Ministrul Apararii, Mihnea Motoc: Nu ne gandim deloc acum la reintroducerea serviciului militar obligatoriu

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2016, 15:18 Revista Presei | Radio TV

Mihnea Motoc
Foto: MAE
Ministrul Apararii Nationale, Mihnea Motoc, a declarat, duminica, la Pro TV, ca autoritatile nu se gandesc acum la reintroducerea serviciului militar obligatoriu, precizand insa ca, potrivit prevederilor legale, acesta nu este eliminat, ci "suspendat".

"Nu ne gandim deloc in momentul acesta la asa ceva, dar suntem foarte preocupati de faptul ca de la suspendarea - serviciul militar obligatoriu nu e eliminat, e suspendat, asta e formula legala in Romania - serviciului militar obligatoriu nu am actionat imediat pentru a crea o rezerva in locul soldatilor care faceau acest serviciu", a spus Motoc, potrivit Agerpres.

El a explicat ca Legea rezervistilor voluntari, care va intra in vigoare din ianuarie 2017, este un raspuns la aceasta situatie intr-o formula adaptata realitatilor societatii de astazi.

"Avem pregatite masurile pentru implementarea ei, inclusiv suportul bugetar pentru asigurarea unei formule de pregatire periodica suficienta pentru acesti rezervisti voluntari. Ei sunt de doua tipuri - unii care au facut serviciul militar si deci au un corp de baza de pregatire si nu e nevoie decat de actualizarea formatiei pe care o au deja, iar altii care vin fara background militar si pentru care pregatirea e un pic mai exigenta. Ar trebui sa fie mai mult antrenati in unitati, ceea ce inseamna si o stimulare salariala", a afirmat ministrul.

Demnitarul a aratat ca rezervistii respectivi vor fi platiti si vor putea, in acelasi timp, sa-si pastreze locurile de munca.

"Ei continua sa-si desfasoare activitatea la locurile de munca pe care le au, dar, in perioada de instructie, primesc o anumita remuneratie, iar in perioada in care nu fac instructie, in plus fata de salariul obisnuit, primesc un procent din salariul mediu pe economie", a sustinut ministrul Apararii.

In context, Mihnea Motoc a amintit ca MApN pregateste si o strategie de promovare a atractivitatii profesiei militare, despre care a spus ca este aproape finalizata si ca va fi "mult mai moderna si mai adaptata la tipul de comunicare al societatii romanesti de azi".


Citeste mai multe despre   



















2073 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Cluburi de tir (Duminică, 20 martie 2016, 18:27)

    Vlad-I [utilizator]

    Autoritatile ar putea face pe langa baze cluburi de tir si instructie militara pentru tinerii care sunt atrasi de arme si armata, in caz de conflict am avea o rezerva de cetateni initiati in artele razboiului. Vezi cazul Ucrainei cand erau stangaci in a se apara sau forma gherile in spatele rusilor. Orice tip de instructie ridica nivelul populatiei, strategie , planificare, colaborare in echipa , comunicatie , cunostinte.
  • -1 (5 voturi)    
    Deja viata in Romania e ca in razboi, (Duminică, 20 martie 2016, 18:30)

    BobMuller [utilizator]

    un razboi civil, intre mafia politica si oamenii normali.
  • -1 (7 voturi)    
    s-a dus vremea.............. (Duminică, 20 martie 2016, 18:32)

    TRABI [utilizator]

    Nici acum , nici in viitor .
    Serviciul militar obligatoriu este o practica veche care nu-si mai este de actualitate .
    Era buna practica , atunci cand luptele se desfasurau cu trupe numeroase de infanterie , motorizate , navale si cu tehnica rudimentara .
    Acum atacurile si apararea se desfasoara psihologic , stiintific si cu tehnica sofisticata de exceptie .
    Sunt necesare trupe in numar redus , dotate cu aceasta tehnica sofisticata , pregatite in extrem , adica profesionisti angajati in armata .
    S-a dus vremea cand iti trebuiau multi si prosti , carevasazica carne de tun .
    • -1 (3 voturi)    
      Aiurea-n tramvai! (Duminică, 20 martie 2016, 23:12)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      De-aia in Israel au stagiu militar 3 ani, si daca nu ma insel si femeile! Ca nu au arme sofisticate! Incetati cu prostiile! Ar fi necesar sa fie si la noi obligatoriu dar nivelul de trai/justitie din tara i-ar face pe soldati sa ia mitraliera si sa mitralieze "autoritatile", "legea", in locul rusilor! Ia faceti o tara decenta din Romania, ia nu mai lasati bancile sa taie si sa spanzure in tara, ia opriti coruptia si dati-le oamenilor o viata fericita si fara stres, vor dori sa lupte sa si-o mentina daca ii rugati sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      da? (Luni, 21 martie 2016, 3:44)

      AteDopic [anonim] i-a raspuns lui TRABI

      sa vezi tu ce practica veche o sa fie cand americanii or sa decreteze mobilizare generala...asa s-a spus in toate razboaiele, ca avansul tehnologiei, bla-bla. de la napoleon, care adusese folosirea artileriei la un nivel nemaivazut pana atunci, pana la al doilea razboi.
      si pana la urma, TOATE razboaiele serioase au fost castigate cu sacrificarea a milioane de infanteristi...
      se pregatesc transeele pentru inevitabilul razboi cu rusia. si cineva trebuie sa le umple, ca doar n-o sa-si trimita americanii soldatii intr-un razboi in care chiar se moare, nemaivand superioritatea tehnologica din celelalte mici razboaie de-ale lor.
      noroc ca sunt prea batran ca sa-l mai prind pe front si pe asta.
      dar celor pofticiosi de aventura...distractie placuta!
  • -1 (5 voturi)    
    FOARTE RAU... (Duminică, 20 martie 2016, 20:57)

    schroedinger [utilizator]

    Cred ca 6 luni de serviciu militar (organizat ca si o slujba, de la 7 la 16) ar mai ordona si civiliza o parte din specimenele care bantuie strazile.
    • -1 (1 vot)    
      .. foarte adevarat .... (Luni, 21 martie 2016, 0:42)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Daca in Elvetia si Israel se poate ......