Klaus Iohannis la Realitatea Tv: Cu actualul Guvern nu vad cum sa pun in practica programul meu pentru o Romanie puternica in urmatorii 10 ani. Imi doresc un Guvern PNL, nu fac un secret

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 ianuarie 2015, 20:25 Revista Presei | Radio TV

Klaus Iohannis
Foto: Captura Realitatea TV
Presedintele Klaus Iohannis a declarat, joi seara, in emisiunea "Jocuri de putere de la Realitatea Tv, moderata de Rares Bogdan, ca "partidele trebuie sa se reformeze", iar "oamenii vor pentru Romania altfel de politica si foarte multi politicieni au inteles lucrul asta". Iohannis a subliniat ca Romania este tinuta in loc de coruptie si ca va fi un presedinte care va sprijini lupta anticoruptie. El isi doreste un Parlament mai putin numeros si mai eficient, o Constitutie modernizata si reluarea discutiilor pe regionalizare si descentralizare. Seful statului a adaugat ca este normal sa colaboreze cu Victor Ponta, insa "cu acest Guvern nu vad cum sa pun in practica programul meu pentru o Romanie puternica in urmatorii 10 ani. (...) Am spus ca dupa alegeri vor aparea miscari in Parlament, se formeaza noi grupuri. Acest lucru se intampla. E posibil sa se schimbe majoritatea." Iohannis a vorbit si despre proiectul Rosia Montana, spunand ca, in opinia sa, acesta trebuie rediscutat, insa nu este treaba presedintelui. "Lucrurile s-au schimbat radical dupa scaderea pretului petrolului. Exploatarea gazelor de sist, in tara noastra, nu cred ca mai este in zona rentabilitatii."

Cele mai importante declaratii ale sefului statului:


Despre alegerile prezidentiale:

Dupa primul tur multi au simtit ca s-a format un val. Valul s-a format pentru ca in primul tur multi nu au mers la vot. Fata de primul tur, in turul doi au fost foarte multi romani care au vrut sa mearga la vot. Si din diaspora a venit un val. Aceasta miscare s-a amplificat, valul nu s-a oprit in ziua votului.

Multi pe care i-am intalnit mi-au spus ca au speranta. A fost un val de simpatie enorm. Cel putin pana in ziua de astazi oamenii se bucura cand ma vad. Oamenii si-au dorit o schimbare si sunt bucurosi ca aceasta schimbare s-a produs.

Nimeni nu a prevazut ca voi castiga cu 10% diferenta. Surpriza nu a fost ca am castigat, ci acest val enorm de simpatie a fost o surpriza si pentru mine.


Despre vizita la Bruxelles:

A fost prima vizita externa din mandatul meu.

Am tinut sa fie o vizita care arata clar determinarea Romaniei de a merge in directia euro-atlantica.    

Am avut 3 intalniri importante, cu presedintele Consiliului, al Comisiei Europene si cu secretarul general al NATO.

Am vrut sa le confirm partenerilor nostri aceasta orientare a Romaniei.

(Despre o eventuala vizita la Washington): Aceste vizite se pregatesc cu mult timp inainte. Prefer sa fie o vizita cu greutate, bine pregatita.

Voi avea o deplasare in prima parte a lunii februarie la Paris, Berlin si Bruxelles. Voi intalni probabil pe domnul Hollande si domnul prim ministru al Frantei. In Germania am confirmate intalniri cu presedintele si cancelarul Merkel. La Bruxelles este sesiune a Consiliului European.


Despre Republica Moldova:

Romania trebuie sa se simta responsabila sa ajute Republica Moldova pe drumul ei spre Europa.

Alegerile din noiembrie au reflectat parcursul pro-european, asteptam formarea unui guvern de orientare europeana.

Nu trebuie sa neglijam aspectul economic: Romania a devenit cel mai important partener comercial al Republicii Moldova.

Astept sa fie Guvernul format ca sa fac prima vizita in calitate de sef de stat in Republica Moldova.


Despre Ucraina:

Noi nu credem ca lucrurile vor degenera. Speram sa prevaleze spiritul pacii si sa vorbim de detensionare.

