Ministrul Comanescu, despre relatia cu Rusia: Trebuie sa fim pragmatici, sunt puncte pe care putem sa continuam dialogul

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2016, 22:54 Revista Presei | Radio TV

Lazar Comanescu
Foto: MAE
Ministrul afacerilor externe, Lazar Comanescu, a declarat marti ca Romania trebuie sa fie pragmatica in relatia cu Federatia Rusa aratand ca, dincolo de problemele legate de interventia Rusiei in estul Ucrainei, exista "chestiuni punctuale" asupra carora Bucurestiul si Moscova pot continua dialogul, informeaza Agerpres.

"Relatia cu Rusia este o una despre care as spune ca e cvasi-similara cu relatia pe care si alte state membre al Uniunii Europene sau ale Aliantei Nord-Atlantice o au cu Federatia Rusa. Trebuie sa fim pragmatici. Dincolo de ceea ce mentionam, evident ca sunt chestiuni punctuale asupra carora putem sa continuam dialogul. Ma refer, de exemplu, la chestiunile economice", a spus Comanescu, la TVR.

El a mentionat ca Romania trebuie sa continue colaborarea cu Rusia si in Organizatia Cooperarii Economice a Marii Negre.

In ceea ce priveste celelalte aspecte, legate de modul in care Rusia se implica in estul Ucrainei si de situatia din Crimeea, seful diplomatiei romane a subliniat necesitatea ca Moscova sa respecte angajamentele asumate prin acordurile de la Minsk si regulile de drept international.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile Pro Tv

O femeie cu cetatenie romana, amendata in Austria cu 38.000 de euro dupa ce a cersit cu copilul pe strazi. Reactia tinerei

O femeie cu cetatenie romana care cersea in Austria a fost amendata cu 38.000 de euro pentru ca a cersit in mod repetat impreuna cu un copil, informeaza luni cotidianul austriac The Local, preluat de Agerpres.
2164 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    Excelent, cu Juana purtator de cuvant (Marţi, 19 ianuarie 2016, 23:05)

    Locke Lamora [utilizator]

    Bonbo, Varanul, Phonta and company....experti in schimburi comerciale, ei le dau banu si resursele la rusi, rusi iti dau ciuciu inapoi.
  • +7 (11 voturi)    
    da (Marţi, 19 ianuarie 2016, 23:18)

    bec [utilizator]

    roosevelt, theodore, nu paraliticul iubitor de comunism fdr, avea o vorba: vorbeste frumos si cara o bita mare, vei ajunge departe.
    • +5 (5 voturi)    
      Despre Teddy Roosevelt (1 din 2) (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 2:01)

      Teddy [anonim] i-a raspuns lui bec

      Teddy Roosevelt a fost unul dintre cei mai admirati presedinti (1901-1909) ai USA. A tinut la Casa Alba un leu si un urs ca animale de companie si avea tot timpul un pistol asupra lui cind se plimba prin Casa Alba desi, cu centura lui neagra la jiu-jitsu si cu istoricul lui de campion de box, nu prea avea nevoie de el.

      Facea zilnic antrenamente de jiu-jitsu si box. Chiar si-a pierdut un ochi intr-un meci amical de box pe cind era presedinte (si "amanuntul" l-a tinut secret fata de marele public). Prin comparatie, ultimii trei gloriosi presedinti americani sint "barbati" care tineau pe linga ei catei pufosi, faceau jogging sau pedalau pe biciclete (si cadeau in cap si se zgiriau pe nas). Spre deosebire de cei trei, Teddy Roosevelt nu a trimis niciodata oameni sa moara in razboaie fara sens, desi el era mai mult decit incintat sa riste sa-si rupa gitul luptindu-se cu ursii.

      Tipul a fost, pe rind, crescator de vite, ajutor de serif, explorator, supervizor de politisti, asistent al Secretary of the Navy, guvernator al New York-ului si erou de razboi. In 1898 a infiintat primul regiment de cavalerie compus din voluntari, cunoscut sub numele de Rough Riders. Rough Riders sint faimosi in America pentru istorica si singeroasa sarja (The Battle of San Juan Hill) din timpul Spanish–American War, dar putini stiu ca, deoarece au fost nevoiti sa renunte la cai, the Riders au atacat ca niste infanteristi.

      Roosevelt a primit scrisori de la cavaleristii din armata care se plingeau ca trebuiau sa calareasca 25 de mile pe zi la instructie. Ca raspuns, Teddy a calarit 100 de mile de la rasaritul pina la apusul soarelui, la 51 de ani, pur si simplu suprimind, astfel, dreptul oricui de a se mai plinge de ceva vreodata. Si omul suferea de astm.

      Cind isi facea campanie pentru al treilea mandat, Roosevelt a fost impuscat de un nebun si, in loc sa isi trateze rana, si-a tinut discursul de campanie cu gaura singerinda produsa de glont la vedere.
      • 0 (0 voturi)    
        Sigur nu e Putin? (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:36)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Teddy

        Ca asa pare din descriere. Luptator cu leii, detinator de centuri de toate culorile, nu ca sensibilii de la casa alba. Pentru asta tot nu simt ca e vreun model de urmat (putin adica).
    • +5 (5 voturi)    
      Despre Teddy Roosevelt (2 din 2) (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 2:02)

      Teddy [anonim] i-a raspuns lui bec

      Cind a murit, un politician a zis:

      "Moartea trebuie sa-l fi luat in timpul somnului, pentru ca daca Roosevelt ar fi fost treaz s-ar fi lasat cu bataie."
  • -1 (3 voturi)    
    Pai... si postacii, domnu' Comanescu?! (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 1:50)

    John Ivanovici Olteanu [anonim]

    Motto:
    "Și abia plecă bătrâna... Ce mai freamăt, ce mai zbucium!"

    Cum care? Postacii de pe Hotnews, domnu' ministru! De pe Contributors, de peste tot... Postacii care este! (Phutin, Putler, pufoaika, vodca, mujicstan, hrisca... cunoasteti...) Pai, astia ce mai face de-acum?!

    Matale nu discutati inainte cu serviciile care este, ca sa se transmita pe linie ierarhica de sus in jos pina la ultimul postac ca incepem s-o rasucim nitel ca la Ploiesti?

    Nu va ginditi ce-o fi in sufletul lor de postaci dezorientati? Sa afle chiar de-aici, fara nici o pregatire psihologica de artilerie, fara un team-building la o pizza si-o bere ca s-au rasucit armele cu 15 de grade in sens trigonometric si nu declaram nici un razboi nici miine, nici poimiine?

    Poate fro unul mai repezit va confunda cu Orban Viktor si incepe sa va injure si sa va faca kaghebist de extrema dreapta si slugoiul comunist al lui Putin...
  • +6 (6 voturi)    
    mai bine nu (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 3:20)

    Metusala [utilizator]

    cum spunea un reputat istoric: n-avem ce ne da unii la altii, ce au ei avem si noi. Din toate relatiile cu rusii am avut doar de pierdut. Sa ramana in izolarea care si-au dorit-o.