Mama premierului Ponta: Lovind in mama, lovesti si in fiu, lovind in sora, lovesti si in frate

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2015, 11:14 Revista Presei | Radio TV

Mama premierului Victor Ponta, Cornelia Naum, la sediul DNA Ploiesti pentru a fi audiata ca martor
Foto: Agerpres
Cornelia Naum, mama premierului Victor Ponta, sustine ca nu are nicio legatura cu firma ginerelui sau, Iulian Hertanu, si ca nu cunoaste activitatea pe care acesta o desfasura, ea spunand ca intregul scandal il are ca tinta pe premier si ca, daca l-ar putea convinge, l-ar ruga sa demisioneze.

Cornelia Naum a declarat, sambata seara, la Antena 3, ca intregul scandal in care a fost implicata dupa arestarea ginerelui sau, Iulian Hertanu, il are ca tinta pe premier, relateaza Mediafax.

Mama premierului a vorbit si despre momentele prin care a trecut odata cu audierea sa la DNA Ploiesti, in calitate de martor in dosarul in care este arestat ginerele sau, Iulian Hertanu, spunand ca discutiile s-au limitat la problemele firmei sale.

"Nu am avut niciodata niciun fel de emotii in legatura cu intalnirea cu procurorul. Am avut o oarecare teama de intalnirea cu presa. (...) Am simtit jena de a fi privit 40 de minute incontinuu, cu aparatele lipite de geam", a declarat mama premierului Ponta, spunand ca a incercat sa evite orice discutie directa cu junalistii, avand impresia ca va sari pe ea "un stol de pasari".

Mama premierului a mai spus ca, in ziua in care ginerele sau a fost ridicat de acasa, la firma de contabilitate Exfin 2000 SRL, pe care o detine impreuna cu fiica sa, a avut loc o perchezitie si au fost ridicate toate calculatorele si documentele, fara a fi gasit vreun document care sa aiba legatura cu firma Grossman.

Ea a explicat ca a infiintat aceasta firma de contabilitate in anul 2000, cand a iesit la pensie si cand Victor Ponta "abia intrase in paine ca procuror", si ca nu a avut nicio legatura cu firma Grossman.

Mama premierului a mai spus ca nu intelege de ce a fost chemata in fata procurorilor, in calitate de martor, in dosarul in care este arestat ginerele sau, din moment ce nu a vazut niciun document al firmei S.C. Grossmann Engineering Group si nu a avut niciodata nicio legatura cu aceasta societate.

Aceasta a mai spus ca este constienta de efectul pe care acest dosar il poate avea asupra imaginii lui Victor Ponta si ca, daca l-ar putea convinge, l-ar ruga sa demisioneze.

"Lovind in mama, lovesti si in fiu, lovind in sora, lovesti si in frate. Asta presupun. (...) Daca as avea putere sa-l conving maine sa plece din aceasta functie, sa vad cum se descurca in aceasta situatie in care suntem in ziua de azi, si economica, chiar si politica, l-as convinge sa plece, insa nu e un copil mic. De mult timp nu mai face ce spune mama", a declarat Cornelia Naum.

Cornelia Naum a fost intrebata si de ce nu a vrut ca fiul ei sa o insoteasca la DNA Ploiesti.

"Nu am vrut sa am imaginea unei persoane speriate, care pozeaza in victima. Am refuzat categoric imaginea de saraca, batrana si bolnava. Nu sunt atat de naiva si atat de slaba incat nu m-am prins ce cu ce are legaturi... Nu am vrut sa dau imaginea unei persoane speriate, neputincioase. Chiar m-a deranjat ca tot timpul s-a spus ca am 72 de ani... Ei, si ce daca am 72 de ani? Ma pot inca descurca pe picioarele mele, pentru treburile mele. Vi s-ar fi parut aberant sa se interpreteze ca o presiune asupra Justitiei? Nu asta ne mai trebuie pe langa celelalte acuzatii", a mai spus mama premierului.

