Dragos Patraru, in emisiunea "Starea Natiei": Desi mai aveam doi ani de contract cu Digi 24, cred ca ne vom desparti aici

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 30 iunie 2017, 2:04 Revista Presei | Radio TV

Dragos Patraru
Foto: Facebook/ Starea Natiei

Dragos Patraru a anuntat, joi seara, la finalul emisiunii "Starea Natiei", ca, desi mai are doi ani de contract cu Digi 24, crede ca va incheia colaborarea cu aceasta televiziune, urmand ca cel de-al cincilea sezon al show-ului sa revina in august, in alta parte, daca va reusi sa ajunga la un acord cu Digi24 in privinta incheierii contractului, potrivit news.ro.

"Filozofia dupa care ne-am orientat mereu in ceea ce am facut aici la 'Starea Natiei' a fost asta - sa nu tratam niciodata privilegiat institutiile de forta, sa lovim de fiecare data acolo unde este puterea si sa vorbim despre Romania asa cum este ea, saraca, saracita, cu atat de multi oameni tinuti in mizerie, marginalizati, ba chiar acuzati ca au ajuns asa cum au ajuns. Mai multe drepturi pentru cat mai multi inseamna mai multa putere pentu cat mai multi, insemna mai multe sanse pentru cat mai multi. Credem intr-o societate care pune pe primul loc omul, nu institutiile, ci oamenii", a spus Dragos Patraru, in finalul emisiunii.

El a adaugat ca dupa un an de munca are certitudinea ca a ajuns intr-un loc "in care toate aceste valori nu se regasesc", motiv pentru care, desi mai are doi ani de contract du Digi24, crede ca va inceta colaborarea.

"Din pacate, acum, dupa un an de munca, avem certitudinea ca am ajuns intr-un loc in care toate aceste valori nu se regasesc, sau daca exista nu le vedem noi, nu le simtim. Presa care apara interese ale unor institutii si ale unor corporatii e un nonsens. Presa nu oate avea in vedere decat binele oamenilor, sanctionand derapajele uneori inimaginabile ale institutiilor si ale corporatiilor. Motiv pentru care, desi, repet, mai avem doi ani de contract cu aceasta institutie, cred ca ne vom desparti aici", a spus Dragos Patraru

El le-a transmis telespectatorilor ca va realiza emisiunea in alta parte, daca va reusi sa ajunga la un acord cu Digi24 in privinta incheierii contractului.

"Nu ne despartim, insa, de dumneavoastra, pentru ca asta e, deja ne-am obisnuit. Ne mutam taraba in alta parte, daca vom reusi sa ne intelegem cu acesti oameni in privinta incheierii contractului. Ne vedem in august, cu un nou sezon Starea Natiei, al cincilea", a continuat el.

In luna mai, Dragos Patraru a criticat dur Digi 24 in emisiunea sa difuzata de acest post de televiziune, pentru evitarea acoperirii cazului RCS&RDS - Intact.

Intr-una din emisiuni, Dragos Patraru l-a atacat virulent pe redactorul-sef al Digi 24 Cosmin Prelipceanu, numind "ridicola" solicitarea pe care i-a adresat-o de a prezenta o lista pentru a proba afirmatiile ca unii dintre jurnalistii Digi 24 sunt acoperiti.

Referitor la criticile pe care le-a adus postului, Patraru a spus ca nu vorbeste despre cazul RCS&RDS-Intact, ca a sanctionat un derapaj, precizand ca echipei lui ii ￯sta bine￯ cu contractul pe care il are si transmitandu-i lui Cosmin Prelipceanu ca i se pare ca vrea sa isi ascunda propria incompetenta scotand compania in fata.

El a mai spus, referitor la cazul "Bendei-DNA-Antena 3", ca postul Digi 24 a ales sa fie partizan, nu neutru.

Dragos Patraru a mai mentionat atunci ca emisiunea "Starea Natiei" inregistreaza cea mai are audienta la Digi 24.



Citeste mai multe despre   






















21029 vizualizari

  • +23 (39 voturi)    
    Cu toata stima, a ne scuti (Vineri, 30 iunie 2017, 3:27)

    marianmarian [utilizator]

