Cei mai iubiti presedinti - Ceausescu, Basescu si Iliescu

de Viorela Marin     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2007, 23:45 Revista Presei | Radio TV

Adrian Paunescu si Adriana Saftoiu la 100%
Foto: Realitatea TV
Invitatii de joi a lui Robert Turcescu la emisiunea 100% (Realitatea TV) au fost senatorul Adrian Paunescu si fostul consilier prezidential, Adriana Saftoiu . Cei doi au dezbatut rezultatul Barometrului de Opinie Publica, dat publicitatii de catre Fundatia Soros. Potrivit acestui studiu, Nicolae Ceausescu este considerat cel mai bun lider politic pe care l-a avut Romania in ultima suta de ani, urmat de actualul sef de stat, Traian Basescu, si de fostul presedinte Ion Iliescu.

Adrian Paunescu a explicat ca "o natiune inteleapta trebuie sa ia din fiecare perioada ceea ce i-a fost de folos", precizand ca "in sine, perioada comunista nu poate fi nociva, insa lucrurile nu sunt rezolvate in profunzime si asta este problema". "Pe mine, in 1968, Ceausescu m-a cucerit. Il iubeam enorm si aveam speranta ca va indeplini tot ce promisese atunci", a adaugat senatorul PSD.

Paunescu a declarat ca nu ar participa la un proces impotriva comunismului. In opinia lui, Ceausescu nu este autorul sistemului, el a dat doar o infatisare sistemului.

La randul sau, Adriana Saftoiu a declarat ca anii de politica postdecembrista si actiunile politicienilor contemporani il mentin pe Nicolae Ceausescu in topul preferintelor romanilor. "Eu am inteles comunismul abia dupa Revolutie, insa nu am sentimentul ca perioada comunismului a fost buna. Comunismul a pervertit niste notiuni fundamentale. Pentru mine comunismul inseamna Partidul Comunist Roman si Ceausescu".

 "Dupa lagarele de la Auschwitz nu a mai existat nazism, insa dupa Revolutia din '89 a mai existat comunism", a conchis fostul consilier presidential.

Barometrul de Opinie Publica pe anul 2007, realizat de Fundatia Soros, arata ca Nicolae Ceausescu este considerat cel mai bun lider politic pe care l-a avut Romania in ultimii 100 de ani. Paradoxal, in ierarhia celor mai rai lideri politici, locul 1 este ocupat tot de Ceausescu. Potrivit aceluiasi studiu, majoritatea romanilor considera ca actualul sistem politic este unul ineficient si corupt, cheltuieste resursele societatii si este responsabil de nivelul saraciei din Romania.























558 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Trist ! Foarte trist !!! (Vineri, 7 decembrie 2007, 2:20)

    Horia Cornescu [anonim]

    Faptul ca odiosul si Ilici Iliescu sunt asa apreciati dovedeste ca &quot;Parazitii&quot; au dreptate, asa cum a avut Silviu Brucan:<br/>Multa prostie domnule, multa!!!<br/>HC
  • 0 (0 voturi)    
    barometru (Vineri, 7 decembrie 2007, 3:02)

    stefan [anonim]

    Rezultatele acestui barometru reflecta istoria invatata in ultimii zeci de ani. In plus nu stiu cine au fost intervievatii acestui barometru. De la 90 incoace se fac tot felul de sondaje,barometre si alte exit poll-uri.<br/>Nici unul nu m-a reprezentat si nu ma reprezinta. Cum se face ca nici unul din ele nu a ajuns si pe la mine? Sau pe la cineva din cercul de cunoscuti ce ii am prin toata tara?<br/>Pe cine voiati sa aleaga romanii? Pe Dej? Nu ca a avut grija Ceausescu sa-l terfeleasca... (Nici eu nu l-as fi ales). Pe Ferdinand &quot;Intregitorul&quot;? Pe Carol I? Nu, ca ani de zile au fost tratati intr-un colt de pagina la istorie, la fel ca si Bratianu, sau Maniu. <br/>In plus pentru cei ce participa la aceste sondaje (oare cine?) lider politic = sef de stat.<br/>Paunescu? un nemernic de activist care a facut enorm de mult rau cu poeziile lui si cu emisiunile lui. Ce putea spune? Ca doar a fost un profitor al regimului. Si daca l-ar fi condamnat l-ar fi crezut cineva?<br/>Romania a avut destui lideri politici importanti si care ar binemerita de la societate, dar istoricii sunt tot cei din perioada comunista(cei agreati de televiziuni si ministerul invatamintului), deci nu vor spune nimic nici de Lascar Catargiu, nici de Take Ionescu, nici de I.G. Duca, nici de Marghiloman, nici de Pan Halippa, nici de Goldis, nici de Vaida Voevod, Averescu, Iorga, Mihalache, dupa cum nu zic nimic nici de industriasii vremii.<br/>Avem nevoie de o istorie corecta, scrisa cu bune si cu rele.
  • 0 (0 voturi)    
    adrian (Vineri, 7 decembrie 2007, 9:17)

    profion [anonim]

    paunescu este demult, din tineretea lui revolutionar-lingusitoare un om terminat, de ce mai este consultat daca s-a dovedit ca este bolnav de imoralitate cu acte in regula, nu si-a dorit niciodata mai mult decat sa fie un nomenclaturist acolo la crenvusti@sampanie@curve printre altii, este un parvenit al cartierului Primaverii de ieri si de azi, odata cineva ii va face o curatenie generala prin poeme si va vedea cat de adanc a gresit fata de Poet, dar va fi iremediabil tarziu
  • 0 (0 voturi)    
    Exponentul intarziat... (Vineri, 7 decembrie 2007, 9:43)