Cornelia Naum, mama premierului Victor Ponta, a fost audiata, joi, timp de aproximtiv o ora, la DNA Ploiesti, in dosarul in care este arestat ginerele sau, Iulian Hertanu. Ea a asteptat timp de aproximativ 40 de minute pe holul DNA Ploiesti pana cand a intrat la audieri.

In 26 februarie, si sora premierului Victor Ponta, Alexandra Hertanu, a fost audiata la Serviciul Teritorial Ploiesti al Directiei Nationale Anticoruptie, in acelasi dosar in care sotul sau, Iulian Hertanu, este arestat preventiv, alaturi de omul de afaceri Vladimir Ciorba, sub acuzatia de deturnare de fonduri europene si evaziune fiscala.

La inceputul lunii martie, liderul PSD, premierul Victor Ponta, afirma ca este afectat de verificarile efectuate de procurorii DNA fata de membri ai familiei sale, deoarece il doare cand se intampla ceva cu familia sa, evitand in continuare sa comenteze despre dosar sau responsabilitatea cumnatului sau.

Intrebat, la Antena 3, daca este afectat de verificarile efectuate de procurorii DNA fata de membri ai familiei sale, Ponta a raspuns ca da.

"Normal ca sunt afectat. Eu nu ma apuc sa mint poporul si oamenii. Tineti minte: "Intre justitie si fratele meu aleg justitia" (referire la declaratiile fostului presedinte Traian Basescu-n.r.). Nici nu stiai daca sa plangi sau sa razi de ipocrizie. Nu. Ma doare cand se intampla ceva cu familia mea. Nu am comentat si nu o sa comentez nicio secunda nimic legat de dosarul si de responsabilitatea cumnatului meu. E vinovat, plateste! Nu-i vinovat... M-a afectat foarte tare linsajul mediatic. Subliniez ca imediat niste smecheri din propaganda basista au zis: "Uite, Ponta ataca procurorii". Hai, ma, da' ce, Rares Bogdan e procuror?! Sau ce?! Linsajul mediatic la adresa mamei mele, care, repet, pana la 72 de ani, eu asta cred, nu i-a zis niciun vecin vreodata "domn'e, esti sefa de familie mafiota". Asta sigur ca ma doare si ma afecteaza foarte tare, dar trebuie sa le ducem pe toate", a spus Ponta.

***

In dosarul in care au fost arestati preventiv Iulian Hertanu si Vladimir Ciorba au fost pusi sub control judiciar deputatul Sebastian Ghita, deputatul PSD Vlad Cosma si tatal acestuia, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, directorul de productie al Hidro Prahova, Virgiliu Iuliu Roman, precum si omul de afaceri Liviu Munteanu.

Potrivit anchetatorilor, Virgiliu Roman, Sebastian Ghita, Vlad si Mircea Cosma au sprijinit grupul infractional din care facea parte Iulian Hertanu ca sa acceseze si sa primeasca fonduri europene in cadrul contractului de extindere a retelei de canalizare din orasul Comarnic, proiect in valoare de aproape zece milioane de euro.

Procurorii sustin ca, in perioada 2011 - 2015, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, fost presedinte al filialei judetene a PSD, a facut demersuri (interventii pentru numirea in functii a unor persoane, obtinerea de informatii confidentiale - activitati derulate direct sau prin intermediul consilierilor sai personali) la functionari ai SC Hidro Prahova si a exercitat presiuni (amenintari cu privire la inlocuirea din functie) asupra directorului general al societatii, pentru ca acestia sa atribuie ilegal asocierii SC Grossmann Engineering Group SRL - SC Euroconstruct Trading 98 SRL contractul de lucrari pentru extinderea retelei de canalizare in orasul Comarnic. De asemenea, Mircea Cosma a facut presiuni pe durata derularii contractului pentru prelungirea termenelor de executie si efectuarea ilegala de plati.

"Scopul grupului infractional astfel format si sprijinit a fost atins, urmarirea penala facuta pana la acest moment relevand: deturnarea din cadrul proiectului si insusirea in interes propriu, de catre membrii grupului, a sumei totale de 7.797.410 de lei (bani ridicati in numerar din conturi ale persoanelor juridice si fizice, reprezentand 54% din totalul sumelor care au fost identificate ca fiind achitate de S.C. Grossmann Engineering Group, catre "partenerii" la care se pretinde ca au fost subcontractate lucrari), sustragerea de la plata catre stat, prin practici evazioniste, a sumei de 2.515.293 de lei ( din care 1.509.176 lei reprezentand TVA si 1.006.117 de lei reprezentand impozit pe profit)", arata DNA.

