VIDEO Dragnea, despre votul PSD in cazul Sova: Nu putem sta cu pistolul la tampla fiecarui parlamentar

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2015, 20:20 Revista Presei | Radio TV

Presedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea a declarat, duminica, la Antena 3, despre modul in care va vota PSD in cazul cererii pentru arestarea lui Dan Sova, la Senat, ca s-a adoptat o rezolutie, dar ca "nu pot sta cu pistolul la tampla fiecarui parlamentar", iar fiecare va vota cum crede.

Dragnea a afirmat ca PSD a adoptat rezolutia prin care interzice ocuparea functiilor politice sau demnitatilor publice numite de catre membrii de partid aflati in diferite stadii de cercetare penala sau care sunt condamnati pentru cazuri de coruptie si a precizat ca formatiunea "nu se opune solicitarilor venite de la Parchete", relateaza Mediafax.



"In schimb, nu putem sta cu pistolul a tampla, la fiecare parlamentar. Fiecare va vota cum crede, nu pot sa dau eu un pronostic, acum", a spus Dragnea la Antena 3.

El a tinut sa mentioneze ca in comisia juridica din Senat s-a dat aviz favorabil pentru arestarea lui Dan Sova, votul fiind unul strans ( sase voturi in favoarea cererii de arestare si cinci voturi impotriva, n.r.).

"Vom vedea, saptamana asta. Este un moment dificil, este un moment delicat pentru Dan Sova ca si pentru PSD", a mai afirmat Dragnea.

El a continuat: "Ce pot sa mai spun in plus, imi pare rau si pentru Dan Sova si pentru Darius Valcov".

Comisia juridica a Senatului a votat favorabil, miercuri, cu sase voturi pentru si cinci voturi impotriva, cererea DNA privind retinerea si arestarea senatorului Dan Sova.

Potrivit Regulamentului Senatului, in cazul senatorului Dan Sova, termenul in care plenul trebuie sa dea votul final este de cinci zile de la primirea raportului de la comisia juridica.

Luni, Biroul Permanent al Senatului va lua in discutie raportul favorabil al comisiei juridice, si va stabili cand va fi votul in plen.

Procurorul sef al DNA a trimis procurorului general al Parchetului instantei supreme referatul pentru sesizarea Parlamentului, ca acesta sa incuviinteze retinerea si arestarea preventiva a senatorului PSD Dan Sova, pentru trei infractiuni de complicitate la abuz in serviciu.






















2683 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Sa iesim in strada! (Duminică, 22 martie 2015, 20:50)

    Lucian P. [utilizator]

    In cazul in care majoritatea va vota impotriva inceperii urmaririi penale, trebuie sa iesim in strada... Nu se mai poate accepta asa ceva. E bataie de joc la adresa oamenilor care i-au pus acolo nu pentru ca ei sa fie mai presus decat noi si decat legile din tara asta.
    • +11 (11 voturi)    
      DA (Duminică, 22 martie 2015, 21:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Astia nu vor pleca decit atunci cind lumea ii va linsa. Justitia e neputincioasa in fata unui PArlament de hoti si mafioti. LUMEA SA IESE IN STRADA SI SA II ALUNGE DIN CASA POPORULUI. PARLAMENT=HOTI, HOTI, HOTI. Huooooooo
  • +18 (20 voturi)    
    adica cum iti pare rau de ei (Duminică, 22 martie 2015, 20:57)

    delacerbi [utilizator]

    de ceilalti cei cinstiti cati au mai ramas si platesc impozite si taxe cui ai pare rau? Ce jigodii sunteti, ati devenit milionari din spagi si furturi si acum noua trebuie eventual sa ne para rau de voi o sleachta de hoti in frunte cu motocicleanu, sper sa va vina randul la toti sa va prapaditi prin inchisori dupa merit
  • +11 (11 voturi)    
    Un urmarit penal vorbeste despre (Duminică, 22 martie 2015, 21:02)

    OmulNou [utilizator]

    un alt urmarit penal, asupra caruia trebuie sa voteze alti urmariti penal.

