Europa FM: Romania se ofera sa preia aproape 2.000 de imigranti clandestini

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2015, 11:36 Revista Presei | Radio TV

Romania se angajeaza sa accepte aproape doua mii de imigranti din Orientul Mijlociu si Nordul Africii, au declarat, in exclusivitate pentru Europa FM, mai multe surse oficiale. Autoritatile de la Bucuresti au inaintat deja oferta la Secretariatul General al Consiliului European. In functie de ofertele inaintate si de alte state ale Uniunii Europene, transferul ar putea fi facut in cateva luni.

Imigrantii pe care Romania se angajeaza sa-i gazduiasca vor fi relocati din Italia si Grecia care, in acest moment, au pe teritoriul lor, peste o suta de mii de refugiati, potrivit surselor citate de Europa FM.

Mai multi oficiali guvernamentali au declarat, sub protectia anonimatului, pentru Europa FM ca, in schimbul cazarii, hranirii si asigurarii serviciilor consulare necesare, Romania ar putea primi de la Uniunea Europeana cate 6.000 de euro pentru fiecare imigrant. Romania va cere insa mai multi bani, suma fiind considerata insuficienta.

Imigrantii ar putea fi cazati in sase centre de tranzit din tara, inclusiv la Timisoara, iar ei putea ajunge in Romania pana la sfarsitul anului.

Citeste mai mult pe Europafm.ro
























2062 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    nu (Joi, 9 iulie 2015, 11:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu romania se ofera, ci musulmanul nedeclarat ponta, care face si moschei uriase, catastrofal pentru romania.
  • +6 (6 voturi)    
    de ce atâta anonimat ? (Joi, 9 iulie 2015, 11:44)

    capitan [utilizator]

    Dacă sunt oficiali guvernamentali, de ce se ascund sub anonimat ?
    "Mai multi oficiali guvernamentali au declarat, sub protectia anonimatului"
  • +2 (6 voturi)    
    Corectie titlu (Joi, 9 iulie 2015, 11:44)

    eugen [anonim]

    Romania se ofera sa primeasca 6000 euro sau mai mult ptr. fiecare din cei 2000 imigranti.

    Ca altfel se crede ca o facem din solidaritate, sau umanitate.
    • +1 (3 voturi)    
      6.000 de euro pe luna? (Joi, 9 iulie 2015, 12:40)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      Pe an? Sau pentru toata viata emigrantului ?
  • +2 (6 voturi)    
    Daca nu au (Joi, 9 iulie 2015, 11:45)

    adrian88000 [utilizator]

    viza de intrare in Romania , eliberata de ambasada Romaniei din tara lor de origine , sa fie expulzati !
  • +1 (7 voturi)    
    ce??? NU NU sia iar NU !!! (Joi, 9 iulie 2015, 11:45)

    vali2 [utilizator]

    Cine a aprobat asa ceva? Stie cineva de unde vin imigrantii astia si cine sunt?

    Sunt negrii care o sa ajunga destul de rapid sa triasca din furtisaguri si afaceri murdare sau arabi din tarile persecutate precum Libia.

    Ma intreb, se gandeste cineva care e efectul benefic pentru Romania?? Sau de ce i-am lua?

    Un efect GARANTAT este ca o sa creasca criminalitatea!
    Spuneti NU imigrantilor clandestini!

    Exista vize, regimuri "oficiale" de a ajunge in alta tara. Legea nu se "ajusteaza" din nici un motiv (nici macar umanitar) pentru nimeni!
    • 0 (4 voturi)    
      åsa! (Joi, 9 iulie 2015, 15:17)

      tudoran [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      Asa e! Da-i dracu' pe astia 2000 de negri cu saracia lor! Sa stea acolo la razboiul lor sa le ia aia gatul si sa moara de foame pentru ca Romanica e prea ocupata cu uitatul la Antena 3 pe plasma luata in credit.

