Augustin Zegrean: 522 de primari traseisti ar fi trebuit sa isi piarda mandatul. Au incalcat legea

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 8 mai 2016, 16:45 Revista Presei | Radio TV

Presedintele Curtii Constitutionale Augustin Zegrean a declarat in emisiunea "In fata ta" difuzata duminica de Digi24, ca cei 522 de primari traseisti ar fi trebuit sa isi piarda mandatul inca de acum un an si jumatate, dupa ce CCR a declarat neconstitutionala Ordonanta de Urgenta data inainte de alegerile din 2014, care le acorda edililor 45 de zile sa-si schimbe partidul, fara sa-si piarda functiile.

Primarii au ramas insa in functii pentru ca parlamentarii nu au luat nici pana acum in discutie decizia judecatorilor iar, potrivit presedintelui CCR, institutia pe care o reprezinta nu are parghii pentru a-i constrange pe alesi sa corecteze legile declarate neconstitutionale.

"A fost o chestie absolut inexplicabila sa spui ca 45 de zile legea nu se aplica. Noi nu avem mijloace de constrangere. Din cate stiu doar intr-o tara se pedepseste cu inchisoare nerespectarea deciziilor CCR, dar aceea nu este o tara foarte democratica, este vorba de Rusia", a declarat Zegrean.

Intrebat daca primarii traseisti ar trebui sa isi piarda mandatul, presedintele CCR a raspuns:  "Da, au incalcat legea care nu putea fi suspendata. Daca nimeni nu a facut nimic, legislativ nu e nicio solutie. Puterea e la omul care voteaza".























1793 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    fiecare primar traseist este sluga (Duminică, 8 mai 2016, 16:58)

    un domn [utilizator]

    unui parlamentar penal....am scrisi aici si cu alte ocazii 100 de parlamentari pentru Romania sunt suficienti !
  • +13 (15 voturi)    
    ceva nu mi-e clar (Duminică, 8 mai 2016, 17:22)

    sile1 [utilizator]

    Zegrean afirma ca doar in tari nedemocratice neaplicarea hotararilor Curtii Constitutionale se pedepseste.

    Ca sa fiu sincer ma asteptam ca in tarile aflate in tranzitie catre o democratie consolidata ( cazul Romaniei ) sa se impuna respectarea deciziilor CC pentru ca altfel la ce bun existenta unei Curti ??...mai bine o desfiintam daca smecherii isi permit sa nu tina cont de hotararile ei atunci cand acestea nu le convin.
    • +1 (1 vot)    
      era o ironie (Luni, 9 mai 2016, 8:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      pentru ca in alte tari, democratice, mai putin cu siguranta Romania, hotararile ccr se aplica fara a mai fi nevoie de o constrangere prin pedepse (financiare si/sau cu restrictia libertatii), cum e cazul rusiei.
  • +10 (10 voturi)    
    AR FI TREBUIT ? (Duminică, 8 mai 2016, 18:04)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    de ce nu s-a aplicat legea?
    • +2 (2 voturi)    
      cum crezi (Luni, 9 mai 2016, 8:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      ca un parlament dominat de un partid condus de un penal condamnat definitiv, va aplica o hotarare a ccr care ii e net defavorabila? crezi ca tonta va raspunde?
  • +3 (3 voturi)    
    magarie extrema la tot pasul .... (Duminică, 8 mai 2016, 18:51)

    TRABI [utilizator]

    Chiar , de ce nu s-a aplicat hotararea CCR ?
    Va aduceti aminte ca nici votul nostru pentru 300 de parlamentari nu a fost respectat ?
    Vine toamna taticilor......penalii , aparatorii penalilor , condamnatii din politica , cercetatii si traseistii , am toata convingerea ca vor dispare din viata noastra pe care ne-au facut-o atat de grea si nesigura de zeci de ani . Ne-ati distrus locurile de munca , familiile si viitorul copiilor , ne-ati tinut in salarii de milogi . Nu cred ca se va termina bine pentru voi , asa-zisii politicieni .
  • +3 (3 voturi)    
    se sparie gandul (Duminică, 8 mai 2016, 19:47)

    georghe [utilizator]

    cand citesti asa ceva