Proiectul privind extinderea retelei de canalizare la Comarnic, in valoare de aproximativ zece milioane de euro, avea termen de finalizare februarie 2014, insa lucrarile, care nu au fost finalizate, au fost sistate la sfarsitul anului trecut.

Cornelia Naum, mama premierului Ponta, este asociata, alaturi de ginerele sau, Iulian Hertanu, in firma "Hertanu Projects" SRL. Hertanu mai este asociat in firma Liquid Studios SRL, unde are doi asociati, in timp ce sotia sa, Alexandra Florina Hertanu, sora premierului Victor Ponta, este asociata in firma SC Exfin 2000 SRL, unde detine 49 % din actiuni, iar o alta persoana, Natalia Maier, detine 51 % din actiunile firmei.

Firma Hertanu Projects SRL, al carei asociat principal este Iulian Hertanu, a fost inregistrata in anul 2004, cu sediul social in Bucuresti si are ca principal domeniu de activitate specific agentiilor de publicitate. Hertanu detine 95% din aceasta firma, al carei administrator este, in timp ce mama lui Victor Ponta, Cornelia Niculina Naum, are restul de 5%.

SC Hertanu Projects are, de asemenea, trecute la Registrul Comertului alte cateva zeci de activitati secundare, de la editarea ziarelor la "activitati de servicii suport pentru invatamant" sau intermedieri in comertul cu animale.

In anul 2011, Hertanu ProjectsSRL a avut un numar mediu de 2 salariati si a inregistrat un profit net de 9.979 lei la o cifra neta de afaceri de 87.929 lei. Un an mai tarziu, in 2012, firma a inregistrat o cifra de afaceri neta de 115.322 lei si un profit net de 4.026 lei, pentru ca in 2013 cifra de afaceri neta sa scada la 9.700 lei, iar firma sa raporteze o pierdere bruta de 29.603 lei.






















4420 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    Mdaaa....... (Duminică, 8 martie 2015, 11:22)

    polonyca [utilizator]

    "Dai in mama , dai in mine.........dai in fabrici si uzine " !!!!! Nu va suna cunoscut...??????!!!! Asta e PSD ul adevarat , astia sunt oamenii care ne conduc......!!!
    • +20 (24 voturi)    
      batrana nu a inteles nimic. (Duminică, 8 martie 2015, 14:31)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Mamaie, DNA-ul da in infractori, indiferent de gradul de rudenie.
      Cand cuscrul, Ilie, spunea despre familia Basescu ca este o familie de infractori, nechezati cu totii de placere. Acum v-a venit si voua randul asa ca, ciocul mic si joc de glezne.
    • +17 (21 voturi)    
      e mai lunga... (Duminică, 8 martie 2015, 14:36)

      sluv [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      dai in mama, dai in mine,
      dai in fabrici si uzine, de lumina pline
      dai in scoli , laboratoare ,
      dai in clasa muncitoare
      ..........
      Cîte stele sînt pe cer
      Toate pîn' la ziuă pier
      Numa' una, ca o proastă
      Şade pe uzina noastră
      ...........
      Cine-i mic şi dă din mînă
      Şi-are patru la română?
      Cine-i mică şi zglobie
      Şi-are patru la chimie?
      Cine-i mic şi va fi mare
      Şi-are patru la purtare?
      Cine ştie sau ghiceşte
      Douăzeci de ani primeşte...
    • +15 (17 voturi)    
      TEATRU (Duminică, 8 martie 2015, 15:14)

      Serban [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      "SARACA" mama a venit incet pe jos, ca sa o poata "inconjura" ziaristii. Biata femeie cat e de hartuita doar pentru ca fiul sau este Dottorul Romaniei...
      Putea cobori din masina, direct pe treptele institutiei ca sa nu para atata de distrusa ... Probabil ca Basescu e de vina si de data asta... Aaaa... nu mai e presedinte...
  • +23 (27 voturi)    
    Dai in mine = dai in tine, dai in fabrici si uzine (Duminică, 8 martie 2015, 11:28)

    fdaniel [utilizator]

    E clar ca oamenii rai, fortele oculte, masonii, Occidentul, poate chiar cecenii (cum ne invata zilele astea Putin) vor raul acestor minunati oameni.

