VIDEO Digi 24: Imagini cu presupusi instigatori la mitingul unionistilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 23 octombrie 2016, 20:50 Revista Presei | Radio TV

Imagini de la miting
Foto: Captura Digi 24
Digi 24 a prezentat duminica imagini cu presupusi instigatori care ii indeamna pe participantii la marsul Unirii de sambata din Bucuresti sa incalce traseul aprobat de autoritati pentru miting si sa forteze cordonul de jandarmi. In imagini apare si George Simion, unul dintre organizatorii mitingului, indemnandu-i pe manifestanti sa se abata de la traseul autorizat.



Dialog intre instigatori si participantii la miting, surprins in clipul difuzat de Digi 24:

- Haideti!

- Haideti toti!

- Veniti, ma, o data!

- Haideti aici! Hai cu totii!

- A zis sa mergem la Universitate, George.

- De ce Codrut sa mergem la Universitate?

- Marsul este autorizat, are un traseu.

Unii dintre manifestanti refuza sa se abata de la traseul aprobat si vor sa mearga inapoi spre Piata Universitatii, in timp ce cateva persoane incearca sa convinga multimea sa incalce traseul:

- Daca a fost respinsa, noi ce cautam aici. Sa ne batem cu jandarmii?

- Nu. Nu ne batem cu jandarmii.

- Daca nu avem voie nu o facem.

- De ce sa nu avem voie, domnule...

Imaginile au fost filmate in momentul in care manifestantii au ajuns in Piata Victoriei.

Marsul era autorizat pe traseul Hanul lui Manuc-Bratianu-Magheru-Lascar Catargiu-Piata Victoriei si inapoi la Universitate, iar tensiunile intre manifestanti si jandarmi au izbucnit in momentul in care o parte dintre protestatari au incercat sa se abata de la traseu si sa blocheze Calea Victoriei.

Jandarmeria analizeaza toate imaginile filmate in timpul mitingului si incearca sa ii identifice pe toti provocatorii. Acestia urmeaza sa fie chemati la Politie si anchetati.

Patru lideri ai protestatarilor au fost deja sanctionati, primind cate 3.000 de lei amenda.

5 protestatari au fost retinuti sambata, printre care George Simion, si eliberati cateva ore mai tarziu.
























9571 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    E vorba ? (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O fi mână lungă securistă cu care ne-am obișnuit? Că prea a sărit ca arsă ciumata roție Ecaterina Andronescu să-i apere pe manifestanți. De la o ticăloasă ca asta ne putem aștepta a orice - că se plictisește după ce a distrus DEFINITIV invățământul de la noi (împreună cu slugoii ei securisto-mafioți).
    • +2 (2 voturi)    
      Raspuns (Luni, 24 octombrie 2016, 9:28)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Madam Andronescu a fost trimisa la inaintare ca PSD sa profite de pe urma acestor unionisti. Sunt convins ca declaratiile ei sunt doar vorbe goale si cand e sa faca ceva o va da la intors, ca de obicei.

      Legat de violente: jandarmii au intervenit pentru ca manifestantii sa nu blocheze Calea Victoriei. O explicatie penibila. Unuinistii ar fi trecut si in 15-20 de minute Calea Victoriei era complet libera. Asa, jandarmeria a blocat atat Calea Victoriei cat si Lascar Catargiu si Piata Victoriei pentru mai bine de o ora.
  • +10 (18 voturi)    
    Au noroc (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:03)

    mitg [utilizator]

    Absolut dezgustator. Daca doreau sa mearga pe un alt traseu, puteau sa le puna in cererea scrisa in vedere in prealabil si puteau merge pe oriunde doreau.

    Noroc ca jandarmii fac saptamanal cursuri de respectarea drepturilor la libera exprimare, protest etc.
    Daca erau in SUA, Germania (si erau germani ...) sau Polonia, le faceau spalaturi gastrice cu spray lacrimogen.
  • -22 (34 voturi)    
    Filmarile astea cine le-a facut? (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:08)

    galeo [utilizator]

    Filmarile astea cine le-a facut ?
    Si cum au ajuns aceste filmari fix la digi 24, care incearca sa apere guvernul Ciolos?
    • +23 (25 voturi)    
      Oculta mondiala le-a facut (Luni, 24 octombrie 2016, 0:29)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      pana si bunica mea are camera pe telefon si tu-ti pui intrebari din astea? Acolo erau sute de oameni, sigur filma unul.
    • +5 (7 voturi)    
      Soros (Luni, 24 octombrie 2016, 7:47)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Era printre manisfestanti si filma.
  • +8 (12 voturi)    
    Sovietici (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:11)

    un domn [utilizator]