    Carcotasu [anonim]

    ... al Epocii de Aur, acum senator ales pe liste, ca la un uninominal ar fi luat-o peste bot demult, nu ma poate convinge de binele din perioada comunista pentru ca el nu a simtit RAUL din acele timpuri.<br/>Lingusitorul de serviciu, alaturi de CV Tudor, este unul din cei care ma fac sa simt un profund dispret fata de personajele care populeaza Parlamentul Romaniei.<br/>Un Parlament pe care-l credeam creat pentru a ne coordona viata noua, poporului, cu inteligenta, nu cu dispret...
  • +1 (1 vot)    
    poet compromis (Vineri, 7 decembrie 2007, 10:03)

    maria [anonim]

    Paunescu nu poate fi obiectiv in ce priveste comunismul, lui ca si multor altora nu i-a lipsit nimic din frigider nici atunci nici acum. Pacat ca a gresit impotriva poetului.
    • 0 (0 voturi)    
      carcotasii (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 0:05)

      pantera [anonim] i-a raspuns lui maria

      cand nu te poti ridica la nivelul unui geniu faci ce-ti sta in putinta musti si arunci cu venin.Mai sterge-ti clabucii de la gura si apoi ponegreste.Fii cuminte ca daca gresesti si te musti mori .Nu meriti nici sa-i pronunti numele.<br/>Ce stii tu despre comunisti de perorezi ?<br/>Esti venit din alta galaxie ? ca un pamantean si-ar masura cuvintele inainte de a otravi tastatura
      • 0 (0 voturi)    
        Genialitatea este relativa (Sâmbătă, 8 decembrie 2007, 8:26)

        Carcotasu [anonim] i-a raspuns lui pantera

        Geniu era intitulat si Ceausescu de catre Paunescu, asa ca s-o lasam mai moale cu geniile... <br/>Un adevarat geniu nu are 50% sustinatori si 50% contestatari.<br/>Daca-si vedea de poeziile lui, cu timpul si-ar fi recastigat respectul populatiei, dar asa, ma apuca o scarba imensa cand vad ca omul care recunoaste ca l-a iubit din tot sufletul pe Ceausescu (si nu da semne ca i s-ar fi stins iubirea nici acum) ia decizii pentru o tara intreaga si ne sfideaza la nesfarsit. <br/>Imi pare rau ca inca ii mai stiu unele poezii pe de rost, pentru ca mi-e sila sa le mai recit... Pentru mine, intrand in politica, poetul Adrian Paunescu a disparut cu opera cu tot...
  • 0 (0 voturi)    
    comunism (Vineri, 7 decembrie 2007, 10:58)

    sorin [anonim]

    Pitica la trup dar mai ales la minte persoana Saftoiu a avut prilejul sa inteleaga comunismul, mai mult decit oricine de virsta ei, avind in vedere ca a gravitat o buna perioada de timp in jurul celui mai sugestiv produs: Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    realitatea 100% (Vineri, 7 decembrie 2007, 11:15)

    telespectator [anonim]

    Ca sa-ti dai cu parerea despre omul si poetul Adrian Paunescu trebue mai intai sa-i citesti opera.<br/>Nu e suficient sa-ti amintesti numai de emisiunile &quot;Cu antena prin judete&quot; parca sa se numeau. Asta pentru cei care sunt apropiati de varsa cu poetul. Cei care au in jur de 30 de ani nu au dreptul sa-l judece (ca dealfel nimeni). <br/>Ceilalti mai in varsta sa-si aminteasca de Cenaclul Falcara .<br/>Mare dezamagire Dna. Saftoiu care se da ziarista dar care in afara de aspectul de mata blanda care zgarie rau nu face doua parale ca interlocutor, fara argumente (doar cu pererea dansei) cu o persoana ca Adrian Paunescu.<br/>Despre Turcescu ce sa mai zic &quot;incruntatul cel brunet&quot; sa nu mai faca emisiuni cu personalitati culturale de talia lui Adrian Paunescu ca nu face fata este penibil (si el fara argumente) . El sa invite numai politicieni care se contrazic sau nu mai stiu ce au spus anterior si el Turcescu scoate inregistrarea veche si uite asa el domina discutiile si apare foarte destept si documentat. In domeniul asta e bun.