Evident insa ca noi ne pregatim, ceea ce inseamna ca toate structurile care au vreun rol in securitatea si apararea Romaniei sunt pregatite pentru orice scenariu.

Nu suntem implicati in niciun fel de actiuni militare, nici nu ne dorim acest lucru. Suntem insa dispusi ca in diverse forme de parteneriat sa venim in sprijin, nu de capul nostru, ci cu partenerii din NATO, pentru a readuce situatia intr-o zona de calm.

In acest moment situatia nu pare sa se indrepte catre aceasta zona de calm. Aceste lucruri ne pun in alerta.


Despre coruptie:

Coruptia ne tine in loc.

Trebuie sa scapam de coruptie. Am convingerea ca se intampla si se va intampla in continuare.

Ca presedinte voi sprijini lupta anticoruptie.

Partidele trebuie sa se reformeze. Concluzia e simpla: oamenii vor pentru Romania altfel de politica si sa stiti ca foarte multi politicieni au inteles lucrul asta, unii mai mult, altii mai putin.


Despre reducerea numarului de parlamentari si Constitutie:

Imaginea Parlamentului nu este buna, daca vorbim despre parerea pe care o au oamenii despre Parlament.

Avem nevoie de un Parlament mai mic, mai eficient.

Cred ca trebuie sa se lucreze, daca vrem un Parlament mai mic si mai performant, trebuie sa se lucreze pe Codul electoral, care va influenta si alegerile din 2016, in asa fel incat oamenii sa se simta reprezentati.

Vreau sa invit partidele la un dialog autentic, nu eu sa le spun ce vreau. Cu siguranta vom putea sa tragem impreuna niste concluzii.

Cu siguranta se va gasi calea cea mai buna.

Constitutia trebuie modernizata.


Despre regionalizare si descentralizare:

Trebuie sa avem mai multe discutii cu cei implicati, sa vedem ce isi doresc si oamenii.

Personal sunt de parere ca trebuie reluata discutia pe regionalizare si descentralizare.


Despre Rosia Montana:


Am spus-o si sunt de aceeasi parere: proiectul trebuie rediscutat. Asa cum a fost conceput, nu mi se pare potrivit.

Fara o negociere buna, lucrurile nu vor putea fi rezolvate. Aceasta negociere trebuie facuta intre firma care trebuie sa investeasca si reprezentantii Guvernului, nu este treaba presedintelui.

Lucrurile s-au schimbat radical dupa scaderea pretului petrolului. Exploatarea gazelor de sist, in tara noastra, nu cred ca mai este in zona rentabilitatii.

Acum, in aceasta etapa, interesul pentru gazele de sist este in scadere.


Despre relatia cu Victor Ponta si despre un nou Guvern:


Eu propun altfel de politica, fara scandaluri si fara show-uri televizate cu primul ministru.

Nu ma veti vedea la televizor ca il iau de urechi pe primul ministru. Am spus de la inceput ca voi avea o colaborare. Presedintele nu este ales ca sa distreze.

Mi se pare absolut normal ca presedintele si primul ministru sa vorbeasca despre cum se pot rezolva problemele Romaniei. Mi se pare anormal ca presedintele si primul ministru sa nu vorbeasca despre problemele Romaniei.

Asta nu inseamna ca nu doresc un Guvern cu care am aceleasi principii, acelasi mod de a vedea lucrurile.

Acest Guvern a fost aici cand am devenit presedinte. Nici nu i-am ales, nici nu ii resping institutional, pentru ca nu este treaba presedintelui sa ii respinga. Dar cu acest Guvern nu vad cum sa pun in practica programul meu pentru o Romanie puternica in urmatorii 10 ani.

Am spus ca dupa alegeri vor aparea miscari in Parlament, se formeaza noi grupuri. Acest lucru se intampla. Nu dirijez eu acest lucru, dar sunt miscari in Parlament. E posibil sa se schimbe majoritatea. Opozitia vine cu o motiune de cenzura si schimba Guvernul. Asa functioneaza democratia.

Nu exista o democratie puternica cu o opozitie slaba.

Imi doresc un Guvern PNL, nu fac un secret din asta.

Intrebat daca ar lucra mai bine ca premier cu Victor Ponta sau cu Catalin Predoiu: Evident, cu Catalin Predoiu.
