    Imi place demersul de a-i expune pe toti in toata goliciunea lor, ca e PSD si mizeriilor lor sau DNA si abuzurile acuzate de inculpati (mare mirare), dar nu-mi place sa arunci cu cacat in toti de amorul echidistantei. Imi amintesc si acum o emisiune de acum vreo luna in care stimabilul Patraru ne recitea cuvant cu cuvant declaratia unuia care "calcula" ca in x ani de mandat au fost ascultati in Romania vreo 400-500 de mii de oameni (sper sa nu fi gresit prea mult asa-zisa estimare prezentata in emisiune). Fara niciun fel de context, fara niciun fel de comentariu critic la adresa calculului si veridicitatii lui, ci doar regurgitand "calculul" mai mult decat aproximativ al nu stiu carui avocat de pe luju.ro. De atunci am incetat sa ma mai uit la el, pentru ca nu-mi place sa fiu luat de prost doar de dragul "deontologiei" prost intelese, pe modelul "dam in aia, dar dam si-n ailalti, ca sa atragem public de pe tot palierul". La o asa afirmatie si la un asa numar, as fi asteptat altceva (tinand cont ca ma uit la Digi, nu la RTV), adica o explicatie a numarului, in loc sa fie inghitit pe nemestecate de "deontologul intru mistocareala" si regurgitat unui public care cauta ceva mai mult decat recitarea unor articole, chiar daca sunt din "ambele tabere" ale problemei.

    Deontologia practicata fals de dragul deontologiei te face un attention whore, nu un deontolog. In mod sigur n-am sa-l mai urmaresc pe urmatorul post, oriunde ar ateriza.
    • +20 (24 voturi)    
      el are o tactica securista (Vineri, 30 iunie 2017, 8:21)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      adica niveleaza tot sa para toti o apa si un pamant.
      Pune pe o scara fictiva a gravitatii faptelor pe acelasi loc si OUG13 dar si faptul ca nu stiu ce parlamentar USR a atipit in parlament.... Asta e tactica securista si e o mizerie.

      OUG13 nu este = cu faptul ca un deputat (chiar si USR) a adormit in parlament (cu p-mic)

      PSD nu este = cu PNL

      Grindeanu nu este = Ciolos

      si asa mai departe.

      PS: daca omul nu e multumit de digi unde mai face emisiunea?! care e postul care il va multumi pt ca ii va permite sa se exprime fara constrangeri?
      • +5 (9 voturi)    
        Taraf tv (Vineri, 30 iunie 2017, 14:38)

        vio7 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        E fara numar,fara constrangeri!:))))
      • +5 (5 voturi)    
        omul e un vierme (Vineri, 30 iunie 2017, 21:40)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        ..am avut ocazia sa il vad pe viu cand a fost prezentat ilustrilor GHITA si PONTA la un meci de baschet. Numai flotari nu a facut in fata lor. O vuvuzea grobiana a sistemului mafiot. Tactica nivelarii este in programul partidului :"coruptie exista peste tot, toti sunt niste hoti, dar macar PSD+Izmene ne mai pune niste banci in parc, ne mai mareste pensia, se mai lupta cu multinationalele ticaloase..."
    • +3 (9 voturi)    
      pai (Vineri, 30 iunie 2017, 9:36)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      incearca fara televizor.
      ajuta neuronul sa se dezvolte!
    • +9 (9 voturi)    
      Vă dau mare dreptate! (Vineri, 30 iunie 2017, 16:24)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      Păcat de inteligența și umorul lui Dragoș Pătraru... Pentru că trebuie să recunosc că de multe ori m-a făcut să râd cu lacrimi și de alte ori a exprimat și punctele mele de vedere... Dar nu poți să dai cu toroipanul așa, la nimereală, în toți fără să ai bunul simț de a te interesa dacă unele elucubrații pe care le propagi sunt adevărate sau nu... Nu te poți erija așa de capul tău într-o instanță superioară tuturor... Din nefericire în ultimul timp Pătraru a transformat satira inteligentă într-o bășcălie ieftină, de multe ori bazată pe neadevăruri... Și încă ceva... Dragoș Pătraru s-a legat de defectele fizice ale subiecților lui... Acest lucru este degradant și de aceea în ultimul timp am încetat și eu să-l urmăresc și m-a pierdut de spectator și pe viitor...
  • +7 (23 voturi)    
    bine boss (Vineri, 30 iunie 2017, 4:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    presa care nu-l ataca pe iohanis si nu citeste textele lui ghita nu e buna!
  • +26 (36 voturi)    
    stiu eu un loc de munca bun (Vineri, 30 iunie 2017, 6:28)

    Conservator [utilizator]

    La Cangrena 3 e tot timpul loc pentru oameni capabili, profesionisti.
  • +3 (17 voturi)    
    Drum bun si cale batuta... (Vineri, 30 iunie 2017, 8:13)

    IancuJianu [utilizator]

    Sa te mai intorci pe sticla cind te-oi chema eu.
  • +7 (17 voturi)    
    So long Maestre! (Vineri, 30 iunie 2017, 8:14)

    Martinezu [utilizator]