    Parca tot speram ca tanti mama lui Ponta e in stare sa-i mai atraga atentia ca-i mitoman, marlan s.a. dar... sperante desarte.
    • +17 (17 voturi)    
      Vuoi chiamare gli assistenti sociali? (Duminică, 8 martie 2015, 13:27)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Policromia cameleonismului lui Viorel Ponta se ivește în toată splendoarea atunci când doamna Naum dezvăluie că fiul său a intrat în partidul lui Ion Iliescu doar pentru a avansa cât mai repede în profesie și în societate. Și-a întors fără să clipească fața de la evenimentele sângeroase din Piața Universității, a pus în dulap tot ce i se păruse grotesc și condamnabil la Mineriada din 13-15 iunie 1990 și a fugit rapid în brațele lui nea Nelu, un comunist lipsit de scrupule, dar probabil un model la care Ponta continuă să se raporteze atunci când își face UPDATE la planurile de carieră.(Zweepsplag)
  • +26 (30 voturi)    
    Fi-tu (Duminică, 8 martie 2015, 11:30)

    Soljenitin [utilizator]

    Zi-i si lu' fi-tu' ca lovind in tara ne va face sa il lovim si noi.

    Abia astept clipa in care va intra si paguba asta la parnaie!
  • +23 (25 voturi)    
    Mai incercati !!! (Duminică, 8 martie 2015, 11:32)

    gica43 [utilizator]

    Poate da Dumnezeu si va asculta si asa scapam de el !!!!
  • +19 (21 voturi)    
    toa' sa naum repeta deviza stalinista: (Duminică, 8 martie 2015, 11:33)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dai in mine, dai in fabrici si uzine.
  • +25 (27 voturi)    
    Exista un scut INFAILIBIL (Duminică, 8 martie 2015, 11:34)

    Intermezzo [utilizator]

    Scut impotriva ce ? Impotriva acestor lovituri . Scutul se numeste CINSTE . Cind mama , sora , fratele , ginerele , socrul , nora si tot neamul sunt cinstiti , nu se poate intreprinde nimic impotriva lor , chiar in conditii de rea credinta . Cinstea este accesibila oricui . Asa ca am intreba-o pe distinsa mama a premierului : n-a tentat chiar pe nimeni din familie sa foloseasca acest scut ?
    • +11 (11 voturi)    
      care.. (Duminică, 8 martie 2015, 13:59)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      "distinsa doamna".....toti escrocii si au deschis firme pe numele parintior, fratilor, etc...si se stie de ce....asa ca sa lase baba ciocul mic....si sper sa ajunga sa i duca lui fiu sau "undeva" ,4 pachete de mincare pe luna...
    • +9 (9 voturi)    
      Scutul tau e desuet, (Duminică, 8 martie 2015, 14:27)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Baiatu' cocoanii ii doctor in drept.
  • +29 (31 voturi)    
    :) (Duminică, 8 martie 2015, 11:41)

    Natasa [utilizator]

    Pacat ca nu aveti autoritate si nu il puteti convinge, doamna mama lu' Victor! Daca aveati autoritate nu ajungea asa obraznic si hot, dar v-a pacalit cu fata aia de tantalau si acum trageti ponoasele!
    • +15 (15 voturi)    
      Doamna Naum, (Duminică, 8 martie 2015, 13:50)

      Ael [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

      Urat v-ati educat baiatul!
      Sunt si eu parinte a doi copii si i-am invatat de mici sa fie corecti, sa nu minta, sa invete si sa isi cladeasca un viitor prin propriile forte.
      Daca ei acum sunt respectati acolo unde sunt, asta se datoreaza si educatiei primite acasa. Fara primii 6-7 ani, cati vor fi fiind, din familie nu se poate cladi nimic temeinic.
  • +22 (24 voturi)    
    Dai în mine,dai în fabrici și uzine. (Duminică, 8 martie 2015, 11:43)

    vali47 [utilizator]

