Mamele cu trei copii s-ar putea pensiona mai repede/ Olguta Vasilescu: Mi-au spus femei ca vor sa mai nasca pentru a beneficia

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 august 2017, 21:02 Revista Presei | Radio TV

Olguta Vasilescu
Foto: Captura Antena 3
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a declarat marti seara, la Antena 3, ca noua lege a pensiilor va stipula ca femeile cu trei sau mai multi copii se vor putea pensiona cu sase ani mai repede, explicand ca aceasta masura a facut unele persoane sa o abordeze si sa-i spuna ca se gandesc sa mai nasca pentru a putea beneficia de aceasta prevedere.

"Un principiu pe care il avem in programul de guvernare este acela ca femeile care au mai mult de trei copii trebuie sa aiba varsta redusa de pensionare cu sase ani. Va spun ca am intalnit foarte multe persoane in aceasta perioada care ma intrebau, OK, de cand se aplica? Adica, se aplica pentru mamele care au deja trei copii sau pe viitor, dar sunteti siguri ca nu va veni cineva care sa modifice legislatia, pentru ca eu am doi copii si ma gandesc sa mai fac un copil tocmai ca sa beneficiez de aceasta prevedere", a spus ea, potrivit News.ro.

Ministrul a precizat ca aceste masuri vor fi "amplu" discutate in tara cu organizatiile de pensionari, dar si cu alte categorii interesate de lege.

Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a mai declarat la Antena 3 ca au fost finalizate mai multe variante ale noii Legi a pensiilor, care vor fi prezentate coalitiei de guvernare pentru a fi aleasa cea finala, care va fi apoi prezentata public si trimisa Parlamentului, estimand ca ea ar putea fi adoptata in luna decembrie, daca nu va fi intoarsa de catre presedintele Klaus Iohannis.


Citeste mai multe despre   



















6698 vizualizari

  • +37 (43 voturi)    
    incredibil (Marţi, 22 august 2017, 21:09)

    domnescu [utilizator]

    doar betivii care fac copii pentru alocatie ar putea beneficia de asa ceva
    In plus la 60 ani copiii ar trebui sa fie la casele lor, nu mai au nevoie sa ai grija de ei
    • +18 (22 voturi)    
      pai asta e realitatea.. (Marţi, 22 august 2017, 21:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui domnescu

      Romania are un procent mare de populatie cu gandire de ev mediu - facem copii ca sa-i punem la munca, sa aiba cine sa ne intretina.

      Conceptul ca ai putea produce tu singur pana la pensie suficient cat sa-ti ajunga pentru o viata intreaga le este strain. Matematica elementara ii depaseste. Orice sistem piramidal ii atrage ca musca la..
    • +3 (25 voturi)    
      n-ai înțeles nimic (Marţi, 22 august 2017, 22:11)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui domnescu

      Teoretic, ideea e bună: mama care lucrează și face copii la 20-30 de ani se va pensiona mai repede, ca un miner sau ca un polițist sau ca un general de armată:)

      Totuși, practica a arătat că asemenea măsuri nu sunt eficiente, ca toate măsurile de natalitate luate doar pe bază de răsplată în bani.

      Natalitatea în România (ca și în alte locuri) nu poate fi stimulată decât prin încurajarea de către stat a căsătoriei, a vieții de familie, și printr-un minim standard de viață asigurat de economie, și nu de pomeni. Or, aici e dezastrul nostru.
      • -5 (5 voturi)    
        Natalitatea poate fi si in afara casatoriei (Miercuri, 23 august 2017, 8:57)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        Tot la interventia statului ajungi cu ideile tale. Cand se baga statul nu iese bine. Pana la urma de ce trebuie incurajata natalitatea? Oricum cine e destept si poate castiga bani multi pleaca din Romania!
      • +2 (6 voturi)    
        cine nu a inteles?.. (Miercuri, 23 august 2017, 9:27)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        De ce este o idee buna? De ce comparam o mama cu un miner? Pana ajung la majorat, o imbolnavesc?