    Eu n-am inteles niciodata ce fel de emisiune era aia.
    Nici de ras nici de plans, nici informativa nici pamflet..ce dracu era mistocareala aia ?????
  • +7 (15 voturi)    
    domnu patraru (Vineri, 30 iunie 2017, 8:26)

    pb80tm [utilizator]

    si-a inceput exercitiul echidistantei la tvr.(mare reper de echidistanta) asa mai timid in siajul celor de la a3 avea obicei sa-l echidistanteze pe basescu 10- 1 cu ponta. imi placea ca avea spirit mistocaresc dar vorba aia sa radem de toti nu numai de unii. acu e o zicala orice pasare pe limba ei piere. se duce si domnu patraru in uitare din simplul motiv ca a fost partizan cuiva si nu a jucat cinstit. acum degeaba o dai cu echidistanta ca inca se vede smantana care ai mancat-o la tvr. de altfel o rampa de lansare a oportunistilor.
  • +7 (17 voturi)    
    Nu-i nici-o pagubă că pleacă. (Vineri, 30 iunie 2017, 8:43)

    asavreau [utilizator]

    Emisiunea lui nu era nici bună,nici rea.Era bună de pierdut timpul.De multe ori bătea câmpii și vroia ca și ceilalți să facă la fel.Dacă a fost lăsat să-și facă emisiunea cum a vrut,avea tupeul să ceară altora schimbarea conținutului emisiunii.Nu l-am văzut să fie critic cu antena 3 și românia tv,îi place mirosul de hazna.
  • +4 (12 voturi)    
    Pa și pu la revedere! (Vineri, 30 iunie 2017, 9:13)

    stos [utilizator]

    Du-te clovnule la tine acasă-județul Prahova, și caută-ți de muncă.
  • +8 (14 voturi)    
    Haha (Vineri, 30 iunie 2017, 9:32)

    Tze [utilizator]

    Pai si cum a ramas cu lista cu acoperiti? Sau nu mai e nevoie de aia dupa listarea pe bursa? :)
    Aia e, drum bun, cale batuta.
  • +7 (15 voturi)    
    Nu mi-a placut niciodata Patraru... (Vineri, 30 iunie 2017, 9:40)

    Jacquot [utilizator]

    Nu mi-a placut niciodata Patraru si, drept urmare, nici nu i-am privit emisiunile, desi am incercat, din cand in cand, atunci cand l-am nimerit prestand pe vreun post.
    L-am gasit plictisitor si monoton cu vocea aia vesnic taraganata si interogativa, parca inganand o manea care nu se mai termina. Mereu aceleasi grimase, aceleasi ticuri, clisee si manierisme de doi bani. Departe de a avea farmecul, umorul si spontaneitatea unui John Oliver (cu Last week tonight).
    Il inteleg, intr-adevar, nu i se potrivea deloc Digi 24. Unul din posturile populiste i-ar fi mult mai adecvat.
    • +6 (6 voturi)    
      intr-adevar (Vineri, 30 iunie 2017, 10:34)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui Jacquot

      se simte lipsa unui John Oliver in presa noastra. Admir si umorul lui Seth Myers (cu emisiune zilnica precum a lui Patraru) si constat cu tristete ca nu avem satira politica de aceeasi calitate :(
  • +2 (10 voturi)    
    Du-te bre (Vineri, 30 iunie 2017, 11:38)

    DMR [utilizator]

    invartindu-te....
  • -11 (17 voturi)    
    Romanul e specie sensibila (Vineri, 30 iunie 2017, 13:33)

    FlowXP [utilizator]

    In adunatura asta de granite nu prea suporta panselutele sa fie criticate.
    E plina tara de curve virgine, vorba lui Badea.
    Ar trebuie sa fie pe toate posturile oameni ca Patraru, sa mai trezeasca simtul realitatii si criticii si mai ales al normalitatii, in specia noastra de oameni mutalai !
    Asta suntem, o adunatura de mutalai ! cu drept de vot si imperechiere.
    Noroc cu oameni cu Patraru ca unii nu ne simtit asa singuri.
    • +7 (9 voturi)    
      Cred ca e canicula de vina.... (Vineri, 30 iunie 2017, 14:08)

      Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui FlowXP

      ...Mi s-a parut ca cineva citeaza din Mircea Badea.!
      Asa-i ca ma insel?
    • +6 (8 voturi)    
      Citate din gândirea nopții! (Vineri, 30 iunie 2017, 15:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui FlowXP

      Ești cult d-le!Ține-o așa și vei ajunge mare în PSD.Ce dacă sunt cum zice Badea!Seamănă cu tine și-i suficient.
  • -1 (5 voturi)    
    Tot o dati (Vineri, 30 iunie 2017, 17:34)

    wintershadow [utilizator]

    cu defectele lui Patraru in sus si in jos...si nu contest ca nu e perfect, nici eu nu sunt de acord cu opiniile lui intotdeauna.

    Dar sunt cu totul de acord cu el in ceea ce priveste Digi24.
  • -1 (3 voturi)    
    In sfarsit... (Sâmbătă, 1 iulie 2017, 0:15)

    Sebycopilu [utilizator]

    Nu credeam ca mai scap de emisiunea asta...o mare porcarie, sper sa va intelegeti la rezilierea contractului ;))