Premierul Victor Ponta, intrebat de ce nu se retrage din functia de premier: La Guvern, eu nu imi dau demisia ca sa vina dl Predoiu. Doar daca exista un acord politic semnat cu dl Iohannis sa ramana aceasta coalitie la guvernare

de I.Corina, I. Baias     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2015, 21:04 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta, la B1TV
Foto: Captura B1TV
Premierul Victor Ponta a declarat miercuri seara, la B1TV, ca nu isi va da demisia din fruntea guvernului "ca sa vina Predoiu" ci doar daca "exista un acord politic semnat cu dl Iohannis sa ramana aceasta coalitie la guvernare".

Premierul a refuzat sa explice cum a ajuns sa se opereze in Turcia in ciuda insistentelor lui C. Striblea si I. Cristoiu. Ponta nu respinge si ideea revenirii lui in fruntea PSD daca isi va rezolva problemele avute cu Justitia.

Principalele declaratii ale lui Victor Ponta:

  • In masura in care imi voi rezolva problema cu dosarul de la DNA nu vreau sa spun nu niciodata (privind o noua candidatura la presedintia partidului). Dar eu cred ca in 2016 PSD are resursele sa puna in batalia locala si in cea parlamentara alti oameni.
  • In masura in care evident se inchide acest dosar si am impresia eu ca pot fi in continuare in aceasta echipa in pozitia de capitan, atunci voi vedea.
  • Am vacantat postul ca sa fie lucrurile foarte clare. Nu ma mai pot intoarce. Nu inseamna ca viata mea politica s-a incheiat
  • Am o pozitie importanta in PSD si in calitatea de membru.
  • (Intrebare: In cazul in care sunteti scos de sub urmarie, veti incerca sa reveniti la putere in PSD?) Ponta: Nu va pot spune.
  • Sa lamuresc relatia mea cu Liviu Dragnea. Noi am fost alesi impreuna, in tandem. In acesti 5 ani si jumatate, tot ce s-a facut bun s-a facut datorita mie si datorita lui, tot ce s-a facut gresit, s-a facut din cauza mea si a lui Liviu Dragnea.
  • Sunt convins ca Liviu Dragnea va sustine orice echipa a PSD, asa cum o voi sustine si eu.
  • Pot sa garantez pentru Liviu Dragnea ca nu face jocul nimanui.
  • Fiind in tandem in tot acest timp, am jucat politistul bun si politistul rau.
  • (intrebat de ce a decis sa demisioneze, in conditiile in care sustine ca e victima unei acuzatii nedrepte) Ponta: Ne aflam in anul 2015 in urmatoarea situatie. Opozitia nu poate sa schimbe acest guvern prin mijloace constitutionale.
  • (privind dosarul Turceni-Rovinari) Nu puteam sa fiu corupt pentru ca nu detineam pe atunci o functie publica.
  • PSD, cu noua conducere, poate sa isi asume lupta politica, sa mearga in tara.
  • Eu sunt la Guvern.
  • Le-am spus colegilor din conducerea PSD: "Ganditi-va la mine ca un general manager. Voi sunteti cosiliul de administratie".
  • (Intrebat daca ramane seful de facto al PSD) Nu, pentru ca nu e adevarat.
  • (Cum scapati PSD de umbra dvs asupra Rovanei Plumb?) PSD nu e al meu, nu l-am luat pe persoana fizica. Mai putina responsabilitate politica, mai multa responsabilitate guvernamentala. Acesta este un lucru foarte bun.
  • (De ce nu ati contestat sechestrul?) Ponta: Pentru ca nu imi doresc acest lucru. Am aflat din presa ca se pune sechestrul pe aceasta suma destul de mica, dar nu am bani sa ii pun in cont, m-am prezentat la DNA cu contractul de la apartament.
  • (la observatia ca a demisionat de la sefia PSD dar nu de la sefia Guvernului) La partid am plecat eu si la conducere au venit niste oameni din PSD care au fost alaturi de noi. La Guvern, eu nu imi dau demisia ca sa vina cineva de la PDL, dl Predoiu spre exemplu.
  • Daca exista un acord politic semnat cu dl Iohannis, si ramane aceasta coalitie la guvernare, atunci sigur (ca isi da demisia - n.red.).
  • Nu ma consider de neinlocuit insa ma consider un prim-ministru care in aceasta calitate a avut rezultate. Vreau sa imi duc la sfarsit mandatul.
  • PNL, daca e in stare, sa ajunga la guvernare prin vot, nu prin alte metod.
  • Vreau sa imi duc la bun sfarsit mandatul si sa fie o guvernare de succes.
  • Din acest moment, 99% din energia mea o consum pentru guvernul pe care il conduc.
  • Pana in 5 iunie, Iohannis nu a avut ce sa imi reproseze.
  • M-a surprins cand mi-a cerut demisia.
  • Iohannis nu avea ce cauta in probleme ale Justitiei. Trebuie sa spuna "Eu nu folosesc Justitia ca sa rastorn un guvern."
  • (Ce va propuneti, ca premier, ca om politic?) Nu am nicio intentie de a intra in razboi cu dl. Iohannis sau cu altcineva. Imi propun doar sa fac ceea ce trebuie ca prim ministru iar dl Iohannis sa nu intre in ograda Guvernului.
  • Am crezut ca dl Iohannis va actiona ca un presedinte al tuturor, ori in data de 5 a folosit Justitia ca sa schimbe guvernul PSD cu unul PNL.
  • Chestiunea de astazi, cu respingerea dl Fifor, este ceva la care ma asteptam din partea dl Basescu, dar nu din partea dl Iohannis.
  • Primul impuls la partid a fost "Hai sa nominalizam pe cineva care sa il enerveze pe dl Iohannis". Le-am spuns: "Oameni buni, stati asa, e si el om". Gestul dl Iohannis de a-l respinge pe dl Fifor este unul politic si nejustificat. Nu cred ca merita chestia asta.
  • Codul Fiscal defineste o anumita structura financiara a tarii. A fost discutat, a fost aprobat de partenerii internationali, aprobat de Parlament. Vorbim de un document extrem de important care nu a aparut peste noapte.
  • Dl Iohannis nu a aflat ieri de Codul Fiscal. Chestiunea cu reducerea TVA, daca nu ma insel, e in programul electoral al presedintelui Iohannis.
  • Partenerii internationali au spus foarte clar ieri ca acordul cu CE, FMI ramane in vigoare, doar sa facem efortul sa ramanem in cifrele mari.
  • Astazi, Romania nu este doar pe primul loc la crestere, dar si la excedent bugetar, noi si Germania.
  • Legea salarizarii este o reasezare in grila.
  • Presedintele Romaniei si prim-ministrul, precum rpesedintii celor doua camere, sunt egalii reprezentatii puterilor judecatoresti, asta inseamna ca au si un venit egal.
  • Presedintele Romaniei si prim-ministru au cel mai mare salarii din administratie. Presedintele tarii, prim-ministru, ministrii, trebuie sa aiba cele mai mare salarii din institutiile in care lucreaza.
  • Despre vila de protocol a presedintelui: Nu e treaba mea si nu ma ocup eu de asta ci presedintele are legatura directa cu RAPPS