    Precis
    • -2 (2 voturi)    
      asa e, sovietici (Luni, 24 octombrie 2016, 10:05)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      au calatorit in viitor din 1988 atunci cand sovieticii au descoperit calatoria in timp, prea tarziu insa pentru a stvili dorinta de libertate a popoarelor asuprite.
  • -7 (15 voturi)    
    Jandarmeria se apuca de jurnalism (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:14)

    cato [utilizator]

    Reportajul este facut de parca vaneaza teroristi. Ziaristii nu par sa stie ca legea nu prevede aprobare. Insa asa se intampla cand jandarmeria iti scrie articolul.
  • -16 (26 voturi)    
    Cata ipocrizie, manipulare (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:14)

    Lexis [utilizator]

    ...cand manifestantii care l-au dat jos pe Ponta au procedat la fel, au plecat din Piata Universitatii spre Guvern, nu au mai fost cautati instigatorii...ba, chiar cei de la Digi24 incurajau demersul lor, nu considerau ca se incalca legea.
    Cei de la Digi24 sunt ASI in manipulare, dezinformare, ii intrec pe cei de la A3.
    • +9 (13 voturi)    
      Manifestari spontane (Luni, 24 octombrie 2016, 0:32)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      versus manifestari cu aprobare de la primarie. Hai sa intelegem un pic limba romana. Stiu, au cuvinte asemanatoare dar sunt diferite.
    • +1 (3 voturi)    
      Continuare... (Luni, 24 octombrie 2016, 7:59)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      Si cei din P-ta Universitatii erau GOLANI + cele cateva sute de demonstranti din 2012 erau 'oameni de bine', patrioti, blablabla, bolnavul ala de se arunca din Parlament era cu jugulara rupta de Basescu, Stegarul 'Dac' alt bolnav psihic a fost si ala mare patriot la voi, USL-ama...apropo, care-i proportia de nebuni la PSD?

      30%, 40%, 50%...

      PS: Si sa ma lasati patriotismul asta e parada dupa ce ati furat din tara asta 25 + 50 de ani!

      Apropo, pare-mi-se ca Iliescu tot presedinte de onoare este la voi nu-i asa?
  • -7 (15 voturi)    
    Gresit!!! (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:28)

    Arh. [utilizator]

    Manifestantii NU au vrut deloc sa blocheze Calea Victoriei, ci doar sa se intoarca la Universitate. E penibil cum, in loc sa vedeti adevaratii vinovati, adica cei din PMB-PSD, loviti in unionisti.
  • -6 (10 voturi)    
    Mai rasfirati baieti, mai rasfirati... (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:40)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Hai sa-i vedem pe gargaristii care sustineau golanii astia ce mai zic acum. Tot faza aia cu "postaci platiti de Iliescu"?
  • -2 (12 voturi)    
    Eu zic sa le dam un sut in dos... (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:42)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Inapoi peste prut cu voi. Sper sa le puna restrictie de a mai intra in tara.
  • -1 (11 voturi)    
    "Rusine, rusine, rusine sa va fie" (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:44)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    In gulac cu voi, golanilor!
  • +2 (14 voturi)    
    "Haideţi aici! Hai cu toţii!" (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:46)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Sa mai cereti unire cand veti sti sa respectati legea, golanilor!
  • +12 (18 voturi)    
    Manipulare ordinara marca psd (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:48)

    zzztop [utilizator]

    Da, suntem pentru Unire dar cred ca in primul rand trebuie sa fie Republica Moldova pentru unire.

    Manifestarea asta ar trebui sa fie in Chisinau si in orasele mai mari din Republica Moldova. Nu e acolo si e aici pentru ca psd are nevoie de scandal in prag de alegeri.
  • -5 (13 voturi)    
    Unirea (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:58)

    victor L [utilizator]

    Basarabiei cu Romania, ori a Transilvaniei si Banatului cu Romania, nu s-au facut stind sluj in fata jandarmilor.
    Nici cu a reporterilor Digi ori a slugilor rusesti :P
    • +6 (8 voturi)    
      Dacă... (Luni, 24 octombrie 2016, 2:32)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ... îl înjuri pe dictatorul Putin, te cred!
  • +8 (14 voturi)    
    OK (Duminică, 23 octombrie 2016, 22:01)

    ipolitic [utilizator]