    Toata clasa politica din Romania trebuie arestata! Toti sunt hoti!

    Ah, si intrebati, justificat, ce se va intampla atunci? Pai nu va mai fi Guvern sa dea ordonante hotesti, sau Parlament sa dea legi hotesti, deci va fi bine!
  • +5 (5 voturi)    
    dar (Duminică, 22 martie 2015, 21:09)

    zigot [utilizator]

    la tampla celor din opozitie?
    adsta a fost cel mai incompetent ministru si nici macar nu este constient de acest lucru;
    psd ul nu se poate reforma ; trebuie sa vina tot diaspora sa ne rezolve problemele?
    acest dragnea isi apara propria situatie de penal
  • +8 (8 voturi)    
    Mafia rosie (Duminică, 22 martie 2015, 21:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un hot apara alt hot. PSD e un grup criminalistic organizat sa jefuiasca tara. Romania e guvernata de hoti, in frunte cu Copy PAste, parlamentul e o adunatura de mafioti iar tara e cunoscuta in toata lumea ca o tara de hoti unde coruptia este endemica. Sa scuipi si sa pleci
    • +2 (2 voturi)    
      PSD este partid istoric ... : (Luni, 23 martie 2015, 3:36)

      ngabi_1999 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Primul guvern 100% comunist al Romaniei a fost conceput la 6 martie 1945 si a fost condus de Petru Groza.
      A fost format din PCR si PSD.
  • +8 (8 voturi)    
    Ba da, putem sta cu pistolul la tâmpla fiecăruia (Duminică, 22 martie 2015, 21:58)

    Mihai S. [utilizator]

    Plătim 600 de pistoale din banii statului și economisim miliarde de euro, tot din banii statului. Mega-investiție!
    • +5 (5 voturi)    
      Daca ei nu pot, (Duminică, 22 martie 2015, 23:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mihai S.

      sa ma delege pe m ine!
      Pot foarte usor sa si apas pe tragaci!
      Mai bine 600 de hoti lipsa decat un popor de prosti... iertatori!
      Te uiti la ei si nu/ti vine sa crezi!
      Saracii, ce le face deneaul asta! Toata bosorogimea plange de mila lui hrebe, sova, pompa, motocicleanu, ridzi, varanu', berbecali....
      Fratilor, v/ati prostit?
      Daca eu nu muncesc si alte cateva milioane de oameni nu muncesc, voi bosorogii care hotarati soarta acestui popor, nu ati putea circula GRATIS pe niciun mijloc de transport.
      E dura exprimarea?
      Si viata mea este dura; trebuie sa sustin o groaza de oameni care profita de munca mea, dar isi bate joc de mine la fiecare alegeri. V/a promis pompa... cate in luna si in stele. Cate v/a dat! Oltchim, out, carbune, out, ...
      In timp ce voi plangeti pe umarul retardului oltean, el bea sampanie de 3000 euro in Dubai; vai cate sticle de tuica de electrozi beti?
      Treziti/va!
      Poate nu muriti prosti! Si rai, si cinici, ci incapabili sa auziti rugamintile rudelor voastre.
      Treziti/va!
  • +3 (3 voturi)    
    Previzibil... (Duminică, 22 martie 2015, 23:43)

    marki [utilizator]

    Sunteți gata să faceți zid în fața „fratelui de suferință”, nu-i așa, dom' Dragnea? Că, ce mare brânză e un trafic de influență acolo, doar am aflat de curând că e înscris în gena românașilor să-și „ajute” aproapele.
    Dar nu uitați că paharul s-a cam umplut, și va veni ziua când veți fi alungați cu pietre din Parlament!
  • +1 (1 vot)    
    E clar cum vor vota in plen !!! (Luni, 23 martie 2015, 8:42)

    andreesanu [utilizator]

    Semnalul este clar pentru toti PSD cum sa voteze ,
    vor sa apere derbedeul .
    In numai 4 luni deja s-a pus batista pe tambal si vor sa-si continue activitatea in stilul cunoscut ,furati,furati cu mainile pina la coate sau pina la git !!!.