Eugen Nicolicea, despre ancheta deschisa de Parchet privind prezidentialele din 2009: O smecherie a procurorului general, va raspunde pentru acest lucru. Vom schimba obiectul de activitate al comisiei parlamentare de ancheta

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 24 aprilie 2017, 19:48 Revista Presei | Radio TV

Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Eugen Nicolicea, presedintele Comisiei Juridice din Camera Deputatilor, a declarat luni, referitor la ancheta deschisa de Parchetul General privind alegerile prezidentiale din 2009, ca procurorul general a facut "o smecherie", avand in vedere ca a fost anuntata o comisie parlamentara care isi propunea sa investigheze acelasi lucru, si "va raspunde pentru acest lucru". Nicolicea a insistat ca se va constitui oricum comisia parlamentara, dar ca se va avea grija sa schimbe obiectul de activitate al acesteia, "astfel incat dl Augustin Lazar sa ramana cu buzele umflate".

"E o smecherie a procurorului general, va raspunde pentru acest lucru", a afirmat Nicolicea intr-o inteventie telefonica la Antena 3. Intrebat in ce mod va raspunde procurorul general, el a raspuns ca: "Se poate constata in final ca a comis un abuz in serviciu".

Nicolicea a fost intrebat apoi daca, in aceste conditii, comisia parlamentara de ancheta va mai supravietui, el replicand ca: "Bineinteles".

"Aceasta smecherie cu inceperea urmaririi penale in rem este facuta pentru a putea face, de exemplu, interceptari si alte acte abuzive", a sustinut Nicolicea.

Seful Comisiei Juridice din Camera Deputatilor a mai spus ca "este posibil sa se schimbe putin obiectul de activitate al comisiei parlamentare, astfel incat dl Augustin Lazar sa ramana cu buzele umflate".

"Vom avea noi grija ca obiectul de activitate al comisiei sa nu se suprapuna cu obiectul dlui Lazar", a insistat el.

Nicolicea a amintit ca miercuri urmeaza sa fie votata in plenul reunit al celor doua camere constituirea acestei comisii parlamentare de ancheta, astfel ca pana atunci se va incerca schimbarea obiectului de activitate al comisiei.

"Ramane doar sa vedem pentru ce s-a inceput urmarirea penala (...) si vom gasi o formula ca sa evitam blocarea comisiei", a spus el.

Eugen Nicolicea a fost propus luni de grupul parlamentar al deputatilor PSD sa faca parte din aceasta comisie parlamentara de ancheta privind prezidentialele din 2009.


Citeste mai multe despre   





















4126 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    cum se poate ca.. (Luni, 24 aprilie 2017, 20:10)

    exilatul [utilizator]

    astfel de je-ri umane sa fie votati ?...ah, pardon!..am uitat ca e vorba de o tara plina de escroci, hoti si imbecili..
    • +9 (13 voturi)    
      Nicolicea ,pitulicea , la puscarie .... (Luni, 24 aprilie 2017, 23:09)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Ba escrocule ... pt . nerespectarea si amenintarea unui magistrat !
      Marsh ma ,impreuna cu Dragneev ...
      • -3 (5 voturi)    
        Cu capu-n gard (Marţi, 25 aprilie 2017, 10:32)

        Flinder [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        Augustin Lazar a crezut ca rupe gura targului si poate bloca Parlamentul, dar a dovedit cat de naiv este. El este un pigmeu pe langa magnificul Nicolicea in materie juridica fiindca ultimul l-a lasat cu gura cascata, zadarnicindu-i manevra josnica. El, Lazar, nu e decat o sluga care-i face pantofii lui Kovesi fiindca stie ca asta il mai mentine in functie, cu complicitatea lui Iohannis, dar zilele-i sunt numarate.
  • +32 (40 voturi)    
    Cateva observatii (Luni, 24 aprilie 2017, 20:12)

    fanegr1ja [utilizator]