    Jandarmii si-au facut datoria.
    Iar cu instigatorii,vom vedea daca testosteronul a fost de vina, sau exista si niste dedesubturi.
  • +7 (15 voturi)    
    Acest Simion (Duminică, 23 octombrie 2016, 22:16)

    UpNext [utilizator]

    si cative dintre "gealatii" lui au o agenda destructiva pentru ideea unionista, idee pe care o tot flutura zglobii in peisajul pestrit al ONGurilor. Ii tot da inainte cu "noi suntem societatea civila" pe care,prin astfel de actiuni, o compromite de fapt.

    Cred ca cineva la Kremlin zambeste multumit.....
  • +10 (16 voturi)    
    Penalii au confiscat si unirea!!! (Duminică, 23 octombrie 2016, 22:35)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    pmp psd alde basescu tariceanu ponta andronescu ghita udrea toti penalii s-au folisit de dorinta fireasca a romanilor de pe ambele maluri ale Prutului de a se uni si au folosit manifestatia in scop electoral, incercand sa creeze un prejudiciu de imagine jandarmilor si guvernului Ciolos in pragul alegerilor. Acesti penali care se dau mari patrioti au dat dovada de un egoism si cinism incredibil, folosindu-se de masa mare de romani bine intentionati prezenti la miting, prin aceste persoane care au instigat la dezordine si nerespectarea traseului si implicit a legii. Pacat ca unionistii nu-si aleg cu cap reprezentantii si nu inteleg ca dorinta si incercarile de unire trebuie sa fie in limitele legii si cel mai important, sa fie apolitice, unirea este a romanilor nu a politicienilor...
    • +6 (12 voturi)    
      ... (Luni, 24 octombrie 2016, 1:32)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      "... de dorinta fireasca a romanilor de pe ambele maluri ale Prutului de a se uni si au ..." - Amice , doar pe un mal al Prutului se vrea unire , aici . In MD 30% vor unire si cam 50% vor Europa , vreo 40% ne considera tigani , ,cam tot atatia cred ca suntem nazisti , etc. Ca sa ne intelegem .In rest , de acord cu tine .

      Baieti , daca vreti unire , faceti "prosteste" acolo unde NU se vrea unire . Nu invers . Aici cel mult puteti cere sa intram cu tancurile peste ei si sa casapam mega majoritatea anti unire si anti Romania .E ca si cum ai face proteste in Columbia ca Tawainu` nu vrea unire cu China ...
  • +1 (5 voturi)    
    Morala... (Duminică, 23 octombrie 2016, 22:36)

    LearnHowToThink [anonim]

    Legile sunt doar pentru prosti !
  • -5 (9 voturi)    
    presupusi? (Duminică, 23 octombrie 2016, 22:41)

    xanti [utilizator]

    Sa intelegem ca serviciile nu sunt in stare sa afle cine erau agitatorii cu nume si prenume?
  • +7 (15 voturi)    
    Lasa, ca vine Base (Duminică, 23 octombrie 2016, 22:57)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    si va da in cap cu pixelul albastru. Si apoi ii trage o portie de plans, de se-nduioseaza si zidul penitenciarului.
    Acum, cand are si el material de rontait pe la TV, cu unirea si jos Guvernul tehnocrat si exploatator de unionisti, cand e cetatean moldovenesc cu acte in regula v-ati gasit sa desoperiti astea? Rusine, Dinu Patriciu.
  • +10 (20 voturi)    
    realitatea e complexa (Luni, 24 octombrie 2016, 0:14)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Ce se mai scremeau unii sa zbiere din toti bojocii.
    Or fi stiind ei pe ce onorarii isi umfla venele ;).Pafff, n-a tinut!

    E ca si cum ai vrea sa te casatoresti fortat cu fosta sotie de care ai fost despartit de un golan, dar fosta sotie intre timp s-a obisnuit cu anumite naravuri si nu stie daca maii vrea au ba .In fine ar vrea cam 30% si nici tu nu mai esti sigur ca vrei.Ce faci, o fortezi si tu sa se recasatoreasca cu tine?
    ..................................................................................

    Toata tema asta a unificarii e lipsita de vlaga si necesitate de ambele parti.