    Credeam că pe Ponta l-au golănit anturajul PSD,dar este clar că tupeul și obrăznicia sunt moștenite.Are cei șapte ani de acasă și în PSD să-a găsit tovarășii de hoție.Pe de altă parte,dacă consideră că le sunt încălcate niște drepturi se pot gândi că și alți români sunt năpăstuiți și obligația corectării legii o are progenitura pe care nu a știut să o educe.
  • +9 (9 voturi)    
    astia au facut sedinta in familie...penibil.... (Duminică, 8 martie 2015, 11:44)

    lili [anonim]

    Si au stabilit ce sa spuna, Ponta spune aceleasi vorbe ca mama lui!
    Doamna, NU are nimeni nimic cu fiul Dvs, asa cum NU a avut pana acum, pana cand ginerele dvs a ajuns pe mana DNA, la fel cum au ajuns atatia apropiati ai politicienilor din Romania!
    Ce-i mare filozofie, cu proptele de cumnat de Prim Minsitru si lider important de PSD, ginerele dvs a primit contracte cu statul pe banda rulanta, iar daca a facut matrapazlacuri sa plateasca, Doamna, asa cum platesc alde E Udrea, Cocos si ceilalti plimbareti la DNA!
    Numai ca DNA vorbeste despre "grup infractional organizat" !! Suna rau, Doamna!
    Curios, ca pana sa ajunga DNA la cumnatul lui, Ponta inca jubila la anchetele DNA, subit si dintr-o data a tacut de cand cu DNA la cumnatul lui!
    Doamna, stati linistita, ginerele Dvs poate demonstra ca e nevinovat, DACA este nevinovat, iar daca NU este atunci va plati ca si ceilalti care se plimba azi facand carare la DNA!
    NU mai spuneti bazaconiile alea, e pacat de varsta Dvs de femeie carea muncit si care acum, de rusinea lumii, a ajuns sa spuna asemenea prostii!
    Succes DNA, succes Codruta, la puscarie cu hotii din politica romaneasca si cu acolitii lor!
    Doamna, daca sunteti convinsi ca este nevinovat, stiti ca exista posibilitattea de a merge la CEDO, dupa ce instanta se va pronunta!
    Mergeti la CEDO, demonstrati nevinovatia si cereti despagubiri uriase statului roman, Ponta e avocat stie el ce trebuie sa faca!
    Veti merge?!
    NU cred.
  • +21 (23 voturi)    
    Familie de mincinosi! (Duminică, 8 martie 2015, 11:51)

    Petre Leah [anonim]

    Nu ca va vreau raul dar, olin de scarba, va doresc sa traiti la fel ca cei pe care-i furati si-i tineti dependenti de kilul de malai de la alegeri! Sa va fie rusine, familie de borfasi!

    http://www.reportervirtual.ro/2015/03/mama-lui-ponta-a-cerut-emisiune-antena-3-a-executat-temenelele-sandrei-stoicescu.html
  • +6 (6 voturi)    
    Fa Cornelia , (Duminică, 8 martie 2015, 12:01)

    potaissa [utilizator]

    fiul ala al tau pe care ai uitat sau n-ai fost in stare sa-l educi , ala care a ajuns din intamplare prim-ministru ,sfideaza o tara intreaga. Ce mai conteaza acolo si o sora ,o mama , mai ales ca santeti toti o apa si-un pamat ,caractere infecte ,niste mojici ajunsi la bani. Va doresc la toti doar ceea ce meritati: ani grei de puscarie.
  • +9 (9 voturi)    
    Doamna, fiul-i lovit in caracter si morala ! (Duminică, 8 martie 2015, 12:14)

    Plagarus [utilizator]

