Kovesi la RRA: Este ridicol sa sustinem ca tot sistemul judiciar s-a coalizat sa fabrice dosare

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 23:24 Revista Presei | Radio TV

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a declarat marti seara, la postul national de radio, ca "este ridicol sa sustinem ca tot sistemul judiciar s-a coalizat sa fabrice dosare", aratand faptul ca intr-un dosar penal sunt implicati foarte multi magistrati, iar probele stranse de procurori sunt readministrate in instante de catre judecatori, potrivit Agerpres.

Prezenta marti seara la Radio Romania Actualitati (RRA), Kovesi a fost intrebata cum comenteaza declaratiile unor persoane ca se fabrica dosare.

"Este un mit total neadevarat, as putea spune total mincinos si calomnios. Pentru ca un dosar, din momentul in care se depune o plangere penala, pana se finalizeaza cu o hotarare definitiva de condamnare, sa spunem, in acest dosar sunt implicati foarte multi magistrati, procurori si judecatori. De multe ori, peste 10, peste 15 magistrati, care functioneaza la parchete diferite, la instante diferite, care judeca in complete diferite. Toate dosarele procurorilor sunt judecate de judecatori. Judecatorii readministreaza probele dispuse de procurori in cursul urmarii penale. Este ridicol sa sustinem ca tot sistemul judiciar s-a coalizat sa fabrice dosare (...) Este exclus sa existe dosare fabricate, este o minciuna", a spus procurorul sef al DNA.

Kovesi a fost intrebata si de faptul ca sunt persoane care spun ca "politia politica" poate lua pe oricine si oricand.

"Este un mit lansat de persoanele pe care noi le cercetam. Activitatea noastra este verificata din doua parti. In primul rand, atunci cand un procuror incalca legea, incalca atributiile de serviciu, se poate sesizat CSM si Inspectia Judiciara face o verificare a modului in care acesta si-a indeplinit atributiile de serviciu. In absolut tot ce facem in dosarele penale, masurile pe care noi le dispunem, probele pe care le administram, sunt verificate de judecatori care judeca. Daca un procuror, de exemplu, dispune o masura, orice persoana care este afectata de acea masura poate sa o conteste la judecator. Si judecatorul decide daca este corect sau daca procurorul nu a aplicat corect legea", a replicat sefa DNA.

Interviu in exclusivitate la RRA.
























6722 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 7 februarie 2017, 23:31)

    MoemBius [utilizator]

    Bine expus
    Era si mai bine daca reformulati intrebarea cam asa:

    "Daca nu existau fapte" credeti ca aveam motive sa cercetam acele cazuri?

    Intrebarea noastra ar fi aceeasi .....s-au probat faptele?
    Daca da ...asteptam reactii ale DNA

    VERY SOON
    The SOONER ....THE BETTER

    Fabricarea de dosare e mai complicat
    • 0 (2 voturi)    
      din pacate nimic nu este ridicol... (Miercuri, 8 februarie 2017, 11:10)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      cat timp minciuna si manipularea prolifereaza in massmedia fara sa aiba absolut nimeni obiectii care sa fie luate in seama, mai devreme sau mai tarziu increderea in justitie si eficacitatea acesteia inevitabil se vor pierde. Nu cred ca sunt destui cetateni cu drept de vot care pot sa reziste asaltului de dezinformari in care ne inecam zi de zi, iar in cele din urma oricat de bine intentionata ar fi justitia, va vedea ca binele cu forta nu se poate, societatea va ajunge sa il refuze.
  • -4 (10 voturi)    
    pai nu tot (Miercuri, 8 februarie 2017, 0:35)

    boogiewoogie [utilizator]

    doar cativa si unde trebuie... poate si la DNA, oops
  • +14 (16 voturi)    
    explicatii simple si elegante (Miercuri, 8 februarie 2017, 1:15)

    IronRaven [utilizator]

    pacat ca maimutele care voteaza corupti in functii publice nu pricep mare lucru...
  • +3 (5 voturi)    
    intrebari ptr codruta (Miercuri, 8 februarie 2017, 7:56)

    Coco Whistle [utilizator]

    sistemul poate nu fabrica dosare dar actioneaza la comanda ...tot un drac...nea. now, cum de are un presedinte de partid o avere considerabila (ca multi altii de fapt) din activitatea de parlamentar sau ministru? ce fonduri a avut ciorbea din salariul lui de PM sa achizitioneze bunuri imobiliare de peste 2mil usd(nu cred ca madam oana s-a nascut milionara in america si nici nu cred in varianta cu imprumuturile-oamenii astia se cred destepti dar lasa urme...lasati-l pe ciorbea fara job sa vedem daca continua sau nu sa plateasca ratele). oamenii acestia fara a intra in amanunte au facut ceva 'extra' si exista pe buna dreptate suspiciuni ca au facut ceva ilegal altfel de ce nu sintem cu totii milioanari? problema voastra e sa le dovediti vinovatia, uneori EI trebuiesc sa dovedeasca nevinovatia,,,problema noastra e ca ne conduc miseleste, in ura, dezbinare, fara eficienta, fara competenta, intr-o singura directie,aceea de a-si legaliza fapte ca rezultat al infractiunilor. la nivel de strada nu exista un instrument de a interveni sau chiar de control(votul la 4-5 ani nu e indeajuns). daca va mai curge singe in vine, din respect pt meseria pe care o praticati, ptr justitie, poate si ptr tara asta arestati guvernul si scoateti in afara legii psd...grija lor unica e favorizarea infractorul, prietenii lor...intimi si cum sa devina inventivi la furat. daca institutiile statului nu sint eficiente atunci nu putem gasi alte persoane mai eficiente?
  • +3 (3 voturi)    
    Mori de vant (Miercuri, 8 februarie 2017, 9:51)

    hamangiu [utilizator]

