Gabriela Firea: Avem mai multe masuri care merg impreuna pentru degajarea aglomeratiei din Capitala

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 aprilie 2017, 22:49 Revista Presei | Radio TV

Gabriela Firea
Foto: Captura Antena 3
Problema traficului rutier in Capitala va fi rezolvata prin construirea de parcari la intrarile in oras, un management inteligent al traficului, care "va fi luat" de la zero, precum si aplicarea sistemului de benzi unice, a declarat vineri seara, la Antena 3, primarul general Gabriela Firea.

"Avem mai multe masuri care merg impreuna pentru degajarea aglomeratiei din Capitala: construirea de parcari la intrarea in Bucuresti, un sistem de semaforizare inteligenta pentru toate intersectiile din Capitala, aproape 500 si nu aproape 100 cat este acum proiectul pilot, total nesatisfacator. Managementul inteligent al traficului va fi luat de la zero, pentru ca ce se intampla acum nu este un management inteligent al traficului, si nu putem sa vorbim despre principii de smart city cata vreme nu sunt introduse in aceasta retea smart toate intersectiile din Capitala, si aplicarea sistemului de benzi unice", a declarat Firea, potrivit Agerpres.

Ea a adaugat ca sunt 29 de trasee pretabile pentru un sistem de banda unica pentru RATB, urmand ca in luna iunie sa demareze un astfel de proiect pilot pe traseul ce leaga nordul Capitalei de Piata Romana.

Edilul-sef a spus ca in cursul acestei zile a mers cu un autobuz RATB pe acest traseu, pentru a demonstra ca se poate merge in conditii bune si cu acest mijloc de transport.

"Sunt absolut convinsa ca dupa implementarea sistemului de banda unica in intreaga Capitala, nu doar acest proiect pilot care va demara la mijlocul lunii iunie, din ce in ce mai multi bucuresteni vor renunta macar cateva zile pe saptamana la autoturismul personal si vor urca in autobuzele RATB pentru a folosi banda unica implementata in Capitala, asa cum se intampla in marile orase europene", a spus Firea.

Cat priveste beneficiile sistemului de benzi unice, ea a spus ca implementarea acestora va conduce la reducerea poluarii, a traficului si a timpului de asteptare si de calatorie pentru cetateni, dar a precizat ca acest lucru se va putea realiza numai prin asigurarea disciplinei in trafic de catre institutiile abilitate si cu sprijinul soferilor.

"In primul rand trebuie o colaborare cu Politia Capitalei si Brigada Rutiera, care a fost inceputa deja. Disciplina in trafic trebuie sa fie urmarita de toate institutiile care au aceasta responsabilitate. Nu vrem sa transmitem mesaje neprietenoase catre participantii la trafic, catre cetateni, dar trebuie sa intelegem ca daca atunci cand mergem in afara tarii respectam toate aceste reguli si ne place cum este in Occident, trebuie sa venim cu acele masuri si in Romania. Acest sistem de banda unica care este practic stimulat pentru a rezolva problema aglomeratiei, este folosit cu succes in toate tarile europene", a punctat primarul general.

Firea a mai spus ca Primaria Capitalei va construi parcari atat in centrul Bucurestiului, cat si la capetele de metrou, dar a mentionat ca si dezvoltatorii imobiliari vor avea obligatia sa construiasca parcari subterane.

"Si noi la Primaria Capitalei am demarat deja. Prin faptul ca am introdus in buget sume importante de bani, vom construi cat mai multe parcari atat in centrul Capitalei, cat si la capetele de metrou. Vom avea grija ca toti dezvoltatorii care vin sa primeasca autorizatii de construire sau alte documentatii de urbanism sa se solicite sa-si construiasca parcari subterane, pentru ca nu este normal sa ridici in centrul Capitalei un bloc de 7-8-9-10 etaje si doar cu cateva locuri de parcare sa ametesti populatia, iar toate celelalte masini sa ocupe practic spatiul, pe care altfel l-ar putea folosi familiile care locuiesc in acea zona si nu firmele care ar fi trebuit sa-si construiasca in subteran locuri de parcare. Asa este normal", a mai afirmat Firea.