17385 vizualizari

  • -14 (26 voturi)    
    le place la tv, mai mult decit sa munceasca (Joi, 22 ianuarie 2015, 20:59)

    mnicku [anonim]

    ...
    • +3 (5 voturi)    
      Cui ? (Vineri, 23 ianuarie 2015, 9:21)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Cui le place ?
      • +1 (9 voturi)    
        Iohanis & ponta (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:20)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        cei doi nedespartiti.
        • +4 (6 voturi)    
          Adevarul gol-golut! (Vineri, 23 ianuarie 2015, 14:18)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Cand precedesorul ti-a ridicat o stacheta dincolo de putintele tale, incepi sa spui ca vrei sa fii altfel...
          • +2 (4 voturi)    
            Altfel poate fi si mai bun dar si mai rau (Vineri, 23 ianuarie 2015, 14:40)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Din cea ce vad in ultimile zile inclin sa cred ca a doua varianta e cea adevarata.
  • +2 (34 voturi)    
    Nu doare sa faci pe prostu... (Joi, 22 ianuarie 2015, 21:22)

    Lucky1 [utilizator]

    "Val de simpatie" pentru MikiKlauss sau val de antipatie pentru Ponta?!
    • 0 (0 voturi)    
      want to make the system work like a clock? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 22:06)

      GerhardShultz [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      The reasons why the system doesn’t seem to automatically adjust itself, and to ‘work like a clock’ are more profound. It used to work like a clock, though before WWII. People refer most of the time as the time between the wars, but we actually had the independence in 1877, in 1918 Transilvania joined Romania, but the system had already 42 years of experience then, and in 1947 had more than 70 years of experience of a system that worked. We didn’t invent anything but the fact is that we imported the system and the right implementation: the system OBLIGED all the hierarchical levels to do periodic reports to the upper levels and SUGGESTIONS OF IMPROVEMENT, and the upper levels were OBLIGED to take them into consideration (sanctions were provided if they ignored them!). Thus, the job for the upper levels were really harder than a job from a lower level. That translated in an environment in which if you were not indeed capable of taking difficult decisions by having a tremendous amount of complex information available, you actually didn’t want a job even if they were much better payed in the upper levels. Despite the critics that existed in those times too, the speed of economic growth and amount of Romanian accomplishments in all the domains -from technology to fine art and literature- are not mere coincidences. There are no coincidences, or lucky events: it was already a meritocracy, already implemented by design, no needed to struggle and dream for. So what happened afterwards was really odd, because there were some clear directives from NKVD after WWII, to specifically destroy the way the systems used to work, and these systems of reporting and assigning or responsibilities WERE THE FIRST THINGS THEY destroyed (the reasons they claimed were officially that they made life difficult for the employers, when it could be much more simple to just obey blindly the directives coming from the Communist Party, and peop
  • +10 (34 voturi)    
    antipatie (Joi, 22 ianuarie 2015, 21:29)

    gigi1 [utilizator]

    Nu a fost simpatie, a fost antipatie fata de ponta iar intre timp de cand coabitezi cu ponta si taci malc la magariile lui a inceput sa se prinda toata lumea ca nu sunteti doar "fosti" colegi USL, antipatia e acum impotriva voastra nu doar a lui ponta.
  • +22 (32 voturi)    
    Scuze... (Joi, 22 ianuarie 2015, 21:37)

    MenInBlack [utilizator]

    Eu am prevazut, se poate verifica. Conditia era participarea masiva la vot.
    ''Nimeni nu a prevazut ca voi castiga cu 10% diferenta.''

