Mihai Tudose: Pilonul II de pensii va fi optional

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 7 septembrie 2017, 19:05 Revista Presei | Radio TV

Mihai Tudose
Foto: Captura Digi 24
Pilonul II de pensii nu va fi desfiintat, dar va deveni optional, a anuntat premierul Mihai Tudose intr-un interviu acordat postului Digi24.

Guvernul analizeaza posibilitatea ca de la anul romanii sa decida singuri daca vor sau nu ca pensia lor sa fie administrata si de fonduri private, nu doar de catre stat, a aratat seful Guvernului, potrivit unui fragment din interviu postat pe site-ul Digi24.

"Ca sa va spun in premiera, cred ca solutia spre care ne ducem este sa anuntam populatia, in functie de nivelul de salarizare, unde e mai bine sa isi puna banii: la pilonul I, la pilonul II, toti la pilonul I... Nu desfiinteaza nimeni pilonul II, nu il asasineaza nimeni, nu il chinuie, nu il schingium, dar va fi optional. Romanul va avea un tablou in fata. Eu cu contributia mea atat obtin pe punctul de pensie, dincolo atat obtin ca randament", a declarat Tudose.

Declaratia a fost facuta in contextul scandalului iscat in jurul Pilonului II de pensii private. Premierul afirma saptamana trecuta ca se va face o analiza pe Pilonul II de pensii, aminteste postul de stiri. Mihai Tudose a spus ca nu exista nationalizare "sub nicio forma", asa cum se vehicula initial.

Apoi, potrivit unor surse, planurile Guvernului erau de a diminua de la 5,1% la 2,5% contributia virata de stat la fondurile de pensii private obligatorii (Pilonul II), masura care ar fi afectat dramatic dinamica sumelor acumulate in cele aproape 7 milioane de conturi individuale ale participantilor la acest sistem.


Citeste mai multe despre   























12857 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    ce pacalici (Joi, 7 septembrie 2017, 19:11)

    gogu_milogu [utilizator]

    in felul acesta mizeaza pe nepriceperea electoratului psd pe care il va convinge ca e mai bine la la pilonul 1 si ii va "convinge" pe cei din aparatul bugetar ca e mai bine sa le puna banii in pilonul 1.
    Peste 20 de ani dracu o sa ma stie de tudose si glumele lui infecte
    • +36 (42 voturi)    
      Ei vreau 100% pilonul 2 (Vineri, 8 septembrie 2017, 0:04)

      Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      De ce draq n-ar exista si optiunea 100% pilonul 2? Eu am mai mare incredere intr-un fond administrat privat, decat in incompetentii si coruptii de la Stat. Atentie, banii pe Pilonul 2 sunt tot ai statului, doar administratorul e privat.
      • -2 (12 voturi)    
        Vreau si eu posibilitatea (Vineri, 8 septembrie 2017, 2:37)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

        sa nu fiu bagat in nici un sistem de pensii !
        Daca dovedesc statului, ca am o avere suficienta sa ma pot intretine la batranete !!!
        • -1 (13 voturi)    
          Donatie (Vineri, 8 septembrie 2017, 10:28)

          andix [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Buna ziua,

          Daca la batraneste dovedesti ca ai sufieicenti bani sa te poti intretine singur poti sa donezi pensia in diverse moduri: educatie (burse de studiu), cultura, sport etc.

          Dar daca se intampla s aramai falit cu o zi inainte sa iesi la pensie ce te faci? ca tocmai ce ai renuntat la pensie

          O zi buna
          • +1 (5 voturi)    
            Statul imi poate pune poprire pe (Vineri, 8 septembrie 2017, 11:15)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui andix

            contul din banca.
            N-ai cum sa ramai falit.
            Statul te va lasa sa scoti o ,,pensie minima" pe luna pana la varsta de 110 ani. (Varsta pe care nimeni nu o prinde) .
            Restul banilor ii iau mostenitorii.
            550 lei /luna x 12 luni =6600 lei/an + o casa in care stai,
            proprietate personala poprita.
            de la varsta de 60 la 110 ani =50 ani Care 50 de ani x6600 lei/an=330.000 lei = 73.000 EU
            Deci, daca am in banca suma asta poprita in depozite, sa nu te mai bata la cap cu CAS-ul !
        • +1 (9 voturi)    
          Pentru ca nu poti garanta (Vineri, 8 septembrie 2017, 11:04)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Ce idiotenie ai putut debita. In orice tara sunt oameni care au ajuns pe drumuri, dar care in trecut au fost chiar multi-milionari. Averea o poti pierde rapid.
        • -4 (6 voturi)    
          nu asta e principiul contributiilor sociale (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:27)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          principiul e sa cotizezi nu pentru tine ci pentru cei care acum sunt pensionari si au nevoie. E vorba de solidaritate fata de niste oameni care au lucrat in trecut si datorita carora tu ai niste lucruri acum gen: metrou, sosele, gradinite, scoli, poduri, centrale nucleare etc.

          Cu alte cuvinte tu acum ai o situatie materiala buna SI datorita faptului ca ai avut conditiile necesare dezvoltarii tale ca om si inca le ai (dupa cum vezi mare lucru nu prea s-a mai facut in tara asta de 28 de ani). Pentru acest fapt trebuie sa fii solidar.
          • +2 (4 voturi)    
            nu asta e principiul (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:00)

            603 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            sa cotizezi pentru cei care au ridicat fabrici si uzine. Am inteles! Dar ti se pare corect ca cotizez ca unii sa ia pensii speciale si unii sa ia nespeciale. iar eu, cand voi ajunge sa primesc pensie,sa iau eventual praful de pe toba, daca asa va hotarai vreo olguta de la vremea aia sa nu imi dea nimic. ca n-are. si schimba legea pensiilor. Cine imi garanteaza ca voi primi o pensie macar egala cu ce pe care o primeste unul azi , din contributia mea? Nimeni. Oricum,nici pensiile private nu sunt vreo sfaraiala, asta inteleg ,de asemenea. Adevarul e ca vom fi pensionari saraci lipiti. Vom avea doar ce punem la saltea.
          • -1 (1 vot)    
            Tudose? tu esti mai? pari coerent! (Duminică, 10 septembrie 2017, 21:08)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            Vrajeala asta cu "platim pentru pensiile parintilor nostri" si copii nostri sa emigrantii vor plati pentru ale noastre este veche.
            Schema pensiilor de stat pe principiul asta a lucrat cata vreme natalitatea era mai mare ca mortalitatea iar imigratia mai mica decat emigratia, pe scurt o populatie activa cel putin constanta sau in usoara crestere. In conditiile actuale in care sporul de populatie e negativ avem dreptul sa nu intrebam cine ne plateste noua pensiile? Si de aceea exista Pilonul II, fiindca el se baza pe contributia mea capitalizata nu pe o schema Ponzi statala.
            Nu mai reiau al doilea aspect si anume ca pensiile nu sunt egale intre ele si ca ajungem sa cotizam de 10 de ori mai mult pentru pensia unei pseudo-politiste de 45 de ani decat pentru o pensie de invatator cu 40 de ani vechime.
      • -4 (12 voturi)    
        eu nu inteleg un lucru (Vineri, 8 septembrie 2017, 2:54)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

