Liviu Dragnea: Comisia SRI din Parlament trebuie sa ancheteze scandalul Coldea si sa il cheme la audieri pe domnul director Hellvig

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:17 Revista Presei | Radio TV

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat duminica seara, intr-o emisiune la Antena 3, ca scandalul Florian Coldea trebuie lamurit, iar noua comisie SRI din Parlament "va trebui sa ancheteze aceste lucruri" si sa il cheme la audieri pe Eduard Hellvig, cu care liderul PSD spune ca "am avut o prietenie foarte stransa".

"Noua comisie SRI din Parlament trebuie sa ancheteze aceste lucruri, dupa parerea mea. Trebuie sa il cheme la audieri pe domnul director Hellvig. O audiere si o anchetare fara patima, dar facuta serios", spune Liviu Dragnea.

"Scandalul Coldea afecteaza imaginea SRI, un pilon important. Credibilitatea acestor institutii nu trebuie sa aiba de suferit, acest scandal trebuie lamurit", a adaugat liderul PSD.

Intrebat ce relatie are cu Eduard Hellvig, Liviu Dragnea a raspuns ca: "Nu pot sa ascund ca am avut o prietenie foarte stransa cu Eduard Hellvig, in perioada constructiei acelui proiect frumos, USL. Amandoi stateam umar la umar ca sa ducem proiectul mai departe. Dupa ce domnul Hellvig a devenit directorul SRI, avem o relatie institutionala foarte civilizata. Ii respect pozitia care implica foarte multa discretie."

Dragnea a evitat sa nominalizeze parlamentarii PSD care vor face parte din comisia de control a SRI: "Maine vorbesc cu colegii pe care vrem sa ii propunem in comisia SRI, nu e o comisie usoara. Trebuie sa vedem intai daca vor."
























2235 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Comisia SRI....ce gluma buna (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:28)

    Je__ [utilizator]

    Adica Ghita ofiter si colaborator SRI facea parte din comisia de supraveghere SRI. Cine pe cine supraveghea?

    Si cine stie daca nu mai sunt si alti acoperiti SRI si SIE prin acele comisii.

    Asa ca ma lasa rece ca niste securisti ancheteaza alti securisti.

    Din ce vad, majoritatea tunurilor si afacerilor ilegale sunt facute cu girul acestor institutii: vezi hexipharma, samsareala cu tot felul de produse interzise, contractele cu institutiile publice (vezi toate softurile lui Ghita), RDS-RCS.

    Cu alte cuvinte, pana si maroul chilotilor e in posesia serviciilor.
    • +2 (4 voturi)    
      nu uitati de Grindeanu (Luni, 16 ianuarie 2017, 11:14)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ca si el a fost colegul lui Ghita in comisia SRI ;)
  • +14 (24 voturi)    
    Acest Condamnat Penal Vorbeste in numele (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:30)

    un domn [utilizator]

    P$D , NU in numele romanilor !
    • +1 (1 vot)    
      s-ar putea (Luni, 16 ianuarie 2017, 12:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa tinteasca inlocuirea lui helvig, prieten cu johanis, cu unul prieten cu el.
  • -2 (8 voturi)    
    ...ADICA SOLUTIA (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:44)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...ce ar fi sa se propuna desfiintarea SRI ? ar avea bani sa promoveze 5 programe PSD ? Radem glumim dar de |P nu ne batem joc. Asta i solutia enoriasilor!
  • +3 (17 voturi)    
    ai primit ordin? (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:50)

    gwolf [utilizator]

    de la Moscova sa incepti sa grohai si pe acest subiect?
    e tactica de laborator pentru destabilizare incepand cu institutiile care au fost eficiente in ultimii ani! Tradator de tara nenorocit, mustacios penal, n-ai vreo boala cronica avansata cu tratament permanent in Siberia?

    faptul ca infractorul ala disparut cu moaca lui de idiot inca mai are credibilitate chiar nu intereseaza pe nimeni? chiar asa popor de idioti suntem?
  • +4 (16 voturi)    
    Si tu Dracneo (Duminică, 15 ianuarie 2017, 23:01)

    batmanss [utilizator]

    ar trebui sa demisionezi daca tot trebuie , trebuie ...
    • +5 (11 voturi)    
      a few days left (Duminică, 15 ianuarie 2017, 23:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      pana la solutia Bombonica, este cu Executare !
  • +5 (13 voturi)    
    Interesanta "metoda" comunista (Luni, 16 ianuarie 2017, 0:24)

    MoemBius [utilizator]

    sa vina Hellvig
    ca tre sa l schimbam sa-l punem p'al nostru
    Jigodie de 2 lei
    Drac(neo) du te taica sa te ntorci cind te-om chema noi
  • +3 (5 voturi)    
    Cine este Ghita, (Luni, 16 ianuarie 2017, 4:54)

    constan [utilizator]

    Ar fi bine sa ne spuna Dragnea cine l-a adus pe Ghita la masa hotilor din PSD,,cu cine a impartit prada si cine l-a sustinut sa conduca Comisia de supraveghere a SRI?
  • +2 (4 voturi)    
    Bine, bine (Luni, 16 ianuarie 2017, 4:58)

    KostasP [utilizator]

    Da pe guitza unde l-ati ascuns?
  • +2 (4 voturi)    
    Dormi (Luni, 16 ianuarie 2017, 6:39)

    hamangiu [utilizator]

    Dormi linistit romane...PSD-ul lucreaza pentru tine....ca si FNI-ul...