neplăcută, mai ales că minciunile sale nu prea merg traduse în engleză. Bine măcar că nu mai suntem în Vestul sălbatic, unde ar fi sfârşit aruncat în şuturi sau chiar mai trist, în mijlocul străzii, pentru cacealmalele încercate.
    Oricum, la cât de jalnic va termina acest joc, e greu de crezut că va mai reuşi vreodată să revină la vârful politicii. Eticheta de Looser îi va ramâne lipită ferm pe frunte, alături de cea cu Copy-Paste.
    Cum în magistratură a declarat că nu se mai întoarce (şi bine face că nu te poţi juca cu destinele oamenilor), îi mai ramâne doar jocul cu maşinuţele, care se pare că îl atrag. Nu cred că e cazul curselor de raliu. Acolo e vorba de competiţie, pricepere si fair-play. Taximetria ar fi mai potrivită. Mai un aparat nepornit, mai o “maimuţă” instalată, mai un: “n-am rest să vă dau”. La câtă pregătire teoretică are, sunt mari şansele să performeze şi el undev
  • +17 (19 voturi)    
    Ai platit (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:02)

    MEU [utilizator]

    Ai platit cu pierderea alegerilor pentru felul cum ai guvernat, pentru campanie, pentru minciuni... In schimb, pentru limitarea dreptului la vot o sa platesti in urma unui proces (penal). S-auzim de bine!
  • +17 (19 voturi)    
    Demisia, Ponta! (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:17)

    Clop [utilizator]

    Lasa caii verzi de pe pereti... de la Aneta 3.

    "Am facut si greseli tactice - incapacitatea rezolvarii votului in diaspora...."

    Greseala tactica a fost sa-ti imaginezi ca esti idolul nepereche al unor oi ieftine si care zic beeee cand vrei tu si acolitii.

    Ati pastrat 294 de sectii de votare, dar pe unele le-ati dus la cucuietii din deal, tactic.

    O alta greseala tactica... a fost sa stai bine-mersi premier si sa fii si candidat la prezidentiale.
    *Este necesara o lege in Romania care sa nu permita unui prim-ministru candidatura la prezidentiale pastrand functia, din functie. Nu in conditiile in care traim intr-o tara cu o coruptie alarmanta.

    Ce te faci cu James Bond-ul? Dar cu susaneaua Forza Rossa folosindu-l pe Banicioiu si pe altii?
  • +20 (22 voturi)    
    Ca de obicei, n-ai inteles nimic, Viorele (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:30)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Nu, Galaxie, nu cine pierde merge la inchisoare, ci cine impiedica cu buna stiinta mii de cetateni sa voteze. Pentru asta se face inchisoare. Pentru celelalte vreo 200 de mii care au asteptat 7-8-10 ore ca sa voteze, pentru asta responsabilii isi prezinta demisia. A doua zi. Asta insa in tarile unde politicienii isi prezinta demisia cind sint declarati plagiatori.
    • +3 (5 voturi)    
      REPET: (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:01)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

      Am mai spus-o si o repet:
      - Trebuie sa rspunda nu doar pentru cei care au stat la coada 10 ore si tot nu au putut sa voteze. Dar la fel trebuie sa raspunda si pentru cei ca mine, care m-am prezentat la Ambasada din Paris la ora 8:30 si, dupa ce am stat la coada de cateva mii de persoane cca 20 minute si vazand ca nu se inainteaza deloc, am renuntat. Iar ca mine au procedat alte cateva mii de persoae acolo. Sa raspunda si pentru impiedicarea dreptului meu de a vota.
  • +20 (22 voturi)    
    viața unui Prim-Ministru ca un Plagiat (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:57)

    visio [utilizator]

    1. blocarea votului în Diaspora este intenționată; la fel au procedat și staliniștii când au furat puterea în România; ca răspundere vorbim de încălcarea Constituției!
    2. Corlățean trebuie să meargă la pușcărie și să stea acolo 50 ani!
    3. dovezi există, doarnu crede cineva că psd ar fi putut lua 46% dintre voturi; așa ceva nu este posibil matematic! În realitate, trebuiesc verificate listele suplimentare...să vedem câți morți au votat!
    4. orice individ cât de cât responsabil, ar fi demisionat pentru a evita ancheta penală; atenție: aici nu vorbim de neglijență în serviciu!
    5. Ponta este produsul perfect al muncii asidue a Criminalului Ion Iliescu, cel care a adus minerii în București, și a infractorului Adrian Năstase, primul ministru pe vremea căruia a dispărut flota României!
    6. Plagiatorul Ponta va petrece Paștele anului 2015 la pușcărie!
  • +18 (20 voturi)    
    Ponta despre votul din noiembrie. (Duminică, 7 decembrie 2014, 0:00)

    adrian88000 [utilizator]