    Un obstacol în zidirea caracterului 'doctorului " de plastilina Viorel Ponta este ideea că „dacă merge înseamnă că este bun”, sau „dacă toţi fac aşa, fac şi eu”, sau „scopul scuză mijloacele.
    AROGANTA, MITOCANIA,SUFICIENTA caracteristi de mare clasa !!!!! Modelul acesta de politician,felul acesta de a face politica...,nu iti produce decat dezgust
    Portretul perfect al " copilului " Ponta Viorel :
    “Hoț (plagiator), mincinos, dușman neîmpăcat al Justiției, ocrotitor public al marilor corupți, incompetent, iresponsabil, incult, duplicitar sunt câteva dintre calificativele care ne vin automat pe limbă în clipa în care îi rostim numele. Personal, nu-mi amintesc o singură poziționare politică, o singură decizie sau, măcar, un simplu gest a lui Victor Ponta pentru care să fi simțit imboldul să-l aplaud și să-l susțin. Tot ce a spus sau a făcut s-a dovedit din prima clipă fie revoltător, fie promisiune deșartă, evident fără șansă să fie onorată vreodată.”(Radu F. Alexandru )
  • +27 (29 voturi)    
    Cine l-o fi educat (Duminică, 8 martie 2015, 12:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mămico, cine l-a educat să fure, să plagieze, să se asocieze cu mafiotii si cu securistii: Nu mata?
    • +6 (6 voturi)    
      Completare (Duminică, 8 martie 2015, 15:30)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Daca i-a mai spus si ca a vrut sa-l avorteze, nu-i de mirare ca micutul a crescut ca un impostor. A intrat, nedorit, ca un impostor, in viata si tot ca unul o traieste. Psihicul lui e profund alterat, iar la 40 de ani e prea tirziu ca un psihiatru sa-l mai cureze.

      Drama e, de ce suntem noi cei care platesc esecurile unei famiglii de infractori?
  • +17 (19 voturi)    
    pe logica asta (Duminică, 8 martie 2015, 12:18)

    roderick [utilizator]

    pe logica asta cand fura mama si sora, fura si fiul?
  • +25 (27 voturi)    
    Afaceri la 72 de ani! (Duminică, 8 martie 2015, 12:20)

    Kentt [utilizator]

    Câţi dintre noi avem mame care se ocupă de afaceri la peste 70 de ani?
  • +26 (28 voturi)    
    Trebuie (Duminică, 8 martie 2015, 12:32)

    vasile-roaita [utilizator]

    lovit in toata famiglia, pentru ca sinteti o famiglie de hoti, de la mic la mare.
    • -10 (12 voturi)    
      Replica asta (Duminică, 8 martie 2015, 13:48)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      e valabila pentru famiglia Basescu!!!
      • -1 (1 vot)    
        Aici e alt film (Luni, 9 martie 2015, 16:27)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Mars la A3 daca numai pe Basescu il ai in cap. Aici e vorba de famiglia sefului "celui mai curat si cinstit " guvern al Romaniei, v\bagat pana peste cap in hotii.
  • +20 (22 voturi)    
    Una veche (Duminică, 8 martie 2015, 12:47)

    Trompel [anonim]

    Dai în mine, dai în tine, dai în fabrici și uzine =))
  • +3 (5 voturi)    
    mama lui Poanta (Duminică, 8 martie 2015, 13:11)

    daniel c [anonim]

    Este ea femeia din spatele lui Ponta, cea care a tras sforile ca fiu-su sa poata beneficia de toate parghiile necesare ca sa ajunga unde a ajuns. Bineinteles, a avut nevoie si de ajutorul altora, insa, ea este cea care la indrumat pe fiu-su la inceput. Asa ca orice ar zice, si oricat de mult ar face pe victima, este clar ca este implicata suta la suta.
  • -3 (5 voturi)    
    RARES SI CIRACII LUI (Duminică, 8 martie 2015, 13:14)

    Romanul [anonim]

    IARTA-I DOAMNE CA NU STIU CE FAC!

