Ponta: Patriarhia va primi teren in Istanbul ca sa faca un camin pentru pelerini la schimb pentru moscheea din Bucuresti. Nu se poate face Biserica

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2015, 22:55 Revista Presei | Radio TV

Moscheea Carol I din Constanta
Foto: Wikimedia Commons
Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri seara, la B1 TV, ca Patriarhia Romana va primi un teren in Istanbul ca sa ridice un camin pentru pelerini la schimb pentru terenul acordat de guvern pentru construirea unei moschei la Bucuresti.

Ponta spune ca nu este vorba despre o construirea unei biserici ortodoxe la Istanbul deoarece legea turceasca interzice acest lucru.

"Nu stiu care este parerea presedintelui Iohannis pe aceasta tema ca nu am discutat cu el", a declarat seful guvernului.

Victor Opaschi, secretarul de stat pentru Culte si muftiul Iusuf Murat, liderul spiritual al comunitatii musulmane din Romania, au oferit, luni, primele explicatii oficiale referitor la moscheea care ar urma sa se construiasca in Capitala pe bd. Expozitiei.

Astfel, lacasul de cult ar urma sa aiba o capacitate de circa 1.000 de locuri, un parc pentru copii, o fantana arteziana si un loc de ablutiune (spalare) si o sala de clasa pentru maxim 20 de copii care doresc sa studieze abecedarul religiei musulmane. Muftiul Iusuf Murat spune ca initial a propus ca moscheea sa fie finantata de statul turc, costurile ridicandu-se la circa 1 milion de euro, insa daca nu se doreste acest lucru, statul roman poate da bani pentru edificiu.


Erdogan nu vrea reciprocitate, dar vrea o moschee in fiecare tara pe care o viziteaza, chiar si in Cuba

Traian Basescu a declarat saptamana trecuta, ca moscheea care se doreste a fi construita la Bucuresti ar fi cea mai mare din Europa si nu ar trebui sa existe un astfel de centru al tinerilor selectati din Islam la noi in tara.

Fostul presedinte a mai spus intr-o interventie telefonica in cadrul emisiunii "X-Press", difuzata la B1 TV, ca aceasta moschee ar trebui sa aiba aceleasi dimensiuni ca biserica ortodoxa care ar trebui construita la Istanbul.

"Acesta este proiectul si nu este un proect inventat acum. De mult se discuta problema unei moschei construita de statul turc la Bucuresti, dar niciodata nu s-a ajuns la un echilibru. Noi am vrut o biserica ortodoxa la Istanbul si la partitate sa se construiasca o moeschee la Bucuresti.

Acum inteleg ca domnul Ponta a negociat o moschee si o universitate, circa 6.000 de tineri sa fie scolarizati. N-as zice ca sunt cel mai neinformat om din Romania, sa contrazica Ponta.

Bucurestiul nu poate fi un astfel de centru de pregatire al tinerilor selectati din Islam. Am o informatie si am pus-o in dezbatere publica: la asta se va ajunge, asta e tendinta, ca pe langa cea mai mare moschee din Uniunea Europeana sa functionze si o universitate. Am doar informatia ca se intentioneaza dezvoltarea celei mai mari moschei din Europa", a afirmat Basescu.

"Imi sunt foarte bine cunoscute problemele minoritatii, dar aici discutam despre tentatia presedintelul Erdogan cu care recunosc ca am o relatie foarte buna, dar totul pana la interese, de a expanda islamismul pana in Europa. Fiind un politician resposabil, spun nu, nu se poate construi o moschee mai mare decat biserica ortodoxa care se va construi la Istanbulul la paritate", a mai declarat fostul presedinte.
























5964 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Halal reciprocitate (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:00)

    cinevatus [utilizator]

    .
    • +2 (4 voturi)    
      Nu doar vorbe (Joi, 16 iulie 2015, 8:40)

      ivascu.sabin [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      http://www.petitieonline.net/petitie/petitie_impotriva_construirii_celei_mai_mari_moschei_din_europa_la_bucure_ti-p11863150.html
  • +22 (22 voturi)    
    Hai siktir! (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:05)

    Clop [utilizator]

    Tara tinuta in obscurantismul cel mai abject, cu pelerinaje la 'stambul.