Ponta, despre cum a ajuns sa se opereze in Turcia:

  • Am fost la Baku cu Gabriel Oprea si cu un consilier prezidential. Nu am fost singur cu "toti dicatatorii" cum s-a spus. Apoi am fost in Turcia si m-am operat.
  • Intrebat insistent de Ion Cristoiu daca a plecat cu avionul lui Erdogan, Ponta a refuzat sa comenteze spunand ca are lucruri mai importante de spus in aceasta seara.
  • Insista si moderatorul pentru un raspuns clar sustinand ca in tara plecarea este perceputa "ca fiind una pe sest", premierul evita din nou un raspuns lamuritor spunand ca nu stie ce s-a discutat in tara.
  • "Eu am mai fost la doctor si nu am anuntat toata tara".

Ponta, despre punerea sa sub acuzare:

  • Ma acuza si pe mine ca si pe Dragnea ca am fraudat niste alegeri pe care le-am pierdut.

Despre moscheea din bucuresti:

Premierul Victor Ponta a declarat ca Patriarhia Romana va primi un teren in Instanbul ca sa ridice un camin pentru pelerini la schimb pentru terenul acordat de guvern pentru construirea unei moschei la Bucuresti.

Ponta spune ca nu este vorba despre o construirea unei biserici ortodoxe la Instambul deoarece legea turceasca interzice acest lucru.

"Nu stiu care este parerea presedintelui Iohannis pe aceasta tema ca nu am discutat cu el", a declarat seful guvernului.

