    Imi pare rau dar cei ca dvs.care scriu pentru a se afla in treaba, dovedesc o lipsa totala de logica si retorica , pe care cred ca nici nu le-au avut vreodata.Nu sunteti in stare sa sustineti o tema,o ideie,o problema sau un discurs,fie el chiar si scris prealabil,pentru ca incurcati personajele, problemele din text cu titlul temei ,vechiturile cu perspectiva.Nu stiti despre ce se vorbeste in propozitiune,nu stiti pe cine si in ce problema combateti. Voi plecati cu ceva in minte(scuze,in cap) si-l postati unde gasiti un loc liber fara sa tineti seama ne NON-legatura minim necesara.Pentru unii este o razbunare,pentru altii o refulare,pentru cei mai multi o finalitate a mintii incetosate .Credeti ca daca folositi un vocabular smecheresc ,dar sarac,ofensator si nepotrivit va creste valoarea? In nici un caz,pentru ca valoarea zero n-are cum sa creasca! Mai bine veniti cu ceva propuneri,cu solutii si atunci stiti pentru ce ati consumat timpul in fata calculatorului. Dar imi dau seama ca cei mai multi dintre voi nu puteti mai mult,asa ca………. ramaneti in plata Domnului! Dr.Ion
  • +5 (7 voturi)    
    toate-s vechi si noua toate (Duminică, 8 martie 2015, 13:27)

    Bernier [anonim]

    Mamicutza Naum = noua matusa Tamara
  • +8 (10 voturi)    
    intrebare (Duminică, 8 martie 2015, 13:33)

    Vlad-I [utilizator]

    Cum l-ati educat doamna de a iesit asa mincinos ?
  • +6 (8 voturi)    
    Legea trebuie respectata (Duminică, 8 martie 2015, 13:34)

    maria [anonim]

    Stimata mama a lui Victoras Ponta( nu stiu ce nume sunt,Victor este Ponta,iar d-ta Naum,pardon dupa tata numele de Ponta,mda...inteleg... ) Acum te doare? Ce te doare? Fiul d-tale este premierul acestei tari,deci prima preocupare a d-lui este starea acestei natiuni.Sora,mama,cumnatul...fac parte din aceasta populatie,deci daca voi suntei in aceasta stare pentru ca probabil ati incalcat legea,ca orice cetatean care incalca legea sa fiti pedepsite si sa suportati rigorile facand abstractie ca sunteti rudele premierului. Care este lovitura pe care o primiti!? Ar fi corect ca d-l premier sa cunoasca ca legea este aplicata pentru toti cetatenii acestei tari,indiferent de varsta sau de statutul social . Cat a lovit d-lui in aceasta populatie...,dv,d-na Naum nu ati fost atinsa nici acar pe un sfert ! Dar fiecare va plati pentru faptele sale !
  • +8 (10 voturi)    
    mai bine (Duminică, 8 martie 2015, 13:38)

    Snitzelvienez [utilizator]

    I-ai sugera fiului tau hot sa coboare de sus de acolo de unul singur altfel caderea va fi in gol
  • +13 (15 voturi)    
    Duduie care spuie (Duminică, 8 martie 2015, 14:33)

    ofCAER [utilizator]

    ""Lovind in mama, lovesti si in fiu...",
    da' cind fi-tu nesimtitu' lovea-n parintii lui Iohannis, cum era, cocoana? Era bine atunci? C-am auzit c-ai trecut pe a3 da' nu ti-ai exprimat indignarea de-acuma.
    Asa incit, de 8 martie, ai sictir!
  • +10 (10 voturi)    
    parca se zvonise vineri in presa (Duminică, 8 martie 2015, 14:57)

    Aramis [utilizator]

    ca doamna mama lucra part-time la firma ginerelui, e doar un zvon fara temei?
    • +1 (1 vot)    
      Era un zvon, (Duminică, 8 martie 2015, 19:42)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      dar raspandacii nu si-au facut datoria si nu au raspandit zvonul!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Mama premierului Ponta: (Duminică, 8 martie 2015, 15:28)

    tzestosel [anonim]

    Interviul seamana cu monologul ce avea tema ipocrizia
    " AJUTATI-MA SI PE MINE" al regretatului JORJ VOICU ( cei care au "gustat' din comunism si-l amintesc )
  • +5 (7 voturi)    
    La multi ani de 8 martie! (Duminică, 8 martie 2015, 16:01)

    Ancutz [utilizator]

    Bineinteles ca de 8 martie era cazul sa avem un feature story despre mama conducatorului iubit, doar ca vremurile s-au mai schimbat putin si atunci si natura -penala - a feature story-ului.