    Intrebarea este ce facem acum cu acest val de simpatie in favoarea schimbarii ?
    Un singur om bine intentionat nu e suficient !
    Trebuie sa fim activi civic si sa demolam caracatita coruptiei prin toate mijloacele legale, inclusiv demonstratii si greve autorizate.
    Ne-am saturat sa fim generatia de sacrificiu a unor sarlatani cocotati la putere !
    DNA ar trebui sa-si mareasca efectivele si bugetul !
    • +4 (10 voturi)    
      "val de simpatie in favoarea schimbarii" (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Se vede si la presedintie dupa modul cum au aranjat mesele si scaunele in asteptarea chelnerilor.
      • 0 (0 voturi)    
        ce nu vor sa inteleaga romanii (Luni, 26 ianuarie 2015, 4:40)

        Ellias [utilizator] i-a raspuns lui ty

        este ca presedintele nu poate face prea multe, cand exista un asemenea guvern si parlament de hoti si infractori. Or guvernul nu poate fii schimbat daca au majoritate in parlament si guvern...asa ca..romani: hai sa iesim in strada si sa fortam alegeri anticipate in parlament si guvern, daca vrem sa avem posibilitatea ca presedintele sa poata schimba ceva. Un singur om, nu poate face multe...cu o floare, nu se face primavara.
      • 0 (0 voturi)    
        ce nu vor sa inteleaga romanii (Luni, 26 ianuarie 2015, 4:40)

        Ellias [utilizator] i-a raspuns lui ty

        este ca presedintele nu poate face prea multe, cand exista un asemenea guvern si parlament de hoti si infractori. Or guvernul nu poate fii schimbat daca au majoritate in parlament si guvern...asa ca..romani: hai sa iesim in strada si sa fortam alegeri anticipate in parlament si guvern, daca vrem sa avem posibilitatea ca presedintele sa poata schimba ceva. Un singur om, nu poate face multe...cu o floare, nu se face primavara.
        • 0 (0 voturi)    
          Presedintele actual nu stim inca ce vrea (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:11)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

          ponta trerbuie sa demisioneze iar acest parlament trebuie dizolvat.
          De vreo 6 ani legi foarte importante pentru progresul Romaniei nu pot fi promovate atat datorita opozitiei ponta&antonescu in vremea cand au fost in opozitie cat si ipotentei lor in vremea cat au fost la guvernare. A venit vremea sa plece si ponta. Cu cat mai tarziu cu atat mai rau pentru noi.
          Actualul parlament a fost constituit cu scopul de al inlatura pe presedintele Basescu. Nu au reusit nici macar acest obiectiv. Cum poate sa creada cineva ca acest parlament ipotent poate sa dea Romaniei o constitutie care sa prefigureze viitorul tarii. Vor da o constitutie care sa le asigure lor viitorul. Cu cat mai repede este dizolvat cu atat mai bine pentru noi.
          Avem nevoie de un nou parlament a carui obiectiv sa fie o noua constitutie si legi importante ca: regionalizarea, sanatatea.
  • +5 (9 voturi)    
    Scuze... (Joi, 22 ianuarie 2015, 21:37)

    MenInBlack [utilizator]

    Eu am prevazut, se poate verifica. Conditia era participarea masiva la vot.
    ''Nimeni nu a prevazut ca voi castiga cu 10% diferenta.''

    Intrebarea este ce facem acum cu acest val de simpatie in favoarea schimbarii ?
    Un singur om bine intentionat nu e suficient !
    Trebuie sa fim activi civic si sa demolam caracatita coruptiei prin toate mijloacele legale, inclusiv demonstratii si greve autorizate.
    Ne-am saturat sa fim generatia de sacrificiu a unor sarlatani cocotati la putere !
    DNA ar trebui sa-si mareasca efectivele si bugetul !
  • +15 (33 voturi)    
    mda (Joi, 22 ianuarie 2015, 21:42)

    nash pandelica [utilizator]

    pana la prima pauza publicitara, prelungita, ca de, audienta mare, mai nimic.
    de remarcat preambului triumphalist oferit de zvonalitatea lui gushe.
    her klauz vrea sa elimine coruptia, incurajand lupta anticoruptie, in asa fel incat pana la sfarsitul mandatului sa nu mai fie coruptie,..
    doar pe ici, pe colo, prin puntelel esentiale :)
    e tare la lozinci.
    nimic concret. deja plictisit.
    partidele trebuie sa se reformeze, e o nevoie a clasei politice, din interiorul partidelor.
    deci, cum face d'lui lucrul ala bine facut, nu ne da amanunte, ramane sa vedem si sa ne minunam, cad va avarea.
    justitia trebuie sa se infaptuiasca ! punkt !

    hai ca nu mai am chef s'ascult, voi citi rezumatul pe hn.