5368 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Cu mintea lui de pe urma (Miercuri, 15 iulie 2015, 21:53)

    Caligula [utilizator]

    De aceea in tarile democratice - inclusiv Romania - cei ce sunt acuzati penal trebuie sa se retraga cat mai rapid de la putere: pentru a nu lasa loc schimbarii raportului de forte inclusiv al aliantelor politice. Asta e o lectie care e buna pentru toti politicienii din Romania, indiferent cat de nesimtiti sunt.
    • +1 (7 voturi)    
      P$D (Joi, 16 iulie 2015, 0:36)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      O sa mai intratzi voi in spanacu ala de pe deal cind o sa si vada Nea Nelu Cotrocelu nivelu de trai
    • +2 (6 voturi)    
      Ce ipocrit! (Joi, 16 iulie 2015, 1:34)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      "Hai sa nominalizam pe cineva care sa il enerveze pe dl Iohannis"

      Asa a fost si este inca condusa Romania de la Ceausescu incoace...nimic pentru tara, nimic pentru dezvoltare/imbunatatire/performanta si progres....TOTUL DOAR O BATALIE POLITICA...la care fraierii se uita fericiti la TV.

      Romania isi merita soarta!
  • +11 (17 voturi)    
    Încă nu știe (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:09)

    mr_mojo [utilizator]

    Dar viața lui politică chiar s-a terminat.
    La fel ca a lui năstase, mentorul lui. Și sper că în același fel.
    Sper însă că Ponta trage mai bine.
    • +9 (15 voturi)    
      Ce partid, pesedeul asta! (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:21)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Doi prim ministrii la bulau (al doilea e pe... vine) si un presedinte care a dat prdin sa fie omorati oameni!
      Ce alegatori cretini au!
      Adica astia omoara,dar de vina sunt... altii!
      Retard!
  • +8 (14 voturi)    
    Ponta la B1TV. (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:12)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Minte de nu crede nici el! Rea creatura, "carlanul" lui Iliescu.
  • +8 (14 voturi)    
    greata - un plagiator (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:12)

    hopsinoi [utilizator]

    Bei PLAGIATORULE cand dai diploma furata inapoi, dar banii nemeritati?

    Ce cauta un PLAGIATOR la TV, dar in guvenul Romaniei?

    viorel ponta PDS vorbeste de guvernare, vorbeste de incredere, e hilar!
  • +7 (13 voturi)    
    cea mai tare! (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:15)

    tba [utilizator]

    nu ma dau dus, ca nu-mi place cine vine in locul meu!
  • +9 (15 voturi)    
    Minciuna (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:18)

    gigifisiune [utilizator]

    cat casa poporului. Cel mai mincinos premier din istoria Romaniei.

    Si asta cu mentinerea colitiei nici nu stiu cum se numeste. Care coalitie, ca nu mai exista. Si asta tot minciuna. Da' fraier e Iohannis, ca nu-i da peste bot cum facea Basescu.
  • +7 (13 voturi)    
    Vrea negocieri? (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:22)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Tare! Ce mizerabil! Dar un ceas cu cuc care sa-ti cante in fiecare zi pe la 18.30, nu vrei??? :)))
  • +10 (16 voturi)    
    Ce fanfaron! (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:35)

    marki [utilizator]

    „Astazi, Romania nu este doar pe primul loc la crestere, dar si la excedent bugetar, noi si Germania.”
    Aha, suntem pe picior de egalitate cu Germania, carevasăzică. Ce nu ne spune domnul Ponta este că excedentul bugetar vine de la cei 0% investiții, că școlile și spitalele sunt ruine, că 40% dintre români trăiesc la limita sărăciei...
    Dar, laudă-te gură, ce mai contează că minți cu nerușinare?
  • +8 (14 voturi)    
    pinochio... (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:35)

    liviu_ [utilizator]

    tot nu m-am lamurit era ca sa nu vina ailalti la guvernare (Deci 100% ciolan) sau ca sa nu ii dezamagesti pe aia care au vrut o schimbare fata de base si care te-au votat?!
    ba omule ... pe bune... tine minte ce minciuni spui ca esti mai penibil decat prevede legea
  • +8 (14 voturi)    
    am ajuns la un ridicol grotesc (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:51)

    padrepadrone [utilizator]

    fara sa mai deranjeze pe cineva cu oaresce doza de respect pentru imagine, functie, valoare.
    Premierul convalescent in carje ne arata cat de jos putem ajunge, daca nu cumva suntem deja, in perceptia unei civilizatii care nu negociaza niciodata efectele "acordate politic", dar trateaza corect cauzalitatea reala; noi, si furati, si cu ochii umflati, si cu buzunaru rupt, il cautam intre coarne de prezumptia absurda de nevinovatie.
    Absurzi, ridicoli, imaturi intr-un final previzibil si dramatic: chiar daca jocurile de imagine si deontologie demo sunt puternic sponsorizate de sus, noi(ca gramada sociala democrata) tot la inertie si acceptare spasita am ajuns. Probabil ca doar asa merge treaba la noi, pacat.
  • +7 (13 voturi)    
    ahaaaa (Miercuri, 15 iulie 2015, 22:56)

    goguleana lugojana [utilizator]

    deci stie ca pierde majoritatea!!!!
  • +10 (16 voturi)    
    Ponta strikes back (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:04)

