Premierul Tudose, despre furtuna: Asta e. Ce sa facem? Sa dam o lege sa nu mai bata vantul?/ Intrebati-l pe Robu de ce a picat peste un om semnul cu "Bine ati venit la Timisoara", inaugurat de el

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 septembrie 2017, 0:42 Revista Presei | Radio TV

Mihai Tudose
Foto: Agerpres
Premierul Mihai Tudose a dat asigurari duminica seara, intr-o interventie la Realitatea TV, ca autoritatile fac eforturi pentru a limita efectele furtunii devastatoare care a lovit jumatatea de vest a tarii, el adaugand: "Asta e. Ce sa facem? Sa dam o lege sa nu mai bata vantul?"

Prim-ministrul a avut duminica seara interventii telefonice la majoritatea televiziunilor de stiri, el dand asigurari ca autoritatile sunt "in alerta" si s-a constituit celula de criza, dupa ce o furtuna extrem de violenta a facut ravagii in mai multe judete din vestul tarii, lasand in urma opt morti si cel putin 67 de raniti.

La Realitatea TV, el a declarat: "Condoleante familiilor celor decedati. E o tragedie. Ceea ce fac autoritatile e ca incearca sa limiteze proportiile urmarilor. E celula de criza la nivelul Timisului. Doamna prefect e implicata direct. Se fac eforturi deosebite pentru a-i stabiliza pe cei raniti grav. Unul dintre ei, un copil, a fost si operat deja. E o tragedie".

"Asta e. Ce sa facem? Sa dam o lege sa nu mai bata vantul?", a completat el.

La Digi24, premierul Mihai Tudose a reiterat ca la Bucuresti toata lumea e in alerta si a spus ca va trebui gandit un sistem de alerta, chiar saptamana viitoare, care sa fie implementat.

"Important e sa fim pregatiti sa punem lucrurile in ordine. Din punct de vedere al eforturilor tuturor organismelor statului, noi suntem alaturi. Carmen Dan coordoneaza centrul de criza, Dusa de la Aparare da sprijinul, ISU cu toate fortele, Jandarmeria cu toate fortele, Armata ofera tot ajutorul", a spus Tudose.

Intrebat cum comenteaza declaratiile primarului Timisoarei privind efectele pe care o astfel de furtuna le are in special asupra cladirilor istorice, premierul a raspuns: "Intrebati-l pe domnul Robu de ce a picat semnul acela inaugurat de el de curand, si a facut o victima. Semnul acela nou-nout, cu 'Bine ati venit la Timisoara', a fost inaugurat cu surle si trambite".


Citeste mai multe despre   



















9824 vizualizari

  • +32 (46 voturi)    
    ??? (Luni, 18 septembrie 2017, 0:58)

    cartograful [utilizator]

    asta-i tot ce-a putut sa grohaie facocerul?
    • +27 (35 voturi)    
      E PSD, la ce te astepti? (Luni, 18 septembrie 2017, 1:06)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      PSD sunt praf, si ca politici, si ca oameni.
      • -4 (12 voturi)    
        cand zice Base ca "natura e natura" (Luni, 18 septembrie 2017, 8:34)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        "nu poti sa prevezi ce copac va fi rupt din radacina sau ce poarta se va prabusi. Natura e natura, eu stiu de cand eram pe mare."


        e super, nu e praf, e beton!
    • -4 (10 voturi)    
      @ pt "grohaie" (Luni, 18 septembrie 2017, 7:25)

      casual [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Din '90 inclusiv, cand toata lumea - sau peste 70 la suta din romani - au votat iliescu, i-am votat pe liberali (erau "alt fel" de liberali atunci, nu "antonesti") si de-atunci pe rand: pe taranisti, partidul lui basescu - altii AFARA DE psd sau stanga; am votat constant dreapta sau Centru-Dreapta chiar si cand s-au dovedit a fi (mai) corupti sau (mai) incompetenti sau (mai) tradatori - de ce nu?! - dar NICIODATA psd (sau mixturile lor dubioase de Stanga)! Pentru ca stiam ca "Ciuma Rosie" (sau tot ceea ce face "Alianta" cu ea) VA FACE MAI RAU decat "raii dreptei" - si asa S'A DOVEDIT! Cand au venit la Putere (ei, psd) au facut mai rau, decat "raul" celor de dreapta! Au demonstrat asta, nu trebuie dovezi. De fiecare data cand au venit comunistii-nomenclaturisti psd, au facut INCA MAI RAU decat raul (mai mic) al celor corupti, dar de dreapta (singura realizare notabila li s-ar pune aceea cu intrarea in UE, dar si aceea era inevitabila). Asadar, nu mi-e rusine sa recunosc ca atunci cand a venit "Betivanul", sau "Chiorul", l'am votat fara exitare! Nu numai pt faptul c-as fi simtit ca va face dreptate (desi si asta) insa l-am ales in primul rand, intre el si geoana, ca pe "raul cel mai mic". Si asa a facut. Ca nici un alt Presedinte de dinaintea lui: a facut dreptate; Justitie! Nu desavarsit, dar MAI MULT DECAT CEILALTI. A pus Justitia in rolul ei. Nu fara imperfectiuni, dar MAI BINE DECAT RESTUL.