    "Raspundere politica exista, de aceea au existat demisii, eu am pierdut poilitic, dar nu exista
    raspundere penala."
    Sa astepte sentinta ! Din nou este un nesimtit
    care se pronunta in locul Justitiei.
    Nici macar nu are bunul simt sa spuna ca el crede ca nu exista raspundere penala.
    El stie ca nu exista raspundere penala.
    ASTEPT SENTINTA ! Sper sa fie cu executare !
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru ca nu e pensionar (Duminică, 7 decembrie 2014, 10:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Sa primeasca executarea pana la varsta pensionarii
      • +1 (3 voturi)    
        Iar la pensie... (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:26)

        Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sa voteze cu partidul la putere, ca i-a marit pensia cu 1 leu.
    • 0 (2 voturi)    
      Raspundere politica (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:31)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Usor si cu raspunderea politica. Cine o are? Trepadusii care nu puteau ei infiinta direct sectii de votare si care au executat evident ordine, sau PM guvernului care a organizat alegerile? Nu ministrii puteau da OUG intre cele 2 tururi, ci guvernul condus de candidatul la presedintie care profita de dezastrul din strainatate.
  • +13 (15 voturi)    
    Nea' Viorele (Duminică, 7 decembrie 2014, 0:43)

    Clop [utilizator]

    Eu zic sa te lipesti bine de scaun, ca te catapultam noi, aia dezbinatii...
  • +13 (15 voturi)    
    Functia+gradul te-au facut "doftor " Viorele ! (Duminică, 7 decembrie 2014, 1:04)

    Plagarus [utilizator]

    Bomboana pe coliva micului Nero Viorelius o va pune EADS-ul : Conform deciziei premierului Nastase prin care se infiinta Corpul de Control condus de Ponta, principalele atributii ale acestei institutii sint verificarea respectarii “legislatiei privind reforma economica si administrativa, procesul de privatizare si postprivatizare si aplicarea mecanismelor economiei de piata” si controlul si verificarea “activitatilor si actiunilor ce pot avea legatura cu coruptia si criminalitatea organizata”.

    In ciuda functiilor ocupate, Ponta conducea asadar, simultan, si Fundatia “Secolul XXI”, care era asociata cu fondatorul concernului EADS, beneficiarul contractului.
  • +24 (26 voturi)    
    go figure (Duminică, 7 decembrie 2014, 1:32)

    ws [utilizator]

    nu prea înțeleg ce vrea mafiotul, când zice că

    Daca DNA va cere urmarirea mea penala cu siguranta voi demisiona, dar nu mai ramanem pe logica din 2004, adica cine pierde alegerile merge la inchisoare. Nu mergem pe ideea, "cum castigi alegerile, ii faci adversarului dosar".

    păi grupul lui infracțional a făcut o comisie în parlament, comisia nana, prin care a încercat să îi facă dosar lui băsescu.

    mafia lui personală - în cazul ăsta numită pompos "corpul de control al primului ministru" - a fost trimisă la sibiu ca să investigheze nu știu ce retrocedări pentru a-i putea face dosar lui iohannis.

    acum borfașul a pierdut alegerile. nu mai poate scăpa de dosarele ce-l ajung din urmă. și cere milă.

    de la dna.

    go figure.

    ws
  • +22 (24 voturi)    
    mi se pare foarte relevant ... (Duminică, 7 decembrie 2014, 1:58)

    math [utilizator]

    .. ca l-au abandonat si postacii si Vocea Rusiei.

    Este vai steaua lui. Ar fi bine sa-si revizuiasca obiectivele. Daca scapa de puscarie trebuie sa fie multumit. Dle Ponta, puscarie se face cand calci legea in picioare, cand esti corupt, cand te imbogatesti gestionand un buget amarat, nu pentru ca pierzi alegerile. Manipularea RTV si Antena 3 continua, dar nu stiu cati clienti au mai ramas.