Citeste mai multe despre   






















3188 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Firea... cea dintai savanta a tarii (Vineri, 28 aprilie 2017, 23:26)

    qwerasdf [utilizator]

    mama natiunii române, inginer de renume mondial

    pentru Bucuresti, semaforizarea inteligenta nu e o solutie de durata, nici macar de scurta durata. Poa' sa faca ei si zeci de pasaje, in care vor ingropa miliarde de euro si tot nu vor rezolva problema traficului.

    Orice infrastructura noua va atrage dupa sine si mai mult trafic. Pentru ca se poate, pentru ca lipsa taxa de inmatriculare, pentru ca junghiuri aduse din germania cu 600 de euro, pentru ca esti saracu' pamantului daca nu ai masina personala.

    Daca vrei, Fireo, sa faci ceva incepe prin a dezvolta sistemul de transport public (ratb, metrou) si implementeaza piste de biciclete. Apoi incepe si taxeaza plimbatul cu masina personala. Oh... tu esti pesedista, voi sunteti complet lipsiti de viziune si sa nu care cumva sa suparati electoratul.

    In conditiile actuale, cu bicicleta in 30 de minute ajungi, de la marginea Bucurestiului in centrul acestuia, fara probleme. Consum aproape 0 (sau sa zicem un 1/4 dintr-un mic dejun), costuri aproape 0, emisii de CO2 insignifiante. Amprenta negativa asupra mediului insignifianta. Creste moralul, se imbunatateste sanatatea. Oh, cate si mai cate...

    Dar noua ne trebuie masini. Toti sarantocii si needucatii s-au vazut nevoiti sa-si cumpere masini sa fie si ei "cineva"... ii vezi la pompa alimentand doar de 50 de lei, ca mai mult nu-si permit. Nu-si permit nici macar sa-si schimbe becurile arse. Ce sa mai zic de verificarea si reparatia autoturismelor? Multi circula cu ITP-ul pe naspa...
    • 0 (0 voturi)    
      acu fara sa fiu rau... (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 9:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      da o sa cred ca needucati sunt doar aia cu masini cand o sa vad ca toti biciclistii respeta regulile de circulatie...
      • 0 (0 voturi)    
        aici sunt de acord cu tine, nu neg faptul (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 14:47)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ca sunt si biciclisti care merg dupa cum ii taie capul pe ei.

        in fine, nu asta era ideea. Voiam doar sa subliniez ca am avea nevoie de niste investitii minimale pentru a ne pune in miscare. Pistele si biciclete chiar reprezinta o solutie. Sunt multi care nu au bani de masini si costurile aferente intretinerii lor, dar daca ar lasa fudulia la o parte, ar realiza ca o bicicleta ar fi perfecta pentru bugetul lor.

        E nevoie de o reducere a cotei modale motorizate, a.i. per total toti sa circulam in conditii mult mai bune.
  • +12 (12 voturi)    
    doar de dat din gura e buna (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 0:26)

    of of [utilizator]

    Nu stie sa faca nimic, doar repeta ce-a mai auzit pe la consilieri. Moderatoare TV, n-a manageriat in viata ei nimic. Nici de-un orasel nu era buna, daramite de Bucuresti, al saselea oras ca marime din UE, cat o tara (Letonia, Slovenia), cu probleme imense, care nu mai pot fi amanate pana se califica ea la locul de munca (daca...).
    Ne tot insira ce trebuie facut sa dea impresia ca se ocupa.
    Demisia e cel mai bun lucru pe care il poate face pentru bucuresteni.
    Nici macar nu locuieste aici, nu-i place orasul asta, pentru ea e doar o vaca de muls si o trambulina spre alte functii. Se vede din tonul ostil pe care il are ca nu se implica in acest job cum ar face-o un om caruia ii place Bucurestiul sau care locuieste si isi creste copiii aici. N-am auzit-o zicand nimic de mostenirea culturala, de arhitectura, de spiritul de comunitate, de partile frumoase ale orasului, fie ele si neingrijite. Nu are cultura si educatia necesare sa aprecieze acest oras! Ne mai tranteste cate-un festival cu mici prin parcuri, atat o duce capul.
    Ce-a impiedicat-o pana acum sa faca benzi unice, pentru asta nu trebuie licitatie, nu trebuie construit nimic, era nevoie de o analiza a traficului care se putea face repede! Se dezintegreaza tramvaiele si troleele sub noi, n-a cumparat nici macar cateva autobuze, desi fonduri avea de-au ramas necheltuite. Cucoana asta nu cred ca vine cu transportul in comun din Voluntari si nici nu se plimba la pas prin oras, altfel ar vedea ce murdare sunt trotuarele, statiile de RATB, peste tot e un praf si o mizerie tot mai mare.
    O impostoare și-o incompetenta, dar plina de ambitie fara acoperire si vanitate!
    Nu cred ca ar trebui sa asteptam pana in 2020, fie o demitem, fie deschidem procese primariei. Cum ar fi sa se trezeasca saptamana viitoare cu 10.000 de procese doar pe poluare?
  • +10 (10 voturi)    
    "Proasta din Bacau" (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 1:03)