    stai asa, avem nevoie de un parlament mai mic, etc...

    neee, nimic.

    mi'e dor de base.
    pana si ilici ar fi spus mai mult, chiar cu vocabularul sau de politruc.

    hai ca...
    vorbim la urma.
  • +18 (28 voturi)    
    Sa-l intrebe (Joi, 22 ianuarie 2015, 21:56)

    bradut [utilizator]

    Sa-l intrebe ce parere are despre Ordonanta de Urgenta a lui Ponta privind renuntarea la doctorat.
    • +4 (8 voturi)    
      vezi de treaba (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:16)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bradut

      batistutza al lui gushe nu l'a deranjat cu nimic, ba mai mult, i'a aruncat mingi la fileu.
      a fost ca in pedagogul de scoala noua.

      astept un interviu cu cristoiu sau ctp.
      curios daca herrul are atata curaj, sa stea fata in fatza cu un moderator mai ...independent, nu cu deontologii(!) de la zvonalitatea tv.
  • +13 (21 voturi)    
    Despre Mihalache (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:05)

    bradut [utilizator]

    Speram sa-l chestioneze si despre seful cancelariei prezidentiale.
  • +6 (18 voturi)    
    Ce de noutăți! (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:12)

    Melkedisiec [utilizator]

    "Îl iert, că l-am votat. Dar nu-l pot uita."
  • +14 (26 voturi)    
    părere (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:25)

    Arl [utilizator]

    Bla, bla, bla... Un interviu slab. A debitat aceleași platitudini, evitând orice chestiune spinoasă cu ajutorul jurnalistului care l-a menajat la maxim. Nu am aflat nimic nou. Ne-a spus verde în față că îl doare undeva de noi. Nu trebuie să știm părerea lui despre ceva, se șterge și el la tur cu referendumul din 2009. Nu l-a atins pe Ponta nici măcar cu o floare. Dezamăgitor.
    • -2 (6 voturi)    
      da' daca o zis (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:46)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      ca vria alt guvern? Nu inseamna ca i-a facut lu ponta un semn discret cu picioru-n fund?
  • +4 (16 voturi)    
    gazele de sist (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:26)

    lute_ipse [utilizator]

    in sua (gaze de sist) pret extractie intre 50-100 $/1000 de mc

    la romgaz (extractie clasica)230$ /1000 mc.
    • +2 (6 voturi)    
      de urmarit (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:13)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui lute_ipse

      atent ce baga mutu printre picioarele romanilor:proiestul rosia montane,trebuie rediscutat,insa nu e traba presedintelui iar pretul extractiei gazelor a devenit,subit,treaba lui.scoate diferenta de banuti herr mutulica?
      • +3 (7 voturi)    
        nerentabile gazele de sist (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:48)

        lute_ipse [utilizator] i-a raspuns lui Point

        pentru ca in Ro. comisioanele decidentilor politici adaugate la cei 50-100$/1000 mc ar duce peste pretul de extractie romgaz,
        sau a devenit nerentabili pentru ca DNA-ul pune piedica, si daca lor nu le iese nimic, atunci e nerentabil.
        despre abordarea ecologica nimic ? despre cum vor afecta panza de apa freatica nimic ?
      • -3 (7 voturi)    
        Asta nu stie ce vorbeste (Vineri, 23 ianuarie 2015, 11:00)

        Rosia Montana [anonim] i-a raspuns lui Point

        La Rosia Montana vor sa faca exploatare de aur, la Pungesti e cu gazele de sist. Se pare ca nu e la curent cu problemele astea.
      • 0 (4 voturi)    
        ok (Vineri, 23 ianuarie 2015, 13:37)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Point

        poate nu ma fac inteles.dilema mea e urmatoarea:cum dracu stie el ca exploatarea gazelor de sist e nerentabila.pretul petrololui scade si creste,ce facem asteptam o noua scumpire,iar stam la mana lui ivan?nu stiu,ceva suna fals.in alta ordine de idei,fara aceeiesi siguranta,zice ca proiectul RM trebuie rediscutat.dicatelea la RM nu e treaba presedintelui dar la sist el e expert....ce dracu frate?!
  • +15 (21 voturi)    
    bine vorbit (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:29)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Dar ce dracu cauta mihalache langa tine?
  • +10 (22 voturi)    
    .. (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:34)

    Alo? [utilizator]

    Batista a fost ridicata; Ponta e pe faras din momentul acesta...