    Iar partidul de "stanga" de fapt o mega-organizatie infractionala cu slogane populiste, dezvoltata pe structura si know-how-ul fostului PCR, a luat-o la vale in mod irevocabil.

    Iarasi speram ca "sistemul" bazat pe coruptie, pile, impostura va fi definitiv demolat.
  • +16 (18 voturi)    
    Telespectatorii (Duminică, 7 decembrie 2014, 3:29)

    SignorRossi [utilizator]

    Antenei sunt acum multumiti.

    "Iese Ponta, cu Ponta, ca asa vreau eu, el e bun, linistit, stie sa vorbeasca si toate cele".
  • +16 (18 voturi)    
    E culmea (Duminică, 7 decembrie 2014, 5:47)

    verid [utilizator]

    Individul santajaza DNA cu demisia in cazul in care va fi inculpat pentru ca a blocat votul diasporei.Omul asta chiar crede ca el ca persoana a insemnat ceva pentru Romania si ca o eventuala demisie a sa ar fi o catastrofa.Se aude zanganit de catuse.
  • +15 (17 voturi)    
    Paralela (Duminică, 7 decembrie 2014, 5:52)

    Dana Bob [anonim]

    Ponta traieste intro lume paralela cu a noastra!
    Nici in ceasul al 12-lea nu intelege ce greseli a facut in campanie . Vorbesc de cele in care a fost " ajutat" cu spor de A 3 si RTV! Cred ca daca ar inceta sa mai apara la A 3 ar fi benefic ! Nu la A 3 trebuie sa se ia decizii !
  • +16 (18 voturi)    
    plagiatorul (Duminică, 7 decembrie 2014, 6:01)

    ZinaRebeleanu [anonim]

    Daca vrea sa fie crezut sa renunte la titlul de doctor.Si-a construit intreaga cariera pe hotie si minciuna.
  • +15 (17 voturi)    
    lasa logica... (Duminică, 7 decembrie 2014, 6:57)

    marabul [utilizator]

    iar justitia sa si faca datoria,cine greseste sa plateasca,asta e stat de drept,restu sunt abureli care te caracterizeaza,nu mi a placut de tine dupa primele minciuni si rautati de cum ai pus mana pe butoanesi nu m am inselat ,asta esti tu,vreau sa te uit,ajuta ma.....
  • +4 (6 voturi)    
    Omuletul... (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:04)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...asta galben inca nu a inteles ce s-a intamplat cu el inainte de 2 noiembrie 2014, de cand cu pop-cornul. E vinovat, dar, in fraza urmatoare, nu e vinovat. Ii sunt clare greselile facute in organizarea alegerilor prezidentiale din strainatate, dar, in opinia lui, nu a gresit cu nimic. Cea mai grava confuzie o face insa in ceeace priveste urmarirea penala a DNA. El nu vrea, sub niciun motiv sa admita a ramane - citez: "Pe logica din 2004, adica cine pierde alegerile merge la inchisoare". Simt in aceasta fraza un tremolo adanc in vocea lui ViVi. Si frica. Multa frica.
  • +3 (5 voturi)    
    Dofttor ViVi Viorel a subminat economia nationala (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:10)

    Wanheda [utilizator]

    faza cu votul in Diaspora e cireasa de pe tort, doar. Pomenile electorale, pomenile catre Kaimunaz and company, etc & etc is chestiile grele pt care Mitomanelul Nesimtit trebuie sa raspunda penal.
  • +2 (4 voturi)    
    "M-am gandit la demisie imediat dupa ziua de 16", (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:16)

    ofCAER [utilizator]

    d-aia si plecai
    cu Ghita in Dubai,
    de reflectai...
    Da' vazui pe emir
    si ma hotarai
    premier sa ramai!