    Pierrotlefou [utilizator]

    isi continua strategia de a da din gura.
    Dupa "performantele" cu iepurii suspendati, nu ma mai astept la nimic bun.
    Am sa particip la campania de demitere!
    P.S. Nu am nimic cu oamenii din Bacau. Tara si familia nu ti le alegi...
  • +8 (8 voturi)    
    blablabla (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 2:19)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    la dat din gura sau cu gura esti neintrecuta. pacat ca majoritatea votantilor pun botul la vrajeala ta
  • +7 (7 voturi)    
    Lozinci si racnete (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 5:58)

    Wanheda [utilizator]

    Face rahatul bici Fierea.
  • +6 (6 voturi)    
    Vorbărie goală (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 6:42)

    Celbland [utilizator]

    Firea apare tot timpul în mass media, cu vorbe goale, promisiuni neonorate, dar nu face nimic concret și nu vine cu nicio soluție.

    Simplu spectacol mediatic, de prost gust.

    Nu se va întâmpla nimic, așa cum nu a făcut nimic până acum, în afară de a fura banii spitalelor și să înființeze companii ale primăriei pentru asistență socială, nu pentru servicii performante.
  • +6 (6 voturi)    
    Firea face gargară. (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 8:38)

    asavreau [utilizator]

    Da,rezolvă aglomerația.Vine vara,pleacă lumea în vacanță și la mizeria din București poate nu se mai întorc.Cum evoluează concursul de balcoane madam Firea?Cică medicii esteticieni sunt mulțumiți.
  • +2 (2 voturi)    
    de 1 an de zile.... (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 9:48)

    liviu_ [utilizator]

    se tot lauda si nimic...
    ce a facut intr-un an de zile?! doar laude!
    sistemul de semafoare inteligente il avem da nu merge... deci despre ce vorbim?!

    propaganda si campanie electorala. atat!

    mai mult... benzile unice nu o sa ajute la nimic... cand ai 2 benzi si faci una numai pt ratb NU o fluidizezi traficul... mai mult... daca ai 2 km banda de ratb si apoi se opreste intr-o aglomeratie imensa unde o sa stea blocat 15 minute ce ai rezolvat mai exact?!
    cine o sa renunte la masini fireo?! ai mers cu ratb?! ai vazut cat de pline sunt?! ce mirosuri sunt prezente acolo?! cat de regulat vin?! ba 2 minute ba 15-20 de minute etc?! sa fim seriosi!
    astea sunt "masuri" care sa pastreze increderea in psd inca 2 ani (in care evident nu o sa se faca nimic) ca sa poti participa la prezidentiale./...

    sictir si tie si antenei 3
  • +2 (2 voturi)    
    Da' ni le zice peste 3 ani (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 11:17)

    mr_mojo [utilizator]

    Înainte de vot, poate mușcă iar fraierii.
  • +3 (3 voturi)    
    Acum un an in campanie spunea fix aceleasi lucruri (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 11:17)

    MasP [anonim]

    A trecut un an si spune din nou aceleasi lucruri. Peste inca un va spune din nou aceleasi lucruri. Si peste 4 ani va spune din nou aceleasi lucruri. Si nu va face nimic din ce a promis.
  • 0 (0 voturi)    
    Promterista Varanului (Duminică, 30 aprilie 2017, 8:06)

    Rescator [utilizator]

    si urmasa cu "rezultate" a tovarasei Anna Pauker ne
    abureste zilnic cu tampeniile ei.Este adevarat ,doar
    "masurile" merg impreuna,noi in trafic stam pe loc!