Dacian Ciolos despre sistemul de sanatate: O rana vindecabila, acum iese puroiul la iveala / Nu e vina ministrului Voiculescu ca are curajul sa spuna lucrurilor pe nume

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 4 decembrie 2016, 17:17 Revista Presei | Radio TV

Dacian Ciolos
Foto: Guvernul Romaniei
Sistemul de sanatate este o ''rana vindecabila'', a afirmat premierul Dacian Ciolos, duminica, intr-o emisiune la la Digi 24, aratand ca sunt probleme de corectat, care au fost puse mult timp sub pres, potrivit Agerpres. In ceea ce priveste situatia transplanturilor, Dacian Ciolos spune ca ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu, a fost culpabilizat pe nedrept, premierul aratand ca nu este vina acestuia ca a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume si sa ia masuri.

"Privesc cu mare responsabilitate ceea ce facem si modul cum comunicam, pentru ca nu vreau sa se impamanteneasca ideea ca tot sistemul de sanatate este corupt, ca toti medicii sunt corupti. Avem probleme de corectat, probleme care s-au adunat pentru ca au fost puse sub pres, pentru ca ambitia noastra nationala a vrut sa demonstreze ca lucrurile merg tot timpul bine fara sa punem degetul pe rana atunci cand a fost cazul. Acum, dintr-odata, iese tot puroiul la iveala. Este o rana vindecabila. Nu trebuie sa aruncam complet tot organul, ci trebuie sa-l vindecam si trebuie sa cream spatiul de exprimare pentru cei care isi fac corect treaba", a afirmat Dacian Ciolos.

El a aratat ca "plicul din spitale" poate fi o forma de coruptie, dar a sustinut ca nu a avut ocazia sa apeleze la acest gest, ci doar "apropiati" ai sai: "Plicul din spitale cred ca poate sa fie o forma de coruptie, pentru ca este un sistem de remunerare a medicilor care scapa de sub control. Nu am avut ocazia sa fac lucrul acesta, dar am apropiati care, da, au facut-o. Ce sa le spun? Asta era practica. Cand te gandesti pe termen scurt si te gandesti la sanatatea apropiatului, ai un tip de analiza si cand gandesti din punctul de vedere al responsabilului care trebuie sa se ocupe de o reforma in sistem, ai cu totul alta analiza. In mod clar asta nu este o solutie pe termen mediu."

Premierul a mai spus ca Guvernul a inceput reforma in sanatate cu salarizarea medicilor - o corectie a grilelor si eliminarea inechitatilor, planul de resurse umane, infrastructura si managementul spitalicesc.

"Cred ca ar fi pretentios sa spunem ca am facut reforma in sanatate. Un inceput de reforma, da. Din punctul nostru de vedere, am abordat coerent lucrurile si pe partea de salarizare unde nu am crescut salariile cu nu stiu cat la suta, ci am venit cu o corectie a grilelor si eliminarea inechitatilor in sistemul salarial din sanatate. Am venit pentru prima data si am clarificat plata garzilor pe care le fac medicii la un nivel rezonabil. Ministrul a venit cu un plan de resurse umane pentru viitorii ani pentru a ne asigura ca medicii raman in tara sau pentru a recruta noi medici si asistenti. Pe partea de infrastructura spitaliceasca, avem o viziune si am inceput cateva lucruri. Pe partea de management spitalicesc am venit cu cateva elemente de inceput de reforma si am tras cateva invataminte din lectiile (...) dupa Colectiv - cu infectiile nosocomiale, unde am modificat legislatia."

  • Ciolos: Nu e vina ministrului Voiculescu ca are curajul sa spuna lucrurilor pe nume

Ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu, a fost culpabilizat pe nedrept in scandalul transplanturilor, spune premierul Dacian Ciolos, adaugand ca nu este vina acestuia ca a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume si sa ia masuri.