    Simpatia si respectul reciproc,colaborarea stransa in viitor,intrajutorare si sustinerea unor proiecte culturale care sa ne ajute sa ne regasim-recunoastem in ambele sensuri ,cetatenie romana si moldoveneasca pentru cei care o vor ,sustinerea Republicii Moldova in demersul aderarii la UE sunt pasii firesti,naturali,nonabuzivi.Restul e agresiune si propaganda politica.
    • +4 (12 voturi)    
      ... (Luni, 24 octombrie 2016, 1:34)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      Multumesc . Credeam ca sunt singurul...
    • +1 (3 voturi)    
      realitatea e... (Luni, 24 octombrie 2016, 8:07)

      dt1961 [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      ...ca sunt foarte mirat cum de s-a publicat postarea. Sau poate au adormit „taietorii” de postari care reflecta adevarata fata a evenimentelor?
  • -5 (9 voturi)    
    Ce atita teorie a conspiratiei ? (Luni, 24 octombrie 2016, 1:34)

    valjean [utilizator]

    Niste tineri au facut si ei o actiune pro-unire.
  • +1 (3 voturi)    
    Manipulare ordinara (Luni, 24 octombrie 2016, 8:06)

    M188 [utilizator]

    Asa cum era de asteotat de la o televiziune "a sistemului"
  • +2 (4 voturi)    
    2 lucruri vor sa puncteze baietii (Luni, 24 octombrie 2016, 9:27)

    TheLionKing [anonim]

    1. Ca acest Guvern e criminal, "uite cum bate la oamenii buni"
    2. Sa soata o tema de campanie :"Unirea cu Basarabia" la care niciun oficial cu capul pe umeri nu poate adera. Astfel dupa ce divortatul Dragnea sustine familia traditionala, teleormaneanul Dragnea va sutine unirea cu sora lui mai mica Basarabia.
  • -1 (5 voturi)    
    Putin nu vrea Unirea, iar voi atacati unionistii (Luni, 24 octombrie 2016, 11:02)

    Miky60 [utilizator]

    Nu imi vine sa cred cand citesc comentariile de aici, in conditiile cand eu credeam ca cei care citesc HotNews sunt oameni destepti, de dreapta, ati-ciuma rosie si anti-rusia! Dar vad ca voi aici ii atacati pe cei care lupta cu adevarat in strada impotriva lui Putin, a Rusiei si a KGB-ului!
    Voi nu vedeti ca Putin si Rusia sunt impotriva Unirii pentru a detine in continuare influenta asupra Republicii Moldova? Noi, daca cu adevarat vrem sa ne rupem de influenta Rusiei, ar trebui sa ii sprijinim pe cei din Republica Moldova sa se rupa de Rusia si sa vina spre Vest, spre Nato, spre Uniunea Europeana si USA!
    Dar atunci voi de ce ii atacati pe cei care vor Unirea si se lupta cu Rusia?
    • +2 (4 voturi)    
      Te inseli amarnic (Luni, 24 octombrie 2016, 13:28)

      EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu-ii ataca nimeni pe unionistii cinstiti, treaba e ca Republica Moldova NU VREA unirea !
      Esti adepta re-casatoriilor abuzive?
      Pe Putin s-ar putea sa-l intereseze, in raspar cu afirmatiile tale,sa aiba cateva milioane de rusi oficial in EU si sa aiba tancuri pe teritoriu EU (asa zisa transnistria) dar din tonul postarii tale probabil ca esti postaca psd-ista.
      Daca se face un referendum in Republica Moldova azi raspunsul va fi NU?Ce faci le bagi pe gat unirea cum fac bolsevicii ca sa dovedesti ca ''nu esti cu Putin''?
      In democratie trebuie sa inveti sa respecti vointa majoritatii altfel nu ai ce cauta in compania societatilor civilizate, dar psd-ul n-are chef de democratie,are chef de propaganda ca sa puna laba mai repede pe butere si banul public.
      • -1 (3 voturi)    
        ND si USR sustin Unirea, deci tu esti psdist! (Luni, 24 octombrie 2016, 13:40)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

        Nicusor Dan a declarat public ca sustine Unirea, deci tu esti un postac psdist platit in ruble ca sa il sustii pe Putin si sa fi anti-unire!
  • +2 (2 voturi)    
    nu trebuie (Luni, 24 octombrie 2016, 11:20)

    victor L [utilizator]

    sa ne urasca rusii ori ungurii, mai mult decit se urasc romanii pe ei, nu este nevoie.
    Si, ca deobicei, birfa primeaza.