    Sa-ti stea pelerinaju' in gat, fraiere.
  • +30 (30 voturi)    
    Nu se pot construi biserici? (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:08)

    Niste tarani [anonim]

    http://www.greatistanbul.com/church.htm

    De aici putem vedea că biserici există. Dacă nu se pot construi biserici la Istanbul, de ce s-ar construi moschei la București? Reciprocitate...
  • +20 (20 voturi)    
    Ba se pot construi biserici în Istanbul (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:13)

    Niste tarani [anonim]

    http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2015/01/turkey-allows-building-new-church-after-centruy.html#

    http://www.hurriyetdailynews.com/council-of-europe-hails-turkeys-decision-to-build-a-church-in-istanbul.aspx?PageID=238&NID=76622&NewsCatID=339

    PeMe-ul minte, este dezinformat sau fabulează? Oricare ar fi adevărul, ar cam fi nevoie de o schimbare.
    • +22 (22 voturi)    
      Nu este dezinformat! (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:22)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Niste tarani

      Minte!
      Stie ca se pot construi, dar trebuie sa isi plateasca ologeala de operatie!
      Nenorocitul; si el si cei care l/au ales!
  • +21 (21 voturi)    
    Mdah, acum va dati seama ce a facut (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:14)

    Wanheda [utilizator]

    Pontalaul la Stanbul, menisc defect my a...ss.
  • +23 (23 voturi)    
    Nu? (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:15)

    Soljenitin [utilizator]

    Atunci nu se pot face moschei aici. Rederendum, vierme comunist, vino si intreaba populatia daca este de acord ca tu sa arunci cu bani in caini!
  • +8 (8 voturi)    
    bravo Ionut! (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:16)

    trandafil [utilizator]

    Intr-un articol de 3 randuri, de 2 ori INSTANBUL si o data INSTAMBUL!
    N.R. Am corectat! Multumesc!
  • +17 (17 voturi)    
    dacă vor moschee să meargă în Turcia (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:17)

    visio [utilizator]

    e mai simplu așa!
  • +21 (21 voturi)    
    Nu este normal omul (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:20)

    miohaiham [utilizator]

    Nu se aude ce zice!in RO e permis orice la turc nu!si atunci?
  • +7 (7 voturi)    
    "camin" ... (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:29)

    Iulian_c [utilizator]

    Ha Ha Ha ....... camin care se va transforma peste noapte intr-un hotel .... si care va fi al unui prieten .... si la care va avea Monta actiuni ... pam pam .
  • +5 (7 voturi)    
    yeah right (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:35)

    Watcherss [utilizator]

    nu v-ati prins ca are patriarhul nevoie de un hotel in stambul? cum alftel sa-l denumeasca ca sa poata primi bani de la guvern decat "camin pentru pelerini" ...

    schimbati-l odata ca vinde toata tara ... o transforma in califat
  • +7 (7 voturi)    
    Halal reciprocitate! (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:40)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Sa nu se faca nicio moschee la Bucuresti pe terenul statului! Cum adica nu se pot face biserici? Si la noi de ce se pot face moschei? Ce insemna aceea camin de pelerini. Pelerini la ce?
    Bravos mai! Noi vrem moschei in Romania, dar nu lasam sa se construiasca biserici in Turcia! Cat tupeu!
  • +6 (6 voturi)    
    Moscheea lui Ponta (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:51)

    Clop [utilizator]

    http://www.radioislam.ro/arhiva-stiri/61-moscheea-ar-rahman-din-crangasi-bucuresti.html

    Cred ca este suficient pentru credinciosii expati sau rezidenti de la Bucuresti.

    Dar nu teren in zona Romexpo, unde exista o reala problema cu publicul romanesc ( zona de evenimente cu mare public si targuri) in cazul unor atentate. SRI-ul ar trebui sa se ocupe de asta.