Intrebat in legatura cu situatia transplanturilor, Ciolos a spus ca daca masurile in domeniu ar fi fost luate de fostii ministri ai Sanatatii si Agentia Nationala a Transplanturilor ar fi fost auditata mai dinainte, nu s-ar fi ajuns in aceasta situatie.

"Si acolo au fost foarte multe lucruri puse sub pres, s-a incercat culpabilizarea pe nedrept a ministrului Sanatatii, care a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume, asa cum a facut-o si in alte cazuri, si nu numai sa spuna lucrurilor pe nume, ci sa ia si niste masuri. Daca ministrii care au fost (...) ar fi tinut cont de ce a spus Corpul de control in ultimii ani si ar fi luat masuri, atunci probabil ca nu s-ar fi ajuns la situatia asta, sa-l cuplabilizezi pe ministru pentru ca sunt unii care stau pe lista de asteptate si nu pot face transplant in Romania. Nu din vina ministrului, pentru ca nu e vina ministrului Voiculescu ca nu s-au facut lucruri care nu s-au facut ani de zile. Si nu este vina lui ca are curajul sa spuna lucrurile pe nume si sa-si asume anumite decizii", a afirmat Dacian Ciolos.

El a aratat ca si cei din conducerea spitalelor ar fi trebuit sa-si asume masuri. "Aceste decizii ar trebui sa-si asume si cei din conducerea clinicilor, spitalelor si toti cei care vocifereaza acum", a incheiat primul ministru.
























8955 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    #goCiolo (Duminică, 4 decembrie 2016, 17:29)

    georgebb [utilizator]

    "nu vreau să se împământenească ideea că tot sistemul de sănătate este corupt, că toţi medicii sunt corupţi. Avem probleme de corectat, probleme care s-au adunat pentru că au fost puse sub preş, pentru că ambiţia noastră naţională a vrut să demonstreze că lucrurile merg tot timpul bine fără să punem degetul pe rană atunci când a fost cazul."

    Atat.
    • -8 (10 voturi)    
      toti 14 prim-ministrii (Luni, 5 decembrie 2016, 10:26)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Toti 14 prim-ministri anteriori AU GRAIT EXACT LA FEL. Si?
  • -26 (36 voturi)    
    answer that! (Duminică, 4 decembrie 2016, 18:00)

    U_swamp [utilizator]

    Dar spune lucrurilor pe nume? Sau isi face aranjamente pentru ong-urile apropiate si colaboratorii sai pentru perioada dupa ce nu va mai fi ministru? Asa cum se cazneste Sutoaica la Ministerul Culturii...
    • +11 (19 voturi)    
      Hmm (Duminică, 4 decembrie 2016, 22:12)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

      Omul o fi ocupat, asa ca incerc eu sa-ti raspund. Colportezi mizeria aruncata de altii (asta daca nu esti inregimentat in aceeasi coloana, cu acelasi stat de plata). Pe scurt, mananci kkt.
  • +27 (29 voturi)    
    Asa e (Duminică, 4 decembrie 2016, 18:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    P\na acum toti au tacut. Personalul din sanatate e COMPLICE la tacere, adica la CRIMELE din sistem. In fine, cineva care nu are ce pierde le spune verde in fata ca au fost niste TICALOSI!
  • +3 (19 voturi)    
    Doftorii (Duminică, 4 decembrie 2016, 18:57)

    KostasP [utilizator]

    Din Ro, care-si iau diplomele de doftori platind "profesorii", in ipocrizia lor fac gura ca nu sunt platiti corespunzator dar nu au curajul sa se ridice si sa-i dea in gat pe toti "managerii" de spitale, care sunt in general aceiasi "profesori" care predau la universitati. Cercul vicios trebuie spart. Toti la bulau, tata si obligati prin lege sa-si faca meseria pe gratis pe durata incarcerarii.
  • +14 (18 voturi)    
    Bravo, Ciolos.. (Duminică, 4 decembrie 2016, 19:16)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    .
  • +1 (17 voturi)    
    Au trecut4 ani de cand Basescu a inceput promovare (Duminică, 4 decembrie 2016, 19:26)