        voi chiar credeti ca o sa mai vedeti banii de pensie de la P2 in timp ce PSD o sa-i treaca din dreapta in stanga?
        • +2 (4 voturi)    
          aceiasi intrebare poate fi pusa si (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:42)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          pentru pilonul I.
      • 0 (10 voturi)    
        de ce naiba s-ar deranja PSD (Vineri, 8 septembrie 2017, 2:55)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

        sa manevreze banii p...mii? Asa pe degeaba? Pe ochi frumosi ? Pentru ca vor ei binele p...mii?
      • -9 (15 voturi)    
        tu cred ca esti platit de fonduri sa postezi (Vineri, 8 septembrie 2017, 9:34)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

        si sa-ti explic si de ce: daca ai fi un contribuabil obisnuit, prin aceasta masura nu ai fi impactat cu nimic. Tu iti tii banii la fondul privat si iti traiesti viata ca si pana acum, cu speranta ca iti vei primi pensia babana de la fond, in detrimentul asistatilor care vor face foamea la stat.

        Nu cred ca mai exista in nicio tara pe glob posibilitatea de a alege sa nu cotizezi deloc la fondul public. Unul din motive e ca daca fondul privat va falimenta, peste 20-30 de ani veti iesi toti in strada cu scandal si tot veti primi pensie de la stat, chiar daca nu ati cotizat nimic.
        • +3 (7 voturi)    
          Sa-ti explic eu tie... (Vineri, 8 septembrie 2017, 11:00)

          LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

          1. Ca sa iei presiunea de pe bugetul de stat, directionezi bani in fonduri private. Astfel peste 20-30 de ani, fondul public de pensii ar fi scutit de presiunea platii pensiilor.
          2. Un stat responsabil reglementeaza activitatea fondurilor private de pensii si o monitorizeaza permanent, astfel incat investitiile facute sa nu poata conduce catre faliment.
          3. Practic cei care iau astazi pensii de la stat primesc o pensie de mizerie, iar daca ar ramane in continuare de stat mizeria oferita de stat ar fi si mai mare.
        • +3 (5 voturi)    
          ai dreptate, exista riscul de faliment (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:39)

          opinius [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

          E un risc cu care eu cred ca ne vom confrunta cu siguranta. Din cate fonduri de pensii exista, ghinionisti cum suntem, sigur unul va da faliment.

          Partea buna este ca aceste fonduri sunt supravegheate si reasigurate.

          Dar de ce nu vezi si riscul de faliment de stat care nu mai este doar unul eventual. Deja ne confruntam cu el. Altfel cum s-ar fi nascut aceasta discutie despre pilonul II?
          Nu iti este evident ca statul deja nu mai are bani?
        • +1 (3 voturi)    
          ba da (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:51)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

          In USA> Acolo majoritatea companiilor au fonduri private de pensii, fara a contribui la fondul de stat (de fapt nici nu cred ca mai exista pensie de stat la nivel general in SUA).. Iesi la pensie, iti elibereaza toti banii stransi intr-o viata de munca (ex. 300 000 USD).
          Apoi depinde de tine ce faci cu acesti 300 000USD: ii joci la Las Vegas, sau tii de ei sa traiesti linistit. daca ii joci la Las Vegas si ii pierzi, atunci te angajezi la McDonald;s sa iti poti plati asigurarle de sanatate (ca nici alea nu sunt gratis in SUA, nici ptr ptr pensionari si asistati sociali).
          Cataclismele la americani s-au intamplat in alte situatii: oameni de afaceri gen Sorin Ovidiu Vantu (sau Geko Gordon din filmul Wall street), au devalizat fara mila fondurile de pensii ale companiilor pe care le-au cumparat, lasand oamenii fara venituri la batranete.
        • +1 (3 voturi)    
          cum poate falimenta un fond privat?? (Vineri, 8 septembrie 2017, 18:46)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

          explica-mi si mie, pe cifre, cum falimenteaza un fond de pensii? banii tai sunt investiti in diverse instrumente de economisire. nimeni altcineva nu beneficiaza de ei (cum e cazul sistemului public de pensii). singurul risc este sa aiba un randament negativ si la pensie sa primesti mai putin decat ai contribuit.
      • +9 (13 voturi)    
        Este cel mai badaran... (Vineri, 8 septembrie 2017, 9:59)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

        ... prim ministru pe care l-a avut Romania... Si Gigi Becali are un limbaj mai elevat decat ghiolbanu asta.
      • +2 (4 voturi)    
        toata lumea ar trebui sa opteze pentru pilonul 2 (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:41)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

        din mai multe motive:
        -1)privatii administreaza banii mai bine decat statul, spe ex eu la BCR Fond de pensii am avut randament de 4.6% anual. La stat randamentul e uneori negativ, adica de multe ori primesti mai putin decat ai contribuit
        -2)Banii stransi la fondul 2 de pensii, esti sigur ca ii primesti (o suma totala la pensionare sau in rate lunare). La pilonul I, te trezesti ca a crescut numarul de asistati social, si de unde sa fie platiti? Din contributiile noastre. Asa ca degeaba cineva cu salariul mare a contribuit mult, prioritatile guvernului peste 30 ani s-ar putea sa fie altele, asa ca e posibil sa isi bage mainile in fondul de la pilonul I( sa platesca pensiile speciale ale parlamentarilor)
        -3)la pilonul II stii in permanenta cat ai strans , la pilonul I stii ca acum iei pensie de40% din salariu....dar peste 30 ani cat vei lua? 20%??
    • -6 (20 voturi)    
      pai (Vineri, 8 septembrie 2017, 0:06)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      pai asa fiecare va avea pensia in functie de propriile decizii....
      ce e rau in asta? de ce ai vrea sa ii impui tu ce sa aleaga? daca Popescu vrea sa ia pensie exclusiv de la stat care e problema oricui altcuiva in afara de Popescu?
      • +5 (9 voturi)    
        perfect... s (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:37)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        cu 2 conditii
        1 - eu vreau pensie 100% privat. se rezolva si problema asta (atata timp cat raspunsu e nu, singura optiunie ramane: guvern incompetent, in pragul prapastiei care vrea sa ciupeasca din banii altora)
        2 - daca acel guvern intra in incapacitate de plata... oamenii care au optat pt sta sa nu urle si sa iasa in strada. si sa nu se redirectioneze bani din alta parte catre ei!
      • +5 (9 voturi)    
        @stefansb (Vineri, 8 septembrie 2017, 10:12)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        Nu e absolut nici una, dar vorba lui @Klaus_, de ce nu este si optinea de 100% pilon II?

        A....ca trebuie bani la astia cu pensii speciale si nu mai au de unde sa-i ia.
      • +3 (3 voturi)    
        n-ar fi o problema (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:31)

        opinius [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        daca am stii sigur ca borcanele nu ar fi amestecate.