        Este greu sa cresti un copil? Pai atunci hai sa vedem ce se poate face la nivel de societate ca sa fie mai usor. Daca a facut 3 copii si a stat acasa undeva intre 3 si 6 ani cu ei, la ce o mai ajuta faptul ca atunci cand au crescut se poate pensiona? E a doua tinerete?..
    • +3 (3 voturi)    
      ha ha (Miercuri, 23 august 2017, 8:45)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui domnescu

      cine face 3 copii acum doar pentru o presupusa pensionare prematura peste 30 de ani nu e intreg la minte. In 20-30 de ani legea se va mai schimba de inca 100 de ori :)
  • +35 (41 voturi)    
    hmm (Marţi, 22 august 2017, 21:20)

    DT34 [utilizator]

    o sa ajungem ca Grecia, nimeni nu o sa mai vrea sa munceasca, doar sa primeasca bani, numai PSD-ul e in stare de asa ceva.
    • -32 (36 voturi)    
      Mie mi se par ok deciziile ei (Marţi, 22 august 2017, 22:39)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Nu sunt bugetar, nu sunt pensionar, nu sunt femeie, nu sunt votant PSD dar daca gandesc din perspectiva acestor categorii, Olguta a facut cam ce trebuie:
      1. A facut legea salarizarii care face oarecare ordine in sistem si stie fiecare bugetar cat ar trebui sa castige intr-un timp rezonabil.
      2. Face o lege a pensiilor care inlatura cat de cat haosul din sistem si stimuleaza natalitatea avantajand femeile care lucreaza, deci nu da nimic gratis.
      3. A eliminat aberatia cu indemnizatile care ajungeau la sume colosale (introduse tot de PSD) pentru unii.
      4. A marit pensiile si salariile la bugetari.
      5. A eliminat anumite aberatii legate de pensiile speciale (introduse tot de PSD). Ma rog, nu a atins decat varful icebergului dar totusi macar a facut ceva.

      Deci, daca as fi votat PSD, eu as fi fost multumit de realizarile ei ca ministru. Cel putin fata de altii (cum e Cuc de la transporturi) mi se pare ca a dat dovada de curaj in abordarea unor probleme complexe in societate.
      • +10 (12 voturi)    
        troll (Miercuri, 23 august 2017, 1:11)

        Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        scrie pe nick-ul tau, dealtfel ca si pe tov. de mai sus popescu_dtru, sau sinteti unul si acelasi?
        • -2 (4 voturi)    
          Neah (Miercuri, 23 august 2017, 9:55)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

          Doar ca nu sunt atat de obtuz ca altii. Nu sunt genul care sa critic PSD doar ca e PSD. Olguta , de bine de rau, a miscat ceva de cand e ministru. Sunt altii care sunt praf , cum e Cuc de la Transporturi. Pe ala l-as inlocui acum, desi e prea tarziu. In transporturi trebuie adus un om din afara sistemului politic , la fel si in Sanatate si Educatie. Cei mai praf ministri sunt Cuc, Bodog si Pop, niste propagandisti incompetenti.
        • -3 (5 voturi)    
          hahaha! serios? (Miercuri, 23 august 2017, 11:18)

          popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Orizont

          omul a adus niște informații și a exprimat un punct de vedere.

          Tu faci un fel de ironie veștedă, și nu spui de fapt nimic.

          Zi și tu acum, cu mâna pe inimă: cine-i trollul?
      • +3 (3 voturi)    
        exact! (Miercuri, 23 august 2017, 7:50)

        Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Hai sa stricam tot ce putem acum si sa dam vina pe guvernarea anterioara ca sa venim din nou peste 4 ani sa "reparam" tot ce am stricat ca sa ne ridice prostii in slavi.
      • +5 (7 voturi)    
        baiete (Miercuri, 23 august 2017, 8:01)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Esti bugetar, cred ca esti si pensionar anticipat, cred ca eti volguta, sigur esti votant votant PSD si 100% esti tol pesedist.Hai sictir.
      • 0 (2 voturi)    
        deci esti (Miercuri, 23 august 2017, 8:14)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        de acord cu programul de crestere a natalitatii gandit de ceausescu dar aplicat de holguta (ca deh, i-au spus ei niste femei - unde, la taraba din piata?- ca ar mai face niste copii ca sa beneficieze de 6 ani iesire mai repede la pensie).
        pai sa le dea si niste pensii speciale (dar nu cred ca vor fi de acord coledgii ei din Parlament).
      • +4 (4 voturi)    
        ar fi ok.. (Miercuri, 23 august 2017, 9:30)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        daca deciziile ei ar fi platite doar din munca ta si a celor care gandesc la fel ca tine.

        tare mi-e teama ca si postacul, chiar daca nu e bugetar, tot sugativa inutila de taxe este...
      • +3 (3 voturi)    
        @maspp (Miercuri, 23 august 2017, 9:30)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Vorbesti numai de bugetari... ce plm produc astia ca si valoare ?