    Numai si numai pentru binele lu' Ghita, ca altminteri "scopul meu in viata nu este sa am o functie". Ca el fuse primu' care-mi zise: "Nu poti sa ne lasi asa balta, noi am crezut in tine".
  • +3 (5 voturi)    
    Oitele animate de foamea adevarului,a cinstei! (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:18)

    hotnewsfil [utilizator]

    Timp de douazecisicinci de ani, vrajitorul PSD - fante de mahala- a ademenit milioane oite planuit (de el!) sa fie flamande, le-a ademenit cu 'un vino-incoa' uleios, imbuteliat in sticle de un litru, cu o dulce "Coronita' de-un kil. si cu un kil. de aurul pamantului, de trei nule (000).
    In 16 Noembrie, cele mai multe dintre oitele flamande si-au invins foamea organica si s-au lasat animate de foamea adevarului, a cinstei, a progresului tarii, si-au ales, prin vointa lor exclusiva, un alt pastor, pe Klaus, sa le fie un Santa Claus.
  • +4 (6 voturi)    
    Raspopitul Gadea la spovedit pe ortodoxul Ponta (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:20)

    vali47 [utilizator]

    Ponta a mers la biserica la pastorul Gadea,ca un bun crestin ortodox ce este.Si acolo sa spovedit si Gadea la iertat de toate pacatele,asa-ca ce mai vrem!Gata!Ponta sufera ca nu a ajuns presedinte,cei care l-au sustinut il injura ca au cheltuit degeaba niste bani.A spus Miau,la mangaiat Gadea pe blanita si acum este numai bun de prim ministru.Numai ca nu stie ce sa faca.A bramburit Romania cu stilul de a Guverna de la Antena 3.Viorele,Victor incepe prin a respecta legea daca vrei sa nu te ia DNA din platou de la antena 3.Smecher Ponta,spunea ca a mutat biroul la MApN,dar biroul este tot la antena 3.
  • +3 (5 voturi)    
    "La anul avem multe de facut:" (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:29)

    ofCAER [utilizator]

    "revizuirea Constitutiei, legea electorala, administratia administrativ-teritoriala [o fi vrut sa spuie, logicianul Ponta, "regionalizarea"?]..." .
    Don' doctor Ponta, dar toate astea le-ati spus si-n 2012! Vorba lu' predecesoru' dom' Vacarou: "ce se-ntimpla?!". Ce-ati facut in rastimp?
  • +1 (3 voturi)    
    "Oamenii nu vor toata puterea intr-o parte," (Duminică, 7 decembrie 2014, 9:48)

    ofCAER [utilizator]

    "asta au vrut in 16 noiembrie".
    Decit ca domnu' catindat dr. Ponta, in 2 noiembrie, cind avuse +10%, gindea (!?) taman viceversa...
  • +1 (3 voturi)    
    Faci cum ai facut cu plagiatul (Duminică, 7 decembrie 2014, 10:00)

    a-politic [utilizator]

    Numesti tu propriul tau DNA ca sa te declare nevinovat, altfel te asteapta zile triste. Dar lasa ca nu e dracul chiar asa negru, si-asa ziceai ca vrei sa te duci sa fii cu familia ta care sufera mai mult ca tine.
  • -2 (4 voturi)    
    respect (Duminică, 7 decembrie 2014, 10:55)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    nu am observat ca apelativul Presedintele Basescu sa fie folosit atat de mult precum Premierul Ponta...

    Probabil Ponta va impune respect!
    • +1 (3 voturi)    
      Depinde... (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:40)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ce surse de informare folositi. Pe hotnews unde ati nimerit probabil din intimplare sau in interes de serviciu, multa lume vorbeste de Presedintele Basescu si (aproape) nimeni de Premierul Ponta. Daca s-ar face o statistica, probabil ca termenul asociat cel mai adesea cu "Ponta" este "plagiatorul", nicidecum "premierul". Poate ca vorbim de premierul Ponta atunci cind vrem sa evidentiem responsabilitatea plagiatorului in diferite situatii.
  • +2 (4 voturi)    
    El, saracu' (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:02)

    gigifisiune [utilizator]

    incearca sa transmita niste mesaje, sa arate ca e puternic, dar nu face decat sa minta intr-un hal ordinar. Textele de genul asta chiar imi amintesc de mickey mouse, personajul animat.