    Niste tarani [anonim]

    Se pare că PeMe-ul mușcă iar. „Băsescu e de vină” devine „Iohannis e de vină”. În afara faptului că pare incapabil (sau este deliberat?) să-și recunoască incompetența, este toxic îndreptând către alții oprobiul adresat propriilor nerealizări. Micul Titulescu se dovedește a fi Micul Ponta. Mare la stat, mic la caracter. Sper din toată inima să avem un PeMe în funcție arestat, se pare că este singura metodă prin care vraja bolnavă a unui sistem impotent și manipulat se va rupe.
  • +10 (16 voturi)    
    Monta a fost sa cerseasca pe la toate portile, (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:10)

    OmulNou [utilizator]

    doar doar l-o scapa un alt dictator de DNA si de parnaie.

    As vrea inregistrarea cu "Erdogane, gazduieste-ma cateva saptamani ca mor aicea, m-a prins DNA-ul si ma baga la zdup pentru niste nimicuri, iti dau ce vrei tu, iti dau pamant sa-ti faci moschee, doar scapa-ma!".

    SRI, va rog prezentati-ne stenogramele pateticului Monta.
  • +11 (17 voturi)    
    PONTA -premierul degeaba (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:22)

    blackarrow [utilizator]

    I-auzi "Hai sa nominalizam pe cineva care sa il enerveze pe dl Iohannis". Si :". Gestul dl Iohannis de a-l respinge pe dl Fifor este unul politic si nejustificat "
    Zau ??? ia cititi CV-ul aluia , Fifor, a facut Filozofia , s-a ocupat de chestii culturale , e drept ca era in comisia de Transporturi sau cam asa ceva, dar orisicat...ma rog, Iohannis o avea oaresce motive , oricum n-am vazut vreo numire competenta a lui Ponta , la citi ministri a schimbat el , se faceau 7-8 guverne . Si el face pe niznaiul , tipa incompetenta in el dar nu se lasa , cica avem crestere economica , bla-bla ...sa-mi imprumute si mie ochelarii aia de mongol , ca vede alt film.
    Pai si daca legea turceasca interzice biserici ortodoxe pe-acolo, noi de ce sa-i luam in brate pe muslimi ??? evident, pt .ca sintem mai fraieri ,sau fraieri interesati , ca chestia aia cu schimbul, cu pelerinii , e praf in ochi , e "justificarea ".
    Deci Ponta-"die hard -partea 7-a" vrea sa ne delecteze in continuare cu minciunelele, tampeniile, obrazniciile , tupeul si incompetenta si multe alte chestii "bune " ce merg mina-n mina .
    JOS PONTA !!!
  • +7 (11 voturi)    
    ???????????? (Joi, 16 iulie 2015, 0:06)

    greatza_de_comunisti [utilizator]

    "Primul impuls la partid a fost "Hai sa nominalizam pe cineva care sa il enerveze pe dl Iohannis". Le-am spuns: "Oameni buni, stati asa, e si el om". "
    oameni ca astia hotarasc destinele tarii????????????? mi-e greatza rau de tot
  • +4 (10 voturi)    
    ok (Joi, 16 iulie 2015, 0:44)

    rezis [utilizator]

    cu atit mai spectaculoasa e caderea acestui personaj cu cit a avut totul, absolut totul! de aia demisia e asa grea!
  • +3 (9 voturi)    
    demisia (Joi, 16 iulie 2015, 1:08)

    burebista [utilizator]

    tu pui conditi derbedeule / urgent DEMISIA si la puscarie cu tata socru cu tot alt nesimtit.Sa fie clar pe tine nu te-a ales poporul clar mai mongoloidule .Vezi caricatura din kamikaze .
  • +4 (8 voturi)    
    Monta DNA-ului = ? ani de iobagie penala (Joi, 16 iulie 2015, 8:11)

    Plagarus [utilizator]

    Impostorul asta si-n profesia de avocat a intrat fara examen, datorita "doctoratului " scris de altii !