        Adica n-ar fi o problema daca ar exista un pilon II administrat de stat (ca tot se lauda ca e administrator mai bun, ca are randamente mai bune (? adica indexari in acceptiunea Dublutei)...

        Nu as vrea sa ne trezim peste cativa ani ca cei care au renuntat la pilonul II au pensii mai mari (desi au contribuit mai putin) doar pentru ca au renuntat la pilonul II. Adica nu as vrea ca statul sa inceapa sa penalizeze pe cei care nu vor sa-i dea banii din Pilonul II.

        Ar trebui ca pilonul I sa ramana ca acum, si fiecare sa-si ia banii dupa cat a contribuit, iar cei care nu au incredere in fondurile private sa opteze pentru un fond administrat de stat...
    • -1 (3 voturi)    
      Niste prosti inconstienti (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:07)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      A face pilonul 2 optional e acelasi lucru cu a-i reduce cota de participare sau (la limita) de a-l desfiinta, daca toti renunta la el. e de asteptat ca toti slujbasii la stat sa fie "convinsi" sa opteze pentru doar pentru Pilonul 1.
      randamentul Pilonului 2 se va duce de rapa si odata cu el si bursa romaneasca, unde fondurile de pensii sunt pricipalii investitori.
      lucru care a inceput de azi, bursa prabusindu-se cu peste 2%!
  • -1 (27 voturi)    
    bun (Joi, 7 septembrie 2017, 19:13)

    stefansb [utilizator]

    Asta e cea mai buna soultie. Cine vrea sa aiba banii administrati de privat, cine nu de stat.
    • +9 (9 voturi)    
      loool (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:45)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      partea cu statul nu e optiune... doar partea cu privatul e.
    • +4 (6 voturi)    
      Nici o extrema nu e buna (Vineri, 8 septembrie 2017, 11:14)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Calea de mijloc e solutia. Diversificarea. Si asta pentru ca firmele pot da faliment si se pot inchide. Si statele pot da faliment, insa mult mai greu si nu am vazut un stat inchis inca desi unele au falimentat de multe ori.
  • +43 (51 voturi)    
    Fix ce am comentat mai zilele trecute (Joi, 7 septembrie 2017, 19:14)

    MinDepous [utilizator]

    P2 optional, cu prezumtia implicita ca dorim toti banii la P1.
    Tergiversat procesul de exprimare al optiunii si prelungit inutil.
    Toti banii incep sa se verse la P1 si, pana se "aproba" optiunea pentru P2, vai, dificultati tehnice in a redirectiona banii spre P2, "prea multe cereri".

    Adica inca vreo cateva luni cu bani degeaba, spre P1, cat sa dreaga busuiocul.
    • +27 (31 voturi)    
      Trebuia total invers, P1 optional (Joi, 7 septembrie 2017, 19:43)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Si sa vad din ce mai platea votacii pensionari. Cred ca ii invadau ca zombies in Guvern si ii mancau de foame.
      • +19 (21 voturi)    
        Zombii mananca creieri (Vineri, 8 septembrie 2017, 0:31)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Cum ai vazut in desene animate, zombii vor "braaaains", dar asa ceva nu exista la PSDisti, craniile lor sunt pline cu cincinale in patru ani.
        • +2 (4 voturi)    
          hahahaha (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:45)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

          hahahaha
    • +14 (16 voturi)    
      asta cu o conditie (Joi, 7 septembrie 2017, 19:56)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      se va intampla doar daca guvernul Mihai ”Harababura” Tudose prinde Anul Nou.
      • +14 (14 voturi)    
        Il prinde, il prinde (Joi, 7 septembrie 2017, 23:20)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        ca sunt toti o banda de talhari, se potrivesc manusa...
    • -9 (15 voturi)    
      Nu cred ca ai fost inaintea mea.(26-aug) (Joi, 7 septembrie 2017, 20:08)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Articol cu Ponta:
      Victor Ponta: Sa spui in 2017 intr-o tara membra UE cu economie de piata ca "statul administreaza mai bine" este ceva populist, neadavarat si periculos

      Sâmbătă, 26 august 2017, 8:30 Actualitate | Esenţial
      Statul se imprumuta anual cu miliarde de Eu (Sâmbătă, 26 august 2017, 15:00)
      Rahan5 [utilizator]
      de pe pietele internationale. Ar fi mult mai bine ca statul sa se imprumute de la contributorii la pensii, si sa inapoieze banii cu aceasi dobanda, la batranete la contribuabili.
      Asa, banii raman in Romania la romani, si nu sunt ,,vanturati" prin lume, cum fac bancile internationale din Pilonul II , pentru profitul lor propriu.
      E stupid sa lasam pe mana bacilor, banii din pilonul II, si in acelasi timp statul sa se imprumute de pe piata internationala, cu dobanzi mult mai mari, dacat cele date la Pilonul II.

      De ce sa mai platesti profit necinstit (Sâmbătă, 26 august 2017, 21:48)
      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp
      bancilor, si salariile functionarilor din banci, pentru a face ce?. Sa mute banii din contributiile cetatenilor, in buzunarele statului ca titluri de stat, si care bani apoi sa se inapoieze bancilor si sa se intoarca, bine jumuliti inapoi, in buzunarul contribuabilului sub forma de pensie.
      Tu te gandesti, ca ce spui tu, nu are nici o logica ?!
      Are doar logica salariului de la Banca Raifensen sau ING
      pe care il primesti !
      Statul are nevoie de enorm de multi bani pentru investitii in armata, cai ferate, autostrazi si care ii poate returna inapoi contribuabililor romani sub forma de pensie in viitor, la dobanzi mai bune decat o ofera ,,lipitorile" de banci straine !.............

      Normal ca saracia de bani este cauza (Sâmbătă, 26 august 2017, 22:07)
      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      imediata, la care a ajuns Tudose.
      Dar este vorba aici de un sistem, care nu trebuia sa fie de la bun inceput obligatoriu. Ar trebuii sa fie votata o lege de urgenta, in care contribuabilii sa poata sa-si mute banii din Pilonul 2 in Pilonul1!
      • +6 (10 voturi)    
        Nu am pretins c-am fost primul (Joi, 7 septembrie 2017, 23:23)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        am constatat doar ca ideea de-atunci nu era pe cat de creata mi se parea la acel moment.