        Daca la un medic / profesor / pompier - oarecum politisti - inteleg aportul lor, restul plimbatorilor de foi ce fac?
      • +5 (5 voturi)    
        tot ce trebuie: (Miercuri, 23 august 2017, 10:33)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        1)a luat din banii celor ce muncesc in privat si a facut bugetarilor un salariu de 1,7 ori mai mare decat al lor.
        2)a condamnat pensionatii pe baza de contributivitate la pensii de mizerie,a acordat priviligiatelor psd indemnizatii nejustificat de mari pentru cresterea copiilor.
        3) a mintit in legatura cu salariile nesimtite (neumbland la ele)
        4) a incurajat lenea in sistemul bugetar
        5)nu a facut nimic cu anumite pensii care au ajuns de cateva ori mai mari decat in Suedia si Luxemburg.
        Adat apa la moara unor propagandisti mascati ca tine
        Asta a facut Cruduta Vasilescu
      • +2 (2 voturi)    
        am inteles (Miercuri, 23 august 2017, 10:59)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        1 esti bugetar
        2 esti pensionar (daca DA, atunci felicitari, retrag pct. 1)
        3 (categoric) esti femeie
        4 votezi psd, chiar si cand nu vor mai fi pe lista (am auzit ca revine vadim)
  • +23 (25 voturi)    
    Sa stii, cucoana (Marţi, 22 august 2017, 21:20)

    dealucaragiale [utilizator]

    Ca exact asta mai lipsea! Parol!
  • +34 (36 voturi)    
    mare ti-e lumea (Marţi, 22 august 2017, 21:21)

    gnd [utilizator]

    Nici nu vreau sa ma gandesc ce fel de om ar face un copil in plus doar pentru a beneficia de o pensionare mai rapida sau o alocatie in plus. Vai de capul acelor copii, astia nu vor decat sa ingroase masele de votanti asistati PSD... Vai de noi si de tara asta cu astfel de oameni la conducere.
  • +35 (39 voturi)    
    decxi... (Marţi, 22 august 2017, 21:25)

    liviu_ [utilizator]

    1 - discriminare... femeile care nu pot face copii sunt disctiminate de 2 ori chiar...
    2 - aia care nu au service primesc si ei pensie daca fac copii?! nu dealta dar stiu o natie a caror femei o sa se pensioneze la 20 de ani la cati copii au facut pana atunci
    • +4 (4 voturi)    
      3- alta discriminare (Miercuri, 23 august 2017, 10:28)

      Adrian2017 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      3 - de ce sa ii discriminam tatii? Si ei au grija de copii.
  • +37 (39 voturi)    
    si cum... (Marţi, 22 august 2017, 21:29)

    Jaj [utilizator]

    Si cum sunt educati copii, vreti sa sustineti ca mamele sa nasca copii fara posibilitatea de a garanta traiul, educatia, viitorul acelor copii.
    Totul seamana cu o industrie in care vreti sa creasca pondera persoanelor marginalizati social, cu nevoia de pomeni electorale... totul arata sumbru, de parca ati fi o mare industrie corporatista iar marfa produse de voi sunt "turma" de oameni.... horror.
    • +3 (3 voturi)    
      liviu pop (Miercuri, 23 august 2017, 8:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Jaj

      nu-i de acord cu tine.
      e in stare sa le faca el cadou manuale de educatie fizica si sport si pe cele de dirigentie, ca sa fie copii educati.
  • +12 (12 voturi)    
    Ba, sigur asta nu-i fumata? (Marţi, 22 august 2017, 21:41)

    decedat [utilizator]