    Definitie...Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit.
    42% dintre elevii români de 15 ani sunt analfabeţi funcţional. Ei ştiu să scrie şi să citească, dar nu înţeleg
    In tara noastra, sunt, in acest moment, in jur de 300 de mii de analfabeti
    Viitor de aur tara noastra are..partidele isi asigura viitoarea masa de manevra..
    Prezenta la vot la parlamentare 2016..39,49%
    Codruta draga te lupti cu morile de vânt,ori cat de logic ai explica cei care te inteleg sunt relativ putini.
  • +1 (5 voturi)    
    Dosarele sunt INTOCMITE oarecum discretionar (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:01)

    jackalphonse [utilizator]

    NU sunt fabricate.
    Pe mine ma bucura ca se face ceva, ca sunt politicieni trasi la raspundere, asa ca nu mai zic nimic contra!
    Totusi, este imposibil sa nu observi ca in epoca basescu marii pesedisti erau coruptii de soi (ai si de unde alege, ca acolo este radacina mafiotilor fesenisti), in timp ce Udea, Videanu, Ioana Basescu, Bica, Blaga and co. nici macar nu erau luati la intrebari.
    Dupa ce basescu a picat si si a luat mana de pe "servicii", dosarele "protejatilor" au inceput sa apara. Basescu, care stia si ce mancau la pranz pesedistii, spune ca habar nu avea ce matrapaslacuri faceau colaboratorii lui. Mai mult, obiectul infractiunilor era, in majoritatea cazurilor, retrocedarile de terenuri, subiect prin care Udea si Base s au imbogatit ca latifundiari.
    Serios, sunt semne de intrebare pe care ar fi bine sa le eliminati, dna. Kovesi.
    In rest, discretionar sau nu, tineti-o tot asa. Prefer sa mai vad baroni anchetati decat sa fie "liniste si pace"!
    • -1 (1 vot)    
      Explicatia (Miercuri, 8 februarie 2017, 12:45)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      In epoca fostului Presedinte, au existat mai multe probe impotriva unor psd-isti.
      Trimisi in judecata, ca sa scape mai usor, acestia i-au mai denuntat si pe altii.
      Cind au aparut probe, cind au aparut denunturi impotriva oamenilor apropiati fostului Presedinte, DNA-ul si-a facut datoria, le-a facut dosare celor care au comis fapte penale si i-au trimis in judecata.
      • +1 (1 vot)    
        Si asta a durat exact 10 ani! Nu i asa?:) (Miercuri, 8 februarie 2017, 13:00)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        De pregatirea probelor vorbesc.
        Hai sa fim seriosi, stim amandoi care este explicatia. Eu as avea alta explicatie: DNA s a nascut sub Base, ca un sistem tanar perfectibil si devine tot mai bun cu rapoarte echitabile.
        In concluzie, Hai DNA!
    • +1 (1 vot)    
      Explicatia (Miercuri, 8 februarie 2017, 13:32)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      In epoca fostului Presedinte, DNA a avut probe in special impotriva unor psd-isti.
      Acestia, ca sa scape mai usor, i-au denuntat si pe alti psd-isti.
      Cind au aparut la DNA probe si denunturi si impotriva oamenilor din apropierea fostului Presedinte, DNA-ul si-a facut datoria, a facut dosare si i-a trimis in judecata pe cei care au comis fapte penale.
      Chiar si in epoca fostului Presedinte,atunci cind a avut probe, DNA-ul i-a trimis in judecata chiar pe apropiati ai fostului Presedinte, inclusiv pe fratele sau.
  • -3 (3 voturi)    
    Vad ca ma tot banati de cate ori nu sunt de (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:24)

    xrogo [utilizator]

    acord cu spusele matracucii asteia din fata DNA,daca mai faceti asta sa-mi giugiuliti bursucul !
    • +1 (1 vot)    
      MAMIFERUL XGROHO - CLASA SUIDEE (Miercuri, 8 februarie 2017, 12:07)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu dezamageste , mazgaleste spatiul public cu productiile sale urat mirositoare . Nici nu e de mirare, rudele sale in cocinele unde vietuiesc se usureaza si mananca in acelasi loc . Dar nu mai e mult pana la urmatorul Ignat ! ...Dam o ordonanta , sa fie martea viitoare , si sa vie si ghita .
  • +2 (2 voturi)    
    Hai DNA jos penalii!!! (Miercuri, 8 februarie 2017, 11:18)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Poporul e cu voi. Restul e manipulare si minciuna! Go DNA!!! #Rezist
  • +1 (1 vot)    
    Doamna Kovesi (Miercuri, 8 februarie 2017, 13:44)

    A310 [utilizator]

    Aveti perfecta dreptate , ca nu toti magistrati fabrica dosare , dar este o realitate care nu poate fi negata ca exista oameni a caror viata a fost distrusa de catre anumiti procurori si judecatori , as dori sa ma faceti sa inteleg cum raspund acesti calai . Perceptia mea este ca acum in Romania este o coalitie a raului impotriva romanilor , exact ca in vremea anilor 1948-1964 . Eu imi aduc foarte bine ce au patit parintii mei cand securitatea a navalit in casa noastra in timpul noptii , in urma unui denunt , iar acum constat ca multe dosare penale se intemeiaza pe denunturi , in loc sa se bazaze pe dovezi dovezi indubitabile .