    nastase nu s-a dus la mititica pentru ca a pierdut alegerile, asa cum n-o sa te duci nici tu. Iar votul din diaspora n-a fost nicio greseala. Chiar daca, sa zicem, nu stiati dinainte ca vor fi cozi imense, cu toate ca ambasadorii au vrut mai multe locuri de votare inca din august, ati stiut dupa primul tur si tot nu ati facut nimic. Asta nu se numeste greseala ci impiedicarea votului ceea ce se sanctioneaza cu dosar penal si cu privarea de floricele pentru o perioada de timp.
  • +2 (4 voturi)    
    bumerangul (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:09)

    rados [utilizator]

    "cine pierde merge la inchisoare.."Pai, ce repede a uitat ce zicea in campanie? Daca ajunge el presedinte, il infunda pe Basescu la zdup. Cum le mai suceste omul asta dupa cum ii cade lui bine! Numai ca , trebuie sa plateasca pentru fiecare minciuna si faradelege, ca prea a profitat cu tot clanul lui de hoti!
  • +1 (3 voturi)    
    dr. Ponta: "vreau sa lucrez cu dl Iohannis" (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:12)

    ofCAER [utilizator]

    Dr. Ponta, 11 noiembrie, Realitatea TV, catre Iohannis (prima dezbatere electorala): "Vreau ... Sa fiti ala de la mine din birou, cuminte.".
    Asa, doctore?!
  • +2 (4 voturi)    
    "suntem foarte dezbinati ca tara, ca popor" (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:17)

    ofCAER [utilizator]

    Cum asa, don' doctor?
    Pai in 10 noiembrie, la antena3, iote ce declarasi: "Romania nu este rupta decat in propaganda de pe Hotnews si Gandul".
    Ce facusi bre, asa repede uitasi?!
  • +2 (4 voturi)    
    "...am organizat prost... A fost greseala... mea" (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:30)

    ofCAER [utilizator]

    Vai, dragul meu dr. Ponta, matale esti ala care in 3 noiembrie, la sedinta MAE, dadea asigurari ca "ca si candidat care a terminat pe primul loc, ca prim ministru si viitor presedinte ca absolut toti cetatenii care vor sa isi exercite dreptul la vot sa poata sa voteze... In ziua de 16 noiembrie trebuie sa nu existe niciun cetatean roman care sa nu isi poata exercita dreptul la vot? Io, care te stiu de roman mindru si ortodox, nu te cred.... sau... ai patit ceva?!
  • +3 (5 voturi)    
    "Oamenii nu vor toata puterea intr-o parte..." (Duminică, 7 decembrie 2014, 11:40)

    ofCAER [utilizator]

    Asta ne spuse doctoru' in 6 decembrie.
    Da' sa videm ce ne zise doctoru' in 4 noiembrie (videoconferinta baroni PSD): "Este un rezultat bun care cu siguranta ne obliga sa castigam in turul doi, cu diferenta mare".
    Sau mai incoacea, in 9 noiembrie la romaniatv: "In 2009 Geoana a castigat alegerile pe teritoriul Romaniei, dupa care au venit voturile din strainatate si nu a mai putut nimeni sa le numere. Acum diferenta e atat de mare incat voturile din strainatate nu pot schimba rezultatul, dar va fi un motiv pentru Basescu sa deligitimeze presedintele care va urma in functie. Ma astept ca dupa alegeri Basescu, Iohannis, Blaga sa continue scenariul din 2012, ca au fost milioane de fraude.Sper sa fie cat mai multi romani la vot, sa fie o diferenta atat de clara incat metoda din 2012 sa nu mai pacaleasca nicio cancelarie straina".
    Aicea la final a nemerit-o: n-a mai pacalit nici o cancelarie straina...
  • +4 (6 voturi)    
    iresponsabili.. (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:11)

    TRABI [utilizator]