    ty [utilizator]

    unei noi legi a sanatatii.
    Au fost manifestatii impotriva acestei legi si indepartarea guvernului Boc in februarie 2012. Dupa cadera si a guvernului MRU romanii au dat vrabia din mana (guvernul PDL care le era dator dupa taierea salariilor si cresterea tva) si au ales cioara de pe gard (PSD + PNL zis si USL). A urmat " cel mai bun guvern" si "guvernul 0".
    Cu ce ne-am ales dupa 4 ani? Cu "acum iese puroriul la iveala"
    Si toate acestea doar pentru ca am dat vrabia din mana pe cioara de pe gard.
  • +29 (35 voturi)    
    Bravo Cioloș! (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:03)

    mr_mojo [utilizator]

    Ar fi păcat să te pierdem. Și așa ne-a luat (prea) mult să te găsim.
    • -15 (15 voturi)    
      :) (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:39)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      :))
      :)))
    • -15 (19 voturi)    
      da cum sa nu (Duminică, 4 decembrie 2016, 23:07)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Exact un soroist cauta poporul roman.
      • +2 (2 voturi)    
        cel mai (Luni, 5 decembrie 2016, 14:26)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        rau imi pare ca nu mai e base la moda.
        pana acum un an si ceva, orice argument anti orice, din partea voastra a pesedistilor, era si se baza doar pe base.
        acum a aparut soros.
        penibili.
  • +14 (16 voturi)    
    noroc de Tolo! (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:22)

    king david hotel [utilizator]

    fara el, nicia cum nu se spunrea ceva desprte dezinfectantii pe baza de apa.
    Cat despre directorul de la malaxa....
    • +2 (4 voturi)    
      nu uita si de spitalul de arsi (Luni, 5 decembrie 2016, 1:26)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Tolo a ajutat aceste reforme. Avantajul lui este ca nu face parte din sistem, poate sa atace pe cine vrea si nu se poate spune ca are vreun interes.
      Vad de cata reticienta au parte initiativele ministrului, ca de fapt nu este nici o problema la transplanturi si nu avem chef de experti straini sa ne spuna noua ce sa face; ca formularul de feedback completat in fata doctorului si care spune ca 97% din pacienti si multumiti si foarte multumiti este cat se poate de adevarat, si de ce sa-l schimbam cu ceva simplu de completat acasa; ca managerii spitalelor universitare trebuie sa fie mari profesori, ca principalul rol al spitalului nu este sa trateze in mod eficient pacientii, ci sa fie material de practica pentru studenti.
      Daca aparea Tolo cu niste anchete pe zonele astea nu mai urlau toti ca sunt persecutati.
      Cand a publicat Tolo imaginile cu viermi de la Spitalul de Arsi nu prea au comentat cand Vlad Voiculescu a inchis spitalul.
  • +14 (16 voturi)    
    Postacii USL (ma rog, PSD) in vacanta (Duminică, 4 decembrie 2016, 21:43)

    Sani [utilizator]

    Ma asteptam ca la orice observatie de bun simt venita de la guvern (al nostru nu al PSD), sa sara gasca de looseri Ponta & Dracnea!

    Au luat vacanta, nu ii plateste PSD, pretul scazut al petrolului a redus subventiile de la Putin pentru tradatorii PSD & Co...greu de spus.

    Nota: Daca duminica viitoare cei cu 4 clase raman acasa va fi o grea lovitura pentru PSD.
    Cred ca se dezintegreaza, daca pierde, nu mai poate sa-si plateasca datoriile la interlopi, sa nu mai vorbim de postaci!
    • +2 (2 voturi)    
      nu striga hop... (Luni, 5 decembrie 2016, 10:54)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      sunt in campanie, nu-si permit sa-si puna online-u in cap chiar acum, atat de aproape de alegeri, asa ca tac. dar batalia d-abia incepe.
  • -6 (12 voturi)    
    Puroiul din sănătate (Duminică, 4 decembrie 2016, 22:07)