    Semnalul de la Cotroceni a sosit in seara asta, discret si nemtesc :D
  • +11 (21 voturi)    
    CCR e compromisa (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:36)

    je [anonim]

    Mai ales dupa iesirea lui Zegrean pentru a apara coruptul lor.

    Domnule presedinte. Aveti curajul si cereti public demisia lui Toni Grebla!

    Dati un semnal...nu balmajeli...ca vom face .... vom derege!
  • +17 (35 voturi)    
    Puteti sa-mi traduceti, ca n-am inteles nimic! (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:48)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Vrea un guvern PNL pentru ce? E vreo diferenta intre Toni Grebla si Relu Fenechiu, intre Victor Ponta si Tudor Chiuariu? Intre madam Firea si madam Gorghiu? Toti sunt antibasisti, fosti uselisti, au dat cu statul de drept de pamant in 2012, au initiat un puci si o incercare de eliberare a puscariasilor. Toti au vrut sa schimbe cursul Romaniei catre Rusia si Iohannis a tacut chitic si complice. Mi-e scarba!
  • -8 (26 voturi)    
    vorbe ce pot distruge (Joi, 22 ianuarie 2015, 22:49)

    tepes [utilizator]

    Una este sa vrei si alta sa poti.Domnul Iohannis -nu-poate impune un premier de-al casei cum este acest presdoiu care si-a pus semnatura pe taierea salariilor si pensiilor.Romanii n-ar suporta asa ceva.Eu cred ca domnul Iohannis trebuie sa aiba mare,mare grija cum vorbeste sau cum spune romanul sa umble pe virfuri pt. ca valul de-simpatie care la adus la putere se poate intoarce ca un tsunami.
  • -1 (17 voturi)    
    evident (Joi, 22 ianuarie 2015, 23:04)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    nu putem avea un presedinte mediator, trebuie unul care sa impuna guvernul si majoritatea din parlament. asa zice si constitutia noastra. because f*** democracy! Ionica, stii de ce nu iti poti pune programul in aplicare ? Pentru ca ai uitat pe ce functie ai candidat si ai un program de guvernare, nu de presedinte.
  • +2 (12 voturi)    
    atat! (Joi, 22 ianuarie 2015, 23:31)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    atat! cred ca putem sa ne asteptam iar la tentative de suspendare... si nu a trecut nici macar un an de la alegeri :))
    • +4 (6 voturi)    
      suspendare (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:30)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

      nu ca nu'a pohti ei, pesedeii.
      dar, nema puterinta, nu mai au cu cine.
      dottore e pe derdelus, la vale. varanul, sufletul si arhitectul suspendarilor, e ascuns pe ceva timp, sforarul zgrebenciuca e si el la...fiert, in cazanul procuraturii, mai repede ocupat cu turnatul colegilor decat cu ...prostia aia.

      si de'ar mai fi ei in floarea lor, si tot n'ar indrazni sa'l ia din pripa. dar, ar fi putut sa'l noroiasca bine, inainte sa treaca la vot.

      cum ziceam, of in dorinta, nema puterinta.
      n'are cine. zgonea ?!:)
  • -1 (11 voturi)    
    Bun...dar a omis ceva (Joi, 22 ianuarie 2015, 23:37)

    Wanheda [utilizator]

    Pretul petrolului nu sta aici mult timp. Peak oil-ul e aproape si in curand orice picatura pe care o produci o sa conteze.
    N-ai apucat sa exploatezi nici un metru cub de gaz de sist inca....dar se vorbeste despre rentabilitate.
  • 0 (18 voturi)    
    Singura problemă (Joi, 22 ianuarie 2015, 23:46)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu o singură floare nu se face primăvară. Avem nevoie de sași și în guvern, în parlament, în justiție.
  • +6 (12 voturi)    
    FIECARE SA FIE CONSTIINCIOS LA LOCUL DE MUNCA (Vineri, 23 ianuarie 2015, 1:06)