        Cat bait & switch si cate perdele de fum au putut sa arunce astia in ultimele luni in actiune... asa ceva...
    • +14 (16 voturi)    
      Asta e cazul fericit (Joi, 7 septembrie 2017, 20:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Daca sunt doar cateva luni si dup-aia poti contribui mai departe la P2 conform calendarului, ar fi bine. Dar sansele sa se opreasca aici sunt infime. Totul e sa iei o data si sa scapi, dup-aia mai scazi un procent, mai pui un comision, mai obligi bugetarii sa fie solidari cu bietul guvern chinuit de privati...
      Poate decid sa puna si un impozit suplimentar pentru administratorii fondurilor de pensii. Oricum o dam, e nevoie de multe miliarde ca sa o scoata la capat anul asta si un milion de dorei cu minimul pe economie care nu mai vireaza 5 lei lunar la P2 nu vor rezolva problema.
    • +7 (9 voturi)    
      Si poate... (Joi, 7 septembrie 2017, 21:52)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      ... si fac P1 mai "atractiv", gen, contirbutiile din P1 vor fi 7% si teoretic "castigi" mai bine, iar la P2 le scad pana la 1.5%. Astfel, optionalul devine "evitat" pentru ca nu aduce "dobanda" pe termen lung. Nu uita ca au injumatati deja P2. Deci mai ramane jumatate din varianta mea de facut. Si la furat, sunt proactivi rau.
    • -7 (9 voturi)    
      Asta am spus eu pe 26 august (Joi, 7 septembrie 2017, 23:03)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Nu cred ca ai zis tu inainte.
      Articol :
      Victor Ponta: Sa spui in 2017 intr-o tara membra UE cu economie de piata ca "statul administreaza mai bine" este ceva populist, neadavarat si periculos
      Normal ca saracia de bani este cauza (Sâmbătă, 26 august 2017, 22:07)
      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou
      imediata, la care a ajuns Tudose.
      Dar este vorba aici de un sistem, care nu trebuia sa fie de la bun inceput obligatoriu. Ar trebuii sa fie votata o lege de urgenta, in care contribuabilii sa poata sa-si mute banii din Pilonul 2 in Pilonul1!
      Iar cine vrea sa-si tina banii in continuare in Pilonul 2 la ,,lipitorile" de banci este liber sa o faca.
      Ca in bancul cu Olteanul:
      - Bade, ce-ai plantat acum 2 ani ?
      - Olteanul : o jumate de hectar de varza , dar le-au mancat omizile.
      - Si anul trecut ce ai plantat ?
      -Olteanul : 1 hectar intreg de varza, dar si p' astea l-au mancat omizile.
      - Si anul asta ce ai plantat ?
      - Olteanul : 2 hectare de varza ! Sa se sature blestematele !!!
      : - )))))
    • 0 (4 voturi)    
      + ca..,. (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      statul doar o sa castige...
      nu e optiune sa redorectionezi mai mult la P2 !!!
      ceea ce e o magarie crasa...
      faci optional... pai lasa omu sa aleaga in ambele directii

      Hubson's choice .... asta face minunatul nostru guvern
      sau (apropos de comentariu tau) Catch 22 , dar vom vedea
      • -1 (1 vot)    
        Smarter everyday (Vineri, 8 septembrie 2017, 10:19)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu stiam ca "Take it or leave it" e Hobson's choice.
        Omul cat traieste-nvata. Multam fain!

        P.S.: Daca nu ati vazut pana acum ce chestii faine publica tipul de la Smarter Everyday, verificati!
  • -36 (58 voturi)    
    Magistral! (Joi, 7 septembrie 2017, 19:18)

    zizin [utilizator]

    Excelentă soluție, bravo!
    Așa trebuia să fie de la început.
    Că doar suntem în capitalism, economie de piață, etc.
    Să existe concurență și pe ”piața pilonilor”.
    • +5 (13 voturi)    
      zizin (Joi, 7 septembrie 2017, 19:23)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Asa e la Moskova,concurenta?
      • +1 (1 vot)    
        xanti (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:52)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Ironia fina este prea mult pentru unii
    • +16 (22 voturi)    
      Ok (Joi, 7 septembrie 2017, 19:32)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Că să existe concurenta și să fie până la capăt, să am și opțiunea de a redirecționa toți banii in pilonul 2. Nu doar spre pilonul unu sa putem redirecționa toți banii.
      Până acum la pilonul 2 știu câți bani am. La pilonul 1 habar nu am.
      Si am făcut un calcul și la doua contribuții de la mine ing-ul mi-a mai pus o contribuție din recapitalizare.
      Până una alta ce plătesc la stat de duc in pensiile speciale la unii care n-au contribuit. Ce de duce la pilonul 2 se duce în contul meu.
      Deci, revenind, avem și opțiunea sa ducem toți banii in pilonul 2?
    • +12 (18 voturi)    
      Magistral de dezastruos (Joi, 7 septembrie 2017, 19:45)

      Nelu.Popescu [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Ai idee cat de des s-a modificat in ultimii 20 ani punctul de pensie?
      Pe ce baza iti calculezi tu "randamentul", cand ai ceva ce poate fi modificat din pix printr-o OUG in miez de noapte?
      Eu nu o sa ma risc niciodata avand in vedere ca mai am 30 ani pana la pensie.
      Si cel mai mare avantaj al sistemului privat de pensii e faptul ca pensia privata se mosteneste nu ca si cea de la stat. De exemplu la stat ai iesit la pensie la 65 ani iar la 65 juma te duci pe lumea ailalta, statul ramane in castig, iar familia mea pe drumuri.
    • +16 (16 voturi)    
      magistral , intr-adevar (Joi, 7 septembrie 2017, 20:08)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Sa fie si optiunea sa bagati banii direct in buzunaru' lu' Terente ca sa fiti siguri ca nu va mai fura bancile.
    • +7 (11 voturi)    
      Concurenta e foarte buna (Joi, 7 septembrie 2017, 20:18)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Din pacate, in societatea romaneasca nu prea exista asa ceva. Cu atat mai putin conceptul de fair-play. Orice cretin poate supravietui, ba chiar se mai si inmultesc cu succes pe spinarea altora.

      Si daca tot e concurenta si solutia este excelenta, atunci putem opta sa ne dam toata contributia la pilonul 2? :))
    • +10 (12 voturi)    
      stii ca primul e obligatoriu? (Joi, 7 septembrie 2017, 20:22)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      sau te doare capul ? unde e concurenta prin masura asta?
    • +11 (11 voturi)    
      traiam cu impresia ca (Joi, 7 septembrie 2017, 21:20)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      in functie de contributie, se calculeaza cate puncte de pensie ai

      Iar punctul e in functie de cat "poate si vrea muschii lor". Adica punctuletz, punct, bulina, lapte si miere.
    • +13 (15 voturi)    
      Ai mare dreptate (Joi, 7 septembrie 2017, 21:34)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Eu vreau toata contributia mea de 10.5% catre P2
      Thank you, Tudose! We love you!!

