Mihai Tudose: ANAF a demarat verificari la doua din bancile care activeaza in Romania si nu sunt pe profit

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 august 2017, 23:00 Revista Presei | Radio TV

Mihai Tudose
Foto: Captura Antena 3
Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a demarat verificari la doua dintre bancile care activeaza in Romania si nu sunt pe profit, pentru a vedea ce se intampla acolo, a declarat duminica seara, la Antena 3, premierul Mihai Tudose, potrivit Agerpres. Acesta a adaugat ca, din 36 de banci cu activitate in Romania, "18 sunt pe profit si 18 nu".

"Da, e un bun inceput, este prima luna cand au depasit planul, nu ca l-au facut, l-au si depasit. (...) Au inceput controale peste tot, si va dau un exemplu cu bancile. Avem 36 de banci active, 18 sunt pe profit si 18 nu. Eu cred ca trebuie sa le ajutam (...) poate facem o fundatie sa le dam niste bani, ca inteleg ca ei au venit aici sa ne ajute sa... nu stiu, sunt subsidiare ale Crucii Rosii sau pur si simplu au venit aici crezand ca toti suntem cu tricouri cu "fraierii nostri". ANAF-ul a inceput controlul la doua dintre ele sa vada cum si ce se intampla. Eu va spun foarte sincer si-mi asum, o sa ajungem pana a la iesi public si a spune: domne', bancile astea nu au profit, de un an, de doi, de trei, de patru, nu stiu daca este foarte "safe" sa va tineti economiile acolo. (...) Iertati-ma, e o banca, daca ea nu are profit, e pe pierdere, pai nu risca sa intre in faliment?", a precizat Mihai Tudose, intrebat daca este multumit de felul in care lucreaza ANAF dupa ce a operat schimbari la nivelul conducerii institutiei.

De asemenea, intrebat daca este "o smecherie" din partea bancilor respective si cu concursul cui s-a ajuns la aceasta situatie, premierul a raspuns: "O, da. A statului, in general".


Citeste mai multe despre   























7938 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Deci guvernul PSD a ajutat ilegal bancile? (Duminică, 20 august 2017, 23:07)

    OmulNou [utilizator]

    Ce sa inteleg de la comunistul asta batran?
    • +12 (16 voturi)    
      PSD se preface ca lupta pt saracii tarii (Luni, 21 august 2017, 1:47)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      PSD e in campanie electorala, se preface ca se lupta cu bogatii, cu mosierii, cu bancile, cu multinationalele, cu strainii care asupresc tarisoara

      de fapt e doar campanie electorala cu sloganuri inepte, bancile sunt suprevegheate de BNR si de ANAF deci de guvern iar daca ar face ceva ilegal ar fi fost inchise de 5 ani de cand PSD e la guvernare, nu?
      • +6 (8 voturi)    
        Asha pare... (Luni, 21 august 2017, 14:06)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Dar e mult prea devreme... Alegerile-s haaaat departe. Iar dusmanii astia de clasa tin jumate de an maxim. Dupa aia pian si votantul PSD se va intreba: bine, bine, da' sunteti la putere, de ce nu i-ati verificat/amendat, etc. Eu asta nu pricep... de ce asha rapid?

        Parerea mea e ca acum se da o lupta de imagine intre Dragnea si Tudose, sau mai bine zis intre gruparea Dragnea si alta grupare din PSD care vrea sa-i ia locul lui Dragnea. Prea apare toata ziua la TV dom' premier si da ordine, se ia de ministri, demite, numeste, etc.