    GheorgheSilvestrovici [anonim]

    Sunt foarte sceptic a propos de calitatile politicienilor din toate partidele...Sper totusi ca atitudinea lui KWI de comunicare asertiva ,democratica de a asculta toate opiniile si de a decide de comun acord asupra problemelor esentiale este binevenita in arealul politic romanesc . Simt din toata inima ca acestea sunt declaratii responsabile si un indemn solemn la SCHIMBARE , se simte in KWI omul sincer,onest ,responsabil, care are viziune si un program politic. Mesajul indeamna la o noua maniera de munca in echipa cu tehnici creative, de comunicare asertiva, si de democratie participativa , pe care le cunoaste orice absolvent de institut superior de astazi si care sunt departe- departe, la ani lumina de lumea jivinelor politicianiste dambovitene. Personal aplic aceste metode de peste 30 de ani in cadrul terapiei de grup cu pacientii, cuvintele cheie fiind respect, sinceritate, onestitate, deschidere, consensul pentru cele mai bune solutii. Daca vrem sa se schimbe politicienii , trebuie sa ne schimbam NOI mai intai din punct de vedere moral , sa fim altruisti, constiinciosi, onesti, respectuosi, devotati . Ori dobandirea si respectarea valorilor morale este un PROCES psihologic cognitiv comportamental social care necesita TIMP, acestea nu pot fi atinse peste noapte, pocnind din degete. Iar climatul politic corupt actual a provocat extinderea coruptiei in multe domenii. De aceea JUSTITIA TREBUIE SUSTINUTA DE NOI TOTI ! Iar ...fiecare dintre noi sa -si indeplineasca in mod constiincios ceea ce are de facut !
  • -2 (22 voturi)    
    Iohanis (Vineri, 23 ianuarie 2015, 6:42)

    Vaidenoi [anonim]

    Am votat între catastrofă şi dezastru. Pe zi ce trece, dezastru se conturează. Obişnuit cu predatul

    fizicii după programa analitică, nu cred că înţelegea ce predă. Nu înţelege nici respectul faţă de

    lege. Lui i-a spus Minalache că nu este incompatibil. Mie nu-mi poate spune. Legea spune că este.

    Că legea nu este bună este o altă discuţie. Dar se schimbă legea, nu se încalcă. Legea mai

    acţionează doar pentru viitor. De fapt programa analitică dela preşedinţie este dan mihalache un

    isteţ şmecher, tot incompatibil fără de care mintea molcomă a lui Iohanis ar claca în faţa

    responsabilităţii funcţiei.
    Deşi profesor de fizică nu cred că are puterea de a înţelge teoria relativităţii.Diferenţa dintre

    neamţ şi sas este aceiaşi ca diferenţa dintre neamţ şi român. Iohanis este opusul comunistuli

    Băsescu.
  • +8 (10 voturi)    
    Ce zici Ponta,te inscrii in PNL? (Vineri, 23 ianuarie 2015, 9:12)

    vali47 [utilizator]

    Johannis vrea un guvern PNL,iar Ponta se vrea premier.se rezolva!
  • +1 (9 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 23 ianuarie 2015, 9:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Interviu prost, luat de sluga de casa a unui post de propaganda. Reforma trebuie sa inceapa cu presa - neprofesionista, aservita, agramata - aflata in solda. Pina atunci posturi ca RTV, B1, Antena 3 si Realitatea TV sunt necreedibile. Acest interviu a fost unul din cl mai slab si neprofesionist din cite mi-a fost dat sa vad.
  • +4 (10 voturi)    
    E constitutional? (Vineri, 23 ianuarie 2015, 9:15)

    nano2k [utilizator]

    KJ: "Imi doresc un Guvern PNL, nu fac un secret".
    Daca zicea asta Base cum se reactiona?
    • +4 (4 voturi)    
      Este.. (Vineri, 23 ianuarie 2015, 12:14)

      Alo? [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      In luminia ultimelor decizii CCR este; Presedintele are dreptul la a-si exprima optiuni politice.