    Sa se gaseasca un om de bine sa scoata mochetele si ficusi din guvern si parlament ca asta le fumeaza pe toate pana in Decembrie! Pe alea de acasa cred ca si le-a terminat deja!
  • +24 (24 voturi)    
    alea sterpe (Marţi, 22 august 2017, 21:46)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa nu se mai pensioneze sa munceasca pana mor! da alea care au adoptat? sau asistentele maternale? tanti oligutza iar bate campii fara nicio gratie!
    • -13 (19 voturi)    
      Nu e o idee rea (Marţi, 22 august 2017, 22:43)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ca adoptiile sa fie incluse in acelasi sistem daca nu cumva sunt incluse. Pentru ca pana la urma e acelasi lucru. In rest, cam are dreptate , peste tot in lume statul incurajeaza reproducerea. In US ai impozite sensibil mai mici daca esti casatorit, daca ai 2 sau 3 sau mai multi copii, etc. Deci da, cei necasatoriti si fara copii sunt cei mai dezavantajati, asta e, sistemul trebuie sa functioneze. Daca nu s-ar mai naste copii , atunci in 100 de ani populatia unei tari ca Romania ar ajunge la 1 mil locuitori.
      • +1 (1 vot)    
        esti sigur ca legea se aplica (Miercuri, 23 august 2017, 11:10)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        La TOTI, sau doar la cei PRODUCTIVI?
        Nu ma lua cu discriminarea, ca-mi iau liber de la lucru, si in 2 zile iti fac 13 copii, ca sa vezi ce "deschis" sunt
  • +13 (13 voturi)    
    Evul Mediu tarziu (Marţi, 22 august 2017, 21:59)

    Wanheda [utilizator]

    Te ia cu ameteala cand auzi ce dume baga asta. Tudose, Daia, Pop, Olguitza, Ciordash....ce fauna suina are psd.
    Ps: astept pe niuluk si xgrohu sa ne explice genialitatea propunerii.
  • +6 (12 voturi)    
    Cam idioata propunerea insa... (Marţi, 22 august 2017, 22:07)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Se putea face alta. De exemplu se putea propune ca pe o perioada de X ani (sa spunem 7 ani) mamele cu copii sa beneficieze de un program de lucru redus (sa spunem 30h/saptamana) astfel incat sa aiba mai mult timp sa-si petreaca cu copii (acest lucru sa fie optional). Orele nelucrate, sa fie suportate de stat prin reducerea taxarii. In asa fel sunt incurajati sa faca copii cei care muncesc si care-si doresc sa ofere o buna educatie copiilor lor.
    Ma intreb, in coditiile de azi, cand parintii stau mai mult de 6 ore la serviciu, cat timp le mai ramane pentru a-si petrece timp cu copii lor (luand in considerrare si drumul acasa-job)???
    • -1 (1 vot)    
      cei care ti-au minus (Miercuri, 23 august 2017, 11:15)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      petrec timp cu copiii

      Stau acasa, la calculator
  • +11 (11 voturi)    
    nasteri pe bani (Marţi, 22 august 2017, 22:22)

    vorbeste lumea [utilizator]

    acuma scoatem decretei pe banii de pensie ...???
  • +7 (7 voturi)    
    The great stork race (Marţi, 22 august 2017, 22:27)

    @dummy [utilizator]

    Sa ne aducem aminte de vremea lui ceasca si de mamele eroine. Multe erau pirande cu 7+1. Insa pe vremea aia nu eram politically corecti, asa ca erau integrati (cam cu forta) si munceau. Chiar munceau. (Romanizati, pentru cine isi aduce aminte)

    Daca nu era destula fu#ere in .ro, o sa fie acum :)
  • +15 (15 voturi)    
    regimul Ceausescu (Marţi, 22 august 2017, 22:33)

    Take [utilizator]

    Asta e laita Leana lui Ceausescu.
  • +19 (19 voturi)    
    e prea de tot (Marţi, 22 august 2017, 22:35)

    Popandau [utilizator]

    Eu cred ca noi romanii ar trebui sa ne regasim incet incet curajul de a elimina nulitatile de la conducerea acestei tari.
    E prea de tot.
  • +20 (20 voturi)    
    Și tații? (Marţi, 22 august 2017, 22:50)

    syms [utilizator]

    Sau ei nu contează?
  • +12 (12 voturi)    
    Fadoino, realizezi ca chiar daca te "taie", nu te (Marţi, 22 august 2017, 22:55)

    deval [utilizator]

    usurezi, in public ??!! Nu ti-a spus mama matale asta ? Pe unde s-o intalni, asa intamplator cu cetateni ca tare m-as intalni si eu cu sinistra care amesteca principii cu program de guvernare si vorbe de claca in declaratii care il surclaseaza pana si pe sinistrul Oaie !!!!
  • +12 (12 voturi)    
    un mic calcul (Marţi, 22 august 2017, 22:55)

    ciprian_ [utilizator]

    Pentru o mama cu 5 copii => 2 x 5 = 10 ani in concediu maternal + 6 ani pensionare anticipata => 16 ani cu minus.

