Avocata lui Dragnea, dupa ce instanta suprema i-a respins contestatia la condamnarea din dosarul "Referendumul": Decizia il ajuta, putem ajunge la Curtea de la Luxemburg, unde vom avea parte de o judecata corecta

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 24 aprilie 2017, 18:25 Revista Presei | Radio TV

Maria Vasii, avocata lui Liviu Dragnea, a declarat luni la Antena 3, referitor la decizia instantei supreme de a respinge definitiv contestatia acestuia la condamnarea primita in dosarul "Referendumul", ca aceasta decizie il ajuta de fapt pe liderul PSD, pentru ca astfel se poate duce procesul la Curtea de Justitiei a Uniunii Europene.

Inalta Curte de Casatie si Justitie i-a respins contestatia lui Liviu Dragnea. Liderul social-democratilor ceruse anularea condamnarii la doi ani de inchisoare cu suspendare primita anul trecut, in aprilie, in dosarul privind referendumul pentru demiterea fostului presedinte Traian Basescu. Daca s-ar fi acceptat solicitarea, s-ar fi revenit la situatia in care Liviu Dragnea ar fi fost condamnat in prima instanta, deci prezumat nevinovat, noteaza antena3.ro.

Avocata lui Dragnea, Maria Vasii, a anuntat in emisiunea Obiectiv de la Antena 3 ca aceasta decizie a  Curtii Supreme de astazi il ajuta de fapt pe Liviu Dragnea, pentru a putea duce procesul la Curtea de Justitiei a Uniunii Europene.

"Cu siguranta avem un avantaj, ajungem la Curtea de la Luxemburg, nu mai poate fi contestata de nimeni. La Luxemburg vom avea parte de o judecata corecta, in realitate judecata noastra a fost lipsita de continut", a declarat Vasii, potivit antena3.ro.

Inalta Curte de Casatie si Justitie a respins luni contestatia la executare depusa de presedintele PSD, Liviu Dragnea, impotriva condamnarii la doi ani inchisoare cu suspendare primite in dosarul "Referendumul". Decizia este definitiva.

Amintim ca Liviu Dragnea a demarat, in luna februarie, o actiune de redeschidere a procesului "Referendumul", prin depunerea in instanta a unei contestatii la executare, o cerere extraordinara de atac.

Avocatii acestuia au cerut in instanta anularea deciziei din dosarul "Referendumul", pe motiv ca doua judecatoare din complet, printre care si Livia Stanciu, s-au pensionat inainte de redactarea motivarii, iar in locul lor a semnat altcineva. De asemenea, ei au reclamat faptul ca a fost depasit termenul de 30 de zile pentru redactarea motivarii in acest dosar.


Citeste mai multe despre   























4862 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    . (Luni, 24 aprilie 2017, 18:38)

    theo667 [utilizator]

    Vedeti ce inseamna vrajeala scumpa, pe bani adevarati? Nu-i spune ca a mort si ingropat ci ca mai are o sansa la pastele cailor
    • +9 (11 voturi)    
      pai componenta de sustinere psihologica (Luni, 24 aprilie 2017, 20:03)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      a clientului e f importanta la nivelul asta de cascaval - ce naiba !

      daca nu a reusit sa minta judecatorii, macar pe mustata il impacheteaza d-na avocat

      totusi ar fi misto sa-i dea dreptate curtea de la Luxemburg dupa 1 an de parnaie si dupa ce se va fi spart teava cu denunturi pentru porcariile pe care le-a facut Livache
    • +13 (15 voturi)    
      si daca era condamnat la spanzuratoare (Luni, 24 aprilie 2017, 21:49)

      bokila1 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      avocata si+ar fi declamat marele ei succes
      ar fi subliniat ca a scapat de decapitare, deci trupul ramane intact si....practic e ca si o achitare.
      Doamne, mare+ti este gradina
  • +22 (24 voturi)    
    Dreptate pentru Dragnea. (Luni, 24 aprilie 2017, 18:39)

    BanateanulVesel [anonim]

    are dreptate doamna, acuma Liviuta are sansa sa fie declarat nevinovat la Luxemburg,. Daca nici acolo nu reuseste, o sa mearga mai departe la ONU? :)
    Pana atunci, trebuie sa poarta in continuare titlul de "puscariabil"!
  • +30 (32 voturi)    
    Proasta penala si cretina (Luni, 24 aprilie 2017, 18:43)

    mitg [utilizator]

    La Luxemburg nu se discuta deciziile instante judecatoresti, ci daca exista un conflict intre UE si tarile membre.

    Cretina proasta, proasta, proasta.
    • +13 (15 voturi)    
      Cine se aseamana se aduna... (Luni, 24 aprilie 2017, 21:00)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Banuiesc ca a vrut sa spuna CEDO (care e in alta parte, nu spun unde ca la cati bani ia poate sa caute si singura), desi nu vad ce drepturi ale omului i-au fost incalcate in timpul cercetarii si procesului. Oricum eu unul nu stiu de vreo instanta superioara instantelor nationale decat in cazul drepturilor omului sau oentru crime de razboi. Cum drepturi nu stiu sa i se fi incalcat, ramne daca a facut crime de razboi...
      • +13 (15 voturi)    
        Probabil (Luni, 24 aprilie 2017, 21:30)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        E mai desteapta decat credem.