      PS: ma amagesc si eu, astia sunt mai alunecosi decat un sarpe
    • -11 (17 voturi)    
      cred ca e o masura inteleapta (Joi, 7 septembrie 2017, 22:05)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      fondurile private nu prea mai au ce comenta. Cine crede in fondul privat isi lasa banii acolo, cine crede in stat isi muta la stat. Oricum nu ne-a intrebat nimeni daca vrem pilonul 2, am fost obligati.
      • +3 (5 voturi)    
        ok... DAR (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:41)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        d c nu pot muta TOT la privat?!

        deci scuze... am ce comenta in continuare: standarde duble!
      • +3 (5 voturi)    
        Dar de pilonul 1 ai fost intrebat? (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:58)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        Ca statul nu da la nimeni socoteala si furtul e acoperit din imprumuturi pe care le platim toti.
    • -11 (19 voturi)    
      Solutia corecta. (Joi, 7 septembrie 2017, 22:34)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Solutia corecta. Nicaieri in lume nu se iau bani din buzunarul oamenilor ca sa se bage in buzunarele unor privati. Daca oamenii vor sa-si puna banii la Caritas, trebuie sa fie optiune individuala, nu prin obligatia legii.
      • +7 (7 voturi)    
        Tre sa fii prosti sa bagi bani in Caritas (Vineri, 8 septembrie 2017, 0:55)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Abrahamburica a avut grija si klingonianu stie asta. Tu se pare ca nu.
      • +3 (5 voturi)    
        solutia corecta (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:42)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        e sa iti poti alege TOTI banii incotro ii dai... nu doar o mica parte...
        e o momeala proasta si se pare ca prinde la unii
    • +1 (3 voturi)    
      alooooo (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      dar d c nu pot pune tot la P2?!
      nu e nimic magistral e o inselatorie!
      magistral era daca avea optiunea 100% unde sa-ti depui banii... adica 100% privat that is!
  • +6 (12 voturi)    
    P2 optional dar de fapt este desfiintat (Joi, 7 septembrie 2017, 19:30)

    cartofil [utilizator]

    Cei 5% care mergeau la pilonul II vor merge acum la pilonul I. Si daca vrei sa dai bani suplimentari, atunci ii dai la Pilonul II.
  • -14 (14 voturi)    
    Geniala idee (Joi, 7 septembrie 2017, 19:43)

    galeo [utilizator]

    Mai mult decat corect
    • +1 (1 vot)    
      se poate muta tot la pilonu 2? (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      nu dealta dar daca raspunsu e nu, chiar nu pricep de unde ai scos-o cu "Geniala idee"
  • +9 (11 voturi)    
    Deci dispare. (Joi, 7 septembrie 2017, 19:45)

    asavreau [utilizator]

    Guvernul va lua banii strânși ca să plătească pensiile și salariile speciale.Va face câteva romisiuni bombastice bla-ba și își vor freca mâinile fericițți.Niște nenorociți care merită să fie blestemați.
  • -13 (15 voturi)    
    Solutia corecta. (Joi, 7 septembrie 2017, 19:55)

    newlook [utilizator]

    Solutia corecta. Nicaieri in lume nu se iau bani din buzunarul oamenilor ca sa se bage in buzunarele unor privati. Daca oamenii vor sa-si puna banii la Caritas, trebuie sa fie optiune individuala, nu prin obligatia legii.
    • +1 (3 voturi)    
      ai mai scris comentu asta... (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      repet... d c nu imi pot alege 100% sdin contributiile la pensie unde sa se duca?!
  • -8 (18 voturi)    
    pensia privată, o iluzie? (Joi, 7 septembrie 2017, 20:14)

    zizin [utilizator]

    Înțeleg că sunt v'o 13 adminstratori de pensii private, din care, la Pilonul obligatoriu II, conform APAPR, ar fi:
    AEGON (Vital)
    ALICO (Alico)
    ALLIANZ-TIRIAC (AZT Viitorul Tau)
    AVIVA (Pensia Viva)
    BCR (BCR)
    BRD (BRD)
    EUREKO (Eureko)
    GENERALI (Aripi)
    ING (ING)
    Acuma, referitor la unul din ăștia de pildă, dacă ne căutăm nițel pe net, găsim:
    ”Aviva plc Probability Of Bankruptcy”
    https://www.macroaxis.com/invest/ratio/AV--Probability-Of-Bankruptcy
    Probabil că cei care cotizează de câțiva ani buni deja la un ”administrator” despre care analiștii spun că probabilitatea falimentului este 45% încep să aibă oarece emoții..
    • +2 (4 voturi)    
      la (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      cat a dat statul salarii anu asta...
      sansele sa dea faliiment statu romana sunt de vreo 3-4 ori mai mari minim!

      mai mult... avem TVA split... care by itself poate ingopa economia
  • +11 (17 voturi)    
    PSD tocmai a anunta cresterea CAS (Joi, 7 septembrie 2017, 20:18)

    transpenibilus [utilizator]

    Ce a anuntat Tudose e de fapt majorarea contributiilor pentru pensie, prctic furtul mascat al pensiilor de pe pilonul 2.

    Felicitari mazeta, felicitari king david hotel, zizin, Dragnea, xanti, xorgo, Tudose si restul.

    E fix metoda aplicata Ungariei. Ceea ce a ajuns in Romania ca "nationalizarea pensiilor private in Ungaria" (pentru ca practic asta este) a fost de fapt obligarea contribuabililor de a alege intre a sta cu o parte din contributia pentru pensie la pilonul 2 sau a veni cu ei (si cu suma acumulata nu numai cu contributia) la pilonul 1.

    Doar ca, in ciuda spinului politicianist si a gurnalistilor care nu pricep sau se fac ca nu pricep, e exact furt din pensia viitoare.

    Daca azi ai SALARIU MEDIU pe econimie si contribui la pilonul I si la pilonul II acumulezi un punct de pensie (la pilonul 1) la care se ca ADAUGA pensia "privata" de la pilonul II.

    In sistemul pe care generosul Tudose si PSD il vor adopta pentru un punct de pensie va trebui sa contribui la CAS tot ce platesti azi la piloanele 1&2 si la asta NU SE VA ADUGA NIMIC. Vei avea un punct de pensie, asa cum ai azi FARA banii cu care contribui la pilonul 2.

    Daca vrei sa cotizezi si in continuare ca acum (si la pilonul I si la pilonul II) pentru aceeasi contributie ca acum la pilonul I nu vei mai primi un punct de pensie ci mai putin.

    Pe scurt, ca sa daca ai salriul MEDIU pe economie azi acumulezi UN PUNCT DE PENSIE pentru ceea ce contribui la PILONUL I.

    In sistemul PSD+Tudose, ca sa acumulezi UN PUNCT DE PENSIE va trebui sa contribui cu suma pe care o virezi azi la pilonul I PLUS SUMA CU CARE AZI CONTRIBUI LA PILONUL 2. Adica e o crestere MASCATA de CAS.
  • +9 (13 voturi)    
    "la pilonul I, la pilonul II, toti la pilonul I" (Joi, 7 septembrie 2017, 20:37)

    Dan_Nemes [utilizator]

    As avea posibilitatea ca TOTI la pilonul II?
  • +8 (10 voturi)    
    Nu-l cred pe comunist, se mai razgandeste (Joi, 7 septembrie 2017, 20:43)

    OmulNou [utilizator]

    Va propun sa fiti vigilenti, se mai rasuceste de cateva ori...
  • -13 (17 voturi)    
    banii depusi la (Joi, 7 septembrie 2017, 21:11)

    MConstantin [utilizator]

    Pilonul 2 sint garantati de stat?

    Adica daca un fond privat a "investit" gresit, atunci statul roman (adica romanii) preia obligatiile fondului privat?