    Aia 5 copii au nevoie de: scoala, alocatie, spitale, (2 dintre ei poate fac si o facultate).
    Iar mama lor are nevoie de: 10 ani de plata concediu.

    Niste oameni vor munci sa acopere toate astea.
    • 0 (4 voturi)    
      eu nu zic neaparat ca madam tanti asta (Miercuri, 23 august 2017, 4:23)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui ciprian_

      are dreptate
      dar considerand ca mama aia cu 5 copii are -10 ani din prima
      si iese la pensie la 60 de ani ca acuma
      a inceput sa munceasca la 20 de ani
      la 60 de ani are ....40 de ani in campul muncii (vechime)
      conform legislatiei in vigoare ii ajung 30 de ani in campul muncii
      macar ca a avut 10 ani de concediu maternal ...e vechime in campul muncii
      deci la 50 de ani are ...30 de ani in campul muncii ....vechime
      nu contravine legii in vigoare ca ar putea sa iasa la pensie la 50 de ani
      asa ca ......vorbim ....discutzii
      • 0 (2 voturi)    
        Esti cam in urma (Miercuri, 23 august 2017, 8:16)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

        Nu mai ies la 60 de ani femeile si nu mai sunt suficienti 30 de ani vechime completa. Chiar vorbesti discutii.
  • -5 (9 voturi)    
    si totusi. (Marţi, 22 august 2017, 23:07)

    dr_bear [utilizator]

    Consider sincer ca majoritatea masurilor luate de tembelii astia sunt absolut tampite. DAR....
    Avem o problema. Desi tot se automatizeaza, Romania trece prin cea mai mare criza de forta de munca. In 1990 cand s-a dat drumul la avorturi si contraceptie, natalitatea s-a prabusit. Ca idee, in 2000 s-au nascut de 2 ori mai putini copii ca in 1970.
    Am fost medic de familie intr-o comuna de rromi si nici macar aia nu prea mai sar de doi copii, Sunt medic de familie in Ilfov si pentru fiecare copil nou-nascut inscris pe lista, am doua certificate de deces de eliberat.
    Intr-o comuna de 7000 de oameni dau 2-3 certificate pentru casatorie....
    Stim cu totii ca foarte multi nu vor sa mai faca copii. Masura mi se pare decenta....Stimuleaza femei care muncesc deja, nu stau pe ajutor social, sa mai faca inca un copil, daca tot au facut doi deja - deci stimuleaza natalitatea in patura aia sociala care deja s-a bagat la macar doi copii si totusi merg la munca zilnic, fac ceva nu stau degeaba.
    Avem foarte mare nevoie de o natalitate mai buna, evitand etnia aia care oricum daca se inmulteste nu ne ajuta cu nimic. Sa tintesti femeile care muncesc (alea de etnie nu prea muncesc) mi se pare inteligent.
    • +1 (3 voturi)    
      forta de munca EXISTA, dar (Miercuri, 23 august 2017, 11:21)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui dr_bear

      1) refuza sa munceasca
      2) cei care muncesc, sunt "low-cost" - vezi Dacia, au facut greva inportiva tehnologizarii fabricii, ca in secolul 19
  • +15 (15 voturi)    
    Guvern de retarzi (Marţi, 22 august 2017, 23:19)

    slashroot [utilizator]

    Dacă vrei să faci ceva pentru societate, le încurajezi pe mame să-și dea ăia trei copii la școală. Le asiguri uniforme și bonuri de masă, poate transport gratuit sau locuri în plus la liceu și facultate. Le tai beneficiile dacă nu-și țin copiii în școală. Dacă însă tu le promiți alocații, alea o să se ducă pe apa sâmbetei iar plozii vor crește și săraci, și needucați.
    Dacă vrei să rupi cercul vicios creat de sărăcie și lipsa educației, tu ca Stat la educație trebuie să umbli, că sărăcia nu se poate eradica cu pomeni de partid.