        "Merem dom' Dragnea pana in Laponia daca e nevoie, dar sa stiti ca facturez pe ora ..."
        • +9 (11 voturi)    
          Ha! Ha! (Luni, 24 aprilie 2017, 22:24)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          Recunosc ca la asta nu m-am gandit... Poti inventa tot felul de curti, doar-doar or mai iesi niste bani!
  • +24 (26 voturi)    
    Curtea de la Teleorman (Luni, 24 aprilie 2017, 18:55)

    Sati [utilizator]

    nu e suficienta ?
  • +22 (24 voturi)    
    avantaje peste avantaje (Luni, 24 aprilie 2017, 18:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pe logica asta, si mai avantajos ar fi sa-l condamne de Livache si in urmatorul dosar, sai se activeze executarea pedepsei, si in felul asta cind va cistiga el procesul la Luxemburg sa fie si mai in avantaj.
  • +19 (21 voturi)    
    Noroc si cale batuta! (Luni, 24 aprilie 2017, 19:00)

    fanegr1ja [utilizator]

    Cu toate ca nici aia din Luxembourg nu sunt pe lumea asta dupa ultima ploaie.

    Au si ei idee de ce inseamna un penal.

    Ca sa nu mai spun ca pana se judeca in Luxembourg sau Viena sau Brazilia, clientul avocatei o sa aiba alte probleme mai arzatoare, ca de exemplu alte dosare ce ajung pe masa judecatorilor si posibil alte condamnari, ca in cazul jafului de personal de la protectia copilului.
  • +19 (21 voturi)    
    Penalul Dragnea sa-si dea demisia (Luni, 24 aprilie 2017, 19:01)

    Kivek [utilizator]

    nu mai exista tara in Europa care sa aiba un CONDAMNAT PENAl - un PUSCARIAS cu acte in functia de Presedinte al unei careme a PARLAMENTULUI

    daca presedintele unei camere a PARLAMENTULUI e un condamnat PENAL, un PUSCARIAS, atunci ce sa mai ceri de la ceilalti cetateni...
  • +21 (23 voturi)    
    inca vreo doua ajutoare din astea (Luni, 24 aprilie 2017, 19:21)

    andrei1245 [utilizator]

    dar cu executare si e bine; succes la luxemburg
  • +21 (23 voturi)    
    il ajuta decizia, dar cel mai mult o sa-l (Luni, 24 aprilie 2017, 19:21)

    __alex__ [utilizator]

    ajute puscaria ;)
  • +8 (10 voturi)    
    Eu cred ca daca pleaca la Luxemburg (Luni, 24 aprilie 2017, 19:41)

    Porcurorul General [utilizator]

    Nu mai vine.
  • +10 (12 voturi)    
    Luzerita de Vasii, exact ca alt loser "celebru" (Luni, 24 aprilie 2017, 19:49)

    Susufler0 [utilizator]

    Curînsac (de la FRT) : "O infrangere cat o victorie"! :))

    Nea Livache sper ca te apara pro bono sau, in cel mai rau caz, ii platesti onorariu de succes !

    PS. Bafta ! ;))
  • +12 (14 voturi)    
    La Luxemburg? (Luni, 24 aprilie 2017, 20:56)

    Florin Cj [utilizator]

    Poate la TAS cu stiucile alea multe neeliberate!
  • +8 (10 voturi)    
    ! (Luni, 24 aprilie 2017, 21:27)

    karula [utilizator]

    Drum bun , la Luxemburg! Sa va - ntoarceti cand o sa va chemam noi.
  • +8 (10 voturi)    
    mos ene (Luni, 24 aprilie 2017, 22:02)

    maryus999 [utilizator]

    pierdere de timp ... mai bine se ducea direct la Putin si il gratia ala ... probabil e ultimul as din maneca ... tariceanu cred ca avorbit deja ...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu se discuta asa ceva la Luxembourg (Luni, 24 aprilie 2017, 23:36)

    Wanheda [utilizator]

    Dar ru dpun sa se duca, s-ar face dreptate di Hamsterul ar fi trimis la Brutarie. Varanul il asteapta cu coada in vant, fluturand.
  • +4 (4 voturi)    
    "Judecata corecta"... (Marţi, 25 aprilie 2017, 1:40)

    Zalmoxis [utilizator]

    ...adica cu executare !!!
  • +3 (3 voturi)    
    la curtea intergalactica poate? (Marţi, 25 aprilie 2017, 6:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    Inca un ajutor din acesta (Marţi, 25 aprilie 2017, 8:45)

    Bogdan_100 [utilizator]

    si scapam definitiv de tractoristul cariat moral.