    - pontà..... chiar nu va dati seama cat de nepotriviti sunteti pentru conducerea destinelor tarii ?
    Toti care s-au perindat prin parlament , guverne , presedintie , conducerile judetene , primarii , sunt toti la fel in acest moment .
    Pe rand toti trebuie sa raspunda pentru distrugerea economiei nationale , punerea in pericol a vietii populatiei , alungarea din tara a populatiei , mentinerea salariilor la nivelul de subzistenta , aservirea resurselor subterane ale tarii , distrugerea padurilor , mentinerea unui sistem de invatamant fals si de proasta calitate , distrugerea sistemului de sanatate publica , fraudarea banului public prin diferite metode ,
    Da, trebuie sa ne orientam gandirea si alegerile catre valorile adevarate ale tarii ....sa reconsideram conceptul de valoare , in primul rand cea umana .
  • +5 (7 voturi)    
    Cum ramine? (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Bre, dar de plagiat nici un cuvintel? Ast e furt, chiar daca musamalizat de complicea ta, Andronescu? SI cu cariera fulminanta pe care ai fost propulsat de puscariasul Nastase si de calitatea de ofiteracoperit, de ce nu zici nimic? Stim ca esti competent, ai dovedit-o ca procuror fara cazuri rezolvate, asa ca lasa-ne cu demagogiile tale pesediste.
  • +6 (8 voturi)    
    Să dea inapoi toate Șpagile primite ! (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:17)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    A luat șpaga prin tata socru si prin Ghitza.
    • +1 (1 vot)    
      da , tata socru... (Miercuri, 10 decembrie 2014, 20:22)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Chiar .... tata socru pe cand ...?
      Elefantii din spatele varfurilor trebiuesc verificati cu mare atentie ....cat mai curand ..
  • +3 (5 voturi)    
    asta e miscare dupa modelul varanului (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:41)

    lute_ipse [utilizator]

    daca se cere urmarirea in momentul si este PM aprobarea o da presedintele (Basescu sau Iohannis),
    si hop... ce sa vezi renunta la functie, si aprobarea o vor da aplaudacii (complicii) din parlament.
  • +6 (8 voturi)    
    Poza (Duminică, 7 decembrie 2014, 13:48)

    wombatt [utilizator]

    Este bestiala poza pe care ati ales-o la articol ! Uitati-va la el ce moaca de pisicut are !!! Felicitari !
    • +2 (4 voturi)    
      Miii-aaaau ! (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:58)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui wombatt

      ..... angajamentul ..... .
  • +2 (4 voturi)    
    Culmea tupeului! (Duminică, 7 decembrie 2014, 16:00)

    SHEAPA [utilizator]

    Dupa ce l-a amenintat in continuu pe Basescu cu parnaia in ultimii 5 ani, acum tot el se plange ca si-a taiat ca retardatul creaca de sub picioare.

    In caz ca nu va raspunde unchiul Google:

    http://www.gandul.info/politica/ponta-il-ameninta-pe-basescu-cu-puscaria-12570878

    http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Politica/Basescu+amenintari+cu+puscaria+Ponta+Iohannis

    http://www.dcnews.ro/scenariu-sumbru-traian-basescu-ar-putea-ajunge-la-inchisoare-sus-ine-victor-ponta_449837.html

    http://radu-tudor.ro/ponta-basescu-fuge-de-puscarie/

    http://activenews.ro/ponta-il-ameninta-pe-presedinte-cu-puscaria-traian-basescu-de-la-1-ianuarie-cel-mult-poate-sa-faca-niste-ani-de-inchisoare_1850902.html

    Rest my case.
  • +2 (4 voturi)    
    Raportor infricosat in fata intermediarului Gadea! (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tembelizatul de frica, la raport in fata lui Gadea! Aceasta mutra de elev tembelizat de frica in (HotNews) i se instaleaza acestui 'nimic' - mitoman-plagiator-, cand se afla 'la raport' in fata lui Gadea, urmarit de toti borfasii (in special de Felix) carora le este dator cu promisiunea eliberarii din puscarii si cu anularea dosarelor aflate in lucru sau in asteptare la procuraratura si in tribunale. Are intiparit, in jurul gurii, rictusul minciunii, al prefacatoriei, linguselii, auto-umilirii. Acest 'bolnav de infatuare', joaca rolul 'lupului in blana de oaie', isi ia o mutra de mironosita ingenua, serafica, de premianta a unui liceu de maici, de cameleon, insusiri mult apreciate de securitate cand l-a inrolat. De fapt, este disperat fiindca imbecilitatea lui, necinstea, neseriozitatea absoluta si iresponsabilitatea unuia (el!) care nu are niciun tel onorabil in relatiile cu societatea, l-au dus, inevitabil, intr-o prapastie din care nu mai are drum de iesire. Acest jalnic biped este, intr-un fel, multumit ca, pierzand alegerile, a scapat de povara angajamentului luat fata de borfasii care l-au umpins in fata, ca ii va scapa de rigoarea legii. Jalnicul carlan : 'Scopul meu in viata nu este sa am o functie, este sa am o functie daca pot sa fac ceva din ea'. (Adica sa pot sa imi bat joc de functie, servindu-i pe borfasi!). 'M-am gandit sa demisionez din functia de prim ministru si din cea de presedinte PSD'. (infatuatul mitoman continua sa considere partidul si tara, in fruntea carora l-au pus borfasii - pastorii milioanelor de oite planuit flamanzite -, sa considere ca este 'proprietarul acestora : partidul meu, gorjenii mei, oltenii mei, romanii mei, etc.). 'Foarte multi dintre cei care m-au votat si au crezut in mine mi-au spus: Nu poti sa ne lasi asa balta, noi am crezut in tine'. (adica, acest tembelizat de propria infatuare, este convins ca oamenii "cred" in el asa cum cred in Dumnezeu, cred ca le este Dumnezeul, ca el este Domnul care 'le da', ii omeneste cu p
  • +6 (8 voturi)    
    La raport! (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:58)