        Totul e o lupta pentru putere, iar Tudose, alflat in avantaj clar ca si premier, il deposedeaza incet, incet pe Dragnea de fidelii din partid. A fost ANAF, Tarom, si se pare ca urmeaza ministra dezvoltarii. Iar Dragnea mai mult de a asista neputincios de pe margine, nu prea are ce face. O noua motiune de cenzura i-ar fi fatala, multi din partid, nemultumiti ca toti banii sunt investiti in 3 judete din Olt, se gudura pe linga noul premier ca sa prinda si ei ceva.
    • -4 (8 voturi)    
      Nu (Luni, 21 august 2017, 11:26)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Bancile au "cotizat'. Probabil ca unele nu au mituit unde si pe cine trebuie
    • +8 (10 voturi)    
      nu (Luni, 21 august 2017, 12:14)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      orisice banca taica...
      numa' alea bune papa miere.alea neascultatoare papa anaf pe paine.uscata!
      harca asta stie ce face

      ma miram eu...anaf lasa pietarii si florarii pt banci si multinationale?!
      am vazut o data un control anaf la HP Romania.
      2 speriati intr-un logan...
      cred ca le numarau pixurile si foile
      deci da.
      • +8 (10 voturi)    
        totul e marketing (Luni, 21 august 2017, 14:12)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Ce crezi ca va gasi ANAF la bancile alea? Eu am fost implorat o data sa merg la ghiseu sa semnez o hirtie, ca uitase sa-mi dea rest vro 25 de bani si nu putea inchide casa. La banci reglementarile sunt suficient de stricte incit sa nu gasesti gainarii de genul alora vinate de ANAF. Iar mai departe, sa-i descoperi tu ca banii imprumutati in 2009 de la banca mama sunt prea scumpi, asta e totalmente ridicol. E ca si cum te-ai duce la un dezvoltator imobiliar si i-ai spune ca metrul cub de ciment cumparat de el in 2008 cu 400 de lei e de fapt spalare de bani, ca uite, azi cimentul e 250 de lei mc...

        Eu le urez succes astora de la ANAF. Daca reusesc sa gaseasca potlogarii facute de banci, voi fi primul care sa-i felicite. Stiind insa calitatea inspectorilor ANAF si reglementarile stricte dupa care lucreaza bancile, am mari dubii ca vor gasi ceva.
        • +2 (6 voturi)    
          smecheriile nu se fac la casierie (Luni, 21 august 2017, 15:21)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          si la operatiunile de casa. Sucursalele se inchid in jur de ora 17,30, apoi angajatii raman peste program sa faca casa. Nici 5 bani nu se fura de aici, pentru ca daca nu gasesc 5 bani nu se inchide casa si se cauta clientul sa vina sa aduca banul.
          Marile smecherii (daca se face asa ceva) se fac la incheierea bilantului, la contul de profit si pierdere....dar si aici egreu de dovedit, ptr ca exista norme clare de incheiere a bilanutului bancar, apoi el e auditat de un auditor extern. E nevoie de superprofesionisti aici, in caz ca e ceva de descoperit, de oameni specializati in control bancar.
          Nu cred ca ANAF-ul se va descurca,
          • +4 (6 voturi)    
            de ce "smecherii"?? (Luni, 21 august 2017, 16:13)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Rolul unei companii private, fie ea si banca, este sa aduca profit actionarilor.

            Si daca ai o covrigarie, trebuie sa fii tampit sa nu te folosesti de toate posibilitatile legale pentru a-ti maximiza profitul. Cu atat mai mult cand ai o banca prin care ruleaza sute de miliarde si un expert in legislatie fiscala te costa doar un milion pe an, dar iti poate aduce 100..

            Pentru un salariat care nu poate influenta ce scrie pe fluturas, astfel de masuri pot sa para "smecherii", dar si la nivel de persoana fizica exista tot felul de subventii, scutiri, programe de finantare etc de care poti beneficia pentru a-ti rotunji veniturile. Multi nu stiu de ele sau nu o fac pentru ca efortul nu justifica rezultatul la nivel de individ.
            Cel mai simplu exemplu este optiunea de a redirectiona 2% din impozit catre ONG-uri. Singur, nu merita sa faci actele, dar daca strangi toti prietenii si colegii, suma devine relevanta.
          • 0 (0 voturi)    
            cam asta voiam si eu sa spun (Marţi, 22 august 2017, 13:37)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            doar ca nu m-am bagat in prea multe detalii. La cit de strict e reglementat sistemul bancar, a banui ca un control ANAF facut pompieristic si fara sa stie ce cauta se va solda in mod cert cu zero sanctiuni. Daca vrei chestii serioase eventual poti apela la o firma de audit internationala, dar aia costa, si atit timp cit n-ai suspiciuni suficient de plauzibile risti sa dai banii degeaba.
  • -9 (27 voturi)    
    Fan club TUdose (Duminică, 20 august 2017, 23:13)

    galeo [utilizator]