    1. Magistratii pot fi anchetati doar de alti magistrati. Asa este legea, oricat se dau cu curu de pamant alde Nicolicea si compania;
    2. Legea spune ca orice suspiciune de fraudare a alegerilor este de competenta parchetului general
    3. Oricat vor ei sa creada asta, parlamentul nu are atributii de anchetare si investigare aunor eventuale fapte de natura penala. Asta pentru ca Romania este o tara unde separatia puterilor in stat este scrisa in Constitutie.
    • -1 (3 voturi)    
      astea-s detalii nesemnificative (Marţi, 25 aprilie 2017, 9:02)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

      in Sultanatul lui Dragnea... lege, constitutie... fleacuri.
      Si, pe bune, "separarea puterilor in stat"? Tu chiar vorbesti serios? In Dragnealand?!
  • +21 (29 voturi)    
    Nicolicea nu se dezminte (Luni, 24 aprilie 2017, 20:16)

    nedumeritul [utilizator]

    de data asta declara clar ca "adevarul" comisiei parlamentare este altul decat "adevarul" lui Lazar si a institutiei pe care acesta o reprezinta.
    Eu ca cetatean obisnuit ce sa cred ? ca aceste doua adevaruri coincid cu "adevarul" poporului ?
    Astia sunt oamenii care declara ca vor sa ne faca viata mai buna ????
    Rade tot mapamondul de noi, comportamentul acesta pe plan politic este similar cu cel al lui Ilie Nastase pe terenul de tenis....
  • +21 (27 voturi)    
    Se infoaie degeaba Piculicea (Luni, 24 aprilie 2017, 20:17)

    Plagarus [utilizator]

    Ce competente poate sa aiba o comisie parlamentara in aceasta speta ?
  • +26 (32 voturi)    
    Trebuie sesizat CSM si UE pt AMENINTARI (Luni, 24 aprilie 2017, 20:24)

    Kivek [utilizator]

    Trebuie notificate Ambasadele, comisia European si trebuie facuta plangere la CSM pt AMENINTARI ale unui politician catre un PROCUROR !
  • +16 (22 voturi)    
    ca să nu o dau pe înjurături (Luni, 24 aprilie 2017, 20:28)

    Evq [utilizator]

    PSD: #persist
  • +24 (30 voturi)    
    specimenu asta e ingrijorator de infect (Luni, 24 aprilie 2017, 20:29)

    mnicku [utilizator]

    ..
    • +10 (16 voturi)    
      Beria in persoana, ce mai..... (Luni, 24 aprilie 2017, 22:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Avortonul asta ar trebui sa raspunda el pentru toate hotiile facuta de echipa de P$D-isti si de gasca de derbedei care devalizeaza Romania.
  • +18 (24 voturi)    
    joaca de copii tampiti (Luni, 24 aprilie 2017, 20:30)

    nedumeritul [utilizator]

    Nicolicea sugerează ca aceasta comisie parlamentara e singura în stare sa descopere adevărul și nu institutia special creata pentru acest lucru. Parca am asista la o joaca a unor copii tampiti.
    Adică Lazar pregătește o miselie dar comisia nu poate să-l opresca și va face o mișcare ca acesta sa rămână cu buzele umflate ,adica sa nu culeaga roadele miseliei, miselie împotriva careia în principiu Nicolicea nu se opune, cu conditia ca beneficiarul sa nu fie Lazar ci gasca Nicolicea....
  • +17 (23 voturi)    
    spectaculos ... (Luni, 24 aprilie 2017, 20:31)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    daca nu incepea nimic era acuzat ca vrea sa musamalizeze !

    daca a inceput vrea sa blocheze mega-ancheta Parlamentului (va dati seama ce ancheta serioasa incepeau Dragnea si Tariceanu ...)

    cum o dai nu o nimeresti cu Nicolicea si cu Basescu - pt astia singura chestie buna pe care putea sa o faca Procurorul General era sa o impuste live pe LCK si dupa aia sa-si faca harakiri sau sa se autodetoneze !
  • +30 (36 voturi)    
    Nesimtire. (Luni, 24 aprilie 2017, 20:32)

    stereo [utilizator]

    Imi este lehamite de acest om pe care aproape zilnic v-a trebui sa-l suport inca patru ani. La fel si pe trepadusul de Serban Nicolae. Doi tembeli care au ajuns sefi de comisii parlamentare si acum vor sa taie si sa spanzure tot ce misca in tara asta.
  • +18 (24 voturi)    
    V-a tras-o, bai,...... (Luni, 24 aprilie 2017, 20:47)

    8736 [utilizator]

    ....asa se cheama! Ai lor sunt mai destepti ca ai tai, Nic olita.
  • +22 (28 voturi)    
    S-a ajuns la faza "pe amenintari" din partea PSD ! (Luni, 24 aprilie 2017, 20:49)

    Susufler0 [utilizator]

    Nemernicul de Pricolicea l-a auzit pe sefu-su aseara la Latrina 3
    cum il ameninta pe Procurorul General si ce si-a zis : acum este momentul sa ma remarc". Si dai cu "va raspunde pt acest lucru".