      Iti garantez ca Iohannis nu se va poza pe plaja cu Gorghiu; asta ti-o garantez!
  • 0 (10 voturi)    
    As vrea sa ma insel,dar..... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 9:20)

    gica43 [utilizator]

    ...din aceasta declaratie poate rezulta faptul ca presedintele ar fi dispus sa colaboreze in continuare cu ponta,dar cu un alt guvern psd-ist !! Convingerea mea ferma este ca Iohannis nu poate si nu trebuie sa colaboreze cu individul numit ponta !!
  • +6 (8 voturi)    
    e amuzant (Vineri, 23 ianuarie 2015, 9:32)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    sa vezi cata cenzura se baga pe toate site-urile unde se dau stiri despre Iohannis. Zici ca imaginea lui e calculata undeva la centru in functie de ce comentarii trebuie sa apara si ce nu trebuie sa apara.
    • +3 (3 voturi)    
      foarte corect (Vineri, 23 ianuarie 2015, 14:20)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      Aseara, la o mie si ceva de accesari ale interviului cu KJ, EVZ avea 87 de comentarii, in timp ce Hotnews,la 5014 accesari nu avea nici macar unul. Sa fim seriosi!!!
  • -1 (7 voturi)    
    Mai Iohannis... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:10)

    Roman [anonim]

    Sa nu crezi .. IOHANNIS ca daca te am votat odata te voi vota si a 2 a oara sa va intre bine in cap(si ca mine crede ma sunt multi) .lasa ma cu liberalii tai si cu democratii tai in pace ..aduna toti coruptii din tara asta din tot spectrul politic confisca le averile frate ca doar daca ii arestati e fix zero..dar nu o sa faceti voi asta ca nu sunteti in stare.. ca va dati cu stangu in dreptu.....lasa l pe dottore sa si faca treaba ..afla realitatea crunta a cetateanului de rand nu mai apleca urechea la toti consilierii tai corupti si care i ti spun doar realitatea lor ..e jale mare in Romania ..in companiile de stat cate 8 directori..cu salarii grase frate nici nu va inchipuiti voi jupuiesc tot ..(CONTRACTE DE TOT FELUL LICITATII TRUCATE FIER VECHI..ETC ETC)..la firmele aflate in insolventa administratori care au salarii si contracte de te doare burta ...fosti directori ramasi de la guvernele anterioare ramasi cu aceleasi salarii ..va cruciti fratilor...trezitiva la realitate..pana nu o fi prea tarziu.
  • +5 (11 voturi)    
    Poate e o carte castigatoare (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:21)

    Martinezu [utilizator]

    Pare, ca e un presedinte al unei tari fara probleme.
    Zimbeste vorbeste calm, are un raspuns de principiu pentru orice intrebare. Este adevarat ca si interlocutoru il menajeaza obsesiv.
    Mi-a placut intrebarea spre final, pe cine ar alege premier Ponta sau Predoiu. Dupa ce Iohannis spusese in fraza anterioara clar ca Predoiu.
    Am crezut ca adormise si s-a trezit brusc intr-un interviu.
    Poate ca asta ar trebui sa fie un presedinte , dar cu atitea problema mari in jurul lui sa nu aibe nici o opinie e putin ciudat si chiar frustrant.

    Colaborezi institutional cu un premier care efectiv ingroapa tara. Si atunci unde dracu este schimbarea????
  • -4 (12 voturi)    
    i-auzi bre! (Vineri, 23 ianuarie 2015, 10:42)

    m marin [anonim]

    Stimate Dle Fritz, problema este ca matalutza nu vrei un guvern PNL pt ca pnl-ul a tras demult pe linie moarta, cam decand i-ai tras scaunul de sub fund lui antonescu. prin urmare dle fritz vrei un guven PDL-ist pt ca ai mari datorii fata de ei. au investit atat de multi bani in campania aia de kkt incat acum doresc sa-i recupereze. si cum altfel decat revenind la putere ca sa poata fura cum furau inainte. nu zic ca psd-ul nu fura, doamne fereste, fura si astia de rup, dar poporul , ( adica cei care nu te-au votat, nu te-au vrut) nu mai poate suporta ipocrizia , demagogia, furaciunile voastre nemerniciile voastre . oare când ne vom trezi din amortirea ce ne-a cuprins. eu tot mai sper