    Desi nu am votat PSD, incep sa devin fan Tudose.
    Stirea asta m-a uns pe inima dupa cea cu ancheta la Tarom.
    Felicitari tovarasul Tudose
    • +10 (22 voturi)    
      Pai (Duminică, 20 august 2017, 23:34)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Plateste ratele si lasa gargara :)) Sau vrei sa le platim tot noi?
    • +16 (22 voturi)    
      . (Duminică, 20 august 2017, 23:40)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      O sa le ia boii de la bicicleta. Ai impresia ca departamentul contabil si juridic au absolventi de spiru haret?!
      • +3 (3 voturi)    
        asa am zis si eu mai sus (Luni, 21 august 2017, 15:22)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        greu de dovedit
    • +6 (10 voturi)    
      Toarșu Galeo, Tudose și-a dat cu stânga-n dreptul (Luni, 21 august 2017, 11:49)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      A demonstrat încă o dată că în căpățâna de comunist nu încap idei capitaliste. Băncile investest pe termen lung în rețele, în diverse afaceri și faptul că nu ies pe profit imediat sau doar în câțiva ani nu înseamnă nimic. Mai mult, dacă într-adevăr băncile exportă profitul, o fac LEGAL, iar nea Tudose, șef dă echipă pă șantierul PSD, poate cel mult să le sufle praful de pe tobă ( că doar ilegaliștii PSD nu exportă șpaga cu valiza, ci tot prin intermediul acestor mult hulite bănci). Panimaieș, tavarișci Galeo?
    • +3 (5 voturi)    
      cam simplist nene (Luni, 21 august 2017, 14:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Daca le-ar gasi cu ceva bube, as intelege bucuria ta. Dar altfel? Eu fiind ferm convins ca ANAF nu are personal suficient de calificat incit sa gaseasca bube la banci, cred ca mai degraba vorbim de o campanie de imagine menita sa creasca popularitatea harnicului nostru premier in rindul credulilor.
    • +4 (8 voturi)    
      asta este din cartea trollilor (Luni, 21 august 2017, 16:02)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      "nici mie nu-mi plac rusii, dar de data asta au dreptate".
    • +3 (5 voturi)    
      Si te mai si lauzi? (Luni, 21 august 2017, 16:02)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      hahahahaha, gargara unui tractorist te-a facut fan???
  • +8 (12 voturi)    
    Pecerist mincinos! (Luni, 21 august 2017, 0:40)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pe de o parte se face ca musca din banci, pe de alta parte se pregateste sa le dea bani moca bancilor prin legi cu dedicatie vezi legea imbecila a tva splitat care desfiinteaza plata cash! Huooooo, comunist nemernic deraiat spre borfasocratie!
    • 0 (2 voturi)    
      hehe (Luni, 21 august 2017, 14:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      La TVA split comisionanele in plus la banci vor fi ultima grija a firmelor. Citeva sute de lei in plus pe luna, eventual injumatatite la o negociere cu banca, nu reprezinta nici 1% din costurile masurii asteia.
  • +3 (5 voturi)    
    :)) (Luni, 21 august 2017, 11:25)

    I [utilizator]

    hei-rupism!
  • +6 (8 voturi)    
    alo (Luni, 21 august 2017, 11:56)

    I [utilizator]

    ia vezi ca nici guvernul Romaniei nu e pe profit... ce faceti acolo, furati? :)))
  • +6 (8 voturi)    
    Restul? (Luni, 21 august 2017, 11:57)

    schumi [utilizator]