    Dar eu nu vreau sa garantez pentru un fond privat. Eu nu vreau sa imi asum riscul daca fondul "investeste" gresit banii.
    Chiar ca avem democratie daca sint obligat sa imi asum pagubele facute de un privat. Ironic.
    • +2 (4 voturi)    
      si la stat sun garantati?! (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MConstantin

      daca da statul faliment cam cine crezi ca-ti mai plateste tine pensia?!

      la cum merge tara asta in momentu de fata... si Caritas e mai sigur decat pilonu 1, pentru oamenii sunt 50 de ani!
    • +3 (5 voturi)    
      Garantia statului e ca in Grecia (Vineri, 8 septembrie 2017, 9:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MConstantin

      Garantam ca nu vom folosi banii in interesul contribuabilului ci al clientelei de partid
  • +11 (13 voturi)    
    "Optional" in politica PSD insemna "NU". (Joi, 7 septembrie 2017, 21:14)

    taro [utilizator]

    P2 are sa fie optional conform normelor de aplicare care au sa fie imposibil de indeplinit.

    Cine mai are incredere in guvernul PSD? Oh, stai, au fost votati de 45% oamenii care sunt complet idioti si nu stiu ce fac.
  • +5 (9 voturi)    
    Dezinformare (Joi, 7 septembrie 2017, 21:28)

    HP [utilizator]

    Se dezinformeaza in mod grosier.

    La P2 se vireaza doar o foarte mica parte din contributii, aproximativ 5%.

    Deci nu e vorba de o optiune.

    O optiune ar fi fost ca acele contributii sa se duca integral la P1 SAU la P2. Integral, nu 5%.

    Dar fiindca nu putem alege, care mai e optiunea ? Ca cei 5% sa nu mai fie virati, si sa ne intoarcem la situatia de dinainte de infiintarea P2 ?

    Pai daca se va intampla asa, cei care vor opta integral pentru P1 vor avea banii deja virati catre P2 - furati de catre PSD, pentru ca vor lua toti banii aia din P2, lasand doar banii celor care vor alege ca cei 5% sa mearga in continuare acolo.
  • +15 (19 voturi)    
    si P1 devine optional? (Joi, 7 septembrie 2017, 21:43)

    drazvan [utilizator]

    Am putea sa facem si P1 optional va rugam domnule prim ministru? Eu as dori sa optez pentru administrare 100% privata, se poate?
  • +9 (13 voturi)    
    Toți... (Joi, 7 septembrie 2017, 21:48)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    "unde e mai bine sa isi puna banii: la pilonul I, la pilonul II, toti la pilonul I" ... Continuarea: toți la pilonul 2. De ce nu faceți asta? Sa vad eu de unde mai dați pensii nesimțite parlamentarilor și altor categorii de bugetari care pot munci bine-merci și după 45 de ani.
  • +10 (10 voturi)    
    "You Must Construct Additional Pylons!" (Joi, 7 septembrie 2017, 21:52)

    Alalalt [utilizator]

    trebuie sa fi inapoiat sau pesedist sa iti dai banii de pensie exclusiv la pilonul 1, de stat, statul care nu e in stare sa ofere manuale pentru elevi, sau materiale si medicamente pentru spitale... sau mai nou investitii pentru dezvoltare... cum o sa arate pensiile peste 30 de ani? era o statistica facuta... 20 si ceva de pensionari la un angajat? sfatul meu, pe langa astea doua piloane... sa va mai faceti inca un al treilea, daca e cinstit si onest patronu'/directoru' vostru atunci cotizeaza si el, ca are ceva deducere din impozitul pe angajati... cum zicea Buffet? put the eggs in more basketzzzzi ;)
  • +9 (9 voturi)    
    Trebuie sa faci cerere sa parasesti P2 sau (Joi, 7 septembrie 2017, 22:04)

    ty [utilizator]

    trebuie sa faci cerere sa ramai la P2?
    Sau PSD-ul trage la sorti?
  • +10 (12 voturi)    
    dar? (Joi, 7 septembrie 2017, 22:08)

    Dan_Nemes [utilizator]

    Parca nu au fost niciodata discutii despre pilonul II!!!

    Totul a fost doar in imaginatia noastra si din propaganda oculta.


    De ce s-a luat o actiune in legatura cu pilonul II de pensii pana la urma daca nu au existat niciodata discutii in legatura cu acesta?
  • +11 (11 voturi)    
    Daca (Joi, 7 septembrie 2017, 22:36)

    OmniStudio [utilizator]

    nu am putut sa-l inghitim pe tot, ne propunem sa-l sifonam!
    As pune pariu ca printre primii care vor renunta la PII vor fi functionarii din primariile si prefecturile pesediste; nu de alta, dar daca-i ordin...
  • +4 (12 voturi)    
    Deci pilonul I e optional? (Joi, 7 septembrie 2017, 23:04)

    jorj_bv [utilizator]

    Toti corporatistii pot face un pas la ofsaid spre pilonul 2 sau afara spre ce pilon vor ei!
    Pai din ce o sa plateasca pensiile actuale? Astea umflate din pix, alea speciale?
    Si limbajul suburban de smecheras de cartier, incepe sa devina mai gretos ca Basescu si Dragnea!
    • +1 (5 voturi)    
      nu e optional... (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      din pacate... doar procentu care pana acu era pilonu 2 obligatoriu...
      aici e smecheria , minciuna,. manipularea si standardele duble psd
  • +11 (11 voturi)    
    Zetodox repetent care de 17 ani nu a spus o (Joi, 7 septembrie 2017, 23:12)

    deval [utilizator]

    propozitie din parlament isi tradeaza haul de cunoastere cu fiecare interventie !
    Pe cei de la stat , o sa-i treceti voi automat la PI,dar cu cei din privat cum faceti ? Sau le puneti pioneze pe scaune adinistratorilor pilonului II , otraviti fantanile ...
  • +14 (14 voturi)    
    PSD minte si creste contributia CAS (Vineri, 8 septembrie 2017, 0:03)

    transpenibilus [utilizator]

    NN ar trebui sa dea ASF si Guvernul in judecata si sa-si recupereze amenda data de ASF in primavara pentru ca a anuntat desfiintarea pilonului II de pensii.

    Plus guvernul si PSD in solidar trebuie sa le plateasca daune morale si reputationale, extrem de importante in domeniul asta.

    Acum avem pilonul I (pensii obligatorii de stat), pilonul II (pensii obligatorii de stat administrate de firme private) si pilonul III (pensii optionale).

    Nea Tudose a anuntat ca vor exista doar pensii de stat (pilonul I) si pensii optionale (pilonul III). Adica a anuntat desfiintarea DE FACTO (nea Ciordache si Tudorele muica, explicati-i machitorului) a pilonului II.