    A310 [utilizator]

    Domnule Ciolos , puroiul este la guvernanți , care dau 1400 RON/Lunar unui medic rezident , iar unuia din sistemele de forta ii ofera 5000/7000 RON/Lunar . Nu mai pomenesc degarzi neplatite s.a.m.d.
    Am citit si articolul dvs . referitor la "PLIC"-ul care se da in spitale . Va intreb , care este problema daca eu ofer ceva unei persoane , indiferent ca este medic ,asistenta medicala , ospatar , frizer , instalator , etc.
    • +6 (8 voturi)    
      partial de accord (Luni, 5 decembrie 2016, 1:19)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Vezi legea salarizarii propuse. Din ce inteleg ar trebui sa ajute la rezolvarea acestei probleme; in loc sa dam 15% la toti si sa pastram aceste diferente problematice din salarii s-a facut un salariu tinta pentru fiecare categorie, iar maririle se vor accord pentru a fi atinse aceste tinte. Cine este departe va primii o marire mai mare, cine este aproape va primii o marire mai mica.

      Referitor la atentii sunt doua probleme pe care le vad:
      1. se perpetua diferentele de salarizare; unii, "care cer", primesc mai multe atentii decat altii iar altii, "care nu cer", castiga mai putin.
      2. si cel mai important, exista riscul ca oamenii sa nu isi mai faca treaba daca nu primesc atentii.
      • +1 (1 vot)    
        Consideratii (Luni, 5 decembrie 2016, 12:27)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        Eu apreciez ca nu poți sa ceri onestitate și profesionalism unui om care a studiat timp de 6 ani , iar la începutul carierei sa ii dai un salariu de 1400 RON , de aici apare dezinteresul sau dorinta de a performa ca dupa cativa ani sa isi ia lumea in cap si sa plece . Eu pana acum nu pot sa afirm ca am inalnit medici care sa ceara sau sa conditioneze in mod explicit actul medical , de amanari am avut parte dar nu de refuzuri .
        S-a afirmat ca cei din justitie trebuie sa aiba salari si benefici mari pentru a nu fi coruptibili , dar pentru cei din sanatate ce trebuie facut . Stiti cum se spune -"Stapanul invata sluga hoata" si "Cainele nu pleaca de la macelarie" . Eu consider ca majoritatea romanilor care au parasit Romania , au avut ca motiv lipsa se sanse .
    • +2 (2 voturi)    
      OUG 20/2016 (Luni, 5 decembrie 2016, 11:32)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      este un inceput , pe care l-a facut Guvernul Ciolos pentru a remedia situatia . Ii mai dam 4 ani si va continua cu masurile corecte pe care le are in plan.
      • 0 (0 voturi)    
        Speranta (Luni, 5 decembrie 2016, 12:57)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Nu am prea mare incredere , deoarece nu si-a asumat un progam de guvernare al vreunui partid respectiv PNL , de asemenea solicitarea domniei sale ca partidele sa vina si sa sustina platforma cu cel 100 de puncte , unde nu este nimic concret , decat niste principii din genul "Sa fie bine ca sa nu fie rau " .Membri oricarui partid fac politica ca in primul rand sa le fie lor si familiilor lor mai bine , sa ocupe functii bine platite sa aiba avantaje s.a.m.d , sloganul ca se pun in slujba societăți este pentru ignoranti sau mai rau .
  • +14 (16 voturi)    
    Bine punctat ! (Duminică, 4 decembrie 2016, 22:27)

    adrian88000 [utilizator]