      Prin urmare, am fost basist si am ramas intr-un fel, basist... Insa, cand am citit ceea ce ai spus despre acest prim-minstru (M.Tudose) - da, e pesedist, am vazut(!), legandu-te doar de felul cum vorbeste - si neinvocand ceva nerealizari, coruptie sau incompetenta, ci "doar ca grohaie" - ma scuzi... Ce face acest prim ministru psd'ist, M.Tudose despre care tu atat lasi de inteles: ca grohaie (si nimic mai mult) - si tu te basesti la toaleta, iar el "grohaie"; altul sforaie noaptea; altul are alte defecte, toti suntem imperfecti! - insa a te lega de un om pt felul cum vorbeste,
      • +8 (8 voturi)    
        toate ca toate.. (Luni, 18 septembrie 2017, 10:17)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui casual

        dar ,,dupa o tragedie cu 8 morti nu spui niciodata ''Asta e'' !
        • -3 (3 voturi)    
          Ciolos a spus "Vreau sa fiu prim ministru" (Luni, 18 septembrie 2017, 14:49)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          ,,dupa o tragedie cu 8 morti nu spui niciodata ''Asta e'' !
          ========================
          Ciolos a spus "Puneti-ma pe mine prim ministru" cand a vazut un morman de cadavre pe care sa se catere.
          Chiar si acum a venit repejor sa se manifeste. Sigur..."ingrijorarea" si " A fost furtuna, sunt morti! Deci Huo PSD, Puneti-ma pe mine prim ministru "
          • +5 (5 voturi)    
            cu o diferenta (Luni, 18 septembrie 2017, 16:04)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            diferenta este ca postarea ta este o minciuna ordinara si manipulare de tot rahatul. ia-ti aia 2 lei pe postare (de la cine o fi prostul sa ti-i dea) si cara-te
            • -3 (3 voturi)    
              Cum, Ciolos nu s-a urcat pe cadavre? (Luni, 18 septembrie 2017, 16:18)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

              Cum, Ciolos nu s-a urcat pe cadavre? A ajuns PM in urma alegerilor? Nu, taticu', a urcat pe cadavrele unora ca sa ajunga - neales nici de dracu - prim ministru.

              Si ca sa fie teapa completa, la alegeri cand v-ati milogit de el sa candideze, v-a tras-o. Nu erau cadavre, pesemne !

              Acum, imediat ce a vazut alte cadavre, a aparut si el sa se catere pe ele.
          • +1 (1 vot)    
            Ai de capul tau (Luni, 18 septembrie 2017, 16:15)

            DT34 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            minte iti mai trebuie.
            Esti pe statul de plata al PSD? Ahh, tu erai Fireo?
    • +1 (9 voturi)    
      Groh groh (Luni, 18 septembrie 2017, 9:53)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Iarta-l era mahmur ......

      Iar confrom replicilor inteleginete, mai bine o intrbam pe ma-sa cum de a putut sa nasca asa specimen, sau a vrut sa-l avorteze si asa s-a nascut prematur si cu neuroni lipsa.
  • +37 (39 voturi)    
    Are dreptate (Luni, 18 septembrie 2017, 1:23)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De asta a si fost ales. De asta a fost si PSD votat. Pe scurt, aici chiar au reprezentat dorinta cetatenilor: "asta e!"

    Nu mai conteaza justitia, economia, cultura, nimic. Nu le mai avem? Asta e! Educatia este la pamant, promovabilitatea scade de la an la an (eu vorbesc de statistici REALE, calcualte la totalul studentilor si elevilor, nu doar la cei prezenti), abandonul scolar e in floare, dar asta e! Sanatatea este inexistenta, cu modernizari pe hartie la spitale sau de decor si inutilizabile (a se vedea sectia de arsi nou nouta si cazul Colectiv), dar asta e!