    hotnewsfil [utilizator]

    Aceasta mutra de elev dominat de frica i se instaleaza acestui 'nimic' - mitoman-plagiator-, cand se afla 'la raport' in fata lui Gadea, urmarit de toti borfasii (in special de Felix) carora le este dator cu promisiunea eliberarii din puscarii si cu anularea dosarelor aflate in lucru sau in asteptare la procuraratura si in tribunale. Are intiparit, in jurul gurii, rictusul minciunii, al prefacatoriei, linguselii, auto-umilirii. Acest 'bolnav de infatuare', joaca rolul 'lupului in blana de oaie', isi ia o mutra de mironosita ingenua, serafica, de premianta a unui liceu de maici, de cameleon, insusiri mult apreciate de securitate cand l-a inrolat. De fapt, este disperat fiindca imbecilitatea lui, necinstea, neseriozitatea absoluta si iresponsabilitatea unuia (el!) care nu are niciun tel onorabil in relatiile cu societatea, l-au dus, inevitabil, intr-o prapastie din care nu mai are drum de iesire. Acest jalnic biped este, intr-un fel, multumit ca, pierzand alegerile, a scapat de povara angajamentului luat fata de borfasii care l-au umpins in fata, ca ii va scapa de rigoarea legii. Jalnicul carlan : 'Scopul meu in viata nu este sa am o functie, este sa am o functie daca pot sa fac ceva din ea'. (Adica sa pot sa imi bat joc de functie, servindu-i pe borfasi!). 'M-am gandit sa demisionez din functia de prim ministru si din cea de presedinte PSD'. (infatuatul mitoman continua sa considere partidul si tara, in fruntea carora l-au pus borfasii - pastorii milioanelor de oite planuit flamanzite -, sa considere ca este 'proprietarul acestora : partidul meu, gorjenii mei, oltenii mei, romanii mei, etc.). 'Foarte multi dintre cei care m-au votat si au crezut in mine mi-au spus: Nu poti sa ne lasi asa balta, noi am crezut in tine'. (adica, acest tembelizat de propria infatuare, este convins ca oamenii "cred" in el asa cum cred in Dumnezeu, cred ca le este Dumnezeul, ca el este Domnul care 'le da', ii omeneste cu pomeni).
  • +1 (1 vot)    
    DNA dati-ii ocazia sa-si respecte cuvintul Ponta ! (Luni, 8 decembrie 2014, 10:32)

    andreesanu [utilizator]

    Un individ terminat ,debusolat ,a sfirsit in propiile plase tesute pentru altii.DNA ar trebui sa nu mai amine dupa sarbatori solicitarea de anchetare a lui Ponta ca se intra in vacanta ,iar parlamentarii si asa nu se inghesuie sa dea acordul .
    PSD si-a aratat adevarata precupare :CAPATUIALA;aranjamentele; tepele trase averii statului;institutionalizarea sistemelor mafiote .
    Asa cum a venit la putere acest derbedeu pe val sfidind orce la fel trebuie sa paraseasca scena tot cu un sut in cur.
    Individul in continuare ii trateaza pe romani ca pe niste prosti jucindu-se cu vorbe de claca .