    NN a avut dreptate.
    • +1 (1 vot)    
      gresit (Vineri, 8 septembrie 2017, 11:11)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Acum avem pilonul I (pensii obligatorii de stat), pilonul II (pensii obligatorii de stat administrate de firme private) si pilonul III (pensii optionale)

      Vom avea pilonul I (pensii obligatorii de stat), pilonul II (pensii optionale de stat administrate de firme private) si pilonul III (pensii optionale)
  • +9 (9 voturi)    
    Niuluk a postat un hint (Vineri, 8 septembrie 2017, 0:58)

    Wanheda [utilizator]

    Caritas, 2Dose vrea sa transforme pilonul 2 intr-un joc piramidal. Clasic pesedist.
  • -2 (4 voturi)    
    falsuri grosolane (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:05)

    mr. no comment [utilizator]

    Si daca prin absurd baietii cu Tudose in frunte vor sa ne fure banii din P2 in P1, o sa va expun o teoria conspiratiei foarte simpla. Foarte multa lume are semnaturile date pe diverse acte scanate si tinute pe la diverse institutii ale statului. Daca se va face optional si statul vine cu o lista in care tu apari cu CNP si semnatura ca ai fost de acord sa muti pensia de la P2 la P1, cum poti sa demonstrezi ca nu ai semnat tu ci este un fals?
  • -1 (7 voturi)    
    tinta imediata: 46% electoratul PSD (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:34)

    Razvan_M [utilizator]

    Bugetul de pensii functioneaza pe deficit. Ce inseamna asta? Statul cheltuie bani imprumutati pentru a plati pensiile actuale. Banii respectivi se imprumuta cu dobanda, deci randamentul Pilonului 1 este negativ.
    Populatia pensionabila va atinge niste maxime istorice dupa 2030, cand vor incepe sa iasa la pensie masiv romanii nascuti dupa 1965. Daca romanii tineri continua sa plece din Romania in masura in care o fac acum, probabil ca se va mai vorbi de nationalizare a pilonului 2 si anul viitor, si peste 2 ani - pana cand se va face aceasta nationalizare. PSD-ul cauta deja solutii prin care sa explice electoratului sau ciordeala pe care o planuieste. Dar adevarul este ca nici PNL-ul nu poate rezolva aceasta problema - atata timp cat bugetul de pensii Pilonul 1 este falimentar.

    Urmatorul pas pt. PSD va fi sa forteze companiile ce administreaza Pilonul 2 sa investeasca in bonduri de stat, dupa model american.

    Problema cu matematica este ca daca da cu minus - nu poti face plus fara sa aplici metode rusesti (trimis in lagar de concentrare etc)....
    • +2 (2 voturi)    
      Mda, (Vineri, 8 septembrie 2017, 11:40)

      Crinulet [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Pai, se pare ca pe-aici nimeni nu stiue cum functioneaza P2...ele sunt deja obligate sa investeasza în instrumente cu risc scazut, cum sunt obligatiunile de stat...

      si mai e in tâmapit pe aici care vorbeste de falimentul P2... P2 nu pot falimenta, numai administratorul poate falimenta, caz incare banii acumulati trec automat la alt fond...
      • 0 (0 voturi)    
        asta spuneam si eu referitor la P2 (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:31)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Crinulet

        Deocamdata legea forteaza fondurile P2 sa investeasca doar un procent relativ mic in bonduri de stat. In plus, in perioada 2008-2010 emisiunile de bonduri au avut randamente uriase (pana la 10% pe an). Fondurile care au cumparat bonduri romanesti atunci au avut randamente frumusele - dovada este vizibila in istoricul randamentelor punctului de fond.

        In US insa exista varianta cealalta - ce va fi incercata probabil si la noi - bonduri de stat cu randament 1-2%. Asta inseamna ca statul s-ar putea imprumuta la super-pret, fondurile de pensii fiind obligate prin lege sa liciteze si sa aiba in portofoliu asemenea bonduri.

        Eu nu fac altceva decat sa exprim in cuvinte ce inteleg eu din toate vrajelile publice enuntate de PSD sau alte partide. Evident ca nu-mi place nationalizarea banilor pe care-i am la P2. Evident ca nu-mi doresc falimentul P1. Dar una este ceea ce-mi place sau ceea ce-mi doresc, alta este realitatea economica cu cifre. Realitatea nu se poate manari.
    • 0 (2 voturi)    
      Complet gresit ! (Vineri, 8 septembrie 2017, 13:12)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Statul se imprumuta (probabil- cum zici tu, ca sa plateasca pensiile ). PENTRU CA NU VREA SA SA VANDA OBIECTIVELE NATIONALE: CANALUL DUNARE- MAREA NEAGRA , HIDROCENTRALELE, BARAJELE, CAILE FERATE, SOSELE, ETC. ! care au fost construite pe timpul lui Gheorghiu Dej si Ceausescu, pe BANII RETINUTI PENTRU VIITOARELE PENSII A MUNCITORILOR !
      Statul nu poate sa fie si cu,, slanina in pod, si cu ea pe masa".
      Deci, nu exista in mod real, ,, Fond de Pensii" !!
      Conceptul de ,,Fond de Pensii", este o smecherie a guvernantiilor de dupa 1990, ca sa ,,ascunda" pe cat posibil faptul, ca banii de pensii, sunt investiti in economie de la bun inceput. ! Adica statul sa se faca prorietar pe nedrept pe banii retinuti muncitorilor la constructia barajelor, cailor ferate etc. !.
      Toti banii incasati ca impozit pe pensie au fost investiti in economia de stat / infrastructura !
      • 0 (2 voturi)    
        investitii vs cheltuieli (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:24)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        1. Banii retinuti muncitorilor pt. construirea barajelor se recupereaza de catre stat prin taxele pe care le pune pe energia produsa de acele baraje si prin pretul pe care-l obtine statul din vanzarea energiei electrice. Ups, Hidroelectrica a fost jefuita salbatic dupa Revolutie si a ajuns sa intre in insolventa in urma cu cativa ani - deci investitiile statului au adus randament negativ vreme de mai multi ani.
        Alte microhidrocentrale construite cu banii muncitorilor au fost vandute la firesale in urma cu ceva ani.

        2. Canalul Dunare-Marea Neagra a fost construit cu sclavi - detinuti politici ce au murit ca sa-l construiasca. Nu stiu cati bani s-au economisit, dar valoarea sangelui este destul de mare... Investitia a fost strategica, dar nu cred ca aduce vreun randament. Nici nu cred ca ar avea vreo valoare de revanzare, dar ar merita gasit un investitor care sa utilizeze calitatile acestui canal si sa le exploateze mai profitabil decat o face statul acum.

        3. Caile ferate si CFR-ul sunt falimentare (adica nu aduc randament statului, ba chiar statul acopera gaurile cu banii tuturor). Ar fi fantastic sa putem aduce un investitor strain (cu romanii ce falsifica licitatii ne-am lamurit) care sa aiba ceva planuri de dezvoltare a cailor ferate. N-ar strica un obiectiv de dublare a vitezei medii a trenurilor de calatori intr-o perioada de 5 ani.

        4. Soselele construite pe vremea lui Ceausescu inseamna niste bucati de ciment sau asfalt. Cred ca nu ma insel daca afirm ca acele bucati nu mai exista - fiecare km de strada a fost asfaltat complet in ultimii 25 de ani. Mai mult, noi platim taxe de rovinieta si pe carburant pentru a putea utiliza soselele. Acela este randamentul investitiei. Iar daca noi ne raparam masinile excesiv de des din cauza de sosele prost intretinute, acela este randament negativ al investitiei in sosele.

