Crin Antonescu, despre legea antilegionara: Nu se interzice nicio opera si niciun autor/ Il admir pe Ion Gavrila Ogoranu si-l consider un erou al Romaniei

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 6 august 2015, 1:23 Revista Presei | Radio TV

C. Antonescu, I. Ogoranu si A. Florian
Foto: Colaj foto
Crin Antonescu, initiatorul Legii nr. 217/2015 pentru modificarea si completarea OUG 31/2002, cunoscuta ca asa-zisa "lege antilegionara", a declarat miercuri seara, la Realitatea TV, ca aceasta lege nu va interzice niciun autor sau publicarea operelor integrale ale unor autori cunoscuti ca legionari sau simpatizanti legionari, cum ar fi Eliade, Tutea sau Cioran, ci urmareste doar sa condamne ferm orice propaganda nazista, legionara sau comunista. Antonescu a evitat sa raspunda la mai multe intrebari si a refuzat sa explice ce inseamna "persoane condamnate".

In articolul 3 se spune ca o persoana este vinovata nu numai daca a fost condamnata definitiv de o instanta , ci si prin orice hotarare, nespecificand ce inseamna "orice hotarare" sau care sunt institutiile ale caror hotarari au acest efect. "Prin persoana vinovata de savarsirea unor infractiuni contra pacii si omenirii se intelege orice persoana condamnata definitiv de catre o instanta judecatoreasca romana sau straina, sau prin orice hotarare recunoscuta in Romania".

Intrebat concret daca mai poate exista un nume de strada, o placa comemorativa sau bust cu numele lui Tutea, Cioran sau Noica, Antonescu a evitat raspunsul ironizandu-l pe Andrei Plesu. "Nimeni nu-l va opri pe domnul Plesu sa-l citeasca pe Cioran. Sa nu se sperie", a declarat acesta.

Scena din Portretul luptatorului la tinerete
Foto: Hotnews
Fostul presedinte al PNL s-a declarat un admirator al lui Ioan Gavrila Ogoroanu pe care-l considera "un erou al Romaniei". Intrebat daca noua lege va interzice cultul lui Ogoranu sau daca Fundatia Ogoranu va mai putea exista in spatiul public, Antonescu a revenit la discursul cu "nimeni nu va impiedica sa-l cititi pe Cioran".

O parere diferita a avut Alexandru Florian, directorul Institutului "Elie Wiesel" in Romania, care considera ca Ion Gavrila Ogoranu se face vinovat de antisemitism prin prezenta sa in fruntea "Fratiilor de Cruce" (organizatie de tineret a Miscarii Legionare) si ca intra sub incidenta actualei legii la articolul "cultul persoanelor condamnate". Pe acelasi argument, seful Institului "Elie Wiesel" spune ca nu poate exista un nume de strada sau o statuie legate de numele lui Vulcanescu sau Tutea.

De asemenea, Florian considera ca operele scriitorilor legionari vor putea fi tiparite, dar crede ca cele care au un continut ideologic, cum ar fi "Pentru Legionari", cartea lui Corneliu Zelea Codreanu, ar trebui sa fie tiparite numai pentru studiu si cercetare si sa nu mai poata fi vandute in librarii.

"Nichifor Crainic are placa pusa de Academia Romana cu aprobarea Primariei pe strada Vasile Conta, Nichifor Crainic care a facut parte din guvernarea Antonescu; mai este un bust al lui Mircea Vulcanescu in sectorul 2, fost subsecretar de stat la Ministerul de Finante si condamnat pentru crime de razboi in baza Legii 312/1945 cu modificarile ulterioare. Mentionez ca legile in baza carora au fost condamnati sunt si azi in vigoare, iar deciziile definitive sunt si astazi valabile. Toti cei care le pun in discutie minimalizeaza o legislatie care a fost recunoscuta de catre trupele Aliate - SUA, URSS, Marea Britanie - perfect legala si astazi-impotriva Germaniei naziste, deci verdictele date in 1945 si dupa sunt perfect legale si astazi si trebuie sa tinem seama de ele", a declarat pentru Agerpres Alexandru Florian. Acesta a revenit, in timpul interventiei telefonice de la Realitatea TV, asupra lui Nichifor Crainic spunand ca filosoful a fost reabilitat printr-o hotarare a Curtii Supreme de Justitie din 1995 si nu mai intra sub incidenta articolul 3 din Legea 217/2015.