    Dar așa e când ajung la guvernare niște tâmpiți care habar n-au de nimic în afară de șpăgile lor, și nici pe alea nu sunt în stare să și le ascundă...
    • +1 (1 vot)    
      nu chiar (Miercuri, 23 august 2017, 11:49)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui slashroot

      Olguta nu vrea sa rupa cercul vicios. Cat mai multi, cat mai needucati si cat mai dependenti de gratuitatile oferite de stat inseamna mai multi votanti pentru PSD.
      Chiar daca promisiunile nu se vor concretiza (sau in orice caz, se vor concretiza intr-o mai mica masura), PSDul isi consolideaza imaginea de partid "darnic".
      Si nu are cum sa piarda alegerile in viitorul apropiat.
  • +3 (3 voturi)    
    LOV (Marţi, 22 august 2017, 23:43)

    ddanny [utilizator]

    Oricum nu e important de cand se aplica. Important e ca o sa se aplice cam 6 luni, dupa care vor revoca-o si pe asta, ca si aia cu indemnizatia pentru cresterea copilului.
  • +14 (14 voturi)    
    fertila Firea? (Miercuri, 23 august 2017, 0:06)

    __alex__ [utilizator]

    am ghicit?
    • +1 (1 vot)    
      pai alta "primarie" nu mai prinde (Miercuri, 23 august 2017, 11:23)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      si vrea sa-si "rezolve" pensia
  • +8 (8 voturi)    
    Nu mai are nimeni incredere (Miercuri, 23 august 2017, 2:42)

    Adran [utilizator]

    Promiteti ceva , oamenii isi aranjeaza lucrurile ca se bazeaza pe promisiunile voastre si apoi dati ONG ca nu se mai poate. Asa cum ati facut cu concediile de crestere copii. javrelor
  • +10 (10 voturi)    
    Interzis avorturile (Miercuri, 23 august 2017, 4:56)

    Celbland [utilizator]

    Ar mai trebui interzise avorturile și pedepsite cu închisoarea, ca să ne simțim ca pe vremea lui nea Nicu. Iar femeile să fie controlate periodic, să nu adcundă sarcina.

    Ce vremuri !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Mami, de ce am atatia frati? (Miercuri, 23 august 2017, 9:06)

    dandra [utilizator]

    Pentru ca nu aveam bani mami si pentru ca eram saraci. Tu te-ai nascut ca sa primim pomana. De asta te cheama Mana Intinsa, ca la indieni, ai nume cumpus, ea e sora ta Pomana si Galeata Rosie. Cel de acolo este Indemnizatie. Ce frumosi sunteti toti, manca v-ar mama de copii ai viitorului psd.
  • +1 (3 voturi)    
    Olgutza - prostutza. (Miercuri, 23 august 2017, 9:46)

    Klaus_ [utilizator]

    Olgutza e noapte mintii. Pai ce treaba are varsta de pensionare cu numarul de copii?! Mama aceea care face cinci copii intre 20 si 35 ani, se va indobitoci de tot de atata lipsa de activitate: cate doi ani concediu de ingrijire a copilulu si inca 6 ani pensionare mai rapida, va lucra in total doar vreo 10-15 ani. Iar cei cu un singur copil o vor tine in concediu de ingrijire a copilului, vor munci in locul ei ca sa plateasca scoala gratuita pentru cei cu 3 sau mai multi plozi, vor fi furati in tramvaie de cei 3 plozi care vor ajunge niste haimanale... iar puscaria pentru cei 3 plozi o vor plati tot cei ce muncesc. Oare nu mai bine ar fi dat mai multe facilitati pentru mamele ce se intorc la lucru mai repede de doi ani? Sau nu era mai bine ca de banii aia sa construiasca crese si gradinite moderne, astfel incat mamele sa isi lase linistite copiii intr-o gradinita decenta si sa-si vada de cariera, sa castige mai multi bani prin munca si sa evolueze ca oameni? Nu, noua ne trebuie asistati social cu multi plozi, care sa se indobitoceasca stand acasa in fata televizorului, asteptand bani de la Stat si care sa voteze PSD din 4 in 4 ani.
    • -2 (2 voturi)    
      eu stiu ca e facilitate pentru < 2 ani (Miercuri, 23 august 2017, 11:27)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      In sensul ca in primul an primesti procent din salar, si in al doilea o suma fixa (mica pentru un lucrator, fabuloasa pentru un votant "cum trebuie")

      Am gramada de colege care s-au reintors la munca dupa un an
  • +4 (4 voturi)    
    Iar dati premii din pensie, pe lumea cealalta ?! (Miercuri, 23 august 2017, 10:16)

    deval [utilizator]

    Faptul ca concediul de crestere a copilului e considerat vechime in munca , nu e suficient ?