    Asa-i daca copiii comit infractiuni, de 8 martie primesti citatie la DNA in loc de flori. La multi ani de ziua mamei!
  • +1 (1 vot)    
    Citi ca ei?? (Duminică, 8 martie 2015, 16:59)

    emigrant [utilizator]

    Problema e ca sint prea multe D-ne Naum si prea multi VVPonta in Romania. Din cauza asta atitea mame sint singure de ziua lor, atitia copii sint mult prea departe de casa..La multi ani tuturor mamelor care si-au crescut corect copiii. Sper sa scapam de impostura, dar va fi f greu.
  • +4 (6 voturi)    
    Un politician de varf nu culege doar avantaje (Duminică, 8 martie 2015, 17:21)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Victor Ponta vrea sa fie politician doar cand e de bine. De exemplu cand si-a dus copilul la Olimpiada, a stat langa Arnold Swarteneger si s-au uitat la fenomanala echipa de baschet a Americii. Frumos, nu ? Stirea a circulat pe media, nici o problema.
    Cand in schimb familia lui este atinsa de un scandal si trebuie sa raspunda, nu mai are chef si i se pare jignitor si frustrant.
    Domnule Victor Ponta, din clipa cand ati imbratisat cariera de politician trebuia sa stiti : in politica raspunzi de tot, nu doar de lucrurile bune, ci si de cele rele.
    Iar mama d-voastra trebuie si ea sa stie lucruile acestea. Daca v-a lasat ea sa dormiti prin gara in Paris, ma gandesc ca face fata si la cateva intrebari de la jurnalisti. Pare genul de femeie puternica.
  • +3 (5 voturi)    
    Pai cum credeati ca e maica-sa? (Duminică, 8 martie 2015, 17:34)

    OmulNou [utilizator]

    Nu tot corupta ca el?

    Coruptia se invata in casa, ca si disciplina, bunatatea, respectul si toate celelalte.

    Se vede ce l-a invatat pe Victorash...
  • -2 (4 voturi)    
    Ce unitate de idei la (Duminică, 8 martie 2015, 19:39)

    xrogo [utilizator]

    postacii HN,toti isi dau plusuri intr-o veselie,dar cand vorbesti de Basescu si a lui clica de borfasi, se schimba calimera,toti la unison dau minusuri cu incrancenare!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere (Duminică, 8 martie 2015, 21:10)

    Ambalezu [utilizator]

    Eu propun o lege prin care ponta sa fie obligat sa repete ce 7 ani de acasa, dar de data aceasta cu alta mama. Pe cucoana am vazut de ce este in stare, si plangem toti.
  • +4 (4 voturi)    
    Viata bate filmul, frati romani mindri ortodocsi! (Duminică, 8 martie 2015, 21:16)

    ofCAER [utilizator]

    '"Pozitia copilului"-i nimica pe linga pozitia madamei Naum...
  • 0 (0 voturi)    
    aoileu ce taraboi !,dai in unu tipa doi !!! (Luni, 9 martie 2015, 12:59)

    andreesanu [utilizator]

    Daca-s imbirligati la furat ,la hotii iese taraboi !
    Aoileu ce taraboi !,dai in unul tipa doi !!!.
    Nu plinge mama !,duba-i la poarta,
    Duba-i reala nu POANTA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    E o vorba... (Luni, 9 martie 2015, 18:39)

    Cetatean97513 [utilizator]

    Poti sa minti 100 de oameni o zi sau un om 100 de zile.. dar nu poti sa o minti pe mama :)
    Mama stie TOT, INTOTDEAUNA!.

    Si va face orice (inchisoare) sa-si protejeze fiul.
    Aproape ca nu exista notiunea de sperjur in cazul asta... e ceva instinctiv.
    Orice parinte stie asta.
    Asa ca ce zice ea e irelevant.