        Ce vreau sa spun: investitiile cu randament negativ se numesc cheltuieli.
        • +1 (1 vot)    
          N-ai prins ideea. (Vineri, 8 septembrie 2017, 23:12)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          1) Strazile uzate au folosit, pana au fost uzate,
          ..stringand alte impozite" pentru stat !
          Caile ferate -la fel.
          Barajele la fel
          Fara astea, Romania era acum mult mai rau decat este !
          2 ) Canalul Dunare Marea Neagra, e construit in prop. de 95 % din manopera platitita / utilaje ! si nu de detinuti !.
          Detinutii au fost folositi ptr. o bucata mica de langa Dunare, ,,Canalul Carasu". Ceausescu a bagat 80% din Canal,
          sau 90 % daca bagam si Poarta Alba- Midia Navodari, (desigur fara detinuti) ( cifre grosiere)
  • +6 (8 voturi)    
    mda... (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:34)

    liviu_ [utilizator]

    pesedeu mizeaza pe prostia oamenilor si apoi o sa urle "noi v-am lasat sa alege-ti!"

    una peste alta e o idiotenie
    pilonul 2 este o masura facuta ca sa ia din povara platii pensiilor de la guvern si sa o transfere. asta e ideea... prin orice forma de maltratare a acestul pilor psd distruge viitorul tarii... romania o sa ajunga in incapacitate de plata mai devreme sau mai tarziu din cauza pensiilor

    mai mult... ei pot face o campanie agresiva Pro pilonu i si apoi sa desfiinteze pilonu 2 pentru ca sunt prea putini doritori

    daca tot vor optional... hai sa facem si pilonu i optional... d c sa nu pot sa pun toti banii de pensie la privat?!

    o forma la fel de idioata de a lovi in banci (care vor lovi inzecit ca doar ei dau credite si statul are nevoie de credite, ca salariile nu se cresc din aer) si de a castiga niste banuri la buget....
    pur si simplu sunt 99.99% convins ca acest guvern e in prapastie si ca are o criza MARE de bani! pe langa asta sunt 99.99% convins si ca este un guvern extrem de incompetenti
    PS: acel 0.01% "indoiala" e doar datorita faptului ca eu consider ca nu putem sa fim 100% sigur de nimic!
  • +6 (8 voturi)    
    PS: (Vineri, 8 septembrie 2017, 8:48)

    liviu_ [utilizator]

    tot uit:
    - cine anuleaza amenda ING ?! cu scuzele de rigoare, avand in vedere ca oamenii aia chiar aveau dreptate?!
  • +7 (9 voturi)    
    pilonul 2 (Vineri, 8 septembrie 2017, 9:18)

    mos ion roata [utilizator]

    din cate inteleg eu,pilonul 2 este ca si desfiintat printr-o smecherie golanesca.
  • -3 (3 voturi)    
    facebook (Vineri, 8 septembrie 2017, 9:46)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ....toata energia si revolta se consuma pe Facebook... ce noroc pe Putere...
  • -3 (3 voturi)    
    ignoranta mea (Vineri, 8 septembrie 2017, 9:48)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Pana acum a fost obligatoriu ?
  • +5 (7 voturi)    
    Sa dea inapoi amenda aplicata NN (Vineri, 8 septembrie 2017, 10:22)

    lasa [utilizator]

    Dupa ce i-au amendat ca fac avluri in piata financiara si i-au amendat, acum dupa ce s-a ajuns exact unde au prezis specialistii din NN ca vor ajunge, pai, logic ar fi sa le ceara scuze si sa le dea amenda inapoi, cu dobanda de rigoare +penalitatile care decurg din eroziunea imaginei publice a lui NN.
    Statul (falimentar) este cel mai prost adminstrator, pentru ca , simplu, responsabilitatea este la comun, adica nimeni nu raspunde cu nimic le esec. La privat, exista organigrame, obiective, evaluari, pentru o buseala cad capete (buseala in randament).
    • +1 (1 vot)    
      erata (Vineri, 8 septembrie 2017, 10:40)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      valuri si imaginii, ca nu imi place sa insult limba romana
  • +2 (2 voturi)    
    eu, decretel (Vineri, 8 septembrie 2017, 10:25)

    covrig [utilizator]

    si alti vreo cateva mii ca mine, care am mai prins o urma de sistem de educatie normal la cap si dupa aia am produs ceva in tara asta, n-am furat, ar trebui sa ne incheiem socotelile cu viata o data cu pensionarea. Mai putina suferinta si nu o sa fim povara pentru copii. Ha, haaa!
  • +3 (5 voturi)    
    Hagi Tudose (Vineri, 8 septembrie 2017, 10:27)

    cec_coco [utilizator]

    Asta e un fel de Hagi Tudose al vremurilor noastre...spre deosebire de cel despre care citeam in povesti..de pe vremea parintilor, bunicilor nostri.. Ala strangea avere pentru el...asta o strange pentru "sleahta lui"...ca sa aibe de unde sa "mai traga niste bani".
    P.S. As vrea sa mai apuc vremea cand roata se va invarti si va ajunge in dreptul lor.
  • +7 (9 voturi)    
    Dom' Tudose (Vineri, 8 septembrie 2017, 12:05)

    lp [utilizator]

    Nu, nu pacaliti pe nimeni. Orice schimbare faceti privind pilonul II, e gresita. E de fapt furt mascat. Ati promis tot felul de chestii fantasmagorice, f bine, rezolvati, dar fara sa va atingeti in niciun fel de pilonul II
  • +1 (3 voturi)    
    Un sac de cretinatati dintr-o lovitura : (Vineri, 8 septembrie 2017, 17:42)

    deval [utilizator]

    - decizia ca sumele astea sa se duca la un organism de administrare , sumele destinate administratorului , sunt prevazute intr-o lege facuta de stat !
    -tot statul garanteaza buna functionare, administrarea acestor fonduri printr-o institutie foarte bine platita -tot din acesti bani, ai nostrii- si unde toate neanurile lor , duc fondurile astea la WC, le sterg de praf (se numeste ASF). Asta ca se minuna ce fac astia cu atatia bani pentru administrare !!
    -in 2007 STATUL a hotarat ca 2% (atunci) din CAS se "duc"catre pilonul II si tot atunci cei care aveau pana in 35 de ani au trebuit sa opteze pentru variantele existente ! Deci optiunea a fost exercitata si nu se poate produce decat pentru varsamintele viitoare !!
    -Statul poate initia o lege prin care cei care contribuie sa poata opta-in anumite conditii-sa treaca de la un privat la altul. Pentru a-i stimula sa concureze intre ei , oferind conditii mai bune pentru participanti .
    -sa introduca (si numai in discurs, dar intr-o lege) ca varianta indreptarea banilor (anul asta 5,1%) catre Pilonul I , de stat este un nonsens care dinamiteaza/pulverizeaza motivul pentru care s-a inventat, exista in Romania si in lume Pilonul II , IMPUS prin legea 411/2004 pe care chiar STATUL roman a impus-o !!