    Si este o problema de CSAT si da, si de referendum.
  • +6 (6 voturi)    
    Reciprocitate? (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:51)

    EMP [utilizator]

    Acum inteleg de ce nu a protestat Patriahia. Primesc la schimb un teren pe care se va construi un camin pentru pelerini - pentru cine nu stie, exista un infloritor turism religios controlat de BOR.
    Nu am nimic cu turismul. Nici cu moscheea, mai bine o institutie de cult legala decat diversi exaltati care predica islamul prin apartamente din Ferentari. Dar lucrurile astea trebuiau abordate de o maniera mai transparenta si ar fi fost de dorit ca societatea civila sa fie invitata sa se exprime inainte de a se lua o decizie. Asa cum s-au facut se creaza impresia ca e o afacere din care castiga Patriahia bani si Erdogan prestigiu.
    • +3 (5 voturi)    
      Si daca (Joi, 16 iulie 2015, 0:38)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      Si daca se v-a construi acea mega moscheie, crezi tu ca acei exaltati nu vor mai predica prin cele vechi din Ferentari? Ai sa zici ca se va da o lege care sa le inchida , pai de ce nu dau acum aceea lege si sa le inchida.
  • +5 (5 voturi)    
    NEX (Miercuri, 15 iulie 2015, 23:52)

    BogdanConstantin3 [anonim]

    cat timp turcii nu vor biserica crestina la istambul pe motiv ca nu le permite legea , nici noi nu vrem moschei turcesti in romania . nu si punct. daca domnii politicieni nu au inteles mesajul sa se astepte la schimbari de personal atat in parlament cat si la guvern . interesele voastre personale nu coincid cu interesele majoritatii , majoritate care suntem noi .
    punct si de la capat cu alti oameni .
  • +2 (2 voturi)    
    Irak (Joi, 16 iulie 2015, 0:21)

    BennyBenois1 [anonim]

    Ologule, o sa te judece istoria si o sa iesi rau de tot. Unu a fost impuscat cu vreo 25 de ani in urma.
  • +3 (3 voturi)    
    PELERINAJ (Joi, 16 iulie 2015, 0:25)

    timp tamp [utilizator]

    Pelerinaj se face la lăcașuri de cult(biserici, mănăstiri) ortodoxe în acest caz, precum musulmanii la Mecca. Din câte știu cele mai cunoscute locuri de pelerinaj creștin sunt Muntele Athos și Ierusalim dar e imposibil la Istanbul unde nu există nici măcar o troiță ortodoxă.
    Probabil că singurii pelerini români au fost socrul și amicul penal Dracnea care au fost în pelerinaj la Pontologul Turcitu
  • +4 (4 voturi)    
    ha :) (Joi, 16 iulie 2015, 0:44)

    ampersand [utilizator]

    Nu poate HotNews sa-l intrebe pe ambasadorul Turciei la Bucuresti daca e permisa construirea unei biserici in Istambul?
  • +5 (5 voturi)    
    Alta minciuna!!! (Joi, 16 iulie 2015, 1:06)

    DespinaSchlobohm1 [anonim]

    Exista biserici crestine in Istanbul!!!

    Or fi clandestine?!
  • +7 (7 voturi)    
    Mandru ca-i ortodox spunea pisoiul? (Joi, 16 iulie 2015, 1:30)

    Wanheda [utilizator]

    HaHaHaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....mai degraba mandru ca-i otoman.
  • +2 (2 voturi)    
    Reciprocitate (Joi, 16 iulie 2015, 11:53)

    liana117 [utilizator]

    In cazul in care nu se poate construci o biserica la Istambul, scurt si cuprinzator trebuie reziliata intelegerea pentru moschee. Iar in cazul in care se admite reciprocitatea, se face referendum in ambele taril, daca se accepta construirea respectivelor lacase de cult. Daca la referendum, in oricare din tari e respinsa construirea lacasului, se renunta atat la moschee cat si la biserica. Punct.