    Ne-am lamurit deci ! Astia-s pesedistii ! Nea drac, Nicio_lae, Pricolicea, Codrin Sterpelescu... Astia vor sa ne scoata din MCV !

    PS. Fara suparare cred ca si Putin s-ar gandi de doua ori pana sa bata palma sau sa semneze ceva cu astia !

    PPS. Paradoxal, dar asta-i norocul nostru !
  • +14 (20 voturi)    
    "Va raspunde" (Luni, 24 aprilie 2017, 20:49)

    mitg [utilizator]

    Noroc ca nu-i dupa tine.
  • +21 (27 voturi)    
    Nu cumva este prea mult? (Luni, 24 aprilie 2017, 21:02)

    Niste tarani [anonim]

    Nu cumva acest parlamentar pe nume Eugen Nicolicea își depășește atribuțiile substituindu-se justiției? Spune cumva ce este și ce nu este bine să facă procuratura? Parcă, parcă îl văd anchetat.
  • +13 (19 voturi)    
    Întrebari exaspera(n)te (Luni, 24 aprilie 2017, 21:02)

    contributor.bis [utilizator]

    Întrebare cu răspuns multiplu :

    Foarte activele Comisii Juridice din Camera Deputatilor şi de pe unde or mai ele (că ai senzaţia că Parlamentul a intrat în Anul Justitiei Nedrepte cu "Colegii mei", vorba lu' ăla de la Teleorman), au ca misiune :
    1. Să afle adevărul si să promoveze o justitie justă (vă rog să nu râdeţi !) ?
    2. Să facă "buze de trompetist" (ei zice să lase cu "buzele umflate") lu' inamicu public n° 2, Augustin Lazăr ?
    3. Să tot caute "decât" "formule" de funcţionare care să le justifice impostura lor ineficientă şi superfluă, dar atât de dedicata celor de la capatul lesei ?
  • +16 (24 voturi)    
    Oameni buni... (Luni, 24 aprilie 2017, 21:18)

    midumi [utilizator]

    trebuie sa facem ceva ca astfel de specimene sa nu mai ajunga sa fie votati!

    la alegerile urmatoare trebuie sa mergem prin satele si localitatile pe unde acest gen de oameni candideaza. Pe banii nostrii, spinarea noastra.

    Da, o sa avem nevoie de o groaza de resurse!

    Dar alternativa este sa lasam Romania intr-un Ev Mediu in 2017.... si nu e ok!
  • +1 (3 voturi)    
    Un analfabet functional ameninta (Marţi, 25 aprilie 2017, 8:33)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Procurorul General al Romaniei! Oare nimeni nu se sesizeaza si nu il pune la punct pe acest inept individ ce otraveste zilnic cu imbecilitati spatiul public?
  • 0 (2 voturi)    
    Acest individ malefic (Marţi, 25 aprilie 2017, 9:11)

    Rescator [utilizator]

    si periculos pentru Romania face parte din nucleul dur
    pro Kremlin din jurul lui Dragneev.Este un bolsevic de extractie stalinista si are si o fata de sef de baraca
    intr-un gulag din Siberia.Ce "noroc" pentru Romania
    cu asemenea specimene!
  • +1 (1 vot)    
    Iarasi Nicolicea, (Marţi, 25 aprilie 2017, 12:04)

    Ponta [utilizator]

    Asta este un monument de retard al PSD.
    Mai bine-l duc la Antipa si-l expun pentru una dintre din ere. Poate Precambrian, sau cine stie poate-l impaiaza de frica sa nu evadeze..In orice caz cred ca acolo este locul lui.