    Pana la urma, ce mare lucru, nu? Asta e!

    Ce nu realizeaza lumea este cauzat din lipsa vederii pe termen lung, asa zisa vedere de ansamblu. Da, daca era Ciolos acum, toti mureau oamenii aia. Da, daca iesea USR tot mureau oamenii aia. Da, daca KJ se ocupa personal de primari, tot mureau oamenii aia. Pentru ca stiu, ca asta e argumentul suprem: "ce, daca era altul nu se intampla?"

    Dar nu despre asta e vorba. Este vorba ca timp de 30 de ani nu s-a facut nimic. Nu s-au intretinut cladiri, paduri, s-au alsat in paragina, iar ce se facea se facea superficial si iata rezultatul. La fel cum la urmatorul cutremur vor pica foarte multe cladiri. D-aia institutiile de stat arata cum arata si sunt lasate in voia sortii, singura modernizare fiind internet si aer conditionat.

    Dar este ok, asta e. Asta s-a votat 30 de ani, asta e!

    Pentru prima oara sunt de acord cu Tudose 100%. Asta e!
    • +6 (10 voturi)    
      retardat (Luni, 18 septembrie 2017, 3:47)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ...
    • +12 (12 voturi)    
      din pacate... (Luni, 18 septembrie 2017, 8:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      psd vorbeste "limba" votantului de rand...
      cand 1/2 din populatia tarii suntanalfabeti functional, doar nu vrei sa iasa un partid condus de Kant?!

      mai mult... oamenii care chiar vor sa faca ceva... marea majoritate se cara. O sa fim din ce in ce mai putini oameni ok in tara asta... si psd o sa iasa in continuare... ca mai da 100 lei la pensie... nu conteaza ca din cauza inflatiei "Cresterea" e de fapt scadere... omu vede ceva in plus la salarii, pentur scumpirea painii de vina sunt privatii aia nenorociti, nu statul.,.. statul a vrut. Asa "Gandesc" votantii psd... Ca si acum cu benzina... "E treaba lor" daca scumpesc carburantii... si oamenii il cred!

      Dupa ce o sa dam faliment, tot o sa voteze pds in draci?! asta e intrebarea mea! pentru ca la cum merg lucrurile nu stiu cum vom putea scapa de probleme economice grave! Poate doar sa lasa totu vraiste psd si sa piarda intentionat alegerile... ii cred in stare si de asta
      • +8 (8 voturi)    
        nu-s asha multi (Luni, 18 septembrie 2017, 10:04)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Electoratul PSD a variat tot timpul (cu tot cu mortii din teleorman si aia carati cu autocarele sa voteze de 10 ori) intre 2.5 si 3.5 milioane. De aia la parlamentare, la o prezenta de 7.2 mil au luat aproape 50%, iar la prezidentiale, unde au votat 11 mil, cu tot cu voturile furate, cu mortii din teleorman, cu primarii care asfaltau de zor in saptamina dinaintea alegerilor, au pierdot la scor.

        Deci solutia exista si e la indemina. Daca cei care au iesit la vot la prezidentiale ieseau si la alegerile parlamentare, PSD era pe la 25-30%. Sta in puterea noastra sa-i trimitem in opozitie, doar sa vrem.
        • 0 (0 voturi)    
          corect... (Luni, 18 septembrie 2017, 19:40)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          dar cum ii scoatem pe restu la vot?
          • 0 (0 voturi)    
            eu sper ca ii scoate PSD (Marţi, 19 septembrie 2017, 8:49)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            grozaviile acestei guvernari, de la ordonanta 13 la reforma lui tudorel, reforna invatamantului facuta de ministrul genunche, pensiile speciale de 15.000 de lei, nepotismul feroce, ar trebui sa-i scoata la vot pe platitorii de taxe. Dupa aia colapsuil economic al primariilor cu salarii de 10-15.000 de lei, nerespectarea cresterillor salariale din lipsa de fonduri si in final colapsul economic al celebrului program de guvernare ii va scoate la vot si pe "beneficiarii" pomenilor neonorate. Cind o vedea bugetarul cum cresterea salariala de 25% cumulata cu scaderea impozitului la 10% si scaderea contributiilor cu 5% ii aduc in mina 3 lei in plus la salariu, in mod sigur il va face sa voteze anti-psd. In plus, toata pliada de nepoti, amante, concubini plantati prin posturi cheie la stat vor genera haos in economie, iar nota de plata va veni rapid prin contractie economica. Toate astea vor genera in scurt timp disolutia PSD. Pin la urma si-au cumparat voturile cu niste promisiuni fantasmagorice, imposibil de indeplinit.
  • +12 (14 voturi)    
    hai tudose ca esti aproape de adevar! (Luni, 18 septembrie 2017, 6:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu-i Soros de vina ? Sau celalalt pericol ce ne ameninta : homosexualii !
    • -2 (2 voturi)    
      Faci ce faci si tot prin comuna Fundeni te tragi (Luni, 18 septembrie 2017, 16:46)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ai si matale o durere, asa-i? Sau n-ai. Faci ce faci si tot prin comuna Fundeni te tragi
      • +1 (1 vot)    
        nu ti-au repartizat alifie? (Luni, 18 septembrie 2017, 18:58)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        te ustura?
  • +2 (6 voturi)    
    a picat panoul Timisoarei ... (Luni, 18 septembrie 2017, 8:03)