    Avem nevoie in continuare de Ciolos Prim-Ministru !
    • -7 (7 voturi)    
      Voi aveti,noi nu avem nevoie de Ciolos, (Luni, 5 decembrie 2016, 9:08)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ne vedem dupa 11 decembrie!
      • +3 (3 voturi)    
        pentru xrogo (Luni, 5 decembrie 2016, 11:38)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Suntem o singura tara, ROMANIA. Nu ne impartim in voi si noi. Sa castige cel mai bun !
    • -7 (7 voturi)    
      ia-l la tine acasă şi fă-l pm personal... (Luni, 5 decembrie 2016, 10:04)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      dacă ai nevoie de el...
      nu ni-l poţi impune şi nouă, celorlalţi, decât dacă l-am fi dorit şi noi.
      • +3 (3 voturi)    
        pentru Vrem (Luni, 5 decembrie 2016, 11:43)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        Mi-am exprimat un punct de vedere. Nu-l impun
        nimanui.Eu voi vota USR , pentru ca stiu , printre altele , ca daca castiga USR ,Ciolos va fi PRIM- Ministru.
        Nici nu ma gandesc sa-ti sugerez sa votezi la fel Votul e liber, si poti vota cu cine crezi tu, si poti dori ce Prim-Ministru preferi.
        Chir as dori sa stiu , pe cine preferi ?
        • +2 (2 voturi)    
          lipsa de (Luni, 5 decembrie 2016, 14:30)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          argumente a pesedistilor e deja cronica.
          cu exceptia pseudoargumentului "base e de vina" inlocuit cu "soros e devina", altceva nu mai stiu.
          sunt inebuniti ca nu vor mai putea fura si/sau ca ajung dupa gratii. asta ii sperie cel mai mult.
  • +4 (4 voturi)    
    afara cu derbedeii din politica ... (Luni, 5 decembrie 2016, 7:44)

    TRABI [utilizator]

    Hotii , penalii si condamnatii care au stat si stau in fruntea tarii , fac o campanie incredibil de mincinoasa si denigratoare la adresa presedintelui si a lui Ciolos ,
    Televiziunile de rahat care ne sunt bagate pe gat fortat , sunt impanzite de dimineata pana noaptea de aceiasi hoti care se infatiseaza in icoane de cate patru , facand remarci mincinoase si denigratoare , inclusiv la adresa cetatenilor onesti .
    Haideti sa dam de pamant cu ei in 11 decembrie . Veniti la vot sa-i eliminam din peisajul politic si sa incepem o viata noua moderna . Convingetii si pe cei indecisi de langa voi sa vina la vot . Asteptam si diaspora ..are o pondere importanta asupra rezultatului pro occidental . Altfel , copii vostri vor invata limba rusa si chineza la scoala in maxim 2 ani . Nu-i o gluma ....
  • -1 (1 vot)    
    coruptia ucide (Luni, 5 decembrie 2016, 8:21)

    jitarul [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=2Edd_TuIJEo
  • -7 (7 voturi)    
    Julien (Luni, 5 decembrie 2016, 9:04)

    Toni_Romania [utilizator]

    Mare atentie, a auzit Julien de problemele din spitale. Aha.
    • +5 (5 voturi)    
      Toni (Luni, 5 decembrie 2016, 11:50)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      un nume romanesc sadea, il numeste pe Dacian Ciolos , Juilen. Vrea sa sugereze ceva. Ar trebui, mai Toni ,sa-ti schimbi nick-name-ul. Gheorghe nu crezi ca ar fi mai bine ? Penibi , de-al lui Ghita din cocina, nu ?
  • -3 (5 voturi)    
    Rezidentul (Luni, 5 decembrie 2016, 9:05)

    Toni_Romania [utilizator]

    Julien, tu stii ca medic rezident are leafa femeii de serviciu?
  • -1 (1 vot)    
    Formulare ciudată (Luni, 5 decembrie 2016, 10:07)

    ena [utilizator]

    A spune că "Nu e vina cuiva că a avut curajul să spună ceva"!
    Da' a cui e? :-D
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Luni, 5 decembrie 2016, 13:49)

    iodixit [utilizator]

    de ce medicii care au studiat in romania la fara plata si au plecat in strainatate fara a performa o perioada de timp in tara nu-si platest scolarizarea (platita din taxele celor care muncesc in romania si au nevoie de serviciile lor)?