Ion Gavrila Ogoranu (n. 1 ianuarie 1923, Gura Vaii, comuna Recea, judetul Fagaras; d. 1 mai 2006, comuna Santimbru, sat Galtiu, judetul Alba) a fost un celebru luptator in munti, impotriva comunismului. A actionat pe versantul nordic al Muntilor Fagaras. Lupta sa din munti a stat la baza filmului "Portretul luptatorului la tinerete". A facut parte din Fratiile de Cruce ale Miscarii Legionare, s-a declarat tot timpul ca fiind legionar si a fost presedintele partidullui Pentru Patrie, devenit apoi "Totul pentru Tara". Este ingropat la 4 mai 2006 in cimitirul comunei Santimbru - sat Galtiu, judetul Alba Iulia. In 2008 a fost infiintata fundatia Ion Gavrila Ogoranu.


























2768 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    C.Aktonescu, acest superficial... (Joi, 6 august 2015, 7:49)

    seb_h [utilizator]

    E jenant ca un individ cu gandire atat de superficiala a promovat o lege. Cred ca nici legea cresterii melcilor nu ar fi in stare s-o promoveze...
  • +2 (4 voturi)    
    clasic (Joi, 6 august 2015, 9:17)

    tecumseh [utilizator]

    lege facuta de politicieni castrati. singura lor dorinta e sa fie conformi, in niciun caz sa gandeasca.
    auzi, n-ai voie strada tutea sau vulcanescu, dar nu te opreste nimeni sa zici ic frimu sau moghioros.
    suntem ca rusoaica din bancul in care dupa ce e violata e aratata cu degetul ca e curva.
  • +4 (4 voturi)    
    Aha! (Joi, 6 august 2015, 11:08)

    Anna O. [utilizator]

    Carevasazica Mircea Vulcanescu este considerat si acum criminal de razboi.. Pe bune?
    Cei care nu stiu cine a fost Vulcanescu si, mai ales, cum a murit in inchisoare si cum s-a comportat pana in ultimul moment, o sa aiba un mic soc la o minima documentare. Din punctul meu de vedere a fost un martir.
    Si aduceti-mi aminte, cine mai e si Crin Antonescu de i se promoveaza legea?
  • +1 (1 vot)    
    crin antonescu (Joi, 6 august 2015, 22:21)

    mercioiu ion [anonim]

    crin antonescu,cea mai mare deziluzie politica a mea ,am trecut peste orgolii si am sprijinit pnl in alegeri,antonescu era cel mai tare politician,alaturi de ponta,antonescu sclipea in lupta impotriva ticalosului de marinar ,antonescu era speranta noastra,dar a abandonat totul ca un las,apredat partidul dusmanilor de moarte[nu adversari politici] ai liberalismului,ai poporului roman,acum vine cu o lege care care ataca memotia unor mari eroi ai neamului, esti un zero barat antonescule,un om de nimic,singura solutie fa-ti harachiri,daca ai onoare
  • +1 (1 vot)    
    maderdo@hotmail.com (Joi, 6 august 2015, 23:20)

    ada [anonim]