    Restul bancilor fara profit au angajat "consultanti" privati (rude politice) :) ca sa isi faca o analiza interna :). Astea 2 au zis ca au ei expertii lor :) ...o sa vada ele ce inseamna sa nu faci contract de consultanta :) sau sa angajezi un directoras politic :)
    • +3 (5 voturi)    
      nici macar (Luni, 21 august 2017, 14:21)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      E doar marketing politic pro Tudose. Nu are ANAF angajati capabili sa gaseasca bube bancilor. Pun pariu pe ce vrei tu ca nu vor gasi nimic. Totul s-a facut ca sa dea bine nea' Tudose la TV, sa-i creasca popularitatea, in timp ce il deposedeaza pe Dragnea de acolitii lui din Guvern. Intii a disparut seful ANAF inlocuit cu o duduie care pare sensibil mai capabila (nici nu era greu). Mai apoi l-a ejectat pe seful de la Tarom, care mai acu 2 zile se lauda prin presa ca el nu pleaca, ca e capabil. Si se pregateste pe tusa ministra dezvoltarii.
      • +1 (1 vot)    
        un calcul simplu se poate face (Luni, 21 august 2017, 18:35)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cat profit au adus bancile + BNR si cat profit au adus celelalte firme comerciale care mai sufla sau rasufla in RO.

        Rog un calcul separat pentru toate firmele cu capital integral de stat - oare acolo cate au profit si cate au pierderi si rog a nu se uita ca unele dintre ele erau in grija lui dom Tudose - Ministru al economiei ...

        Aferim au infrant!
        • 0 (0 voturi)    
          Chiar asha (Marţi, 22 august 2017, 8:41)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Tarom sau CFR sunt crucea Rosia? Nu cumva isi transfera si ele profitul catre diverse firmulite care le capuseaza? Ia sa bagam un control si acolo. Sau primariile, unde banii se dreneaza spre firmele primarului cu pixuri cumparate cu 200 de lei, alea nu afecteaza bugetul?
  • +5 (7 voturi)    
    Ma lasasi masca! (Luni, 21 august 2017, 14:13)

    Metec [utilizator]

    Prima volta: de cand e ilegal in Romania sa mergi in pierdere? Scrie undeva in legi ca e obligatoriu sa ai profit?!
    Secunda volta: ce treaba are ANAF cu bancile? Credeam ca de banci se ocupa BNR.
    Tertia volta: daca banca nu e pe profit, nu inseamna ca e falimentara. Again, de rentabilitatea si solvabilitatea bancilor nu se ocupa nici Guvernul, nici ANAF, ci BNR.
  • +2 (2 voturi)    
    Pana la urma bancile (Luni, 21 august 2017, 14:44)

    icsulescu99 [utilizator]

    fac profit din nimic, deci si pierderea este tot din nimic, daca nu ai nimic nu ai ce sa pierzi.

    Se mai zice ca un contabil bun iti aduce balanta firmei pe zero, unul si mai bun o aduce pe pierdere si multi banii in buzunarul patronului.

    Cand legile vor fi clare, de bun simt si controalele se vor face in mod corect si constructiv firmele care sunt pe pierdere doi ani la rand se vor desfiinta de la sine, pana atunci evaziunea va fi in floare.

    Cu siguranta controalele nu vor gasi ceva ilegal, vor gasi interpretari/actiuni la limita legilor astfel incat ele sa poata functiona pe pierdere.
  • 0 (2 voturi)    
    nu cumva (Luni, 21 august 2017, 19:53)

    Stapanu [utilizator]

    e uzurpare de calitati? din felul in care e prezentat "controlul" ANAF reiese ca-i mai degraba un audit! (ceea ce nu intra in atributiile anaf, cum bine deja au constatat colegii de forum) / in concluzie, vrajeala pentru votantul psd, dar pe banii tuturor (asta-i clasic)