    sareta [utilizator]

    A picat omorand un om ! Cine-i "inginerul" care l-a gandit (proiectat) ,o fi careva sau toti or plecat peste granita ??Ce bine, ca doar PSD are doctori si mai ales firme care fac si desfac orice,fara sa apeleze la ingineri (se descurca cu ceva lacatusi sau juristi plagiatori).
  • +14 (16 voturi)    
    Asa se vorbeste ingalatule ? (Luni, 18 septembrie 2017, 8:19)

    CICEROnescu [utilizator]

    "Intrebati-l pe Robu"? Cretinule, cu rele cu bune l-au ales timisorenii. Tu, vita grogaitoare si neinteleasa, nu stii sa te adresezi omeneste ? Asta e stilul mafotilor psd-isti: restul sunt niste gunoaie pe care pot ei sa scuipe.
    • -3 (7 voturi)    
      corect, Firea e tratata politicos... (Luni, 18 septembrie 2017, 9:05)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      s-a vazut si pe HN!
  • +12 (14 voturi)    
    mistocar si nesimtit... (Luni, 18 septembrie 2017, 8:35)

    liviu_ [utilizator]

    ca de obicei...
  • +8 (10 voturi)    
    Nu, o lege nu puteți să dați... (Luni, 18 septembrie 2017, 8:39)

    Tescovin [utilizator]

    ...dar cu un OUG puteți încerca.
  • +11 (11 voturi)    
    "Sa dam o lege sa nu vina cutremurul?" (Luni, 18 septembrie 2017, 8:41)

    ouyang [utilizator]

    Prioritatea zero pentru Romania ar trebui sa fie pregatirea de cutremur. Vor muri zeci de mii de oameni. In plus Bucurestiul va fi la pamant si scos din joc vreun an. Hai ca nu e greu. Tara fara spitale, doctori, drumuri, dar asta e! Din bani publici subventionam porcii mafiei PSD.
  • +17 (17 voturi)    
    ne place sau nu (Luni, 18 septembrie 2017, 8:55)

    vagabond [utilizator]

    Cam asta e exponentul romanilor. La misto ieftin suntem experti. Cum a spus si Caragiale:

    "N-am ce căuta într-o ţară unde linguşirea şi hoţia sunt virtuţi, iară munca şi talentul, viţii demne de compătimit"
  • -1 (9 voturi)    
    Alegerea lui Tudose (Luni, 18 septembrie 2017, 9:05)

    valll [utilizator]

    Omul asta, premierul Tudose, are umor, pare un tip foarte destept. Ar trebui sa se ia mai in serios, sa foloseasca sansa pe care i-a dat-o soarta, sa nu o iroseasca, asa cum au facut altii, care au consumat in zadar sansa ce li s-a dat si, mai ales, ani zadarnici din viata tarii.
    Cu mintea pe care o are, nu poate sa fie lipsit de caracter. Primul lucru pe care trebuie sa-l faca Tudose este sa se descotoroseasca de lantul cumetriilor politice si sa-si urmeze bunul simt.
    El are de ales intre a deveni un personaj de umplutura, o marioneta a unor smecheri din partid, sau sa intre in istorie.
  • +7 (9 voturi)    
    O lege anti-impostori (Luni, 18 septembrie 2017, 9:26)

    benicio [utilizator]

    Asa e, nu poti sa te pui cu vremea. Nu poti sa dai o lege sa nu mai bata vantul. Insa tu, ca premier, ai obligatia sa nu fii doar mistocar si mai tot timpul nervos. Te duci frumos acasa si te apuci de integrame in Cismigiu daca e prea mare palaria asta pentru tine.