    Cei care au fost in Piata Universitatii, "curatata" de mineriada, au fost numiti legionari.
    Cei care, la revolutia din 1989, s-au ridicat la Timisoara, Bucuresti, au fost numiti de catre Ceausescu legionari.
    Cei care au protestat in 2012 inpotriva PDL au fost numiti legionari.
    La fel, cei care au iesit pentru Rosia Montana, gaze de sist, etc. Si cei care au impresionat Europa stand la cozi interminabile pt alegerea presedintelui in nov.2014 si cei care au strigat "afara cu PSD din tara", au fost numiti legionari...
    Cat de usor este ca, de ex., si Rares Bogdan, cand spune ca toata clasa politica ar trebui resetata, inlocuita, curatata, sa fie numit legionar si impotriva ordinii de stat??????????
    Cat de usor este ca orice protest de acum incolo sa fie catalogat legionar??
    Si pe langa amenzi (ca acum, nedrepte), sa se dea si ani de inchisoare??
    In lege nu sunt notiuni clare, juridice, stiintifice. Totul se lasa la interpretarea cuiva...Si consilierul prezidential ne spune ca Institutul Wiesel trebuie sa dea indicatii procurorilor si magistratilor, pe cine sa aresteze (asta e stat drept????????????). In expunerea de motive a legii se spune ca se legifereaza A DOUA OARA, PENTRU CA DUPA PRIMA LEGE NU S-AU FACUT ARESTARI!!!!!!!!! DECI MAGISTRATII ROMANI VOR FI OBLIGATI SA FACA ARESTARI!!!!!!!! PT CA ASA VREA...CINE???????
    Cat de greu le va fi sa demonstreze in instanta vinovatiile??????
    Codul Penal mai este valabil, legea asta il transcede?. Incalca normele juridice si asta vedem toti, fara sa fim juristi.Intrebat de un exemplu de "infractor legionar" din zilele noastre, care nu a fost arestat, directorul Wiesel a spus "partidul Totul pentru tara", care a activat putin timp, s-a desfiintat din cauze ce tin de legea partidelor.
    Cine a auzit de acest partid??????? Ce crime a comis??????
    Crimele comise de unii, care si-au spus legionari, le condamnam. Dar cei care au ucis legionari au fost vreodata condamnati? Sunt tot crime.
  • +1 (1 vot)    
    maderdo@hotmail.com (Joi, 6 august 2015, 23:22)

    ada [anonim]

    Va incepe spionarea pe net, pedeapsa din legea antilegionara pt fapte "pe net" ESTE MAI MARE!!!
    Deci nimeni nu trebuie sa indrazneasca sa se revolte impotriva clasei politice actuale, nimeni sa nu infiinteze un partid nou, cu alte idei decat PSD si PNL (o mare dezamagire). Nimeni sa nu indrazneasca sa spuna ca trebuie alti politicieni, altfel de politica.
    Si presedintele, prin forumul german, a fost declarat continuatorul celor dinainte de 1945. Deci va fi primul arestat, conform legii antilegionare, pe care A PROMULGAT-O!
    IAR SFANTUL ARDEALULUI, ARSENIE BOCA, NU VA PUTEA FI CANONIZAT, ASA A HOTARAT O INSTANTA COMUNISTA SI CONDUCEREA ROMANIEI DE AZI.
  • +1 (1 vot)    
    Oare nimeni din cei ce ne conduc nu vede pericolul (Joi, 6 august 2015, 23:27)

    ada [anonim]

    O sa ne trezim ca si DNA si Kovesi vor fi numiti legionari, ca unii urla ca vor sa schimbe ordinea de drept...
    De ce nu se sesizeaza CSM?
    Consilierul prezidential, dupa promulgarea legii in forma ambigua, fara norme de aplicare, a spus ca organele statului trebuie sa colaboreze cu Wiesel, sa-i invete pe cine sa aresteze (????????).
    De la pozitia sa, a comis o grava incercare de a pune presiune pe justitie, cativa sa se sperie, sa faca arestari si pedepse "exeplare' si asa sa apara jurisprudenta de care vorbea consilieru.
    Presedintele stie?????????
    A fost de acord????????
    Mi se pare chiar penal si f periculos.
    Asteptam sa ne luam tara inapoi, nu s-o dam ciocoilor.
    Suntem din nou in epoca bolsevica? Jurnalistii tac...Intelectualii tac...
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai aberanta investire legala a infractorilor (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 12:09)

    Spirescu Iulian ispirescu@gmail.com [anonim]

    Aceasta lege este cea mai aberanta posibilia, fara a cunoaste posibilitatile tehnice de falsificare a probelor informatice cat si a identitatii pe internet. Sa se intrebe domnul Crin Antonescu daca,incet, incet, un infractor se face cunoscut pe Internet si apoi se declara Crin Antonescu cu numele si incepe sa atace si sa injure si tot atunci sa intre sub incidenta acelei legi propuse, face dansul puscarie mai multi ani ? daca vrea se rezolva imediat ..si dupa sa demonstreze legal ca nu a scris presupusele afirmatii..... Prin aceasta initiativa se da putere legal multor infractori de pe Internet chiar si internationali si instantele vor fi pline si asa aglomerate deja cu consum de resurse ale noastre si pierderi morale si materiale.