      Mai bine sa ne trimita UE inapoi pe aia 3 milioane de imigranti romani inapoi. Mai ales pe baietii aia de fac "afaceri" prin Italia si Spania. Iti garantez ca ar creste criminalitatea mult mai mult decat de la 3 amarati care au fugit de foame.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu prea cred (Joi, 9 iulie 2015, 22:38)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui tudoran

        Una la mana . Nu pot fi expulzati romanii din Spania ,Italia, etc. Sunt cetateni europeni ce se afla intr-o tara europeana. Nu se poate !
        Doi la mana . Daca s-ar intoarce, de buna voie , romani din tarile europene in care se afla acum , ar rebui sa cauti cu lumanarea printre ei un membru Al Quaeda , ISIS , sau alti nebuni. Dar intre cei 2.000 , sa nu te miri daca se vor strecura 200 de islamisti pusi pe rele.
    • +1 (1 vot)    
      PS (Joi, 9 iulie 2015, 15:22)

      tudoran [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      La 6000 de eur pe imigrant sa vezi cum o sa traiasca ei cu vreo 5 eur pe an ca si-asa au stomacele mici nu le trebe mancare, iar restul intra in buzunare la cine trebe.
      • +2 (2 voturi)    
        naivitate, lasitate, ... (Joi, 9 iulie 2015, 16:57)

        vali2 [utilizator] i-a raspuns lui tudoran

        Pana la un punct ai dreptate.. ei o sa ramana numai cu vreo 5 eur.. dar din bani aia nu se descurca. Asa ca la ce metode crezi ca o sa recurga?

        Sau crezi ca o sa se roage si d-zeu sau alah o sa le dea locuinte,mancare, haine si alte cele ce le mai trebuie?

        Imi mentin idea ca un efect sigur o sa fie o criminalitate marita din cauza lor.

        Si da, daca s-au nascut in tara lor si acolo e razboi, sa mearga la razboi sa-si poarte razboiul.
        La fel cum si la noi, daca s-ar isca un razboi, romanii o sa lupte.. nu o sa astepte sa vina altii sa le poarte razboiul.
        Evcident, o sa fie aia mai fricosi si lasi, fara nici un principiu sau ideologie care nu o sa ezite sa fuga imediat in alta tara (persupun ca tu ai fi printre aia lasi care-ar fugi)
  • +4 (6 voturi)    
    refugies (Joi, 9 iulie 2015, 11:53)

    mandea [anonim]

    6000 de euro pe luna? pai atunci 80% dintre romani devin refugiati in propria tara iar coloratii si bombele mobile vor fi jupani dupa venit.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu va agitați (Joi, 9 iulie 2015, 11:56)

    deveselu [utilizator]

    E ordin de la UE, pai vreți numai binefaceri mai tre sa și cotizam cu ceva
  • +6 (8 voturi)    
    soluție (Joi, 9 iulie 2015, 11:57)

    Mazeta [utilizator]

    Este o iluzie să crezi că imigranții pot fi opriți cu granițe sau garduri. Oamenii săraci, care fug de foamete și de război, vor găsi întotdeauna mijloace de a intra în țările bogate. Este o luptă zadarnică și costisitoare pe care au pierdut-o toate marile imperii.

    Singura soluție viabilă este să ai o țară săracă. În acest scop, trebuie să recunoaștem, guvernanții români își fac treaba bine.
    • 0 (2 voturi)    
      :)))) (Joi, 9 iulie 2015, 14:19)

      DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nota 10 pentru comentariu!!!

      Macar de-ar fi Romanika atat de bogata incat sa ne ingrijoram ca ne napadesc imigrantii.
  • 0 (2 voturi)    
    vor fi "preluati"... (Joi, 9 iulie 2015, 12:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pana la ora primei curse eurolines/atlasib/etc
  • +6 (6 voturi)    
    Ce pedeapsa pentru ei! (Joi, 9 iulie 2015, 12:09)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca ajungi emigrant in Franta, cu atat mai mult ca emigrant African ai enorm de multe sanse, dar daca ajungi in Romania pana si supravietuirea va fi grea!

    Poate in mediul rural ar avea mai multe sanse cu indeletniciri in agricultura- munca cu ziua...
  • 0 (6 voturi)    
    ooooohhh asta daaaa (Joi, 9 iulie 2015, 12:18)

    rasmus [anonim]

    sint de acord dar sa fie acesti emigrantii femeipina in 30 ani........ca ale noastre au fugit afara
  • +1 (5 voturi)    
    Imi pare rau de imigrantii astia, (Joi, 9 iulie 2015, 13:02)

    OmulNou [utilizator]

    fiindca vor ajunge la noi unde guvernul nu da doi bani pe ei, la fel cum nu dau doi bani pe noi.