    Si nu trebuie o lege ca sa nu mai bata vantul. ar ar fi foarte buna o lege care interzice accesul la orice functie publica pentru persoanele care: au avut condamnari penale, sunt cercetate penal, sunt incompatibile, nu stiu sa vorbeasca corect limba romana (se da un tese la angajare), si-au angajat rudele in institutia pe care o conduc direct sau indirect, au colaborat cu Securitatea, au avut functii in administratia R.S. Romania, au fost surprinse cu un anturaj dubios etc.

    Doamne fereste de o furtuna din asta in Bucuresti, cred ca ar fi jale.
  • +8 (8 voturi)    
    PROBLEMA (Luni, 18 septembrie 2017, 9:35)

    jidanul [utilizator]

    Problema nu a fost vantul, problema a fost prevenirea de a nu fi oameni morti si raniti. Problema a fost ANM-ul, care stia ce a fost in Croatia, Serbia si Ungaria. ANM-ul trebuia sa anunte pe toata mass-media ca vine urgia. Asa ca d-le prim-ministru, nu trebuie data o lege sa nu mai bata vantul dar, trebuie data o lege ca ANM-ul sa comunice pe toate canalele si in toate modurile ca vine nenorocirea si lumea sa plece de pe strazi, de la terase, din parcuri si din toate locurile publice. A anunta doar "cod portocaliu de furtuni" nu este suficient, trebuie aplicata preventia, alarmarea si tot ce trebuie ca autoritatile sa fie silite sa se implice si populatia sa paraseasca zonele publice si sa se adaposteasca. Un astfel de fenomen hidrometeorologic cu vijelii si furtuni nu e ca un cutremur care nu poate fi prevenit, vijeliile si furtunile pot fi semnalate cu mult timp inainte, inclusiv intensitatea lor.
  • +5 (5 voturi)    
    asta e (Luni, 18 septembrie 2017, 9:40)

    ValentinV [utilizator]

    Nesimtire tipica de PSD. La asa exponent, ce viitor sa aiba Romania?
  • +2 (2 voturi)    
    Comunicat primar (Luni, 18 septembrie 2017, 9:45)

    Je__ [utilizator]

    Nu va faceti griji! Radarul este bine.
    Semafoarele functioneaza, nu au fost afectate.

    Unda rosie este la locul ei...asteptam moutonii in trafic.
  • +10 (14 voturi)    
    Stimate Domnule Prim, (Luni, 18 septembrie 2017, 9:50)

    Anna O. [utilizator]

    Mult mai trebuie sa va suportam oare? Eu nu am votat PSD, nici PNL si in decembrie am fost la vot.
    Despre performantele si atitudinea Dvs. m-am abtinut sa comentez prea mult sau prea acid. Dar toate au o limita. Sunt timisoreanca si NU POT SA CRED ca premierul tarii mele poate sa aiba o astfel de atitudine si sa manifeste un asemenea dispret fata de noi. Au murit in Timisoara doi tineri! Cel zdrobit de panoul de la intrarea in oras era student la stomatologie si avea 24 de ani! Chiar nu va puteati stradui putin sa va indulciti tonul?
    Va repet: n-am votat PSD, iar pe Robu la locale nici atat. Dar nu aveti dreptul sa vorbiti asa despre noi.
    P.S. Subscriu la tot ce au scris unii colegi forumisti ( adica pitecantrop, grohaitor etc. ).
    • +1 (3 voturi)    
      ce fac parchetarii ? (Luni, 18 septembrie 2017, 13:13)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

      Cum este posibil ca un panou sa fie luat de un vant de 100 km/h ,sa omoare un OM si procurorii sa nu ne arate cel putin un vinovat plimbat cu catuse ?Este foarte greu mai ales daca vinovatul este PSD-ist .Cine a proiectat (m-ar mira sa existe proiect),cine-i constructorul ( o fi Tel Drum ?),cine a avizat si platit aceasta lucrare ? Daca victima era chiar un procuror ,tot asa s-ar fi spus : "asta este " ?
  • 0 (0 voturi)    
    Daca zicea Dragnea (Luni, 18 septembrie 2017, 16:10)

    DT34 [utilizator]

    atunci ar fi dat si o lege sa nu mai bata vantul.